Connect with Us

Paratë e blejnë lumturinë/ Ja sa ju duhet dhe si ti shpenzoni, sipas një terapisteje financiare

Kuriozitete

Paratë e blejnë lumturinë/ Ja sa ju duhet dhe si ti shpenzoni, sipas një terapisteje financiare

Publikuar

-

Paratë e blejnë lumturinë/ Ja sa ju duhet dhe si ti shpenzoni, sipas një terapisteje financiare

Ju e dini frazën: paratë nuk mund të blejnë lumturinë. Rezulton se kjo nuk është plotësisht e vërtetë. Paraja mund të blej një shkallë të caktuar të kënaqësisë në jetë, në varësi të se sa pasuri ju keni dhe se si e shpenzoni atë.  Kërkimet tregojnë se mirëqenia emocionale rritet së bashku me të ardhurat, deri në një pikë. Një studim i vitit 2010 shqyrtoi sondazhet e 450,000 Amerikanëve dhe zbuloi se pjesëmarrësit me të ardhura më të larta raportuan mirëqenie më të lartë emocionale, deri në të ardhura vjetore prej 75,000 $. Pas kësaj, ajo bie. Përtej thjesht të kesh para, ja pse të jesh në gjendje të plotësosh nevojat e tua themelore, të shijosh përvojat e jetës dhe të kesh lidhje shoqërore janë gjithashtu faktorë të rëndësishëm për kënaqësinë dhe lumturinë në jetë.

Nevojat themelore

Lindsay Bryan-Podvin, LMSË , një terapiste financiare dhe autore e “Zgjidhja e Ankthit Financiar” thotë se të ardhurat vjetore prej $ 75,000 mund të mos jenë pragu për të gjithë. Të jesh në gjendje të plotësosh nevojat themelore si ushqimi, strehimi dhe kujdesi shëndetësor janë përparësitë kryesore. Pastaj, sasia e kënaqësisë që rrjedh nga të ardhurat ndryshon në varësi të faktorëve se si eshte kostoja e jetesës në zonën tuaj dhe interesat tuaja personale.”Të dhënat janë mjaft të qarta se kur mund të kujdesemi financiarisht për veten, shëndeti ynë mendor është më i mirë”, thotë Bryan-Podvin. “Është stresuese të jesh gjithnjë në zgavër”. Në fakt, sipas CDC , të rriturit që jetojnë nën nivelin e varfërisë kishin tre deri në katër herë më shumë gjasa të kishin depresion sesa të rriturit që jetonin në ose mbi nivelin e varfërisë. Aftësia për të përmbushur nevojat themelore pa punuar në shumë punë gjithashtu do të thotë që ka më shumë të ngjarë të keni kohë për miqtë dhe familjen tuaj, gjë që është e rëndësishme për lumturinë. Një studim i Harvardit , i cili filloi në 1938 dhe gjurmoi qindra burra për gati 80 vjet, mblodhi të dhëna për mirëqenien fizike dhe mendore. Studiuesit zbuluan se marrëdhëniet e ngushta, më shumë se paratë ose fama, i mbajnë njerëzit të lumtur gjatë gjithë jetës së tyre.

Përvoja vs materiale

Sapo të mbuloni nevojat themelore, nëse paratë blen lumturi mund të varet nga ajo për të cilën i shpenzoni, thotë Bryan-Podvin. Ekziston një teori e zakonshme që shpenzimi i parave për përvoja do t’ju bëjë më të lumtur sesa të shpenzoni para për objekte materiale. Disa studime e mbështesin këtë. Një përmbledhje e vitit 2014 zbuloi se përvojat i bëjnë njerëzit më të lumtur sepse ato rrisin marrëdhëniet shoqërore, janë një pjesë më e madhe e identitetit të dikujt dhe ka më pak të ngjarë të krahasohen me përvojat e njerëzve të tjerë. Një sondazh i më shumë se 2,000 mijëvjeçarëve në 2014 zbuloi se 78% preferojnë të shpenzojnë para për përvoja ose ngjarje krahasuar me një objekt material. Nuk janë vetëm mijëvjeçarët. I njëjti sondazh zbuloi se shpenzimet e konsumatorëve për përvojën dhe ngjarjet janë rritur 70% që nga viti 1987. Për disa njerëz, sidoqoftë, mund të jetë blerja e një sendi të prekshëm që sjell më shumë lumturi. “Ajo që tregon hulumtimi është nëse kemi një prirje shumë të fortë për diçka, atëherë ne marrim shumë lumturi nga blerja e asaj gjëje,” thotë Bryan-Podvin, i cili jep shembullin e dikujt të apasionuar pas makinave.

