Connect with Us

Reja: Kur erdha në fillim në Shqipëri, qesha me Dukën

Kombëtare

Reja: Kur erdha në fillim në Shqipëri, qesha me Dukën

Publikuar

-

Trajneri i Shqipërisë Edi Reja ka dhënë së fundmi një intervistë për median e njohur italiane “La Repubblica” ku u ndal të fliste gjerësisht për skuadrën kuqezi, fushatën në Ligën e Kombeve dhe të ardhmen e “shqiponjave”.

Ish-trajneri i Napolit dhe Lacios tregoi bisedën e parë me presidentin e FSHF-së Armand Duka kur erdhi në Shqipëri. Italiani tregoi se iu përgjigj me batutë se deri në vitin e EURO 2024 do të jetë tepër i moshuar, pasi kreu i FSHF-së i kërkoi fillimisht të nisnin përgatitjet për sigurimin e kualifikimit në kampionatin e ardhshëm europian.

Tekniku veteran italian theksoi se është optimist për të ardhmen e kombëtares shqiptare, ndërsa u ndal dhe te portieri Tomas Strakosha. Reja i “tërhoqi veshin” gardianit të Lacios për teprimin e kontrollit të topit me këmbë.

Zoti Reja, sërish në punë. Akoma nuk e keni humbur “vesin”…
Shkuam përtej pritshmërive. Ishim në një situatë të vështirë për shkak të COVID-19 dhe dëmtimeve. Morëm 23 nga 36 lojtarë. Ishte një arritje që ia vlente dyfush, kush mund priste. Morëm lojtarë që nuk aktivizohen as në Serinë B dhe që nuk merren shumë në konsideratë nga klubet. Por, me Shqipërinë treguan shpirt të madh dhe përshtatje.

Ju keni në dispozicion lojtarë që aktivizohen në Itali. A ka dikush tjetër, ndoshta më pak të njohur, që është gati për të hedhur hapin e madh?

Problemi vërtetë është se nuk ka një lojtar nga Shqipëria në kombëtare, janë të gjithë me nënshtetsi zvicerane, franceze, holandeze. Duhet të peshkosh vërdallë dhe kjo nuk është e lehtë. Është Broja, 19 vjeç, që luan me Vitesen. Është futbollist interesant. I dhashë mundësinë Çepeles të debutojë me kombëtaren, i cili është vetëm 17 vjeç. Kemi mjaft lojtarë të rinj që synojnë të rriten.

D.m.th. projekti është afatgjatë?
Sapo arrita në Shqipëri, presidenti më kërkoi që të përgatiteshim sa më mirë në mënyrë që të kapnim kampionatin europian të vitit 2024. Fillimisht qesha dhe iu përgjigja se nuk mund ta bëj këtë gjë sepse deri atëherë do të kem bërë 80 vjeç, por për aq kohë sa jam i qartë, vazhdoj me këtë project që më pëlqen shumë. Kemi një shkollë futbolli, pastaj do të fillojmë kurset për trajnerët shqiptarët, përgatitësit atletik dhe drejtorët sportive. Qëllimi jonë është rrisim talented e rinj që kanë nevojë për mbështetje. Koronavirusi na ka ngadalësuar pak, por kemi nisur me këmbën e mbarë.

Mes lojtarë në kombëtare është Strakosha, të cilin e keni parë në një moshë shumë të re te Lacio. Sa e rëndësishme është për të që ketë në krah një veteran si Pepe Reina?
Mendoj se Strakosha do të mësojë shumë nga një portiere me përvojë dhe personalitet si Reina. Mendoj se Lacioja prandaj e ka marrë. Reina është një lider, të cilin e ndjek e gjithë skuadra. Sot kërkojmë portierë që dinë të luajnë me këmbët. Dhe Strakosha është i zoti në këtë gjë. Ndonjëherë e ekzagjeron dhe rrezikon shumë duke më dhënë ndonjë goditje të fortë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Video/ Gafa e rëndë, Manaj nuk shënon me portën bosh

Publikuar

-

Nga

Rei Manaj ka qenë ditën e sotme në fushë për ndeshjen që Barcelona B luante në transfertë ndaj Gimnastic. Rezultati nuk ishte i mirë për blaugranët e sulmuesit të kombëtares duke qenë se u mposhtën me rezultatin 3-1.

Por, përshtypje ka bërë edhe një episod që përfshin Manajn, i cili në minutën e 51 të fraksionit të dytë humbi një rast të pastër shënimi. Me portën e boshatisur, futbollisti shqiptar nuk arriti të devijonte në rrjetë sferën, duke e dërguar shumë larg kuadratit.

Një rast që solli dëshpërim te tijtë të cilët mund të rihapnin takimin, por mundësia e shpërdoruar ishte fatale. Megjithatë, në botën e futbollit, edhe emrat më të njohur kanë gabuar raste flagrante si Manaj.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Paraqitje mbreslënëse, Broja surprizon me deklaratën

Publikuar

-

Nga

Armando Broja i cili shkëlqeu me Viteshen e tij në sfidën e djeshme ndaj Emenit në transfertë ai realizoi një gol dhe dhuroi një assist.

19-vjeçari i cili është në pronësinë e Çelsit u shfaq i lumtur nga kjo paraqitje dhe theksoi se edhe pse u rikthye nga dëmtimi ai nuk kishte aspak diferencë nga të tjerët:

“Jam shumë i lumtur të luaj përsëri. Nuk është e thjeshtë. Ka një ndryshim shumë të madh, pasi stërvitesha veçmas, qëndroja në shtëpi, ndërsa sot isha në fushë.

Pavarësisht se vij nga një dëmtim, cilësia ime nuk ka shumë diferencë me lojtarët e tjerë. E përsëris edhe një herë, jam shumë i lumtur.

Tanane më dha një pas të mirë dhe unë shënova. Unë bëra më të mirën time. Rikthimi në formë? Rëndësi ka që unë jam rikthyer në fushë dhe jam me fat.”,përfundoi Broja.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Sulmuesi shqiptar mbylli sezonin para kohe, Myrto Uzuni i jep kurajo: Kokën lart vëlla

Publikuar

-

Nga

Indrit Tuci pësoi një lëndim të rëndë në ligamentet e gjurit duke mbyllur sezonin me Lokomotivën e Zagrebit. Shkalla e dëmtimit është e rëndë, aqsa djaloshi kuqezi nuk do mundë të shmangë dot një operacion.

Në lidhje me lëndimin e Tucit, ka reaguar edhe Myrto Uzuni. Beratasi e ka pasur bashkëlojtar Tucin te Lokomotiva, ndërsa në rrjetet sociale mbështet sulmuesin. “Kokën lart. Kthehu më i fortë vëlla i vogël”, shkruan Uzuni në rrjetet sociale.

LEXO TE PLOTE