Connect with Us

VIDEO-Momenti kur meteori hyn në atmosferën e Tokës dhe bie mbi oqeanin afër Australisë

Kuriozitete

VIDEO-Momenti kur meteori hyn në atmosferën e Tokës dhe bie mbi oqeanin afër Australisë

Publikuar

-

Një meteor ndriçoi qiellin e natës mbi oqeanin afër Australisë, duke u shfaqur si një top zjarri që flakëronte dhe më pas duke u shpërndarë mbi oqean dhe skena mahnitëse u kap nga kamerat. Një anije kërkimore po udhëtonte në ujërat pranë brigjeve të Tasmanisë në momentin e përsosur, duke lejuar kamerat e saj të transmetimit të drejtpërdrejta të merrnin pamjet e meteorit ndërsa hynte në atmosferën e Tokës.

Blici i ndritshëm i dritës, u pa në orën lokale të mërkurën në 9:30 të mëngjesit.Raportimet e vëzhgimit u pasqyruan ne media, por kamerat e vetme që e kapën atë ishin ato në bordin e Hetuesit CSVRO RV.Menaxheri i Voyage i CSIRO John Hooper, i cili ishte në anije, tha se ishte një fat i mirë ‘pasi pa pamjet.

Ai vazhdoi të shpjegonte që meteorët hyjnë në atmosferë me një shpejtësi të jashtëzakonshme, e cila varion nga 25,000 mph në 160,000 mph, kjo e shndërron energjinë e tyre kinetike në forma të tjera si nxehtësia, drita dhe tingulli. Në hapësirë, këto objekte janë asteroide që udhëtojnë përgjatë trajektores së tyre. Sidoqoftë, rruga mund të ndryshojë nëse ato i afrohen shumë Tokës për shkak të tërheqjes gravitacionale të planetit tonë.

Në kohën kur vizioni u kap, RV Hetuesi ishte në Detin Tasman rreth 62 milje (100 km) në jug nga bregu i Tasmanisë.Anija dhe ekuipazhi u kryen një projekt i hartës së dyshemesë së detit të Parkut Detar Huon për Parks Australia. Ky rajon i oqeanit po avullon me krijesa të mrekullueshme, male madhështore nënujore dhe dendura koralesh të gurta – dhe duket se zona është gjithashtu një vend kryesor për të shikuar në qiell.Të enjten në mëngjes, banorët përreth bregdetit përmbytën mediat lokale me raporte të meteorit.Sidoqoftë, askush nuk dukej se kishte ndonjë imazh ose pamje të ngjarjes – prisni për ekipin hulumtues. / CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTOT-Jeta e fisit më të izoluar në botë/ Markezët që jetojnë në ishujt e Paqësorit

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Jeta e fisit më të izoluar në botë/ Markezët që jetojnë në ishujt e Paqësorit

Jeta në një nga ishujt më të largët në botë, të cilat ende janë të banuara vetëm nga kolonët e saj origjinal fisnorë, është kapur në një seri fotografish mahnitëse.

Ishujt Marquesas ‘jashtëzakonisht të izoluar’ janë një nga civilizimet më të paprekura në botë, me banorët e tij dhe relativisht të paprekur nga bota e zhvilluar. Ishujt ndodhen në mes të Oqeanit Paqësor, 1,400 km (880 milje) nga destinacioni më i afërt turistik i Tahitit, në Polinezinë Franceze.

Dhe këto foto mahnitëse, të kapura nga fotografi me famë botërore Jimmy Nelson, tregojnë se si është jeta në ishujt, të cilët janë bërë një nga sekretet më të ruajtura në botë.

Jimmy, 53 vjeç, është i njohur për portretet e tij të fiseve dhe indigjenëve – dhe tani ka vizituar dy herë Ishujt Marquesas.Fotot e tij mahnitëse tregojnë pamjet panoramike të 12 ishujve nga të cilët vetëm gjashtë janë të banuar me peisazhet e tyre të gjelbërta, malore që frymëzuan romanin e famshëm të aventurave të Robert Louis Stevenson, Ishulli i Thesarit.

LEXO EDHE:  Shpërthen këngëtarja e njohur shqiptare pas skenave të nxehta/Dhunë, seks dhe…

LEXO EDHE:  Video e dytë e Metës për Dvoranin/ Berisha: Pseudogjykatësi i korruptuar që përdhosi procesin e vetingut

Banorët e ishullit, të njohur si Markezianë, kanë ruajtur një ndjenjë të pasur të trashëgimisë, duke kaluar nëpër ishujt e tyre kryesisht me kalë.

Dhe ato janë të mbuluara me tatuazhe domethënëse, fisnore me tatuazhe të ditëve moderne, siç i njohim ne, pasi kanë origjinën nga këto ishuj të izoluar, thotë Jimmy./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT-Objekte të ngrira në kohë/ Eksploruesi zbulon pamjet nga spitali i braktisur në Irlandë

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Objekte të ngrira në kohë/ Eksploruesi zbulon pamjet nga spitali i braktisur në Irlandë

Midis vitit 1810 dhe 1870, në Irlandë u ndërtuan 22 dhoma për pacinetë që kishin probleme të shëndetit mendor . Njëri prej tyre ishte Azili Lunatik i Qarkut Connacht, i njohur gjithashtu si Spitali i Shën Brigidit. I ndërtuar në Ballinasloe në County Galëay në 1833, spitali u mbyll në 2013 dhe ka qëndruar i braktisur që prej asaj kohe.

Një eksplorues urban i cili shkon me pseudonimin AdamX u fut brenda për të fotografuar strukturën boshe.  Fillimisht quhet Azil Lunatik i Qarkut Connacht , spitali u hap në 1833. Objekti ishte i dedikuar për trajtimin e “të çmendurve të shërueshëm “.

Interesimi i AdamX për fotografinë e çoi atë në eksplorimin urban në 2013. Ai zgjedh të mbetet anonim për shkak të punës së tij ditore në atë që ai e quan “një industri mjaft konservatore”.AdamX dëgjoi për Spitalin e braktisur St. Brigid përmes fjalëve në komunitetin e eksploruesve urbanë.

St. Brigid’s u krijua për të mbajtur 840 pacientë, por mbante 1,165 në 1900, sipas History Ireland. Njerëzit shpesh supozojnë se eksplorimi i ndërtesave të braktisura është rrënqethës ose shqetësues, por AdamX thotë se janë arratisje relaksuese dhe të qeta.

LEXO EDHE:  VIDEO-Në prag të 40-vjetorit/ Kim Kardashian realizon fotot më seksi të mundshme

LEXO EDHE:  VIDEO/ I jep makinës e veshur me bikini/ Trejsi Sejdini çmend ndjekësit

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTO- Ishulli që “strehon” një nga vullkanet më aktive në botë

Publikuar

-

Nga

I vendosur në brigjet e Italisë, i rrethuar nga ujëra blu të kaltër dhe plazhe me rërë të bardhë, ishulli Stromboli është parajsa e ëndrrave e një influencuesi instagrami.Por i ulur mes një ishulli të qetë me 300 banorë me kohë të plotë, ai është një bombë me sahat e vazhdueshme, të paktën kështu quhet nga banorët që jetojnë aty.

Për gati 90 vjet, vizitorët dhe ata që jetojnë në Stromboli janë mësuar me gjëmimet që shqetësojnë ishullin i cili ndodhet pranë detit Tirren.

Si më i largët nga shtatë Ishujt Eolian të Italisë, mali vullkanik vdekjeprurës ngrihet 924 metra nga deti dhe shtrihet më shumë se 1000 metra poshtë. Ekspertët besojnë se vullkani në Stromboli, pjesë e arkipelagut të Eolit, ka qenë në shpërthim gati të vazhdueshëm për të paktën 2000 vjet, me llavë flakëruese, hiri dhe shkëmb vullkanik që rregullisht dilnin nga koni i tij.

Por është e panjohura ajo që i mban banorët dhe mijëra turistë që frekuentojnë ishullin për të kapur një vështrim të vullkanit.

LEXO EDHE:  22 vite që vetëm gënjen shqiptarët/ Publikohet video që Rama nuk do të donte ta shihte

LEXO EDHE:  Shpërthen këngëtarja e njohur shqiptare pas skenave të nxehta/Dhunë, seks dhe...

Ishulli tërheq mijëra udhëtarë ditorë çdo vit, me turistë që ngjiten rregullisht në ecjen tre orëshe drejt vullkanit për të parë zjarrin e llavës .Është një pamje mahnitëse ditën apo natën, por viti i kaluar ka shërbyer si një kujtesë vdekjeprurëse dhe një fakt i asaj se si magjepsja mund të kthehet në fatale.

Ishulli është bërë më i njohur për shpërthimet spektakolare inkandeshente gjatë natës, të cilat prej kohësh kanë tërhequr vizitorë nga e gjithë bota dhe i kanë sjellë vullkanit nofkën “Far i Mesdheut”. Për shkak të aktivitetit të tij të vazhdueshëm, me të dhëna që datojnë 2000 vjet, vullkani është një nga më unikët në llojin e tij në botë duke u mundësuar vizitorëve mundësinë për të parë shpërthimet e tij. Nga buza e një krateri më të vjetër mund të qëndrojë vetëm 150-250m pothuajse drejtpërdrejt mbi krateret aktive./ CNA.al

LEXO TE PLOTE