Kur paratë nuk blejnë lumturi

LEXO EDHE:  Paloka i përgjigjet Ballës/ Prioriteti juaj, tenderat dhe PPP-të, ktheni lekët e vjedhura

Një arsye që më shumë para nuk është gjithnjë e barabartë me më shumë lumturi është një tendencë për atë që Bryan-Podvin e quan “zvarritje jetese”. Do të thotë që kur jeni duke fituar më shumë para, shpenzimet tuaja shpesh rriten. Për shembull, ju mund të përfundoni duke shpenzuar para për gjëra të tilla si një anëtarësim në klubin e vendit ose darka në restorante më të shtrenjta. Nëse kjo po ndodh, ju mund të mos ndiheni sikur nuk keni para të mjaftueshme edhe pse po bëni një pagë të konsiderueshme.  Lumturia gjithashtu varet nga sa duhet të punosh për të bërë ato para. “Ju mund të tërhiqni 300,000 dollarë, gjë që tingëllon shumë mirë në teori, por nëse jeni duke punuar 80 orë në javë dhe nuk mund të shijoni paratë që po fitoni, atëherë çfarë kuptimi ka?” thotë Bryan-Podvin.

Baza e fundit

Sa para i duhen një personi për të qenë i lumtur ndryshon. Lumturia mund të varet nga sa para kërkohen për të mbuluar nevojat tuaja themelore dhe çfarë ju sjell gëzim personalisht. Për një person, kjo mund të jetë bileta sezoni për në Yankees. Për dikë tjetër, mund të jetë një masazh një herë në muaj ose një palë këpucë të reja për drejtim. Në fund të fundit, paratë mund të rrisin potencialin për kënaqësinë e jetës, varësisht nga mënyra se si i shpenzoni. Nëse shpenzoni para për përvoja ose sende që përputhen me vlerat tuaja, ju do të rrisni lumturinë tuaj, thotë Bryan-Podvin./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTOT-Jeta e fisit më të izoluar në botë/ Markezët që jetojnë në ishujt e Paqësorit

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Jeta e fisit më të izoluar në botë/ Markezët që jetojnë në ishujt e Paqësorit

Jeta në një nga ishujt më të largët në botë, të cilat ende janë të banuara vetëm nga kolonët e saj origjinal fisnorë, është kapur në një seri fotografish mahnitëse.

Ishujt Marquesas ‘jashtëzakonisht të izoluar’ janë një nga civilizimet më të paprekura në botë, me banorët e tij dhe relativisht të paprekur nga bota e zhvilluar. Ishujt ndodhen në mes të Oqeanit Paqësor, 1,400 km (880 milje) nga destinacioni më i afërt turistik i Tahitit, në Polinezinë Franceze.

Dhe këto foto mahnitëse, të kapura nga fotografi me famë botërore Jimmy Nelson, tregojnë se si është jeta në ishujt, të cilët janë bërë një nga sekretet më të ruajtura në botë.

Jimmy, 53 vjeç, është i njohur për portretet e tij të fiseve dhe indigjenëve – dhe tani ka vizituar dy herë Ishujt Marquesas.Fotot e tij mahnitëse tregojnë pamjet panoramike të 12 ishujve nga të cilët vetëm gjashtë janë të banuar me peisazhet e tyre të gjelbërta, malore që frymëzuan romanin e famshëm të aventurave të Robert Louis Stevenson, Ishulli i Thesarit.

LEXO EDHE:  Paloka i përgjigjet Ballës/ Prioriteti juaj, tenderat dhe PPP-të, ktheni lekët e vjedhura

LEXO EDHE:  Lubonja sulmon Ramën dhe Veliajn/ "Pastrojnë paratë e krimit"

Banorët e ishullit, të njohur si Markezianë, kanë ruajtur një ndjenjë të pasur të trashëgimisë, duke kaluar nëpër ishujt e tyre kryesisht me kalë.

Dhe ato janë të mbuluara me tatuazhe domethënëse, fisnore me tatuazhe të ditëve moderne, siç i njohim ne, pasi kanë origjinën nga këto ishuj të izoluar, thotë Jimmy./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT-Objekte të ngrira në kohë/ Eksploruesi zbulon pamjet nga spitali i braktisur në Irlandë

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Objekte të ngrira në kohë/ Eksploruesi zbulon pamjet nga spitali i braktisur në Irlandë

Midis vitit 1810 dhe 1870, në Irlandë u ndërtuan 22 dhoma për pacinetë që kishin probleme të shëndetit mendor . Njëri prej tyre ishte Azili Lunatik i Qarkut Connacht, i njohur gjithashtu si Spitali i Shën Brigidit. I ndërtuar në Ballinasloe në County Galëay në 1833, spitali u mbyll në 2013 dhe ka qëndruar i braktisur që prej asaj kohe.

Një eksplorues urban i cili shkon me pseudonimin AdamX u fut brenda për të fotografuar strukturën boshe.  Fillimisht quhet Azil Lunatik i Qarkut Connacht , spitali u hap në 1833. Objekti ishte i dedikuar për trajtimin e “të çmendurve të shërueshëm “.

Interesimi i AdamX për fotografinë e çoi atë në eksplorimin urban në 2013. Ai zgjedh të mbetet anonim për shkak të punës së tij ditore në atë që ai e quan “një industri mjaft konservatore”.AdamX dëgjoi për Spitalin e braktisur St. Brigid përmes fjalëve në komunitetin e eksploruesve urbanë.

St. Brigid’s u krijua për të mbajtur 840 pacientë, por mbante 1,165 në 1900, sipas History Ireland. Njerëzit shpesh supozojnë se eksplorimi i ndërtesave të braktisura është rrënqethës ose shqetësues, por AdamX thotë se janë arratisje relaksuese dhe të qeta.

LEXO EDHE:  Largimi i Tv Klan nga Digitalb/ A do t’ua kthejë Vjollca Hoxha, paratë, qytetarëve?

LEXO EDHE:  Raporti i Lumturisë Globale 2016/ Shqipëria e fundit në rajon

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTO- Ishulli që “strehon” një nga vullkanet më aktive në botë

Publikuar

-

Nga

I vendosur në brigjet e Italisë, i rrethuar nga ujëra blu të kaltër dhe plazhe me rërë të bardhë, ishulli Stromboli është parajsa e ëndrrave e një influencuesi instagrami.Por i ulur mes një ishulli të qetë me 300 banorë me kohë të plotë, ai është një bombë me sahat e vazhdueshme, të paktën kështu quhet nga banorët që jetojnë aty.

Për gati 90 vjet, vizitorët dhe ata që jetojnë në Stromboli janë mësuar me gjëmimet që shqetësojnë ishullin i cili ndodhet pranë detit Tirren.

Si më i largët nga shtatë Ishujt Eolian të Italisë, mali vullkanik vdekjeprurës ngrihet 924 metra nga deti dhe shtrihet më shumë se 1000 metra poshtë. Ekspertët besojnë se vullkani në Stromboli, pjesë e arkipelagut të Eolit, ka qenë në shpërthim gati të vazhdueshëm për të paktën 2000 vjet, me llavë flakëruese, hiri dhe shkëmb vullkanik që rregullisht dilnin nga koni i tij.

Por është e panjohura ajo që i mban banorët dhe mijëra turistë që frekuentojnë ishullin për të kapur një vështrim të vullkanit.

LEXO EDHE:  Lumturia / Pse kur vjen nuk duhet ta lini të ikë

LEXO EDHE:  Lumturia / Pse kur vjen nuk duhet ta lini të ikë

Ishulli tërheq mijëra udhëtarë ditorë çdo vit, me turistë që ngjiten rregullisht në ecjen tre orëshe drejt vullkanit për të parë zjarrin e llavës .Është një pamje mahnitëse ditën apo natën, por viti i kaluar ka shërbyer si një kujtesë vdekjeprurëse dhe një fakt i asaj se si magjepsja mund të kthehet në fatale.

Ishulli është bërë më i njohur për shpërthimet spektakolare inkandeshente gjatë natës, të cilat prej kohësh kanë tërhequr vizitorë nga e gjithë bota dhe i kanë sjellë vullkanit nofkën “Far i Mesdheut”. Për shkak të aktivitetit të tij të vazhdueshëm, me të dhëna që datojnë 2000 vjet, vullkani është një nga më unikët në llojin e tij në botë duke u mundësuar vizitorëve mundësinë për të parë shpërthimet e tij. Nga buza e një krateri më të vjetër mund të qëndrojë vetëm 150-250m pothuajse drejtpërdrejt mbi krateret aktive./ CNA.al

LEXO TE PLOTE