Connect with Us

Koronavirusi nuk ka të ndalur/ Shifra alarmante në botë, Brazili tejkalon 6 milionë të infektuar

Bota

Koronavirusi nuk ka të ndalur/ Shifra alarmante në botë, Brazili tejkalon 6 milionë të infektuar

Publikuar

-

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë regjistruar gjithësej 11,895,876 raste me Coronavirus dhe 254,297 të vdekur, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

Vijojnë të rriten shifrat dhe në Brazil i cili  ka tejkaluar pragun e gjashtë milionë njerëzve të infektuar nga Covid. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 38,397 raste të reja, dhe 552 vdekje duke e çuar totalin e viktimave në 168,613.

Meksika raportoi gjatë 24 orëve të fundit 719 vdekje të reja nga Covid, duke e çuar në total numrin e viktimave në 100,823. Në 24 orët e fundit ka pasur 6,426 raste të reja, duke regjitruar një total prej 1,025,969 rastesh. Me këto shifra, Meksika konfirmohet si vendi i njëmbëdhjetë në botë me më shumë infeksione dhe i katërti me vdekje më absolute, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Argjentina regjistroi 9,608 raste të reja me koronavirus, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në 1,359,042, ndërsa vdekjet kapën shifrën e 36,790.

LEXO EDHE:  Të gjitha arsyet e anomalisë italiane

Panamaja regjistroi 1,200 raste të reja me Covid-19 dhe 10 vdekje gjatë 24 orëve të fundit, duke regjistruar një total prej 152,289 të infektuarish dhe 2,932 vdekje.

Situata vijon të mbetet shqetësuese dhe në Gjermani.  Ky vend shënoi 22,964 raste të reja të Covid-19 në 24 orët e fundit. Numri i përgjithshëm i të infektuarve në vend ka kaluar 900 mijë.

Në 24 orët e fundit Bullgaria ka regjistruar 129 vdekje për shkak të koronavirusit duke e çuar numrin e viktimave në një total prej 2,778.

Pakistani ka regjistruar 42 vdekje dhe 2,843 raste të reja të koronavirusit në 24 orët e fundit, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë. Ky është një rekord për vendin që nuk ka parë shifra kaq të larta që nga mesi i korrikut./Përshtatur nga CNA.al

Burimi: https://www.rainews.it/dl/rainews/articoli/Coronavirus-In-Usa-altri-197-mila-casi-in-Messico-un-milione-di-contagi-49fe66dc-e87e-4ed7-94f2-8785e2a76365.html?refresh_ce

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Tre orë debat për ‘krimet’ e UÇK-së, zbardhet axhenda e seancës së posaçme parlamentare

Publikuar

-

Nga

Tre orë debat për ‘krimet’ e UÇK-së, zbardhet axhenda e seancës së posaçme parlamentare

Pas kërkesës së grupit parlamentar të Partisë Socialiste për të ngritur një komision të posaçëm parlamentar mbi raportin e Dick Maryt, Kuvendi ka vendosur zhvillimin e një seancë me debat.

Në axhendën e Kuvendit është parashikuar që ditën e premte të zhvillohet një tjetër seancë plenare me një minutazh prej 180 minutash, i cili do të ndahet ndërmjet maxhorancës dhe opozitës dhe fokusi i diskutimeve do të jetë kërkesa për ngritjen e komisionit të posaçëm.

Në dokumentin e depozituar në protokollin e Kuvendit shprehet qartë se socialistët kërkojnë “Ngritjen e një Komisioni të Posaçëm në Kuvend për administrimin e dokumentacionit dhe hartimin e një raporti përmbledhës dhe informues mbi gjetjet dhe konkluzionet që kanë nxjerrë verifikimet e kryera nga institucionet përkatëse në Shqipëri mbi çështjet e raportit dhe anëtarit të APKiE Dick Marty mbi bashkëpunimin dhe rolin për të cilin pretendohet se kanë luajtur përfaqësues politikë shqiptarë ose institucione publike shqiptare, nëpërmjet veprimeve dhe mosveprimeve, në ndihmë të së ashtuquajturës veprimatari kriminale e drejtuesve të UÇK në territorin e Shqipërisë”.

Ky komision ka si detyrë hartimin e një raporti të detajuar mbi gjetjet që do të administrojë për një periudhë 3 mujore dhe më pas do të dalë me një rezolutë të cilën parlamenti do ta miratojë.

LEXO EDHE:  Trump sulmon hapur Kinën/ “Mos e quani koronavirus por KinaVirus”

LEXO EDHE:  Shkon në 16 numri i viktmave nga koronavirusi/ 277 të infektuar 8 prej tyre fëmijë

Propozimi i numrit dy të socialistëve erdhi për shkak të debatit që ka krijuar raporti i Dick Marty rreth rolit në luftën për çlirimin e Kosovës të disa drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe pretendimeve për ekzistencën në veri të Shqipërisë të burgjeve të UÇK-së./euronews

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Ambasada e SHBA-së në Kosovë: Çdo person meriton një jetë pa dhunë

Publikuar

-

Nga

Ambasada e SHBA-së në Kosovë: Çdo person meriton një jetë pa dhunë

Ambasada amerikane në Prishtinë thotë se nga të dhënat e Ministrisë së Drejtësisë në Qeverinë e Kosovës, del se gjatë pandemisë së koronavirusit, në Kosovë janë rritur për 17 për qind rastet e dhunës në baza gjinore.

“Gjatë pandemisë COVID-19, Ministria e Drejtësisë ka parë një rritje prej 17 për qind të rasteve të raportuara të dhunës në baza gjinore në Kosovë, ku pjesa më e madhe e rasteve të rritura është në zonat urbane. Çdo grua, çdo vajzë, çdo person meriton një jetë pa dhunë”, tha ambasada e SHBA-së përmes një postimi në Twitter.

Në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave, ambasada amerikane i bëri thirrje qeverisë dhe shoqërisë civile, që të ndërmarrin veprime për të mbrojtur viktimat e dhunës.

“Sot në Ditën Ndërkombëtare të Eliminimit të Dhunës ndaj Grave, ju bëjmë thirrje të gjithë parnerëve në qeveri, në sektorin privat dhe në shoqërinë civile që të ndërmarrin veprime për të mbrojtur më të prekurit dhe për të hetuar dhe gjykuar të gjitha incidentet”, thuhet në reagimin e ambasadës.

Gjatë pandemisë së koronavirusit, Kosova dhe shumë vende të botës kanë raportuar për rritje të rasteve të dhunës në familje.

Sipas Policisë së Kosovës, që nga fillimi i këtij viti e deri në muajin gusht janë paraqitur mbi 1,338 raste të dhunës ndaj grave, prej tyre katër raste kanë përfunduar me vdekje./rel

LEXO EDHE:  Trump sulmon hapur Kinën/ “Mos e quani koronavirus por KinaVirus”

LEXO EDHE:  A ka ndonjë lidhje mes azilkërkuesve, dhe kërcënimit nga emigrantët?

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Sërish shifra alarmante në Kosovë/ Shënohen 9 viktima dhe qindra të infektuar

Publikuar

-

Nga

Covid mbërthen institucionet shtetërore në Berat/ Infektohen 14 mësues, policë e mjekë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë nga 1 651 tamponë të realizuar kanë rezultuar pozitivë 704 persona duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në 36.253.

IKShPK ka raportuar 9 vdekje nga koronavirusi duke e çuar numrin total të viktimave në 948. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Klinë 2 raste (84, 72 vjeç), Rahovec 2 raste (82, 76 vjeç), Drenas 1 rast ( 64 vjeç), Ferizaj 1 rast ( 81 vjeç), Gjakovë 1 rast ( 77 vjeç), Suharekë 1 rast ( 78 vjeç) dhe Prishtinë 1 rast ( 83 vjeç).

Lajmi i mirë është se gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 391 pacientë ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 22.137./CNA.al

LEXO TE PLOTE