Connect with Us

Pse të lani fytyrën për të paktën 60 sekonda luan një rol të rëndësishëm për lëkurën

Life Style

Pse të lani fytyrën për të paktën 60 sekonda luan një rol të rëndësishëm për lëkurën

Publikuar

-

Pse të lani fytyrën për të paktën 60 sekonda luan një rol të rëndësishëm për lëkurën

Një fytyrë e lëmuar dhe me shkëlqim nuk kërkon gjithmonë produkte dhe mjete të shtrenjta për kujdesin e lëkurës. Dhe si shumë gjëra gjeniale atje, sekreti për pamjen e bukur është i thjeshtë dhe varet nga kohëzgjatja e kohës që kaloni duke larë fytyrën. Siç rezulton, ne duhet të fillojmë t’i kushtojmë vëmendje shtesë kësaj çështjeje dhe së shpejti do të vijnë rezultate të shkëlqyera. Bright Side është gjithmonë në kërkim të mënyrave të reja dhe të lehta për ta bërë jetën tonë më të mirë.

Kalojmë shumë pak kohë duke larë fytyrën

Kjo metodë pastrimi u propozua nga  Nayamka Roberts-Smith nga LABeautyologist në një nga postimet e saj në Twitter . Sipas saj, mesatarisht, ne nuk e pastrojmë lëkurën tonë për aq kohë sa duhet. Në vend të 15 sekondave të zakonshme që kalojmë duke larë fytyrën dhe zonën e qafës, duhet ta bëjmë për të paktën 60 sekonda.

Lënia e ujit të hyjë në fytyrën tonë është thelbësore.

Gjatë ditës, shumë baktere mund të grumbullohen në lëkurë së bashku me përbërjen që mund të futet thellë në poret. Dhënia vetes një pastrim fytyre për një kohë të gjatë lejon që përbërësit e larjes së fytyrës tuaj të fillojnë të punojnë në mënyrë aktive, duke prishur dhe hequr papastërtitë në mënyrë më efikase. Kjo çon në një pamje të përmirësuar, lëkurë më të butë dhe bllokime të tretjes së sebumit.

Sipas Nayamka, pastruesit e vajit funksionojnë më së miri për këtë metodë, por gjëra të tilla si shkuma, kremi dhe larja e fytyrës me xhel mund të përdoren gjithashtu. Sidoqoftë, pastruesit gërryes si pastrimet duhet të shmangen, pasi ato mund të dëmtojnë lëkurën tuaj nëse përdoren për një kohë të gjatë.

LEXO EDHE:  Gjashtë llojet e ushqimeve për lëkurë të shëndetshme

Çdo zonë në fytyrë trajtohet me më shumë kujdes në këtë mënyrë.

Kjo procedurë mund të jetë e dobishme, veçanërisht për poret tuaja. Kur qelizat e vdekura të lëkurës dhe bakteret në fytyrën tuaj përzihen me vajin tuaj natyror të fytyrës (i cili prodhohet nga gjëndrat tona dhjamore ), mund të shfaqen spina bllokuese të poreve. Ata më vonë mund të çojnë në pikat e zeza dhe pikat e bardha. Në këtë rast, pastrimi i fytyrës tuaj me shumë kujdes mund të ndihmojë në zvogëlimin e tyre.

Mënyra se si e lani luan gjithashtu një rol të madh.

Estetistja thekson se gjithçka duhet të bëhet duke përdorur vetëm gishtat. Mos përdorni furça, sfungjer ose pëlhura larëse për fytyrën, por në vend të kësaj bëni vetes një masazh të këndshëm dhe të dobishëm. Duke bërë këtë, ju gjithashtu mund të përmirësoni qarkullimin , i cili gjithashtu ka efekte pozitive në fytyrën tuaj, si ulja e rrudhave dhe përmirësimi i pamjes së lëkurës tuaj. Ajo gjithashtu shton se kjo metodë është e përshtatshme për çdo lloj lëkure, nga vaji në të thatë.

Kjo mund të ketë përfitime të tjera për fytyrën tuaj.

Ju mund ta merrni këtë rregull si një shans për të ngadalësuar dhe për t’i dhënë vetes ca më shumë kohë relaksimi. Mendoni për zonat rreth syve, hundës, ballit dhe qafës dhe bëjini edhe atyre një masazh të këndshëm. Për ta bërë procedurën edhe më të këndshme dhe për të ndjekur kohën, ju mund të fërkoni butësisht fytyrën tuaj ndërsa dëgjoni këngët tuaja të preferuara dhe të këndoni së bashku./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Rudina Magjistari ka një kërkesë për të gjithë/ “Mbani maskën që të shijojmë…”

Publikuar

-

Nga

Moderatorja rudina Magjistari shpesh herë ka përcjellë mesazhe tek ndjekësit e saj gjatë vitit pandemik. Duke qenë se rastet e të infektuarëve janë të shumt, moderatorja vijon të këshillojë fansat e saj.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ku shfaqet me maskë, Rudina ka përsëritur të njëjtin mesazh.

Krahas fotos ajo shkruan: “Mbani maskën që të shijojmë verën që kemi përpara.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Françeska Jaçe: Nuk shpenzoj për të brendshme

Publikuar

-

Nga

Françeska Jaçe: Nuk shpenzoj për të brendshme

Modelja Françeska Jaçe është një nga vajzat më të komentuara. Pak javë më parë ajo u bë qendër e mediave rozë pas videos seksi në vaskë në mes të emisionit.

Së fundi ajo ka qenë e ftuar në emisionin Kojshia shoë ku ka përforcuar edhe njëherë frazën që ka thënë më parë në një emision.

E pyetur nëse shpenzon për veshjet e brendshme ajo është shprehur:

LEXO EDHE:  Një pastrues brilant për fytyrën/ Zbuloni maskën që pastron deri në detaj lëkurën tuaj

LEXO EDHE:  Eleminoni aknet/ 7 gabimet që nuk duhet të bëni me lëkurën tuaj

“Nuk shpenzoj për të brendshme. Shpenzoj për gardërobë por jo për të brendshme.” Arsyeja pse nuk shpenznon për të brendshmet është se nuk i vesh ato dhe këtë ajo e ka pohuar edhe më parë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Juristja seksi nuk përmbahet/ I vë “flakën” rrjetit me të pasmet “bombë”

Publikuar

-

Nga

Redona Koçi njihet ndryshe si “juristja seksi” shqiptare. Ajo provokon shpesh herë me fotot e saj në rrjetet sociale. Bukuroshja së fundi I ka vënë flakën me pamjen e saj.

Ajo shafqet shumë seksi duke treguar të pasmet e saj bombastike. Menjëherë pas publikimit të fotos në rrjet kanë shpërthyer komentet komplimentuese për modelen.

“Bish”, komenton këngëtarja Enca në foton e Redonës.

LEXO EDHE:  “Mos e bëni tamponin”/ Shokon mjeku italian: Përmban baktere, krijon infeksion!

LEXO EDHE:  Eleminoni aknet/ 7 gabimet që nuk duhet të bëni me lëkurën tuaj

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE