Connect with Us

Basha zbulon detaje nga takimi me Di Maion/ Kërkova ndihmë për sigurimin e vaksinës

Politikë

Basha zbulon detaje nga takimi me Di Maion/ Kërkova ndihmë për sigurimin e vaksinës

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka dhënë detaje nga takimi që zhvilloi ditën e djeshme me Ministrin e Jashtëm të Italisë, Luigi di Maio.

Përmes një postimi ë rrjetet sociale, Lulzim Basha shkruan se së bashku me Di Maion ata kanë diskutuar situatën kritike të pandemisë në Shqipëri për shkak të keqmenaxhimit nga qeveria shqiptare.

Pjesë e diskutimit mes Di Maio dhe Bashës ka qenë edhe proceci I integrimit në BE. Ministri Di Maio shprehu interes të lartë për vitin e ardhshëm zgjedhor në Shqipëri ka shkruar më tej Basha.

“Kënaqësi të prisja dje një mik të nderuar, Ministrin e Jashtëm të Italisë, Luigi di Maio. Ne diskutuam situatën kritike të pandemisë në Shqipëri për shkak të keqmenaxhimit nga qeveria shqiptare. Kërkova ndihmë nga miqtë e çmuar italianë për sigurimin e vaksinës anticovid, dhe mora zotimin e ministrit Di Maio se Italia do të ndihmojë me vaksinimin.

Diskutuam për procesin e integrimit europian, për ngadalësimin e tij nga mospërmbushja e kushteve. Ministri Di Maio shprehu interes të lartë për vitin e ardhshëm zgjedhor në Shqipëri. Ndava shqetësimin për ndryshimet e njëanshme në Kodin Zgjedhor dhe domosdoshmërinë që qeveria shqiptare të marrë parasysh rekomandimet e Komisionit të Venecias.

Ne shprehëm angazhimin tonë për të konsoliduar më tej marrëdhëniet midis dy vendeve. Aleanca midis Shqipërisë dhe Italisë do të mbetet gjithmonë e fortë ”, shkruan Basha në Facebook./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Jam kundër koncesioneve, janë korruptive”/ Shehi: Pozitive që qeveria nuk rinovoi kontratën për kolaudimin

Publikuar

-

Nga

“Jam kundër koncesioneve, janë korruptive”/ Shehi: Pozitive që qeveria nuk rinovoi kontratën për kolaudimin

Kryeministri Edi Rama njoftoi ditën e sotme se duke nisur nga data 1 janar 2021 kolaudimi i makinave do të kryhet tërësisht nga shtetit.

Për kreun e Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar Dashamir Shehi, ky është një lajm pozitiv, duke shtuar se është kundër koncensioneve pasi janë korruptive.

Shehi theksoi se nga shërbimet do të përfitojnë shqiptarët, duke shtuar se nuk është çudi që institucionet shtetërore të bihen në korrupsion.

Pozitive është. Unë nuk pres mrekullinë por është pozitive sepse një koncesion më pak, unë i kam konsideruar koncesionet në përgjithësi se janë korruptive, si ato të qeverisë së vjetër, si ky i kolaudimit, si  ato të Qeverisë aktuale. Nga shërbimi do të përfitojnë qytetarët. Por ndoshta edhe kjo si ndërmarrje shtetërore nuk është çudi që të bjerë në korrupsion siç kthehen institucionet shtetërore në Shqipëri.  Është pozitive sepse nuk po rinovohet një koncesion.

Po krijohet idea se çdo koncesion duhet t’i nënshtrohet një debati politik. Dhe kjo do ta bëjë të mendojnë shqiptarët se shiko si u mburrur kjo Qeveri se u mbyll koncesioni mirëpo koncesionet e rrugëve i kanë marrë miliarda shqiptarëve. Ndaj siç kanë bërë mirë që nuk e kanë rinovuar këtë koncesion ne duhet të dyshojmë në mënyrë permanente në çdo koncesion“, tha Shehi./CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“T’i hiqet titulli Veton Surroit”/ Prefekti i Kukësit tërhiqet pas “shuplakës” së Ramës

Publikuar

-

Nga

“T’i hiqet titulli Veton Surroit”/ Prefekti I Kukësit tërhiqet pas “s“T’i hiqet titulli Veton Surroit”/ Prefekti I Kukësit tërhiqet pas “shuplakës” së Ramëshuplakës” së Ramës

Pas kritikave nga kryeministri Rama, prefekti i Kukësit , Zenel Kuçana ka refuzuar heqjen e titullit “Nderi i Qarkut Kukës” për politikanin kosovar Veton Surroi.

Kujtojmë se Këshilli i Qarkut Kukës kërkoi heqjen e titullit për Surroin pas kërkesës nga dy intelektualë të Kukësit.

Dy anëtarët e Këshillit Baudin Murati dhe Misin Braha i propozuan Domit që t’i hiqnin titullin “Nderi i Qarkut Kukës”, politikanit kosovar Veton Surroi.

Në argumentet e tyre, ata pretendonin se Surroi ka bërë deklarata kundër UÇK-së dhe për këtë arsye duhet të hiqet njolla e zezë nga zemrat e banorëve të Kukësit.

LEXO EDHE:  Yuri Kim i shkon në zyrë Ramës/ Tregon prioritetet e SHBA në Shqipëri

LEXO EDHE:  A i ka ardhur fundi punës në zyrë?

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

8 milionë dollarë për 600 metra riparim rruge!/ Këlliçi ja numëron “një për një” Veliajt

Publikuar

-

Nga

8 milionë dollarë për 600 metra riparim rruge!/ Këlliçi ja numëron “një për një” Veliajt

Kreu i FRPD, Belind Këlliçi ka akuzuar kryebashkiakun e  Tiranës, për shpërdorim parash.

Bëhet fjalë për riparimin e Bulevardit Zogu i Parë që nis te Hotel Tirana dhe përfundon tek ish-stacioni  Trenit.

8 milion dollarë, është kostoja e buxhetit që bashkia ka shpenzuar për 600 metra rrugë. Pra 15 milioon dollarë për kilometër, edhe pse bëhet fjalë thjeshtë për riparim.

Duke marrë si shëmbull Irlandën, ku u ndërtua një autostradë me kosto 16 milionë Euro/km dhe Bashkimi Europian reagoi menjëherë, Këlliçi shton se grabitje të tilla e mbajnë Shqipërinë larg hapjes së negociatave.

“Bjeri me top! 8 milionë dollarë për 600 metra riparim rruge!

Domethënë 15 milionë USD për 1 kilometër rrugë që nuk ndërtohet nga e para, që s’ka ura, mbikalime apo tunele.

Në Irlandë u ndërtua një autostradë me kosto 16 milionë Euro/km dhe Bashkimi Europian reagoi menjëherë.

Në Shqipërinë shumë larg standarteve të Irlandës, bëhen riparime 15 milionë USD për kilometër. Grabitje të tilla me top e mbajnë Shqipërinë larg hapjes së negociatave me BE.

Në përfundim të misionit, Erioni na dhuron një buzëqeshje të stampuar. I hanë duart për misionin e radhës”, shkruan ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE