Connect with Us

Fshehja e numrit të vdekjeve/ PD: Prokuroria dhe SPAK mos rrinë duarkryq

Politikë

Fshehja e numrit të vdekjeve/ PD: Prokuroria dhe SPAK mos rrinë duarkryq

Publikuar

-

Ish deputeti i PD, Bardh Spahia thotë se që nga dita e enjte, kur kryetari i Partisë Demokratike denoncoi në emisionin “Opinion” shifrat e vërteta të vdekjeve nga COVID, Prokuroria nuk ka njoftuar asnjë veprim nga ana e saj.

Sipas Spahisë, numri i vdekjeve nga COVID, sipas dokumentacionit që bëri publik Basha është shumë më i lartë se ai i bërë publik nga qeveria në komunikatat e përditshme.

“Fshehja e numrit të vdekjeve dhe dhënia e informacioneve të rreme për publikun nga ana e institucioneve shtetërore është kriminale dhe duhet të hetohet. Qytetarët presin nga prokuroria të mos heshtë. Heshtja 48 orëshe e Prokurorisë shton dyshimet se qeveria po bën gjithçka për të manipuluar të vërtetën. I bëjmë thirrje edhe një herë Prokurorisë dhe SPAK që të mos rrinë duarkryq dhe të lejojnë zhdukjen e provave, por të nisin urgjentisht hetimin. Kjo është e vetmja mënyrë që e vërteta të mos fshihet, të bëhet publike për qytetarët dhe përgjegjësit të japin llogari përpara ligjit” u shpreh Spahia në një deklaratë për mediat.

Sipas tij, është e turpshme përpjekja e Edi Ramës për t’ju shmangur përgjegjësisë.

LEXO EDHE:  Ekzekutimi mafioz në Elbasan/ Si shpëtuan nga vdekja fëmijët e tri viktimave

“Partia Demokratike cmon lart punën dhe sakrificat që po bëjnë mjekët dhe infermierët gjatë kësaj pandemie të tmerrshme, dhe dënon përpjekjet e Edi Ramës për të keqpërdorur politikisht kontributin e tyre të jashtëzakonshëm me qëllimin e ulët të fshehjes së të vërtetës për dështimin e tij”, përfundoi Spahia.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Kulluri: Ishte vonë të ndërhynte Venecia! Përgjegjësinë e vetme e ka opozita

Publikuar

-

Nga

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Kulluri: Ishte vonë të ndërhynte Venecia! Përgjegjësinë e vetme e ka opozita

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri ka komentuar opinion e Komisionit të Venecias për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Sipas Kullurit, opinioni i Komisionit të Venecias për ndryshimet në Kodin Zgjedhor ka qenë i vonë, sepse tashmë ndryshimet janë bërë. Sipas tij ndryshimet kushtetuese janë më të këqija se çkanë qenë.

“Ishte vonë të ndërhynte komisioni i Venecias. Se tashmë janë bërë ndryshimet kushtetuese. Ndyshimet kushtetuese janë më të këqija se ai që ishte. Duke parë konjukturën politike sot natyrisht për opozitën është një goditje. Nga pikëpamja taktike i ul shanset që të maksimalizojë votën. Ndryshime kushtetuese smund të bëhen pa konsensus ose do shkosh në referendum. Përgjegjësinë e vetme e ka opozita sepse ata dogjën mandatet.
Nëse fiton mazhoranca aktuale opozita do të thotë me të drejtë se u ndryshuan rregullat e lojës rrugës. Në themel kjo që bëri Rama në mënyrë të njëanshme ishte e padrejtë. Rama u shpreh për lista të hapura dhe në momentin që ke vendosurt një limit listat nuk janë më të hapura. Ne kemi shkuar hapa pas, përgjegjësinë e kanë të dyja palët, por më shumë mazhoranca. PD ska bërë asnjë betejë për lista të hapura. Unë jam anëtar i PD Murrizi është përjashtuar. Është vetëpërjashtuar. Thlebi është që PD sbëri asnjë betejë as për koalicione as për lista të hapura. Ky zotëria e shiti tavolinën dhe Kodin Zgjedhor”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tenderët e fundit për pandeminë/ Gazmend Koduzi tregon abuzimin e qeverisë

Publikuar

-

Nga

Gazmend Koduzi tregon abuzimin e qeverisë

Gazmend Koduzi, kreu i Departamentit të Shëndetësisë në Partinë Demokratike thotë se qeveria ka abuzuar edhe në ato pak fonde që ka vendosur në dispozicion për të përballuar pandeminë. Koduzi tha se PD ka  ngritur shqetësim për keq menaxhimin e taksave që në mars, ku tenderët u bënë në mënyrë të përshpejtuar, por ai theksoi se abuzim ka pasur edhe në dy tenderët më të fundit.

“Janë dhe dy tenderë të tjerë që janë bërë për respiratorët dhe skanerët ku njëri prej tyre është fituar pothuajse me çmimin maksimal. Është bërë trend tashmë që fiton ai që ka ofertën më të lartë, pothuajse në 100% të fondit limit që ka buxheti. Institucionet përkatëse eliminojnë nga gara kompani që kanë ofertë më të ulta, çfarë bën të pamundur dhe një kursim të buxhetit të vendosur”, deklaroi Koduzi në Euronews Albania.

Kreu i Departamentit për Shëndetësinë në PD tha se, gjatë vitit 2020 Shqipëria ka vendosur 20 milionë euro për përballimin e pandemisë dhe është vendi në rajon që ka vendosur më pak buxhet.

Nisur nga masat e fundit të Komitet Teknik të Ekspertëve, ai tha se ka munguar një analizë se çfarë ndikimi kanë pasur masat kufizuese pasi tre javë më parë kishte më pak raste dhe më pak të shtruar në spitale.

Shqetësues u shpreh Koduzi është fakti se aktualisht kemi një nivel mbi 30% të pozitivitetit në rastet e testuar, ku sipas OBSH-së pozitiviteti duhet të jetë jo më shumë se 5% që situata të jetë në kontroll.

LEXO EDHE:  9 vite nga 21 janari/ Vajza e Ziver Veizit kërkon drejtësi: Kam besim te SPAK

LEXO EDHE:  Kryebashkiaku i Pustecit fsheh arrestimin dhe hetimin në Maqedoni

Ai deklaroi se autoritetet po fshehin të dhënat reale për përfitim politik pasi në numrin e vdekjeve nuk përfshihen personat që ndërrojnë jetë në kushtet e shtëpisë apo edhe ata që shkojnë për mjekim jashtë vendin. Në numrin e vdekjeve tha Koduzi që raporton Ministria e Shëndetësisë janë vetëm pacientët që ndërrojnë jetë në spital dhe që kanë pasur tampon pozitiv.

“I vetmi plan është që të përdorin të dhënat për përfitim politik siç ndodhi me intervistën e Ramës për Forbes. Kemi më pak testime në rajon. Treguesi i vdekshmërisë për 1 milion banorë llogaritet vetëm mbi vdekjet në spitalet që kanë dalë pozitivë me tamponë”, tha ai.

Z. Koduzi në fund u shpreh se situata duhej menaxhuar më mirë duke rekomanduar izolim për zonat e kuqe ku ka më shumë raste si dhe mbyllje të bizneseve që janë kthyer në vatra të transmetimit. Ai bëri një parashikim të zymtë nisur nga raporti i fundit i OBSH ku thuhet se në Shqipëri ende nuk jemi në fazën e transmetim komunitar.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“5 vjet mono-llogje Facebook-u”/ Këlliçi ia rendit Veliajt gjithë premimet e pambajtura

Publikuar

-

Nga

“5 vjet mono-llogje Facebook-u”/ Këlliçi ia rendit Veliajt gjithë premimet e pambajtura

Kreu i FRPD, Belind Këlliçi thotë se në këto pesë vitem kryebashkiaku Erion Veliaj ka bërë 5 vjet mono-llogje Facebook-u.

Sipas Këlliçit, Veliaj zhvilloi sot një takim me gjimnazistët e Tiranës ndërsa premtoi 17 shkolla në një vit. Kreu u FRPD thekson se këto janë premtime tyë bëra nga Veliaj vetëm sepse përpara janë zgjedhjet e 25 prillit.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Këlliçi i ka renditur Veliajt të gjitha premtimet e pambajtura në këto pesë vite.

“Veliaj, 5 vjet mono-llogje Facebook-u.
Sot Veliaj takoi gjimnazistët e Tiranës, në ato që ai i quan “bashkëbisedim” por që në të vërtetë janë “mono-llogje” të dëgjuara këtu e 5 vjet.
Premtoi 17 shkolla në një vit, që sipas tij, nuk janë ndërtuar në 100 vjet kryeqytet. Doemos! Erdhën zgjedhjet.
Premtoi 8 biblioteka të reja!
Premtoi 8 konvikte të reja!
Premtoi “Kartën e Studentit” me plot 602 shërbime!
Premtoi 1000 praktika të paguara për studentët në Bashkinë Tiranë!
Po ku ishe më parë more Eri?! Po ke 5 vjet në zyrë! Pse s’i bëre?
Premtove që nuk do ndërtoje brenda vijës së verdhë të qytetit, por ja që kullat po i ngre mu në zemër të Tiranës.
Premtove kënde lojërash por “7 xhuxhat” i ktheve në kulla.
Premtove parqe e gjelbërim po pemë në qytet s’ke mbjellë asnjë të vetme.
Premtove 20 lekë kafeja për pensionistët, por sot qameti të gjesh një kafene në Tiranë që ofron “Një kafe me gjyshin”. Të demaskoi emisioni “BOOM” në Ora Neës.

Po hapësirat e lira, pse i bën pallate? Bëji parqe more Erion, se nuk kanë të gjithë makina të çojnë fëmijët nga liqeni apo në Shëngjergj.
Po trashëgimia ndërtimore e Tiranës, pse nuk mbrohet si kudo në Europë, po prishen e bëhen pallate? Se lejet i firmos ti, Erion!
Ndërkaq, Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë sapo ka kryer një anketim me të rinj nga gjithë vendi. Sipas anketimit, 51% e tyre janë të papunë! Shqipërinë e kanë lënë afro 150 mijë të rinj për shkak të papunësisë dhe mungesës së perspektivës. 35% e studentëve që ka mbaruar një cikël studimesh Bachelor, shprehin dëshirën për të ikur nga Shqipëria; ndërsa mbi 79% e të rinjve duan të ikin nga Shqipëria. Papunësia më e madhe është në radhët e të rinjve të diplomuar; ose 25% e të rinjve me arsim të lartë dhe të mesëm.
Ky është realiteti.

Të rinjtë duan punë, ti u thua me Kartën e Studentit blini me ulje bluzat e Noizy-t!
Ti që dikur si Mjaftist, shfaqeshe me supremaci morale se ishe më i mirë se politika, u bëre pjesë e saj.
Ti që ishe kryetari i partisë G-99, sot kërkon mandat për një tjetër parti”, shkruan Këlliçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE