Connect with Us

Gjumë i mirë dhe lehtësim i ankthit/ 4 përfitimet e çajit të kamomilit

Shëndeti

Gjumë i mirë dhe lehtësim i ankthit/ 4 përfitimet e çajit të kamomilit

Publikuar

-

Gjumë i mirë dhe lehtësim i ankthit/ 4 përfitimet e çajit të kamomilit

Çaji i kamomilit mund të përmirësojë cilësinë e gjumit

Çaji i kamomilit është përdorur prej kohësh në trajtimin e pagjumësisë. Kjo sepse kamomili përmban apigenin , i cili është flavonoid.Flavonoidët janë përbërje kimike që u japin bimëve ngjyrat e tyre dhe janë të mbushura me antioksidantë, duke ndihmuar trupin tuaj në luftën e tij kundër toksinave.  Apigenina lidhet me receptorët GABA në tru. Receptorët e GABA janë të njëjtët receptorë që ilaçet e përshkruara kundër ankthit, të quajtura benzodiazepina , janë formuluar për të synuar. Kjo sepse profili kimik i apigeninës është i ngjashëm me  benzodiazepinat . Pra, ashtu si me ilaçet kundër ankthit, çaji i kamomilit mund t’ju ​​bëjë të ndiheni të qetë dhe madje edhe të qetësuar lehtë.

Kamomili është i mirë për shëndetin e kockave

Ka disa prova që çaji i kamomilit është i mirë për shëndetin e kockave. Lisa Richards , një konsulente e çertifikuar e ushqimit, thotë se flavonoidet në kamomil ndihmojnë kockat të riparohen dhe të rriten. Gjithashtu mund të ndihmojë në rregullimin e aktiviteteve të shëndetshme të ndërtimit të kockave.Ky zbulim mund të jetë veçanërisht i ndikueshëm për gratë, të cilat janë të prirura për osteoporozë pasi arrijnë menopauzën, estrogjeni zvogëlohet dhe masa e kockave humbet. Një studim i kimisë ushqimore të vitit 2004 sugjeron që trupi e njeh kamomilin pothuajse si estrogjeni dhe që kamomili mund të ketë aftësinë të stimulojë qelizat ndërtuese të kockave. Sidoqoftë, duhet të bëhen më shumë kërkime.

Kamomili mund të ndihmojë në dhimbjen menstrual

LEXO EDHE:  Ja cilat janë përfitimet shëndetësore të peshkut Krap

Dysmenorrea, ose dhimbja menstruale, mund të prekë deri në 93% të grave gjatë jetës së tyre. Çaji i kamomilit mund të jetë një rrugë për një zgjidhje.  Monica Auslander Moreno , MS, RDN, një nutricioniste në Essence Nutrition në Miami thotë se “pijet e ngrohta dhe qetësuese” mund të heqin dhimbjen. Por kamomili është më i mirë sepse ashtu si nenexhiku dhe bimët e tjera, ai ka veti që lehtësojnë spazmat e muskujve të pavullnetshëm.

Kamomili mund të reduktojë ankthin

“Kamomili përmirëson ankthin kryesisht për shkak të efekteve të tij në simptomat e gjendjes, më shumë se çdo përgjigje biokimike që mund të krijojë”, thotë Richards. “Duke përmirësuar gjumin, duke relaksuar muskujt, duke ulur presionin e gjakut dhe duke mundësuar një gjendje relaksimi, kjo mund të përmirësojë simptomat e ankthit si pagjumësia dhe nervozizmi.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Pëllumb Pipero shuan aludimet/ Ja kur do vijë në Shqipëri vaksina e Covid-19

Publikuar

-

Nga

Pëllumb Pipero shuan aludimet/ Ja kur do vijë në Shqipëri vaksina e Covid-19

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero, ka treguar mbrëmjen e sotme se kur do të vijë në Shqipëri vaksina e Covid-19.

Pipero tha në emisionin “Real Story” se ka informacione që vaksina do të vijë në Shqipëri shumë shpejt.

Sipas tij, vaksina do të vijë në vendin tonë në fund të muajit dhjetor, ose në fillim të janarit të vitit që vjen.

LEXO EDHE:  Këshilla nga gjinekologia: Ja si të kujdesemi për shëndetin seksual

Kam disa informacione që po punohet paralelisht me disa drejtime për ta marrë vaksinën njësoj me vendet e tjera të Europës dhe besoj se vaksina në Shqipëri do të vijë shumë shpejt, mendoj në fund të dhjetorit, fillimi i janarit. Nuk do jetë për të gjithë, por për atë fashën më vulnerabël, besoj do vijë shumë shpejt”, deklaroi mjeku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Nuk e pres mrekullinë vetëm nga vaksina”/ Pipero: Duhet të jemi të kujdesshëm

Publikuar

-

Nga

"Nuk e pres mrekullinë vetëm nga vaksina"/ Pipero: Duhet të jemi të kujdesshëm

Mjeku Pëllumb Pipero, ka folur mbrëmjen e sotme për vaksinën e Covid-19 dhe u shpreh optimist për efektin e saj.

Piperio tha se nuk pret mrekullira nga vaksina, por theksoi se ajo është zgjidhja për situatën.

Infeksionisti theksoi në emisionin “Real Story” se vaksina është shumë infektive dhe është një arritje e madhe e shkencës.

Të gjithë mendojmë dhe besojmë se zgjidhje për situatën e pandemisë është vaksina, të gjitha masat e tjera janë ndihmuese.

Unë nuk e pres mrekullinë vetëm nga vaksina, ne duhet doemos të vazhdojmë të jemi të kujdesshëm. Janë dy injeksione, menjëherë pas injektimit të parë nuk do të thotë se ke imunitet.

Unë jam besimplotë. Nëse vaksina është mbi 65% efektive, është një vaksinë e mirë. Vaksina është shumë e sigurt, shumë infektive dhe është një arritje e madhe e shkencës dhe një relaksim i madh për botën mjekësore dhe për qytetarët”, nënvizoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

20 të infektuar në Berat/ Covid-19 prek edhe prefekten Zylyftari

Publikuar

-

Nga

20 të infektuar në Berat/ Covid-19 prek edhe prefekten Zylyftari

Ditën e sotme ministria e Shëndetësisë raportoi për 20 raste të reja me Covid-19 në qarkun e Beratit.

Mësohet se ndër personat që kanë rezultuar pozitivë është edhe Prefektja e Beratit Valbona Zylyftari.

Gjithashtu raportohet se pozitive kanë dalë edhe 2 kujdestare në Qendrën e Zhvillimit “Lira”, 1 sanitare në maternitet dhe 1 punonjëse në zyrën e Arsimit.

LEXO EDHE:  5 përfitimet e përdorimit të qumështit në kujdesin ndaj lëkurës

Ndërkohë, këto nuk janë të vetmet raste me Covid në institucione, pasi janë raportuar infektime edhe në DVP-në Berat, në shkolla, në zyrat e OSHE-së, në filialin e Postës Shqiptare dhe në fasoneri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE