Connect with Us

E thonë studiuesit/ Njerëzit që punojnë natën kanë më shumë gjasa të vuajnë nga kjo sëmundje

Shëndeti

E thonë studiuesit/ Njerëzit që punojnë natën kanë më shumë gjasa të vuajnë nga kjo sëmundje

Publikuar

-

E thonë studiuesit/ Njerëzit që punojnë natën kanë më shumë gjasa të vuajnë nga kjo sëmundje

Punëtorët në turnin e natës kanë rreth një të tretën më shumë të ngjarë të zhvillojnë astmë të moderuar deri të rëndë krahasuar me njerëzit që punojnë në orët e ditës, sipas një studimi të ri.

Studiuesit në Britani shpjeguan se puna në një turn natë mund të luajë me orën e brendshme të trupit dhe është e lidhur me një rrezik në rritje për çrregullime të ndryshme metabolike, sëmundje kardiovaskulare dhe kancer. Pra, në studimin e ri, ata mblodhën të dhëna për gati 287,000 njerëz të renditur në Biobank të MB midis 2007 dhe 2010.

Krahasuar me njerëzit që punonin orar të rregullt zyre, punëtorët me turne kishin më shumë të ngjarë të ishin burra, duhanpirës dhe të jetonin në zona urbane dhe lagje të varfëra. Ata gjithashtu pinë më pak alkool, fjetën më pak orë dhe punuan më gjatë.

Rreth 5% e të gjithë pjesëmarrësve kishin astmë dhe gati 2% kishin simptoma të moderuara deri te ato të forta, thanë studiuesit të udhëhequr nga Dr. Hannah Durrington i Universitetit të Mançesterit, në Angli. Pas llogaritjes së moshës, seksit dhe një sërë faktorësh të tjerë të rrezikut, punëtorët në turnin e natës patën një rritje prej 36% të shanseve për të pasur astmë të moderuar deri të rëndë, krahasuar me ato që punonin në orar normal të zyrës, zbuluan studiuesit.

LEXO EDHE:  Qendrimi ulur për një kohë të gjatë dëmton muskujt, pankreasin  dhe kockat

Gjithashtu, shanset e “fishkëllimës” së rrugëve të frymëmarrjes ishin 11% në 18% më të larta midis punëtorëve të ndërrimit të natës, dhe shanset e funksionit më të dobët të mushkërive ishin rreth 20% më të larta tek njerëzit që punonin ndërrime të përhershme të natës.Grupi i Durrington theksoi se studimi nuk mund të përcaktojë shkakun dhe pasojën, dhe tregon vetëm për një shoqatë. “Sidoqoftë, është e besueshme që mosvendosja cirkadiane të çojë në zhvillimin e astmës,” teorizuan autorët. “Implikimet e shëndetit publik të gjetjeve tona janë potencialisht të gjera, pasi që të dy punimet në ndërrim dhe astma janë të zakonshme në botën e industrializuar”.Raporti u botua në internet në 16 nëntor në revistën Thorax.Rreth një në pesë njerëz në botën e zhvilluar punojnë ose me ndërrime të përhershme ose me rotacion natën, më shpesh në industri shërbimesh ose fabrika, vunë në dukje autorët e studimit në një njoftim për shtyp të një reviste.

Dr. Len Horovitz është një specialist i mushkërive në Spitalin Lenox Hill në Neë York City. Ai nuk ishte i përfshirë në studim, por tha se gjetjet e tij ishin “konfuze nga fakti që kishte shumë duhanpirës në këtë grup”, dhe pirja e duhanit mund të rrisë shumë rrezikun për astmë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Pëllumb Pipero shuan aludimet/ Ja kur do vijë në Shqipëri vaksina e Covid-19

Publikuar

-

Nga

Pëllumb Pipero shuan aludimet/ Ja kur do vijë në Shqipëri vaksina e Covid-19

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero, ka treguar mbrëmjen e sotme se kur do të vijë në Shqipëri vaksina e Covid-19.

Pipero tha në emisionin “Real Story” se ka informacione që vaksina do të vijë në Shqipëri shumë shpejt.

Sipas tij, vaksina do të vijë në vendin tonë në fund të muajit dhjetor, ose në fillim të janarit të vitit që vjen.

LEXO EDHE:  "Gjeste të tilla na bëjnë njerëz"/I lanë gabimisht 400 mijë dollarë bakshish,djali shqiptar bën gjestin e rrallë

Kam disa informacione që po punohet paralelisht me disa drejtime për ta marrë vaksinën njësoj me vendet e tjera të Europës dhe besoj se vaksina në Shqipëri do të vijë shumë shpejt, mendoj në fund të dhjetorit, fillimi i janarit. Nuk do jetë për të gjithë, por për atë fashën më vulnerabël, besoj do vijë shumë shpejt”, deklaroi mjeku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Nuk e pres mrekullinë vetëm nga vaksina”/ Pipero: Duhet të jemi të kujdesshëm

Publikuar

-

Nga

"Nuk e pres mrekullinë vetëm nga vaksina"/ Pipero: Duhet të jemi të kujdesshëm

Mjeku Pëllumb Pipero, ka folur mbrëmjen e sotme për vaksinën e Covid-19 dhe u shpreh optimist për efektin e saj.

Piperio tha se nuk pret mrekullira nga vaksina, por theksoi se ajo është zgjidhja për situatën.

Infeksionisti theksoi në emisionin “Real Story” se vaksina është shumë infektive dhe është një arritje e madhe e shkencës.

Të gjithë mendojmë dhe besojmë se zgjidhje për situatën e pandemisë është vaksina, të gjitha masat e tjera janë ndihmuese.

Unë nuk e pres mrekullinë vetëm nga vaksina, ne duhet doemos të vazhdojmë të jemi të kujdesshëm. Janë dy injeksione, menjëherë pas injektimit të parë nuk do të thotë se ke imunitet.

Unë jam besimplotë. Nëse vaksina është mbi 65% efektive, është një vaksinë e mirë. Vaksina është shumë e sigurt, shumë infektive dhe është një arritje e madhe e shkencës dhe një relaksim i madh për botën mjekësore dhe për qytetarët”, nënvizoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

20 të infektuar në Berat/ Covid-19 prek edhe prefekten Zylyftari

Publikuar

-

Nga

20 të infektuar në Berat/ Covid-19 prek edhe prefekten Zylyftari

Ditën e sotme ministria e Shëndetësisë raportoi për 20 raste të reja me Covid-19 në qarkun e Beratit.

Mësohet se ndër personat që kanë rezultuar pozitivë është edhe Prefektja e Beratit Valbona Zylyftari.

Gjithashtu raportohet se pozitive kanë dalë edhe 2 kujdestare në Qendrën e Zhvillimit “Lira”, 1 sanitare në maternitet dhe 1 punonjëse në zyrën e Arsimit.

LEXO EDHE:  Ushtrimet ju ndihmojnë ta lini duhanin

Ndërkohë, këto nuk janë të vetmet raste me Covid në institucione, pasi janë raportuar infektime edhe në DVP-në Berat, në shkolla, në zyrat e OSHE-së, në filialin e Postës Shqiptare dhe në fasoneri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE