Connect with Us

Pse është e rëndësishme të qëndroni larg mediave sociale/ Ja çfarë këshillojnë ekspertët

Teknologji

Pse është e rëndësishme të qëndroni larg mediave sociale/ Ja çfarë këshillojnë ekspertët

Publikuar

-

A keni dashur ndonjëherë të bëni një pushim nga telefoni juaj, por e keni të vështirë t’i rezistoni dëshirës për të kontrolluar vazhdimisht mediat sociale? Në të gjithë botën, rreth 3.96 miliardë njerëz përdorin media sociale, duke kaluar mesatarisht 144 minuta në të çdo ditë.  Meqenëse këto faqe të rrjeteve sociale janë të njohura që ju tërheqin dhe ju mbajnë të varur, është e domosdoshme të mësoni se si të bëni një pushim nga mediat sociale. Këtu janë disa shenja dhe strategji të zakonshme për të bërë një pushim freskues të mediave sociale.

Pse është e rëndësishme të bëni një pushim nga mediat sociale

Nga një këndvështrim shëndetësor, media sociale është një shpatë me dy tehe, thotë Neha Chaudhary, MD, psikiatër për fëmijë dhe adoleshentë në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts dhe Shkollën Mjekësore të Harvardit.

“Nga njëra anë, kjo na ndihmon të qëndrojmë të lidhur me njëri-tjetrin dhe të luftojmë vetminë, e cila mund të jetë e mirë për shëndetin tonë pasi studimet kanë treguar se izolimi shoqëror dhe vetmia mund të ndikojnë negativisht në shëndetin”, thotë Chaudhary. “Nga ana tjetër, mediat sociale shpesh shoqërohen me ngacmim në internet, krahasim shoqëror dhe fenomene të tjera që mund të dëmtojnë shëndetin dhe mirëqenien tonë.”

Për të siguruar që media sociale të ketë një ndikim pozitiv në shëndetin tuaj, është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm se si po e përdorni atë. Kjo do të thotë të dish kur të bësh një pushim dhe ta drejtosh vëmendjen diku tjetër.  Mos harroni se mediat sociale ju bejne te qendroni gjate ulur. Edhe pse mund të flisni me miqtë, media sociale kufizon aftësinë tuaj për ndërveprime ballë për ballë dhe ju bën të kaloni më pak kohë në botën reale dhe më shumë kohë në telefonin ose kompjuterin tuaj. Përveç kësaj, mediat sociale mund të shkaktojnë ndjenja stresi , ankthi ose depresioni nëse e gjeni veten duke krahasuar jetën e të tjerëve me jetën tuaj.

Shenjat që tregojnë se duhet të bëni një pushim nga mediat sociale

LEXO EDHE:  Sa hapa në ditë duhet të bëni për të qëndruar të shëndetshëm?

Ekzistojnë disa shenja kryesore që mund të tregojnë se është koha që ju të bëni një pushim të mediave sociale, duke përfshirë:

Nuk është më kënaqësi.

Faqet e mediave sociale si Facebook, Instagram dhe Twitter kanë për qëllim të jenë një mënyrë argëtuese dhe e kënaqshme për tu lidhur me familjen dhe miqtë. Nëse zbuloni se nuk është më një burim gëzimi dhe lidhjeje në jetën tuaj, mund të jetë një shenjë për të pushuar.

Po krahason veten me të tjerët.

“Nëse ndiheni sikur nuk jeni mjaftueshëm i mirë, mjaft i bukur ose mjaft i suksesshëm ndërsa konsumoni atë që ka në lajmet tuaja, duhet të konsideroni të bëni një pushim”, thotë McCarty. “Nëse zbuloni se ndiheni më keq me veten pasi jeni në mediat sociale, atëherë nuk është një burim që po i shton mirëqenien tuaj emocionale.”

Është gjëja e fundit që shihni natën.

Shikimi i telefonit tuaj para gjumit mund t’ju prishë gjumin sepse e mban mendjen aktive dhe zgjuar. Drita blu nga telefoni juaj celular shtyp melatoninën , e cila është një hormon përgjegjës për kontrollin e gjumit. Meqenëse drita blu është një ngjyrë artificiale që imiton dritën e ditës, trupi juaj do të mendojë se është ditë dhe do t’ju mbajë të energjisë, duke rezistuar kështu në dëshirën për t’u qetësuar për gjumë.

Si të bëni një pushim nga mediat sociale.

Edhe nëse e kuptoni që duhet të bëni një pushim nga mediat sociale për të përmirësuar shëndetin tuaj, mund të jetë e vështirë të bëhet. Për shumë njerëz, lëvizja nëpër media sociale mund të jetë një stimul varësie dhe do të duhet një vullnet i vërtetë për ta hequr këtë zakon. Këtu janë pesë këshilla të dobishme për t’ju ndihmuar të pushoni nga media sociale dhe t’i përmbaheni asaj.

Çaktivizoni njoftimet tuaja nga platformat.

Jepni përparësi kujdesit për veten.

Vendosni kohën për t’u shoqëruar me miqtë personalisht.

Shkoni për një shëtitje ose udhëtim me biçikletë.

Gatuaj vaktin tënd të preferuar./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Përjashtoi ‘Enel’ nga Android Auto/ Google gjobitet me 102 milion euro

Publikuar

-

Nga

Google gjobitet me shumën prej 102 milion euro

Rregullatori i konkurrencës në Itali e ka gjobitur Google me 102 milion euro për përjashtimin e një aplikacioni për lëvizje elektronike të zhvilluar nga Enel nga sistemi Android i gjigandit të teknologjisë amerikane.

 “Për më shumë se dy vjet, Google nuk e ka lejuar JuelPass të Enel të veprojë në Android Auto, një sistem që lejon aplikacionet të përdoren në mënyrë të sigurt në makina duke kufizuar përdorimin e tij ndërsa favorizon Google Maps” , tha rregullatori të enjten.

“Sjellja e kontestuar mund të ndikojë në zhvillimin e lëvizshmërisë elektronike në një fazë thelbësore. me efekte të mundshme negative të përhapjes në rritjen e automjeteve elektrike (EV),” tha ajo.

Në një deklaratë që njofton gjobën për abuzimin e një pozicioni dominues, rregullatori i kërkoi Google që të vinte në dispozicion JuicePass në Android Auto.

LEXO EDHE:  Sa hapa në ditë duhet të bëni për të qëndruar të shëndetshëm?

LEXO EDHE:  Këshilla për kujdesin e lëkurës në pranverë

 “Google “me respekt nuk pajtohet” me vendimin e rregullatorit të antitrustit dhe do të shqyrtojë dokumentet për të vendosur hapat e tij të ardhshëm, tha një zëdhënës i Google në Itali./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Si të shmangni bllokimin nga WhatsApp pas 15 majit?

Publikuar

-

Nga

Si të shmangni bllokimin nga WhatsApp pas 15 majit?

Afati i fundit për pranimin e kushteve të reja të WhatsApps është vetëm dy ditë larg. Përdoruesit që nuk bien dakord me politikat e reja të privatësisë do të humbasin funksionalisht nga llogaria e tyre, por kjo nuk do të ndodhë domosdoshmërisht menjëherë.

Si të shmangni bllokimin nga WhatsApp më 15 maj?

Lajmi i mirë është se edhe përdoruesit të cilët nuk kanë pranuar politikat e reja ËhatsApp deri në afatin e 15 majit ende kanë një shans për të mbajtur llogarinë e tyre në punë.

Uebfaqja WhatsApp thekson : “Askush nuk do t’i fshijë llogaritë e tij ose të humbasë funksionalitetin e WhatsApp më 15 maj për shkak të këtij azhurnimi.”Ajo gjithashtu theksoi që bisedat dhe llogaria juaj nuk do të fshihen pas 15 majit.

Nëse nuk i pranoni kushtet do të keni akoma disa javë dhe shumë përkujtesa që duhet të pranoni para se të humbni funksionet në llogarinë tuaj WhatsApp. Pas kësaj pike, përkujtuesit do të bëhen këmbëngulës dhe vështirë të injorohen. Kjo është kur do të zbuloni se mezi mund ta përdorni aplikacionin derisa të pranoni azhurnimin.

LEXO EDHE:  Gjashtë këshilla për qetësimin e dhimbjes së fytit tuaj

LEXO EDHE:  Këshilla për kujdesin e lëkurës në pranverë

Uebfaqja WhatsApp thotë se kjo nuk do të ndodhë me të gjithë përdoruesit në të njëjtën kohë. WhatsApp shpjegoi: “Pas disa javësh funksionalitet të kufizuar, nuk do të jeni në gjendje të merrni thirrje hyrëse ose njoftime dhe WhatsApp do të ndalojë dërgimin e mesazheve dhe thirrjeve në telefonin tuaj.”

Në këtë pikë nuk do të keni zgjidhje tjetër përveç se të klikoni pranoni në kushtet e reja të WhatsApp ose fytyrën tuaj, duke mos e përdorur kurrë më llogarinë tuaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Google Pay do të lejojë përdoruesit të dërgojnë para nga një shtet në tjetrin

Publikuar

-

Nga

Google Pay tani do t’u lejojë përdoruesve në SH.B.A. të dërgojnë para tek miqtë dhe familjet e tyre në Indi dhe Singapor. Kjo zyrtarisht shënon hyrjen e gjigandit të teknologjisë në tregun e shërbimeve të dërgesave. Google ka bashkëpunuar me Western Union dhe Wise për të mundësuar shërbimin e ri përmes aplikacionit Google Pay.

Megjithëse transferimet e huaja përmes Google Pay janë fillimisht të kufizuara në Indi dhe Singapor, por ka plane për të zgjeruar shërbimin në rreth 280 vende globalisht më vonë këtë vit. Google Pay mund të jetë në gjendje të tërheqë një numër të madh migrantësh në SH.B.A. me azhurnimin më të fundit.

Është e rëndësishme të theksohet se transferimet e huaja përmes Google Pay janë të kufizuara në përdoruesit individualë. Kjo do të thotë që aplikacioni nuk ju lejon të dërgoni para nga SH.B.A. në ndonjë biznes në Indi ose Singapor. Përdoruesit në Indi gjithashtu nuk janë të pajisur me funksionin për të dërguar para në SH.B.A. përmes aplikacionit Google Pay.

Si të dërgoni para në Google Pay nga SH.B.A. në Indi ose Singapor

LEXO EDHE:  Gjashtë këshilla për qetësimin e dhimbjes së fytit tuaj

LEXO EDHE:  “Kortizonikët kanë shtuar rastet me diabet”/ Mjeku Toti këshilla kolegëve

Për të dërguar para përmes Google Pay, kërkoni për përdoruesin e Google Pay të cilit doni të dërgoni para, prekni butonin ‘paguaj’ dhe më pas zgjidhni Western Union ose Wise. Pas kësaj, prekni ‘vazhdo’ për të parë shumën e saktë që do të marrë marrësi. Trokitni lehtë mbi butonin ‘vazhdo’ dhe zgjidhni se si doni që marrësi të marrë paratë , përmes UPI ose përmes marrjes së parave.

Deri në fund të vitit, Google planifikon të zgjerojë shërbimin e transferimit të parave të huaja përmes aplikacionit Google Pay në më shumë se 200 vende dhe territore përmes Western Union dhe në më shumë se 80 vende përmes Wise./CNA.al

LEXO TE PLOTE