Connect with Us

Mbyllja e Kapshticës/ Drejtoria e Përgjithshme e Doganave sqaron vendimin

Sociale

Mbyllja e Kapshticës/ Drejtoria e Përgjithshme e Doganave sqaron vendimin

Publikuar

-

Mbyllja e Kapshticës/ Drejtoria e Përgjithshme e Doganave sqaron vendimin

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave ka njoftuar sot për mbylljen e pikës Doganore të Kapshticës. Në njoftim sqarohet se ky vendim nga shteti grek ka ardhur pas numrit të lartë të rasteve me COVID-19.

Doganat deklarojnë se PKK Kristalopigi do të jetë e mbyllur deri më 4 dhjetor, ora 23:59 dhe se do të jenë në komunikim të vazhdueshëm për të informuar publikun dhe biznesin.

“Numri i lartë i rasteve me covid 19, në shtetin fqinj Greqi ka çuar ne mbylljen nga ana e palës greke te Doganës së Kristalopigi.
Nisur nga njoftimi zyrtar i Autoriteteve te Policise Greke ne PKK Kristalopigi, që prej datës 20.11.2020 ora 06:00 deri në datën 04.12.2020 ora 23:59, Pika e Kalimit Kristalopigi do të jetë totalisht e mbyllur për këmbësorët, automjete, autobusët dhe kamionët, si ne hyrje ashtu dhe në dalje të Greqisë. Dogana Shqiptare do të jetë në komunikim të vazhdueshëm për të informuar publikun dhe biznesin”, bëjnë me dije Doganat./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Dyndja e njerëzve për “Black Friday” / Pipero: Mu mbushën sytë me lot!

Publikuar

-

Nga

“Jam i vetmi mjek që i jam lutur Kryeministrit”/ Pipero kritika qeverisë: Ky vendim ishte i nxituar

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka komentuar videot që kanë qarkulluar së fundmi të filmuara në një qendër tregtare, ditën e uljeve.

Teksa pa dyndjen e njerëzve që turren për tu future në duqan, Pipero tha se këto janë pamjë të tmerrshme të cilat nuk duhet të lejohen të ndodhin.

“Kur e kam parë këtë pamje mu mbushen sytë me lot. Është një pamje që askush nuk duhet ta lejojë. Nuk kanë vrarë vetëm vetën, ata shkojnë në shtëpi ku takojnë të tjerë persona dhe ky person infekton ndoshta 400 të tjerë. Kemi ekspozim të madh dhe mundëisa për ta shpëndarë është më e madhe. Janë pamje tronditëse që nuk duhet t’i lejojmë”, u shpreh Pipero.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Çfarë është skema COVAX dhe si e përfiton Shqipëria vaksinën

Publikuar

-

Nga

Shqipëria ka paguar 3.99 milionë dollarë si formë parapagimi për vaksinën anti-Covid19, tek aleanca COVAX për të vaksinuar 570 mijë persona ose rreth 20% të popullsisë. Këtë të mërkurë, emisioni ‘Me pak fjalë’ në Euronews Albania ka sqaruar se si do të përfitojë vendi ynë nga kjo skemë.

Aleanca COVAX u krijua në prill nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe në të marrin pjesë 180 shtete, përfshi të gjitha anëtaret e BE-së. COVAX ka si qëllim të bashkojë kapacitetet financuese dhe prodhuese për të siguruar një sasi sa më të madhe vaksinash për t’i shpërndarë ato mes vendeve anëtare të aleancës.

Covax ka bërë marrëveshje me 9 prodhues vaksinash, përfshi Moderna dhe AstraZeneca, që tashmë kanë prodhuar një vaksinë. Paraprakisht, COVAX ka përllogaritur se kostoja e një doze vaksine do të jetë 10.55 dollarë.

Skema COVAX ofron dy lloje kontratash për vendet: marrëveshje paraprake për blerjen e vaksinës dhe marrëveshje opsionale për blerjen e saj. Të dyja marrëveshjet garantojnë qasje në portofolin e vaksinave të COVID-19 me çmimin që do të negociojë COVAX.

I vetmi ndryshim që ka mes tyre është shuma që parapaguhet si garanci për dozat e kërkuara, mundësia për të vendosur mes vaksinave të ndryshme dhe për të dalë nga skema COVAX.

Nëse një shtet do të zgjedhë marrëveshjen paraprake për sigurimin e vaksinës do të duhet të bëjë një pagesë fillestare prej 1.6 dollarë për dozë (rreth 15% e vlerës së një doze sipas vlerësimit të COVAX) dhe një garanci financiare prej 8.95 dollarë për dozë.

LEXO EDHE:  Vijon të shtohen rastet me Covid-19/ Shifra të frikshme në 24 orë

LEXO EDHE:  Vrau dy persona në Shqipëri/ Arrestohet 52-vjeçari në Greqi

Nëse marrim si shembull Shqipërinë, për 570 mijë persona ose 1,140,000 doza, qeveria do të duhet të bënte një pagesë paraprake prej 1.8 milionë dollarësh dhe të linte si garanci financiare 10.2 milionë dollarë. Por Shqipëria ka zgjedhur marrëveshjen opsionale për sigurimin e vaksinës me COVAX.

Sipas saj, shteti duhet të paguajë paraprakisht 3.1 dollarë për dozë dhe një garanci financiare 0.45 dollarë për dozë. Referuar shifrave zyrtare, Shqipëria ka parapaguar 3.53 milionë dollarë dhe një garanci financiare rreth 460 mijë dollarësh, në total 3.99 milionë dollarë.

Kjo zgjedhje jep mundësinë që qeveria të zgjedhë mes vaksinave kandidate që do të sigurohen nga COVAX por nga ana tjetër nëse vendi ynë nuk do të blejë vaksina, atëherë shuma që ka parapaguar nuk rimbursohet.

Në momentin që vaksinat do të marrin miratim nga Agjencia Europiane e Mjekësisë, shteteve anëtarë të COVAX do t’ju shpërndahen dozat e para për 20% të popullsisë. COVAX synon të sigurojë 2 miliardë doza vaksinash deri në fund të vitit 2021, për të vaksinuar 1 miliard persona.

LEXO TE PLOTE

Sociale

A mund t’i identifikojë qeni të infektuarit me koronavirus?

Publikuar

-

Nga

A mund t’i identifikojë qeni të infektuarit me koronavirus?

Që qentë kanë një nuhatje mbresëlënëse, kjo nuk është diçka e re. Por që ata mund të nuhatin dhe identifikojnë të infektuarit me koronavirusit me një saktësi gati të përsosur, kjo do të ishte një arritje e jashtëzakonshme.

Por në mbarë botën, ka gjithnjë e më shumë studime që flasin për këtë aftësi madhore të qenve, gjë që ka nxitur akoma më shumë idenë, se kafshët mund të na ndihmojnë në fakt që ta vëmë nën kontroll pandeminë e Covid-19.

Gjithsesi, duhet të bëjmë ende shumë kujdes. Në fakt, shumica e këtyre eksperimenteve, nuk janë shqyrtuar ende nga ekspertë të tjerë, dhe as janë botuar nga revistat shkencore, dhe për këtë arsye nuk janë vlerësuar nga komuniteti shkencor.

Vetëm sa për ta kuptuar, ne njerëzit jemi të pajisur me rreth 5-6 milion receptorë të nuhatjes, ndërsa qentë kanë deri në 300 milion të tillë, dhe kjo u jep mundësi të zbulojnë edhe aroma me përqendrimin më të vogël në çfarëdolloj ambienti.

Një aftësi kjo e jashtëzakonshme e tyre, të cilën ne jemi duke e shfrytëzuar prej kohësh. Për shembull mendoni pak për qentë që i shohim shpesh në vende si aeroportet, pasi mund të zbulojnë armët e zjarrit, eksplozivët dhe drogën.

Por jo vetëm kaq: qentë janë gjithashtu të aftë të identifikojnë lloje të caktuara të kancerit, malaries dhe sëmundjeve të tjera virale, edhe pse nuk është ende e qartë se cili është mekanizmi i saktë që e mundëson këtë gjë.

Për shembull, shumë ekspertë spekulojnë se disa sëmundje bëjnë që trupi i njeriut të lëshojënë ajër disa përbërje organike specifike të paqëndrueshme (Cov), molekulat e të cilave avullojnë për të krijuar një aromë që qentë mund ta njohin.

Sikurse raporton “Nature”, ditët e fundit grupe të ndryshme shkencëtarësh janë duke punuar me këto kafshë, për të kuptuar aftësinë e tyre për të identifikuar koronavirusin. Ata u bënëbashkë me një konferencë në internet, që i dha mundësi të shkëmbejnë rezultatet paraprake nga eksperimentet e ndryshme.

LEXO EDHE:  Vrau dy persona në Shqipëri/ Arrestohet 52-vjeçari në Greqi

LEXO EDHE:  Vijon të shtohen rastet me Covid-19/ Shifra të frikshme në 24 orë

Nga takimi doli se në disa teste të kryera në aeroportet e Emirateve të Bashkuara Arabe, Finlandës dhe Libanit, qentë identifikuan raste pozitive të koronavirusit, edhe disa ditë më parë se sa testet klasike, duke sugjeruar kështu se ata mund ta gjurmojnë infeksionin paranisjes së simptomave.

Për shembull, në eksperimentet e kryera nga studiuesit në Universitetin e Shën Jozefit në Bejrut, 18 qen u trajnuan për të nuhatur mostrat e djersës nga njerëzit e infektuar me Covid-19, dhe të uleshin përtokë, sa herë që zbulonin shenja të infeksionit.

Më pas ata nuhatën rreth 1,600 pasagjerë në aeroport, duke zbuluar 158 raste pozitive me koronavirus, të konfirmuara më pas edhe nga testet molekulare. Sipas të dhënave të pabotuaraende, ata arritën të identifikojnë saktë rastet pozitive me një saktësi prej 92 për qind.

“Askush nuk pretendon që qentë të zëvendësojnë testet PCR, por ndihma e tyre mund të jetë shumë e vlefshme”- tha për “Nature” Holger Volk, neurolog veterinar në Universitetin e Hanoverit në Gjermani. Në studimin e tij, i vetmi që është botuar deri më tani, 8 qen u trajnuan me mostrat e marra nga rrugët e frymëmarrjes të 7 njerëzve pozitivë me koronavirus,dhe të 7 personave të tjerë të shëndetshëm.

Qentë, shpjegon eksperti, identifikuan 83 për qind të rasteve pozitive, dhe 96 për qind të atyre negativë. Por disa ekspertë, janë skeptikë ndaj këtyre gjetjeve, duke deklaruar se numri i pjesëmarrësve ishte shumë i vogël, dhe se qentë mund të kishin mësuar ta identifikonin erën specifike të mostrave, sesa atë të koronavirusit.

Pra ndonëse të dhënat janë premtuese, ato do të duhet të konfirmohen në një shkallë shumë më të gjerë, në mënyrë që të vlerësohet se sa shumë mund të na ndihmojnë qentë në zbulimin e rasteve pozitive me Covid-19. / WIRED – BOTA.AL

LEXO TE PLOTE