Connect with Us

FOTOT-Mercedes Benz prezanton “bombën” e radhës/ Ky është modeli që do të konkurrojë Rolls-Royce dhe Bentley

Teknologji

FOTOT-Mercedes Benz prezanton “bombën” e radhës/ Ky është modeli që do të konkurrojë Rolls-Royce dhe Bentley

Publikuar

-

Mercedes-Maybach S-Class i ri është zbuluar si kulmi i gamës së re të salloneve luksoze, duke ofruar më shumë hapësirë ​​dhe tipare premium për pasagjerët e sediljeve të pasme.Vendosur për të arritur në dyqanet e verës tjetër, rivali i Bentley Flying Spur synon të përfitojë nga kërkesa në rritje për variante anije ultra-luksoze nga tregje të tilla si Kina, Korea dhe Rusia. Ai bashkohet me Mercedes-Maybach GLS , SUV-në e parë të nën-markës, e cila u zbulua vitin e kaluar.

Me gjatësi 5469 mm, Maybach S-Class është plotësisht 18 cm më e gjatë se edhe versioni me rrota të gjata i Mercedes-Benz S-Class standard . Firma pretendon se kjo rritje “përfiton plotësisht nga pjesa e pasme”, duke e bërë atë ideale për shoferët e nivelit të lartë.

Përditësimi nuk është i kufizuar në më shumë hapësirë, megjithatë, ulëset binjake Ekzekutive të vendosura si standard lejojnë rregullimin e pavarur të skajeve dhe mbështetëseve.Mercedes gjithashtu pretendon që mbështetja e këmbës e bashkangjitur në sediljen e përparme dhe mbështetësja e shtrirë elektrike (vetë 50 mm më e gjatë se ajo në Maybach S-Class të vjetër ) lejon për një “sipërfaqe të vazhdueshme, të rehatshme të mbështetur për një pozicion të këndshëm gjumi”.

Karakteristikat e tjera të reja përfshijnë një funksion opsional masazhi për mbështetësen e këmbës dhe ngrohjen për qafat dhe shpatullat e pasagjerëve të pasmë. Gjithashtu për pasagjerët e pasmë janë shtuar “butakët e rripave” – ​​shtrirësit automatik të rripave të sigurimit që zakonisht gjenden në modelet Coupe dhe Mercedes të Mercedes .

Ekzistojnë gjithashtu dyer të pasme të asistuara në mënyrë elektrike që mund të operohen nga shoferi, plus ndriçim adaptiv për pasagjerët e pasmë me një gamë të gjerë rregullimi.

Duke përdorur të njëjtën ndërfaqe MBUX për pesë ekranet dispozicion part-OLED si të rregullt S-Class, i Maybach ofron një rrjet të gjerë të kontrollit mbi sistemet e mjeteve dhe karakteristikat dhe mund të njohin lëvizjet dhe gjestet nga pasagjerët e pasme nëpërmjet kamerave lazer 3D në rreshtim çati .

LEXO EDHE:  Policia lë pa foto të shumë kërkuarit/ I gjen më kollaj në rrjetet sociale

Jashtë, Maybach diferencohet nga S-Class standard me një dizajn të ri të kapakut që përmban një fin të kromuar, grilë me shirita vertikalë me nënshkrim të Maybach dhe dyer të pasme më të gjera. Ekziston edhe një semafor i ri i shtyllës C, ndërsa shënjimi me porosi zbatohet në të gjithë.

Në dispozicion opsionalisht është një përfundim bojë me dy ngjyra (siç është paraqitur në foto). Maybach S-Class do të ofrohet me dy motorë në Mbretërinë e Bashkuar në fillim: 496 kf 4.0 litra benzinë ​​binjak V8 nga S580 dhe një benzinë ​​binjak turbo 6,0-litër 603 kf, V12, i vendosur të vlerësohet si S650. Tregjet e tjera do të marrin një hibrid plug-in duke përdorur një motor 3.0-litërsh me gjashtë tenxhere turbo me benzinë ​​dhe një motor elektrik të montuar në kutinë e shpejtësisë për një 503 kf të kombinuar. Pezullimi i ajrit është standard, së bashku me teknikën e kontrollit të trupit E-Active që skanon sipërfaqen e rrugës së Mercedes. Drejtimi i rrotave të pasme është opsionalisht i disponueshëm.

Çmimi gjithashtu duhet të detajohet, por bazuar në çmimin e gjeneratës së mëparshme V12 Maybach S-Class, ka të ngjarë që modeli bazë V8 të kalojë 150,000./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Nokia/ Prezanton 6 telefona inteligjentë të rinj

Publikuar

-

Nga

Pajisjet e kategorisë mesatare kushtojnë midis 140 dhe 400 euro dhe duhet të jenë më të qëndrueshme. HMD Global prezantoi 6 telefona inteligjentë të rinj Nokia.

Me një garanci azhurnimi prej 3 vjetësh, pajisjet duhet të jenë më të qëndrueshme. Kjo është sa kohë do të pajisen me versionin e fundit Android.

Pajisjet e reja janë në dispozicion në 3 seri: X, G dhe C, secila me dy versione. Seria X është më e fuqishmja, seria C është menduar për fillestarët dhe seria G është në mes.

Seria X

Të dy Nokia X10 dhe X20 janë të pajisura me një ekran 6.67-inç me një rezolucion prej 2,400 x 1,080 pikselë. Kamera e përparme ka32 megapiksel.

Të dy telefonat inteligjentë kanë 4 kamera. Dallimi qëndron në kamerën kryesore, e cila është e pajisur me 64 MP në X20 dhe 48 MP në X10. Të dy kanë një aparat fotografik me kënd të gjerë me 5 MP, një lente makro 2 MP dhe një sensor të thellësisë.

LEXO EDHE:  Bjondina që do t’iu heqë trurin/ Fotot më fantastike të modeles siberiane

LEXO EDHE:  Policia lë pa foto të shumë kërkuarit/ I gjen më kollaj në rrjetet sociale

 

Brenda u instalua një Snapdragon 480 me modul 5G. X20 ka 8 GB RAM, X10 4 GB. Të dy kanë në dispozicion 128 GB hapësirë ​​ruajtëse, e cila mund të zgjerohet duke përdorur një kartë SD. Bateria ka një kapacitet prej 4,470 mAh.

X20 duhet të dalë në shitje në maj dhe të kushtojë 400 euro. X10 do të jetë në dispozicion nga qershori për 320 euro.

Seri G

Telefonat inteligjentë të serive G kanë një ekran 6.51 inç me rezolucion prej 1,600 x 720 pikselë. G20 ka 4 kamera: një aparat fotografik kryesor 48 MP, një aparat fotografik super me kënd të gjerë 5 MP, një lente makro 2 MP dhe një sensor të thellësisë.

G10 ka vetëm 3 kamera, përveç të njëjtit lente makro dhe sensorit të thellësisë, është instaluar një kamerë kryesore 13 MP. Kamera e përparme e të dy telefonave ka 8 megapikselë.

 

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Publikuar

-

Nga

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Modelet më të mira aktuale nga Samsung tani janë mjaft të lira.

Nëse dëshironi të merrni një model të mirë aktual Samsung me çmim të ulët, duhet të kërkoni për një pajisje të përdorur. Të paktën kjo sugjeron një studim nga Sell Cell, një uebfaqe amerikane që ofron telefona inteligjentë të përdorur për shitje.

Prandaj, për shembull, modeli 256 GB i Galaxy S21 5G tashmë ka humbur 57 për qind të vlerës së tij krahasuar me çmimin fillestar. Me modelin 128 GB, ishte 51 për qind, transmeton Telegrafi.

Galaxy S21 + 5G ka humbur rreth 50 për qind të vlerës së tij dhe Galaxy S21 Ultra (256 GB) tani është 53 për qind më lirë nëse e blini të përdorur.

Në të kundërt, Sell Cell krahason zhvillimin e çmimeve të iPhone aktual. Një shembull është iPhone 12 Pro Max me 128 GB hapësirë ​​ruajtjeje, i cili ka humbur vetëm 18 për qind të vlerës së tij. Megjithëse gjenerata aktuale e iPhone u lançua disa muaj para pajisjeve Samsung.

LEXO EDHE:  Alessandra Ambrosio seksi mes shoqesh

LEXO EDHE:  I tejkalon kufijtë e imagjinatës/ Kjo është modelja “bombë” e Instagramit

Nëse kërkoni për pajisje të reja të nivelit të lartë Samsung, sigurisht që do të shihni edhe një ulje të çmimit.

Samsung Galaxy S21 (128 GB) ofrohet me një çmim prej 768 euro në portalet e krahasimit të çmimeve. Kjo është një ulje në vlerë prej rreth 10 për qind në krahasim me çmimin fillestar.

Një Galaxy S21 + i ri tani është në dispozicion nga 812 euro, që barazohet me një ulje prej 23 për qind. Galaxy S21 Ultra tashmë është 14 për qind më i lirë se çmimi fillestar, përkatësisht rreth 1,075 euro.

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Mark Zuckerberg përdor rivalin e WhatsApp për të komunikuar

Publikuar

-

Nga

Mark Zuckerberg përdor rivalin e WhatsApp për të komunikuar

Kur bëhet fjalë për mesazhe private, duket se edhe Mark Zuckerberg nuk i beson paketës së aplikacioneve të Facebook për t’i mbajtur të dhënat e tij të sigurta.

Gjiganti i teknologjisë së Silicon Valley është kapur duke përdorur aplikacionin e sigurt të bisedës “Signal”, një konkurrent i drejtpërdrejtë i WhatsApp në pronësi të Facebook.

Zuckerberg, ishte një nga më shumë se 530 milionë përdorues të Facebook, të dhënat e të cilëve u gjetën së fundmi të disponueshëm në një faqe në internet për hakerat.

Numrat e telefonit të njerëzve, ID-të në Facebook, emrat dhe më shumë u grumbulluan nga platforma e mediave sociale dhe u botuan në internet.Facebook është përpjekur të sigurojë përdoruesit, duke thënë se të dhënat u zbuluan në 2019 dhe që atëherë janë siguruar.

LEXO EDHE:  Aktorja pozon nudo për revizën GQ/ Kërkon që të mos përdoret Photoshop

LEXO EDHE:  Alessandra Ambrosio seksi mes shoqesh

Kjo është një siguri e vogël për Zuckerberg, megjithatë, i cili si rezultat i rrjedhjes është ekspozuar si një përdorues i një prej konkurrentëve më të mëdhenj të Facebook. Eksperti i sigurisë kibernetike Dave Walker së fundmi theksoi se numri i telefonit i shefit të Facebook u botua si pjesë e derdhjes së të dhënave./ CNA.al

LEXO TE PLOTE