Connect with Us

Akuzat e Bashës për fshehjen e viktimave/ Berisha tregon si po përdor Rama mjekët

Politikë

Akuzat e Bashës për fshehjen e viktimave/ Berisha tregon si po përdor Rama mjekët

Publikuar

-

Çështja e detit/ Berisha tregon sa do të zvogëlohet Shqipëria

Ish kryeministri Sali Berisha ka reagur lidhur me akuzat e kreut të PD, Luzlim Basha për fshehjen e numrit të viktimave nga Covid.

Berisha thotë se pas zbulimit të këtij skandali, Rama po përdor mjekët. Sipas ish kryeministrit, mjekët kanë bërë me korrektesë detyrën e tyre, ndërsa fshehjen e rasteve është bërë nga kryeministri dhe ministrja e Shëndetësisë.

Më tej, Berisha thekson se “çdo shqiptar sot e di se listat e të vdekurve dhe çdo të dhënë tjeter statistikore nuk i shpallin spitalet Covid as dhe Instituti i Mjeksise Ligjore vetëm e vetëm sa ata nuk do pranonin të fallsifikonin dhe manipulonin me të vdekur”.

“Fshehja masive e vdekjeve nga covid19, akt i Xhahilit te Surrelit! Miq, Edvin Hajduti dhe ndrikull Hajnia kane fshehur qindra vdekje spitalore te te semurve me covid. Ata perpiqen tani, pasi skandali u dokumentua nga kryetari i PD Basha, me te dhena zyrtare nga morgu te fajesojne e apo te fshihen prapa mjekeve dhe ti perlyejne keta te fundit ne skandalin e tyre.
Me kete rast sqaroj qytetaret se mjeket kane bere me korrektese detyren e tyre. Ata ne fishen e vdekjes dhe ne kartelen klinike shoqeruesr qe kane derguar ne morg pacientin e tyre te vdekur, kane vendosur diagnozen covid19.

Po keshtu mjeket e sherbimit te Institutit te Mjeksise Ligjore kane pasqyrurar ne rregjistrat e tyre me korrektese diagnozen e derguar nga klinicistet per rastin e vdekur ne kliniken e tyre. Fshehjen e rasteve te vdekura e kane bere Xhahili i Surrelit dhe ndrilull Hajnia per te kenduar sukses dhe lavdi edhe mbi kufoma. Tani qe plasi skandali, Xhahili i Surrelit dhe Ndrikull Hajnia perpiqen te mbrohen duke nxjerre perpara bluzat e bardha. Mirepo genjeshtra i ka kembet e shkurtra. Çdo shqiptar sot e di se listat e te vdekurve dhe çdo te dhene tjeter statistikore nuk i shpallin spitalet covid as dhe Instituti i Mjeksise Ligjore vetem e vetem sa ata nuk do pranonin te fallsifikonin dhe manipulonin me te vdekur. Listat e vdekjes i shpall me zedhenesit e tij Xhahili i Surrelit dhe ai shpall aq sa deshiron ai dhe jo sa humbin jeten ne 24 ore nga covid 19”, shkruan Berisha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Murrizi prezanton kandidatin e Durrësit

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Murrizi prezanton kandidatin e Durrësit

Zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do ta gjejnë vendin tonë me parti të reja, të cilat kanë pretenduar se do të kenë kandidatët e saj në çdo qark.

Një prej tyre është edhe partia Lëvizja Demokratike Shqiptare e Myslim Murrizit, i cili ka prezantuar edhe kandidatin për qarkun e Durrësit.

Murrizi ka zhvilluar një takim me banorët e Shijakut, nga ku deklaroi se kandidati për deputet në këtë zonë do të jetë Ergys Leba.

“Nje takim ne Shijak ( 4 Rruget) me Qytetaret organizuar nga Ergys Leba kandidat i Partise Levizja Demokratike Shqiptare per qarkun Durres

LEXO EDHE:  Ditëlindja e Sali Berishës/ Ja surpriza e deputetëve të PD

LEXO EDHE:  Denoncimi i Berishës/ Ish-shefi i Krimeve drekon me Habilajt

Me 25 prill do te ndeshkojme me vote çdo parti politike qe e ka trajtuar si prone prej 30 vitesh voten tone dhe  çdo politikan mashtrues qe pasi shkon ne Parlament, nuk flet dhe nuk pyet më per Votuesit”, shkruan Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Me Patozin kemi qëllime të përbashkëta”/ Topalli: Kandidoj në katër qarqe

Publikuar

-

Nga

Në një listë të përbashkët me Patozin?/ Topalli: Kemi rënë dakord që…

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli ka treguar nëse do të futet në zgjedhje me një listë të përbashkët me kreun e Bindjes Demokratike Astrit Patozi.

Ajo u shpreh se të dy kanë qëllime të përbashkëta dhe se kanë diskutuar, por ende nuk kanë marrë një vendin nëse do të dalin me një listë të përbashkët në zgjedhje ose jo.

Teksa ka deklaruar se partia e saj është në përfundim listave të kandidatëve për deputet për zgjedhje, Topalli shtoi se do të kandidojë në 4 qarqe dhe këtë e bën për të maksimilizuar votat.

“Jemi në përfundim të listave të kandidatëve, kemi patur përqendrim në zgjedhjen e emrave. Janë emra që do bëjnë diferencë. Të mos jenë të korruptuar. Besoj se sot ka nevojë për njerëz të pakorruptuar me integritet dhe që kanë kurajo për tu ngritur kundra politikanëve të korruptuar. Kemi diskutuar me Patozin kemi qëllime të përbashkëta por ende skemi vendosur nëse do dalim në lista të përbashkëta. Unë do jem në krye të 4 qarqeve për të maksimizu qarqet., 2 të parat e i kam në kokë por po mendoj për 2 të tjerët. Ndoshta kanë avancuar në marrëveshjet e nëndheshme. Se përjashtoj mundësinë”, tha Topalli  në një intervistë për Report tv./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Dështimi i Ramës është ulëritës”/ Vokshi: PD rriti pagat e mësuesëve

Publikuar

-

Nga

“Dështimi i Ramës është ulëritës”/ Vokshi: PD rriti pagat e mësuesëve

Ish deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi ka akuzuar qeverinë, sa i takon dështimit të sistemit arsimor në vend.

Në një dalje për media, Vokshi u shpreh se  PD gjatë kohës në qeverisje ka rritur maksimalisht pagat e arsimtarëve me 200%, ndërkohë që shton se qeveria Rama i ka trajtuar mësuesit si njerëz të dorës së dytë.

“Ne i rritëm pagat reale të mësuesve, për të gjithë kategoritë, në mënyrë të jashtëzakonshme. Mësuesit në gjimnaze, në shkolla fillore, në shkolla tetëvjeçare dhe edukatoret patën një rritje gjigande pagash gjatë qeverisjes së Partisë Demokratike. Mesatarisht, rritja ishte mbi 2 herë më e madhe, mbi 200%, duke marrë parasysh edhe inflacionin e kohës.

Shikoni Edi Ramën! Dështimi i tij është ulëritës! Kjo që ka bërë këto 8 vjet Edi Rama, është qesharake, është tallëse dhe denigruese për mësuesit. Premtoi rritje të madhe të pagave, por rriti vetëm mashtrimet dhe propagandën.  Nga viti 2013 deri tani, duke llogaritur edhe inflacionin, rritjen e çmimeve çdo vit, pothuajse nuk ka rritje reale të pagave me Edi Ramën.

LEXO EDHE:  Akuzat ndaj Berishës/ Artan Hoxha tregon çfarë bëri me familjen

LEXO EDHE:  Përplasja mes Artan Hoxhës dhe Sali Berishës/ Debate në Komisionin e Medias

Mësuesit e dinë se nga kjo qeveri janë trajtuar gjthmonë si njerëz të dorës të dytë, të cilëve u janë dhënë thërrime në prag fushate elektorale. Kjo është arsyeja pse sindikatat e mësuesve kanë ngritur zërin për ketë mashtrim të Edi Ramës me të ashtuquajturën rritje të pagave. Ne inkurajojmë mësuesit të ngrenë zërin! Të thonë publikisht atë që na thonë në, atë që bisedojnë me njëri-tjetrin”, ka thënë Vokshi./CNA.al

LEXO TE PLOTE