Connect with Us

Çfarë është vërtetësia?/ Fotografët e tregojnë me anë të këtyre imazheve

Kuriozitete

Çfarë është vërtetësia?/ Fotografët e tregojnë me anë të këtyre imazheve

Publikuar

-

Nëse ju dhe miqtë tuaj do të pyetesni se çfarë është vërtetësia, të gjithë do të jepnit përgjigje të ndryshme. Për disa, nocioni ka të bëjë me qëndrimin besnik ndaj vetes ose gjithmonë duke bërë atë që doni. Për të tjerët, vërtetësia është rrugët komode të qytetit të tyre të lindjes ose emocionet që ndiejmë kur kalojmë kohë me të dashurit tanë. Sidoqoftë, praktika tregon se fotografët përkthejnë se çfarë është vërtetësia në mënyrën më të mirë. Pse do të pyesni? Sepse imazhet flasin më shumë se fjalët.

LEXO EDHE:  Fotot historike/ Si ka qenë Londra një shekull më parë

Këtë verë, Depositphotos , një bibliotekë me mbi 180 milion pamje vizuale, nisi një konkurs tematik fotografik dhe u kërkoi fotografëve të tregonin se çfarë do të thotë vërtetësia për ta duke kapur momente të çiltra në jetën e përditshme. Konkursi nuk kishte asnjë kategori, vetëm një temë kryesore “Autenticiteti 2.0”.

Konkursi u zhvillua për një muaj e gjysmë. Gjatë kësaj kohe, 1,884 fotografë nga e gjithë bota paraqitën punën e tyre dhe ndanë mbi 5,200 imazhe. Zbuloni fotografitë me çmime dhe më artistike në këtë galeri./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Solstici veror, frymëzim për projekte studimore mbi fenomenet diellore

Publikuar

-

Nga

Solstici veror, frymëzim për projekte studimore mbi fenomenet diellore

Më 21 qershor në orën 3:32 sipas Grinuiçit, do të jetë ditaa më e gjatë e vitit. Ky moment shënon fillimin e stinës së verës në hemisferën veriore. Ky fenomen,njihet edhe me termin solstici i verës. Shkencëtarët po zhvillojnë një numër projektesh studimore për të kuptuar se si ndikojnë fenomenet diellore tek aktiviteti i njeriut në Tokë:

Dita më e gjatë e vitit, apo Solstici Veror ndodh kur dielli është mbi Tropikun e Gaforres. Kjo, shpjegojnë shkencëtarët, nuk ndodh sepse Toka është më afër Diellit, por se falë pozicionimit të Tokës pjerrtazi me një kënd 23.4 gradë në raport me Diellin, hemisfera veriore përfiton nga orë më të gjata drite.

Kur Toka rrotullohet rreth Diellit, qëndron në anë, nuk është në bosht vertikal. Në varësi se çfarë muaji është, disa pjesë të globit janë larg Diellit, pra nuk janë aq të ndriçuara sa pjesë të tjera. Ky fenomen krijon stinët e vitit,” shpjegon Alex Young, shkencëtar i NASA-s.

Mijëra vetë do të mblidhen më 21 qershor në monumentin historik Stonehenge në Angli në një traditë mijëra vjeçare pagane që feston ardhjen e stinës së ngrohtë.

Shkencëtarët shpjegojnë se kjo periudhë ofron një mundësi shumë të mirë për të studiuar fenomentet diellore, të cilat luajnë një ndikim të drejtpërdrejtë në shumë aktivitete të njeriut në Tokë.

I gjithë ky aktivitet ka ndikime nga më të ndryshmet tek ne. Për shembull fenomene si erërat diellore, rrezatime nga fusha magnetike e diellit. Nganjëherë ka çlirime masive të materies diellore, të cilat trazojnë fushën magnetike, ndërhyjnë në aktivitetin e pajisjeve elektronike. Shpërthimet diellore mund të pengojnë komunikimet dhe mund të krijojnë mjedis të rrezikshëm për astronautët. Të gjithë këto fenemone të motit hapsinor kanë ndikim në të gjithë sistemin tonë diellor,” tha zoti Young.

LEXO EDHE:  Vullkane, plazhe dhe kanione/ Pamjet më mbresëlënëse të shkrepura nga fotografët

LEXO EDHE:  Nga Parisi tek liqenet e mëdha të Amerikës/ NASA publikon imazhet më mahnitëse të Tokës për vitin 2020  

Ndërkaq, shkencëtarët kanë organizuar një numër misionesh për të kuptuar më mirë aktivitetin e yllit të sistemit tonë diellor.

Në varësi të valëve të dritës, shohim fenomene të ndryshme të diellit. Shohim shpërthime e aktivitete të tjera të fuqishme diellore. Me këto studime marrim një imazh më të plotë të aktivitetit diellor. Po zhvillojmë disa misione hapsinore që studiojnë diellin nga orbita e Tokës. Ndërkaq, Sonda Diellore Parker, e cila po futet në atmosferën e diellit, na ofron një vështrim më të afërt dhe unik të aktivitetit diellor. E gjithë kjo po realizohet në bashkëpunim me Agjencinë Evropiane të Hapësirës”.

Misioni i përbashkët synon të studiojë nga afër rajonet polare të Diellit dhe të vëzhgojë aktivitetin e tyre magnetik për herë të parë. Nëse misioni kryhet me sukses, Sonda Orbitale do të kapë për herë të parë imazhet e poleve të Diellit, si dhe do të studiojë hemisferën dhe erërat diellore./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

A mundet të ndihmojë arkitektura për të shpëtuar planetin?

Publikuar

-

Nga

A mundet të ndihmojë arkitektura për të shpëtuar planetin?

Çështjet e mjedisit janë vendosur në qendër të sfidave globale, ndërsa qyteti i Venecias po rihap përsëri dyert për Bienalen e Arkitekturës. Ekspozita e 17-të Ndërkombëtare e Arkitekturës është rikthyer pasi u anulua vitin e kaluar për shkak të pandemisë.

“Si do të jetojmë së bashku?” Kjo është pyetja kryesore që po ngre Bienalja e Arkitekturës të këtij viti në Venecia.

Pas një viti të humbur për shkak të koronavirusit, mjedisi dhe mënyra se si njerëzimi mund të jetojë në kërë mjedis po mbizotëron në pavionet e ekspozitës.

“Ujërat e Përbashkëta: Alpet” na kujton se akulli në male po shkrihet. Uji pikon nga tavani në kova të instaluara.

Ky projekt paralajmëron se situata aktuale do të rezultojë në ‘ndryshimin e bilancit të ujit’, i cili do të pengojë vargmalin të përmbushë funksionin e tij si kulla e ujit në Evropë.

Është vetëm një nga pavionet që synojnë të rrisin ndërgjegjësimin e publikut për çështje urgjente të mjedisit.

“Në të pesë parametrat e Bienales, tema e ndryshimit të klimës është shumë e pranishme, kur mendojmë për të ardhmen tonë si planet, mbrojtjen e oqeaneve dhe burimeve, të drejtat globale,” thotë Hashim Sarkis, kuratori i Bienales së Arkitekturës së Venecias 2021.

Arkitektja Pinar Yoldas paraqet një gjendje të zymtë të oqeaneve të botës. Projekti përbëhet nga gjashtë punime që të gjitha rezultojnë me vdekje.

Një akuarium me flluska simbolizon Oqeanin Acid. Kimia komplekse e oqeanit siguron mjedisin e kripur për përhapjen e krijesave.

“Arkitektura po zgjeron të kuptuarit dhe ndjeshmërinë ndaj gjallesave, kështu që mendoj se po vjen një kohë ku ndoshta fokusi nuk duhet të jetë që të ndërtojmë më shumë dhe për të nxjerrë më shumë fitime, më shumë qendra tregtare, më shumë ndërtesa të larta, por përkundrazi është një arkitekturë ku tërhiqemi dhe u japim hapësirë kafshëve dhe formave të tjera të jetës “, thotë arkitektja Yoldas.

Në projektin “Bota e kthyer mbrapsht”, pjesa e pasme e Tokës portretizon botën ashtu siç e njohim, me autostrada, hekurudha, korsi transporti, kabllo nënujore dhe rrugë ajrore.

Brenda është ajo që nuk e dimë ende se çfarë është, nëse e shikojmë nga distanca.

“Paraqet botën si planet dhe paraqet pyetjen se si mund të angazhohemi ndryshe në, si e trajtojmë idenë e asaj që është e njohur dhe e panjohur”, shpjegon Joyce Hsiang, një nga arkitektët që krijoi projektin.

“Tregon se si bota shpaloset, hapet dhe ka dy anë, brenda dhe jashtë: nga jashtë ne e tregojmë një botë ashtu siç kemi jetuar në të, të gjitha gjurmët që kemi lënë mbi të, tregon të gjitha rrugët ajrore, kabllot nënujore, shtigjet satelitore dhe kështu me radhë që gjatë mijëvjeçarëve kanë përshkruar globin,” thotë bashkë-krijuesi Bimal Mendis.

Pjesa e brendshme flet për një eksplorim të Tokës, duke shprehur idenë se ka ardhur koha për ta lënë të qetë: një propozim më utopik se si mund të duket nën një regjim të ruajtjes së saj.

Një ekspozitë tjetër shikon se si ndryshimi i klimës dhe një prani ndërkombëtare po ndikojnë në Antarktidë. Një kuti metalike përfaqëson ajsbergët që shpërbëhen në kontinent.

LEXO EDHE:  Del video/ Pamje të frikshme, ja si ndodhi aksidenti te Ambasada Italiane

LEXO EDHE:  Olta Gixhari nuk mundi t’i rezistonte trendit më të ri/ Bën ndryshimin në pamje

Quhet “Rezoluta e Antarktidës”. Krijuesit besojnë se është e rëndësishme të zhvendoset vëmendja në Antarktidë, të kuptohet se çfarë po ndodh atje dhe të sigurohemi që bota të promovojë politika që mund të sigurojnë ruajtjen dhe mbrojtjen e saj.

Grupi tregon se çfarëdo që të ndodhë në Antartidë ka efekt kudo, sidomos në Venecian që po fundoset dhe beson se është thelbësore për të gjitha komunitetet bregdetare dhe për pjesën tjetër të botës.

Në ekspozitë shfaqen edhe ide për jetë më të qëndrueshme dhe materiale të reja.

Një strukturë e tërë është ndërtuar nga fibra për të treguar se si teknologjia e përparuar mund të zëvendësojë përdorimin e burimeve që dëmtojnë klimën.

“Kemi dashur të tregojmë një arkitekturë për të ardhmen që na tregon se si mund të trajtojmë disa nga sfidat e mëdha me të cilat përballemi në mjedisin e ndërtimit, si konsumi i madh i burimeve, emetimet e larta të karbonit që kanë të bëjnë me prodhimin e betonit, si mund të tregohemi inovativë duke ndërtuar jo me materiale të forta por me fibra “, shpjegon Achim Menges, arkitekti i ndërtesës.

Në ekoLogicStudio tregohet se si mund të rriten, mblidhen dhe konsumohen algat, për t’u përdorur ndoshta në të ardhmen për marrjen e proteinave të qëndrueshme.

Themeluesit Marco Poletto dhe gruaja e tij Claudia Pasquero thonë se ata tashmë e përdorin këtë teknologji në shtëpinë e tyre për të jetuar me burime të qëndrueshme.

“Për të rritur, mbledhur dhe konsumuar algat, ekspozita është e ndarë në tre pjesë: membranat ku algat rriten në një sipërfaqe xhelatinoze, seksioni i dytë ku kulturat mbahen gjallë, është si një laborator vertikal, si edhe pjesa më produktive që është kopshti vertical. Secili reaktor prodhon proteina të mjaftueshme për një familje të vogël, kështu një objekt kaq i madh mund të jetë i mjaftueshëm për të ushqyer dhjetë familje pak a shumë “, shpjegon zoti Poletto.

Pavioni i Irlandës vë në diskutim një pjesë tjetër të jetës sonë të përditshme: hapësirën që zënë të dhënat.

Instalimi “Entanglement” argumenton se hapësira dixhitale është diçka materiale dhe se reja ku ruajmë të dhënat është një realitet material.

Të dhënat kërkojnë energji për t’u prodhuar.

Dublini është kryeqyteti i të dhënave në Evropë. Pavioni informon vizitorët se deri në vitin 2027, qendrat e të dhënave parashikohet të konsumojnë tridhjetë e një përqind të kërkesës totale të Irlandës për energji elektrike, të gjeneruar në pjesën më të madhe nga lëndët djegëse fosile.

“Përdorimi i internetit nuk është pa pasoja dhe pa gjurmë materiale dhe nëse shihni prirjet për përdorimin e rrjetit, ai do të rritet në mënyrë eksponenciale me 5G kështu që ne po theksojnë se cili është realiteti që të paktën ta hapim këtë diskutim që nuk ekziston, të paktën jo në Irlandë, “thotë Fiona McDermott, Bashkë-Kuratore i Pavijonit të Irlandës.

Ekspozita e 17-të Ndërkombëtare e Arkitekturës u hap në 22 maj pas një shtyrjeje pandemike një vjeçare dhe do të zgjasë deri më 21 nëntor 2021./voa

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Lemza mund të jetë e dëmshme/ Ja cilat janë shenjat që e tregojnë

Publikuar

-

Nga

Lemza mund të jetë e bezdisshme, por ne shpesh i shkruajmë ato si diçka të padëmshme. Ato janë kontraktime të pavullnetshme të diafragmës të pasuara nga një mbyllje e papritur e kordave tuaja vokale – e cila është ajo që prodhon tingullin e njohur të lemzës , sipas Klinikës Mayo.

Zakonisht nuk e dimë se çfarë saktësisht shkakton sulmet tona të lemza, të cilat mund të vijnë nga pak sode, pije alkoolike , apo edhe nga eksitim i papritur. Në këto raste, ato zakonisht nuk zgjasin shumë. Sidoqoftë, jo të gjitha lemza janë të padëmshme dhe ato mund të jenë simptomë e diçkaje më serioze, veçanërisht nëse nuk zhduken. Lexoni për të zbuluar se kur lemza juaj do të thotë që duhet të shihni një mjek.

Nëse lemza juaj zgjat më shumë se 48 orë, ato mund të jenë simptomë e një problemi serioz.

Ndërsa lemza e rastit nuk është për tu shqetësuar, lemza që zgjat me ditë shpesh nënkupton që diçka nuk është në rregull. Siç shpjegoi Timothy Pfanner , MD, një ish-profesor asistent i mjekësisë në Kolegjin e Mjekësisë të Shkencës Shëndetësore të Teksasit A&M, ekzistojnë dy lloje të lemzave të zgjatura : të vazhdueshme ose të pazgjidhshme. Hiccups të vazhdueshme janë çdo lemza që zgjat më shumë se 48 orë, por më pak se 30 ditë, ndërsa lemza e paqëndrueshme zgjat më shumë se 30 ditë. Pfanner tha se kur lindin këto lemza afatgjata, zakonisht është koha që mjekët “të fillojnë të shqetësohen se diçka më serioze po ndodh brenda”.

LEXO EDHE:  Vullkane, plazhe dhe kanione/ Pamjet më mbresëlënëse të shkrepura nga fotografët
LEXO EDHE:  Olta Gixhari nuk mundi t’i rezistonte trendit më të ri/ Bën ndryshimin në pamje

Wshtw e rëndësishme të mos injoroni lemza të zgjatura sepse ato janë shoqëruar me disa shqetësime të mëdha shëndetësore. Një raport i vitit 2018 i botuar në revistën aktuale Neurology and Neuroscience Reports shpjegoi se “prodhimi i lemza është një mekanizëm kompleks i cili përfshin shumë neurotransmetues dhe strukturën anatomike brenda sistemit nervor qendror dhe periferik”, që do të thotë se ato mund të shkaktohen nga një numër i kushtet themelore në të gjithë trupin.

Sipas Pfanner, lemza e vazhdueshme ose e pazgjidhshme mund të tregojë në inflamacion rreth zemrës, por ato janë gjithashtu shenja të mundshme të një sulmi në zemër ose goditje në pritje. Dhe këto ngjarje kardiovaskulare nuk janë shqetësimet e vetme kryesore shëndetësore. Sipas Pfanner, lemza e palëvizshme ka qenë gjithashtu e lidhur me kancer të caktuar ose tumore.

“Ndonjëherë ne shohim lemza të vështira në pacientët e diagnostikuar me kancer të trurit, nyjeve limfatike ose kancerit të stomakut,” shpjegoi ai. “Kjo gjithashtu mund të tregojë për një tumor në qafë ose goiter.” Për fat të keq, Pfanner thotë se është “ende e paqartë pse ndodhin shumë nga këto incidente”.

Probleme më të vogla shëndetësore gjithashtu mund të shpjegojnë lemzën tuaj të zgjatur./ CNA.al

LEXO TE PLOTE