Connect with Us

A i vret alkooli mikrobet?

Shëndeti

A i vret alkooli mikrobet?

Publikuar

-

Një rishikim i vitit 2020 i dezinfektuesve të duarve me bazë alkooli zbuloi se pastruesit që ishin 60% deri në 95% alkool vrasin mikrobet në mënyrë më efektive, me kusht që të paktën 2.4 mililitra pastrues dore të aplikohet për 25 deri në 30 sekonda.

Alkooli vret mikrobet duke prishur muret qelizore të tij. Në varësi të markës, pastruesit e duarve mund të përmbajnë edhe aditivë si aloe vera për ta bërë atë më hidratues. Shumica e pastruesve dhe dezinfektuesve të duarve përdorin alkool izopropil ose etil. Për shembull, etanoli është një vrasës efektiv i viruseve , kundër infeksioneve si herpesi dhe gripi.

Shumica e produkteve pastruese , përmbajnë mjaftueshëm alkool për të shkatërruar mikrobet. Për të vrarë mikrobet, CDC rekomandon pastrimin e sendeve të prekura rregullisht, si çelsat e dritës, dorezat dhe rubinetat, të cilat mund të bëhen në shtëpi dhe në vendin e punës .
Në fakt, telefoni juaj ka të ngjarë të ketë më shumë mikrobe sesa një tualet dhe shpesh anashkalohet kur pastroni. Apple kohët e fundit azhurnoi udhëzimet e saj të pastrimit të telefonit, duke rekomanduar “një fshirje alkooli izopropil 70 për qind ose peceta dezinfektuese Clorox” për të fshirë pjesën e jashtme të telefonit, duke shmangur marrjen e lagështisë në vrima.

Kur dezinfektoni sendet me produkte me bazë alkooli, CDC sugjeron të ndiqni këto hapa, së bashku me leximin e udhëzimeve në etiketë:
• Sigurohuni që produkti të jetë së paku 70% alkool.
• Sigurohuni që zona të ketë ventilim të mirë.
• Përdorni doreza, mundësisht ato të disponueshme.
• Lani duart me sapun dhe ujë sapo të hiqen dorezat.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Zbulimi i ri i shkenctarëve/ Ja si përhapen bakteret në trup

Publikuar

-

Nga

Zbulimi i ri i shkenctarëve/ Ja si përhapen bakteret në trup

Bakteret janë të afta të shkatërrojnë trupin e një organizmi me një ritëm që ilaçet mund të mos jenë në gjendje të mbajnë mbrapa.

Një studim i ri ka zbuluar se grupet bakteriale mund të përhapen me shpejtësi të shtuar në sipërfaqe kur individët brenda grupit lëvizin më ngadalë. Me fjalë të tjera, sa më ngadalë të lëvizin, aq më shpejt përhapen.

Studiuesit ekzaminuan Pseudomonas aeruginosa, një specie vdekjeprurëse e baktereve që shkaktojnë infeksione në bimë dhe kafshë. Ata zbuluan se bakteret individuale që ishin krijuar për të lëvizur më shpejt ishin më pak të suksesshme sesa llojet që ishin më të ngadaltë dhe lëviznin në grupe.

Në qeniet njerëzore, ato shkaktojnë infeksione në mushkëri, traktet gastrointestinale dhe urinare dhe rajone të tjera. Ata gjithashtu infektojnë plagët, veçanërisht djegiet, dhe çojnë në disa infeksione të gjakut. Gjithashtu, P. aeruginosa është një patogjen rezistent ndaj shumë ilaçeve, gjë që i bën infeksionet e shkaktuara prej tij shumë e vështirë për t’u trajtuar.

Për studimin, autorët krahasuan lëvizjen e P. aeruginosa dhe individëve të saj mutantë ‘të hiperpilatizuar’ të krijuar për të lëvizur më shpejt.

Ata përdorën një kombinim të teknikave të ndryshme të tilla si gjenetika, matematika dhe algoritmet e përparuara të gjurmimit që ishin të afta të monitoronin lëvizjet e disa mijëra qelizave.

LEXO EDHE:  Molla që vret

LEXO EDHE:  Ja se si ta pastroni trupin nga toksinat pas festave të fundvitit

Përmes kësaj, shkencëtarët demonstruan se kur bakteret e inxhinierisë që lëviznin shpejt u përplasën me njëri-tjetrin, ato rrotulloheshin vertikalisht dhe mbeteshin të mbërthyer.

Sidoqoftë, lloji i lëvizjes më të ngadaltë të P. aeruginosa mbeti i shtrirë poshtë kur u përplasën me njëri-tjetrin, duke i lehtësuar ata që të vazhdonin përpara. Prandaj, bakteret që lëvizin ngadalë mund të zhvendosen në territore të reja, të marrin lëndë ushqyese të rritura dhe më e rëndësishmja, të fitojnë garën e mbijetesës kundër qelizave më të shpejta.

William Durham, autori përkatës i studimit, tha në një deklaratë se bakteret kanë evoluar për të lëvizur me kujdes dhe në mënyrë efektive në turma, dhe ato e arrijnë këtë duke lëvizur më ngadalë sesa shpejtësia e tyre maksimale./CNA.al. 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Jo vetëm lëkurën/ Rreze Uv dëmtojnë dhe një tjetër pjesë të trupit

Publikuar

-

Nga

Jo vetëm lëkurën/ Rreze Uv dëmtojnë dhe një tjetër pjesë të trupit

Nuk është vetëm lëkura juaj që ka nevojë për mbrojtje nga rrezet ultraviolet, paralajmërojnë ekspertët e shëndetit. Rrezet UV mund të shkaktojnë djegie nga dielli në korne (photokeratitis) dhe dëmtim UV që është lidhur me degjenerimin makular, kataraktet, kancerin dhe pterygium (një rritje në pjesën e bardhë të syrit), sipas Prevent Blindness.

Grupi ka deklaruar majin si muajin e ndërgjegjësimit ultravjollcë (UV). Ndërsa të gjithë rrezikojnë nga problemet e syve të lidhura me diellin, kërcënimi është më i lartë tek njerëzit që: kalojnë orë të gjata në diell; kanë disa çrregullime të retinës; kanë bërë operacionin e kataraktit; dhe marrin disa ilaçe të caktuara të tilla si: tetraciklina, ilaçe sulfa, pilula kontraceptive, diuretikë dhe qetësues që rrisin ndjeshmërinë e syrit ndaj dritës.

Kur blini syze dielli, zgjidhni ato që tregojnë qartë se bllokojnë 99 deri në 100 përqind të rrezeve UV-A dhe UV-B. Syzet e diellit me mbështjellje janë më të mirat dhe syzet e diellit duhet të vishen së bashku me një kapelë, rekomandon Prevent Blindness.

Për sportet në natyrë, flisni me një profesionist të kujdesit të syve për mbrojtjen e syve që bllokon rrezet UV dhe gjithashtu mbron sytë nga dëmtimet.

LEXO EDHE:  Drejtonin makinën tapë dhe ecnin me shpejtësi/ Pezullohen 32 patenta, arrestohen disa të rinj

LEXO EDHE:  Drejtonin makinën tapë dhe ecnin me shpejtësi/ Pezullohen 32 patenta, arrestohen disa të rinj

“Veshja e vazhdueshme e mbrojtjes efektive të syve UV është një zakon që duhet ta praktikojmë gjatë gjithë vitit, jo vetëm në muajt e motit të ngrohtë. Duke veshur syze dielli që bllokojnë UV dhe një kapelë, ne mund të ndihmojmë në mbrojtjen e vizionit tonë sot dhe për vitet që vijnë, “Jeff Todd, presidenti dhe CEO i Prevent Blindness./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

E thonë studiuesit: Ja sa litra ujë duhet të pini çdo ditë

Publikuar

-

Nga

Gjatë verës  dhe madje gjatë gjithë vitit trupat tanë kërkojnë ujë. Nuk ka asnjë mënyrë për të jetuar pa të. Por, sa na nevojiten vërtet çdo ditë për të qëndruar të shëndetshëm?

Përgjigja mund të jetë e ndërlikuar.

“Është e vështirë të gjesh një sasi të saktë sepse është e ndryshueshme bazuar në moshën tënde, vendin ku jeton, qoftë nxehtë dhe lagështirë, qoftë e ftohtë dhe e thatë. A jeni mashkull apo femër, më aktiv ose më pak aktiv,” tha Ilyse Schapiro, një i regjistruar dietolog me praktika këshillimi ushqyese në New York dhe Connecticut.

Studimet kanë treguar se uji e mban mendjen dhe trupin të shëndetshëm, duke transportuar lëndë ushqyese, duke hequr mbeturinat, duke rregulluar temperaturën e trupit dhe duke mbajtur qelizat në punë. Megjithëse sasia totale ndryshon nga mosha, gjinia dhe përbërja e trupit, trupat tanë janë 55 përqind deri në 78 përqind ujë.

Bordi i Ushqimit në Institutin Federal të Mjekësisë ofron një vlerësim të një ekuilibri të shëndetshëm të ujit për burra dhe gra të rritura. Sugjeron që burrat kanë rreth 3.7 litra në ditë. Kjo është rreth 15 gota. Gratë duhet të kenë rreth 2.7 litra, ose 11 gota. Por pirja e ujit nuk është mënyra e vetme për të qëndruar i hidratuar. Shumica e njerëzve marrin rreth 20 për qind të ujit të tyre nga ushqimi.

Dr. Michael Sayre, një mjek i urgjencës në Qendrën Mjekësore Harborvieë në Seattle, tha se shumica e njerëzve mund dhe duhet të dëgjojnë trupin dhe trurin e tyre.

LEXO EDHE:  7 pjesë të trupit që i keni pastruar gabim gjithë jetën tuaj

LEXO EDHE:  Drejtonin makinën tapë dhe ecnin me shpejtësi/ Pezullohen 32 patenta, arrestohen disa të rinj

“Truri juaj e rregullon atë me të vërtetë mirë,” tha Sayre, i cili jep mësim në mjekësinë e urgjencës në Universitetin e Uashingtonit. “Për sa i përket parandalimit të [kushteve] si goditja e nxehtësisë, në përgjithësi janë njerëzit që injoruan sinjalet se ishin të etur ose nuk mund t’u përgjigjeshin atyre sepse ishin të dëmtuar fizikisht, ose ishin në një mjedis ku nuk kishin qasje në ujë ”

Dehidrimi mund të fillojë brenda vetëm disa orësh nga ushtrime të rënda ose nxehtësi ekstreme. Shpesh, kjo ndodh me pak vërejtje, dhe në kohën kur një person i përgjigjet etjes së tij, ata tashmë janë prapa në një ekuilibër të shëndetshëm të ujit. Lodhja, dhimbjet e kokës, marramendja, përgjumja dhe tharja e gojës mund të jenë shenja të dehidrimit.

“Mos lejoni që të arrini në atë pikë të dehidrimit,” tha Schapiro. Një mënyrë e qartë për të treguar është ngjyra e urinës. “Ne nuk duam të flasim gjithmonë për këtë, por është një tregues i mirë,” tha ajo. Sa më e qartë të jetë ngjyra, aq më i hidratuar është një person. Në shumë raste, ilaçet dhe disa gjendje të tilla si diabeti ose sëmundjet e zemrës mund të ndikojnë në sa ujë i nevojitet një personi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE