Connect with Us

Çfarë është vërtetësia?/ Fotografët e tregojnë me anë të këtyre imazheve

Kuriozitete

Çfarë është vërtetësia?/ Fotografët e tregojnë me anë të këtyre imazheve

Publikuar

-

Nëse ju dhe miqtë tuaj do të pyetesni se çfarë është vërtetësia, të gjithë do të jepnit përgjigje të ndryshme. Për disa, nocioni ka të bëjë me qëndrimin besnik ndaj vetes ose gjithmonë duke bërë atë që doni. Për të tjerët, vërtetësia është rrugët komode të qytetit të tyre të lindjes ose emocionet që ndiejmë kur kalojmë kohë me të dashurit tanë. Sidoqoftë, praktika tregon se fotografët përkthejnë se çfarë është vërtetësia në mënyrën më të mirë. Pse do të pyesni? Sepse imazhet flasin më shumë se fjalët.

LEXO EDHE:  ALUIZNI shpall konkursin për vende të lira pune / Lame: Po nuk fituat mos u mërzisni

Këtë verë, Depositphotos , një bibliotekë me mbi 180 milion pamje vizuale, nisi një konkurs tematik fotografik dhe u kërkoi fotografëve të tregonin se çfarë do të thotë vërtetësia për ta duke kapur momente të çiltra në jetën e përditshme. Konkursi nuk kishte asnjë kategori, vetëm një temë kryesore “Autenticiteti 2.0”.

Konkursi u zhvillua për një muaj e gjysmë. Gjatë kësaj kohe, 1,884 fotografë nga e gjithë bota paraqitën punën e tyre dhe ndanë mbi 5,200 imazhe. Zbuloni fotografitë me çmime dhe më artistike në këtë galeri./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

VIDEO- Kjo është “super raketa” që do të dërgojë turistët në hapësirë

Publikuar

-

Nga

VIDEO- Kjo është “super raketa” që do të dërgojë turistët në hapësirë

Nga Blue Origin në SpaceX, disa firma private hapësinore po garojnë për të qenë të parët që dërgojnë turistë në hapësirë.

Tani, Virgin Galactic ka ecur përpara rivalëve të saj, pasi konfirmoi shenjën e nisjes për fluturimin e saj të parë me raketa.Virgin Galactic do të synojë të nisë fluturimin provë nga New Mexico në 11 Dhjetor, në pritje të kushteve të mira të motit.

Michael Colglazier, CEO, Virgin Galactic tha: “Me sigurinë si përparësinë tonë kryesore, ne mbetemi të përkushtuar për të përfunduar fluturimin tonë të parë me energji në New Mexico.

“Në përputhje me udhëzimet e qeverisë lokale dhe protokollet e sigurisë, ne kemi minimizuar numrin e njerëzve në vend në shkallën më të lartë të mundshme. Ndërsa me këtë rast asnjë media ose mysafir nuk do të lejohen brenda, ekipi ynë do të përpiqet të kapë dhe të ndajë imazhet e bukura me botën pasi të ketë përfunduar fluturimi.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Debaton me gruan, 48 vjeçari bën 450 km rrugë në këmbë për të qetësuar nervat

Publikuar

-

Nga

Debaton me gruan, 48 vjeçari bën 450 km rrugë në këmbë për të qetësuar nervat

Një burrë 48 vjeçar nga Italia i ka befausar të gjithë me veprimin që ka bërë pas një zënke me bashkëshorten e tij .

Ai është larguar nga shtëpia dhe ka bërë plot 450 kilometra rrugë në këmbë për t’u qetësuar. Mediat italiane raportojnë se shëtitja e tij nisi në Como dhe përfundoi në Fano. Burri u gjet në 2 të mëngjesit nga një patrullë policie që kryente kontrolle për t’u siguruar për respektimin e masave anti-Covid.

48-vjeçari u dërgua menjëherë në stacionin më të afërt të policisë dhe u zbulua se kishte humbur kontaktin me familjarët prej 1 jave. Pavarësisht shqetësimit të tij, burri u gjobit nga polica për thyerjen e rregullave anti-Covid. Kur policët e ndaluan në Fano, 48-vjeçari, banues në provincën e Comos, ishte i kthjellët dhe i mirë-orientuar, por i lodhur dhe i ftohtë.

LEXO EDHE:  FOTOT-Një arratisje nordike në vendin e saunave dhe dritave mahnitëse të Veriut

LEXO EDHE:  Era Istrefi bën ndryshim drastik në pamje dhe duket WOW!

“Eca në këmbë deri këtu. Nuk përdora asnjë automjet. Këto ditë hëngra dhe piva sepse njerëzit që takova gjatë rrugës më ofruan ujë dhe ushqim. Jam mirë, pak i lodhur”, ka deklaruar 48-vjeçari para policisë. Ndërsa burri ishte duke udhëtuar në këmbë, gruaja e tij e kishte raportuar në polici si të zhdukur. Pasi u lajmërua nga policia, gruaja shkoi në Fano për të marrë burrin e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT-Jeta e fisit më të izoluar në botë/ Markezët që jetojnë në ishujt e Paqësorit

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Jeta e fisit më të izoluar në botë/ Markezët që jetojnë në ishujt e Paqësorit

Jeta në një nga ishujt më të largët në botë, të cilat ende janë të banuara vetëm nga kolonët e saj origjinal fisnorë, është kapur në një seri fotografish mahnitëse.

Ishujt Marquesas ‘jashtëzakonisht të izoluar’ janë një nga civilizimet më të paprekura në botë, me banorët e tij dhe relativisht të paprekur nga bota e zhvilluar. Ishujt ndodhen në mes të Oqeanit Paqësor, 1,400 km (880 milje) nga destinacioni më i afërt turistik i Tahitit, në Polinezinë Franceze.

Dhe këto foto mahnitëse, të kapura nga fotografi me famë botërore Jimmy Nelson, tregojnë se si është jeta në ishujt, të cilët janë bërë një nga sekretet më të ruajtura në botë.

Jimmy, 53 vjeç, është i njohur për portretet e tij të fiseve dhe indigjenëve – dhe tani ka vizituar dy herë Ishujt Marquesas.Fotot e tij mahnitëse tregojnë pamjet panoramike të 12 ishujve nga të cilët vetëm gjashtë janë të banuar me peisazhet e tyre të gjelbërta, malore që frymëzuan romanin e famshëm të aventurave të Robert Louis Stevenson, Ishulli i Thesarit.

LEXO EDHE:  Nuk njihet më/ Shihni si dukej Beatrix Ramosaj para ndërhyrjeve

LEXO EDHE:  Shtëpia që qëndron 'varur'/Pamjet mahnitëse të projektit më të ri në Australi

Banorët e ishullit, të njohur si Markezianë, kanë ruajtur një ndjenjë të pasur të trashëgimisë, duke kaluar nëpër ishujt e tyre kryesisht me kalë.

Dhe ato janë të mbuluara me tatuazhe domethënëse, fisnore me tatuazhe të ditëve moderne, siç i njohim ne, pasi kanë origjinën nga këto ishuj të izoluar, thotë Jimmy./ CNA.al

LEXO TE PLOTE