Connect with Us

Gjigantët e teknologjisë bashkojnë forcat për të luftuar kundër komploteve për vaksinat anti-Covid

Teknologji

Gjigantët e teknologjisë bashkojnë forcat për të luftuar kundër komploteve për vaksinat anti-Covid

Publikuar

-

Gjigantët e teknologjisë bashkojnë forcat për të luftuar kundër komplotevë për vaksinat anti-Covid

Tre nga rrjetet më të mëdha sociale kanë thënë se do të bashkojnë forcat me kontrolluesit e fakteve, qeveritë dhe studiuesit për t’u përpjekur të gjejnë një mënyrë të re për të trajtuar dezinformimin.Dezinformimi i vaksinave ka qenë i përhapur në Facebook, Twitter dhe YouTube, me shumë që vënë në dyshim efikasitetin e tyre.Në të njëjtën kohë, vendet po përgatiten të hapin vaksinat e koronavirusit në një përpjekje për t’i dhënë fund pandemisë.Është e paqartë se si nisma do të përmirësojë luftën kundër lajmeve të rreme.Bamirësia për kontrollimin e fakteve Full Fact do të bashkërendojë bashkëpunimin. Duke marrë pjesë në përpjekje së bashku me Facebook, YouTube dhe Twitter në pronësi të Google janë Departamenti i Mbretërisë së Bashkuar për Dixhitale, Kulturë, Media dhe Sport; Instituti Reuters për Studimin e Gazetarisë; Afrika Kontrolloni; Zyra e Këshillit të Privatësisë së Kanadasë; dhe pesë organizata të tjera ndërkombëtare për kontrollimin e fakteve.

Kjo iniciativë e fundit në përpjekje për të rënë dakord për një qasje të përbashkët ndaj koronavirusit dhe keqinformimit të vaksinave mund të mos i bindë kritikët e gjigantëve të mediave sociale se ata po bëjnë sa duhet.Deri në janar kur FullFact thotë se një “kornizë fillestare” duhet të ishte rënë dakord, vendet duhet të fillojnë të shpërndajnë vaksina për popullatat që u janë nënshtruar për muaj me radhë një përmbytje historish të frikshme rreth tyre. Ata do të kenë parë histori duke filluar nga sugjerimet se vaksinat kanë efekte anësore serioze ose nuk janë testuar siç duhet për pretendimet se ato janë pjesë e një komploti që përfshin Bill Gates për të implantuar mikroçipa tek njerëzit dhe për t’i ndjekur ato. FullFact, e cila është një nga organizatat që siguron verifikimin e fakteve për Facebook, thotë se ka botuar 160 kontrolle të fakteve në lidhje me koronavirusin dhe vaksinat këtë vit, me etiketat paralajmëruese që po zbatohen në mijëra postime.Por grupi i fushatës Qendra për Luftimin e Urrejtjes Dixhitale thotë se 95% e materialit të tillë në mediat sociale nuk hiqet dhe arrin një audiencë të gjerë.

Sfida tjetër për këtë iniciativë do të jetë që gjigantët e mediave sociale me qasje shumë të ndryshme për keqinformimin të bien dakord për një grup të përbashkët rregullash. Ndërkohë, politikanët po bëhen të padurueshëm – në Mbretërinë e Bashkuar Partia e Punës ka bërë thirrje për legjislacion emergjent për të zhdukur dezinformimin anti-vaksinë.Fakt i plotë tha se bashkëpunimi dhe sigurimi se njerëzit do të kishin një furnizim të mirë të informacionit të besueshëm do të ishin parimet thelbësore. Will Moy, shefi ekzekutiv i Full Fact, shtoi: “Informacioni i keq shkatërron jetë, dhe të gjithë kemi përgjegjësi ta luftojmë atje ku i shohim. Pandemia e koronavirusit dhe vala e pretendimeve false që pasuan demonstruan nevojën për një qasje kolektive ky problem.”

LEXO EDHE:  Wi-Fi kudo/Facebook sjell aplikacionin e ëndrrave!

Me një vaksinë koronavirusi potencialisht vetëm disa muaj larg, ai tha se shqetësimi ishte se “informacioni i keq mund të dëmtojë besimin në mjekësi kur ka më shumë rëndësi dhe përfundimisht të zgjasë këtë pandemi”.Facebook tha se e mirëpriti përpjekjen “për të diskutuar dhe zhvilluar strategji të reja” për të trajtuar dezinformimin./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Apple vjen me ndryshime/ Dizejnon pjesët e iPhone dhe Mac

Publikuar

-

Nga

Apple vjen me ndryshime/ Dizejnon pjesët e iPhone dhe Mac

Nëse ju shikoni në Apple formacion të ri të iPhone dhe Macs, ndoshta do të lodheni për të parë dallimin nga modelet e vitit të kaluar. Ato janë afërsisht në të njëjtën madhësi dhe të njëtën formë. Familja e këtij viti iPhone 12 është pak më ndryshe se iPhone 11 i vitit 2019, megjithëse ekziston një iPhone 12 Mini i ri, më i vogël.

E njëjta gjë vlen edhe për eksterierët e Mac. Është e vështirë të përcaktosh ndryshimet. Por brenda, Apple ka bërë disa nga ndryshimet më të rëndësishme në pajisjet e saj në vite. Dhe vëzhguesit e Apple besojnë se ndryshimet do tw jenw të qëndrueshme.

Këto ndryshime janë 5G wireless për iPhone dhe prezantimi i procesorit të tij për Mac. Apple ka thënë që këto teknologji do të nënkuptojnë lidhje më të shpejta, më të besueshme për iPhone dhe jetë më të mirë të baterisë, performancës dhe transportueshmërisë për kompjuterët Mac. Ndryshimet e brendshme janë krijuar për të ndihmuar pajisjet Apple të dallohen nga një det i ngjashëm me konkurrues alumini dhe qelqi të profilit më të ulët.

“Përparime të kësaj madhësie vijnë vetëm nga bërja e ndryshimeve të guximshme,” tha CEO i Apple  Tim Cook gjatë një prej ngjarjeve të  Apple duke njoftuar ndryshimet . ”

LEXO EDHE:  BE: Vaksina do të jetë gati në fund të vitit

LEXO EDHE:  Zuckerberg shet 500 milionë dollarë aksione

Analistët thonë se provat anekdotale sugjerojnë se Apple mund të ketë një goditje tjetër në duart e saj me iPhone dhe kompjuterat e rinj Mac. Vlerësuesit, përfshirë Patrick Holland të CNET, thanë se iPhone 12 është një nga telefonët më të mirë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Spotify zbulon këngët më të transmetuara të vitit 2020/ Ja në cilin vend renditet Dua Lipa

Publikuar

-

Nga

Drake, Bad Bunny, Dua Lipa dhe The Weeknd janë ndër artistët më të transmetuar të vitit 2020, sipas shifrave nga Spotify.

Drake është artisti më i njohur në Mbretërinë e Bashkuar, duke kërkuar pozicionin numër një nga Ed Sheeran.“Blinding Lights” e Weeknd ishte kënga më e luajtur në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa “Divisely Uninspired To A Hellish Extent” i Lewis Capaldi ishte albumi kryesor.Dhe Bad Bunny është artisti më i madh globalisht, që ka grumbulluar 8.3 miliardë transmetime.

Albumi i dytë i yllit Porto Rikan, YHLQMDLG shënoi 3.3 miliardë transmetime, pasuar nga The Weeknd’s “After Hours” dhe Post Malone’s “Hollywood’s Bleeding”.

“Fine Line” i Harry Styles dhe “Future Nostalgjia” e Dua Lipa zunë përkatësisht vendin e katërt dhe të pestë.

LEXO EDHE:  Vaksina anti-Covid/ Aeroporti i Frankfurtit gati të përballet me sprovën logjistike të transportit

LEXO EDHE:  Si do të funksionojnë vaksinat anti-Covid? Ja përgjigjet e pyetjeve kryesore

Spotify tha se zhanri më i popullarizuar i vitit 2020 ishte muzika pop – duke pasqyruar një rritje të muzikës më të lumtur, uptempo gjatë pandemisë.

Podcaster Joe Rogan, i cili nënshkroi një marrëveshje ekskluzive me Spotify në fillim të këtij viti , ishte përgjegjës për podcastin më të dëgjuar të shërbimit. Shfaqje të tjera të njohura përfshinin Rosie dhe Chris Ramsey me “Sh * ged Married Annoyed”, dhe Biseda e Përditshme e Lajmeve e Times./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndalimi i Huawei/ Mbretëria e Bashkuar vendos fundin e përdorimit të rrjetit të ri 5G

Publikuar

-

Nga

Ndalimi i Huawei/ Mbretëria e Bashkuar vendos fundin e përdorimit të rrjetit të ri 5G

Ofruesit e telekomunikacioneve duhet të ndalojnë instalimin e pajisjeve Huawei në rrjetin celular 5G në Mbretërisë së Bashkuar nga shtatori, ka thënë qeveria.

Njoftimi vjen përpara një ligji të ri që do të zbulohet të Martën, i cili ndalon firmën kineze të përdor 5G. Sekretari dixhital Oliver Dowden tha se po bënte presion për “heqjen e plotë të shitësve me rrezik të lartë” nga rrjetet 5G. Afati i ri do të jetë më herët sesa pritej, megjithëse mirëmbajtja e pajisjeve të vjetra do të lejohet ende.

Rrjetet tani do të duhet të rregullojnë oraret e tyre për vendosjen e rezervave të kitit Huawei 5G që ata kanë ndërtuar.

LEXO EDHE:  Trump: Mediat sociale po lënë në heshtje zërat konservatore

LEXO EDHE:  Trump: Mediat sociale po lënë në heshtje zërat konservatore

Më parë, divizioni i ET i BT, Vodafone dhe Three UK do të kishin kohë deri në 2027 për të instaluar ndonjë pajisje të tillë të fituar para fundit të këtij viti – kur një ndalim blerje të hyjë në fuqi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE