Connect with Us

Gjigantët e teknologjisë bashkojnë forcat për të luftuar kundër komploteve për vaksinat anti-Covid

Teknologji

Gjigantët e teknologjisë bashkojnë forcat për të luftuar kundër komploteve për vaksinat anti-Covid

Publikuar

-

Gjigantët e teknologjisë bashkojnë forcat për të luftuar kundër komplotevë për vaksinat anti-Covid

Tre nga rrjetet më të mëdha sociale kanë thënë se do të bashkojnë forcat me kontrolluesit e fakteve, qeveritë dhe studiuesit për t’u përpjekur të gjejnë një mënyrë të re për të trajtuar dezinformimin.Dezinformimi i vaksinave ka qenë i përhapur në Facebook, Twitter dhe YouTube, me shumë që vënë në dyshim efikasitetin e tyre.Në të njëjtën kohë, vendet po përgatiten të hapin vaksinat e koronavirusit në një përpjekje për t’i dhënë fund pandemisë.Është e paqartë se si nisma do të përmirësojë luftën kundër lajmeve të rreme.Bamirësia për kontrollimin e fakteve Full Fact do të bashkërendojë bashkëpunimin. Duke marrë pjesë në përpjekje së bashku me Facebook, YouTube dhe Twitter në pronësi të Google janë Departamenti i Mbretërisë së Bashkuar për Dixhitale, Kulturë, Media dhe Sport; Instituti Reuters për Studimin e Gazetarisë; Afrika Kontrolloni; Zyra e Këshillit të Privatësisë së Kanadasë; dhe pesë organizata të tjera ndërkombëtare për kontrollimin e fakteve.

Kjo iniciativë e fundit në përpjekje për të rënë dakord për një qasje të përbashkët ndaj koronavirusit dhe keqinformimit të vaksinave mund të mos i bindë kritikët e gjigantëve të mediave sociale se ata po bëjnë sa duhet.Deri në janar kur FullFact thotë se një “kornizë fillestare” duhet të ishte rënë dakord, vendet duhet të fillojnë të shpërndajnë vaksina për popullatat që u janë nënshtruar për muaj me radhë një përmbytje historish të frikshme rreth tyre. Ata do të kenë parë histori duke filluar nga sugjerimet se vaksinat kanë efekte anësore serioze ose nuk janë testuar siç duhet për pretendimet se ato janë pjesë e një komploti që përfshin Bill Gates për të implantuar mikroçipa tek njerëzit dhe për t’i ndjekur ato. FullFact, e cila është një nga organizatat që siguron verifikimin e fakteve për Facebook, thotë se ka botuar 160 kontrolle të fakteve në lidhje me koronavirusin dhe vaksinat këtë vit, me etiketat paralajmëruese që po zbatohen në mijëra postime.Por grupi i fushatës Qendra për Luftimin e Urrejtjes Dixhitale thotë se 95% e materialit të tillë në mediat sociale nuk hiqet dhe arrin një audiencë të gjerë.

Sfida tjetër për këtë iniciativë do të jetë që gjigantët e mediave sociale me qasje shumë të ndryshme për keqinformimin të bien dakord për një grup të përbashkët rregullash. Ndërkohë, politikanët po bëhen të padurueshëm – në Mbretërinë e Bashkuar Partia e Punës ka bërë thirrje për legjislacion emergjent për të zhdukur dezinformimin anti-vaksinë.Fakt i plotë tha se bashkëpunimi dhe sigurimi se njerëzit do të kishin një furnizim të mirë të informacionit të besueshëm do të ishin parimet thelbësore. Will Moy, shefi ekzekutiv i Full Fact, shtoi: “Informacioni i keq shkatërron jetë, dhe të gjithë kemi përgjegjësi ta luftojmë atje ku i shohim. Pandemia e koronavirusit dhe vala e pretendimeve false që pasuan demonstruan nevojën për një qasje kolektive ky problem.”

LEXO EDHE:  Autoritetet amerikane vlerësojnë tejet efektive vaksinën anti-COVID të Modernës

Me një vaksinë koronavirusi potencialisht vetëm disa muaj larg, ai tha se shqetësimi ishte se “informacioni i keq mund të dëmtojë besimin në mjekësi kur ka më shumë rëndësi dhe përfundimisht të zgjasë këtë pandemi”.Facebook tha se e mirëpriti përpjekjen “për të diskutuar dhe zhvilluar strategji të reja” për të trajtuar dezinformimin./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Përjashtoi ‘Enel’ nga Android Auto/ Google gjobitet me 102 milion euro

Publikuar

-

Nga

Google gjobitet me shumën prej 102 milion euro

Rregullatori i konkurrencës në Itali e ka gjobitur Google me 102 milion euro për përjashtimin e një aplikacioni për lëvizje elektronike të zhvilluar nga Enel nga sistemi Android i gjigandit të teknologjisë amerikane.

 “Për më shumë se dy vjet, Google nuk e ka lejuar JuelPass të Enel të veprojë në Android Auto, një sistem që lejon aplikacionet të përdoren në mënyrë të sigurt në makina duke kufizuar përdorimin e tij ndërsa favorizon Google Maps” , tha rregullatori të enjten.

“Sjellja e kontestuar mund të ndikojë në zhvillimin e lëvizshmërisë elektronike në një fazë thelbësore. me efekte të mundshme negative të përhapjes në rritjen e automjeteve elektrike (EV),” tha ajo.

Në një deklaratë që njofton gjobën për abuzimin e një pozicioni dominues, rregullatori i kërkoi Google që të vinte në dispozicion JuicePass në Android Auto.

LEXO EDHE:  CNA.al e paralajmëroi/ E konfirmon Balluku: Bllokohen vaksinat në Rinas!

LEXO EDHE:  Soreca: BE-ja ka siguruar më shumë se 230 milionë euro mbështetje financiare për Shqipërinë

 “Google “me respekt nuk pajtohet” me vendimin e rregullatorit të antitrustit dhe do të shqyrtojë dokumentet për të vendosur hapat e tij të ardhshëm, tha një zëdhënës i Google në Itali./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Si të shmangni bllokimin nga WhatsApp pas 15 majit?

Publikuar

-

Nga

Si të shmangni bllokimin nga WhatsApp pas 15 majit?

Afati i fundit për pranimin e kushteve të reja të WhatsApps është vetëm dy ditë larg. Përdoruesit që nuk bien dakord me politikat e reja të privatësisë do të humbasin funksionalisht nga llogaria e tyre, por kjo nuk do të ndodhë domosdoshmërisht menjëherë.

Si të shmangni bllokimin nga WhatsApp më 15 maj?

Lajmi i mirë është se edhe përdoruesit të cilët nuk kanë pranuar politikat e reja ËhatsApp deri në afatin e 15 majit ende kanë një shans për të mbajtur llogarinë e tyre në punë.

Uebfaqja WhatsApp thekson : “Askush nuk do t’i fshijë llogaritë e tij ose të humbasë funksionalitetin e WhatsApp më 15 maj për shkak të këtij azhurnimi.”Ajo gjithashtu theksoi që bisedat dhe llogaria juaj nuk do të fshihen pas 15 majit.

Nëse nuk i pranoni kushtet do të keni akoma disa javë dhe shumë përkujtesa që duhet të pranoni para se të humbni funksionet në llogarinë tuaj WhatsApp. Pas kësaj pike, përkujtuesit do të bëhen këmbëngulës dhe vështirë të injorohen. Kjo është kur do të zbuloni se mezi mund ta përdorni aplikacionin derisa të pranoni azhurnimin.

LEXO EDHE:  CNA.al e paralajmëroi/ E konfirmon Balluku: Bllokohen vaksinat në Rinas!

LEXO EDHE:  Soreca: BE-ja ka siguruar më shumë se 230 milionë euro mbështetje financiare për Shqipërinë

Uebfaqja WhatsApp thotë se kjo nuk do të ndodhë me të gjithë përdoruesit në të njëjtën kohë. WhatsApp shpjegoi: “Pas disa javësh funksionalitet të kufizuar, nuk do të jeni në gjendje të merrni thirrje hyrëse ose njoftime dhe WhatsApp do të ndalojë dërgimin e mesazheve dhe thirrjeve në telefonin tuaj.”

Në këtë pikë nuk do të keni zgjidhje tjetër përveç se të klikoni pranoni në kushtet e reja të WhatsApp ose fytyrën tuaj, duke mos e përdorur kurrë më llogarinë tuaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Google Pay do të lejojë përdoruesit të dërgojnë para nga një shtet në tjetrin

Publikuar

-

Nga

Google Pay tani do t’u lejojë përdoruesve në SH.B.A. të dërgojnë para tek miqtë dhe familjet e tyre në Indi dhe Singapor. Kjo zyrtarisht shënon hyrjen e gjigandit të teknologjisë në tregun e shërbimeve të dërgesave. Google ka bashkëpunuar me Western Union dhe Wise për të mundësuar shërbimin e ri përmes aplikacionit Google Pay.

Megjithëse transferimet e huaja përmes Google Pay janë fillimisht të kufizuara në Indi dhe Singapor, por ka plane për të zgjeruar shërbimin në rreth 280 vende globalisht më vonë këtë vit. Google Pay mund të jetë në gjendje të tërheqë një numër të madh migrantësh në SH.B.A. me azhurnimin më të fundit.

Është e rëndësishme të theksohet se transferimet e huaja përmes Google Pay janë të kufizuara në përdoruesit individualë. Kjo do të thotë që aplikacioni nuk ju lejon të dërgoni para nga SH.B.A. në ndonjë biznes në Indi ose Singapor. Përdoruesit në Indi gjithashtu nuk janë të pajisur me funksionin për të dërguar para në SH.B.A. përmes aplikacionit Google Pay.

Si të dërgoni para në Google Pay nga SH.B.A. në Indi ose Singapor

LEXO EDHE:  Vaksina anti-Covid/ Ursula von der Leyer: Do i dhurojmë tepricat Ballkanit Perëndimor

LEXO EDHE:  Kryeministri Rama poston “Letrën e javës”/ Ja çfarë i shkruan qytetari

Për të dërguar para përmes Google Pay, kërkoni për përdoruesin e Google Pay të cilit doni të dërgoni para, prekni butonin ‘paguaj’ dhe më pas zgjidhni Western Union ose Wise. Pas kësaj, prekni ‘vazhdo’ për të parë shumën e saktë që do të marrë marrësi. Trokitni lehtë mbi butonin ‘vazhdo’ dhe zgjidhni se si doni që marrësi të marrë paratë , përmes UPI ose përmes marrjes së parave.

Deri në fund të vitit, Google planifikon të zgjerojë shërbimin e transferimit të parave të huaja përmes aplikacionit Google Pay në më shumë se 200 vende dhe territore përmes Western Union dhe në më shumë se 80 vende përmes Wise./CNA.al

LEXO TE PLOTE