Connect with Us

Akuzat e Bashës për fshehje të viktimave/ Rakacolli: Ka kaluar çdo cak njerëzor

Aktualitet

Akuzat e Bashës për fshehje të viktimave/ Rakacolli: Ka kaluar çdo cak njerëzor

Publikuar

-

A do të mbyllen shkollat?/ Rakacolli: Po i monitorojmë që nga fillimi i vitit akademik

Zëvendës ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, ka folur për akuzat e kreut demokrat Lulzim Basha se po fshihen viktimat e COVID.

Ajo  tha se me këto akuza kanë kaluar çdo cak njerëzor, ndërsa ka bërë thirrje që një gjë e tillë tu lihet në dorë mjekëve të cilët po e bëjën detyrën me shumë përgjegjshmëri.

“Le t’ia lëmë profesionistëve fjaët e fundit, le të mos e përfshimë akoma më shumë politikën në punën e mrekullueshme që po bëjnë mjekët. Të bësh akuza të tilla në një kohë që mjekët po bëjnë punë për të luftuar ne COVID, është një gjë e paprecedentë e pamenduar që ka kaluar përtej çdo caku njerëzor jo politikë“, tha ajo për “Report Tv”.

LEXO EDHE:  "Shqiptarët kanë duruar mjaft"/ Rudina Hajdari "shkund" Bashën

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Gjermania reagon ashpër: Të lirohet menjëherë Aleksej Nawalny

Publikuar

-

Nga

Arrestimi i kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalny pas mbërritjes në Moskë të dielën, shkaktoi reagime ndërkombëtare. Edhe Gjermania reagon ashpër dhe kërkon lirimin e menjëhershëm të opozitarit rus.

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ka kërkuar të hënën (18.01) lirimin e menjëhershëm të kritikut rus, Aleksej Navalny. Rusia duhet të respektojë kushtetutën e saj dhe është e lidhur përmes detyrimeve ndërkombëtare me parimin e ligjshmërisë dhe ruajtjen e të drejtave qytetare. “Këto parime duhet sigurisht të zbatohen edhe në drejtim të Aleksej Navalnyt. Ai duhet të lirohet pa vonesë.”

Navalny pas shërimit është kthyer vetë dhe me vetëdije nga Gjermania në Rusi. “Që ai arrestohet nga autoritetet ruse menjëherë pas mbërritjes së tij është tërësisht e pakuptueshme”, ka theksuar Maas. Më tej ministri i Jashtëm gjerman, ka theksuar se “Navalny është viktimë e një atentati të rëndë me helm në tokën ruse”. Qeveria gjermane pret për më tej që “Rusia të bëjë gjithçka, për të zbardhur tërësisht këtë atentat dhe të nxjerrë para përgjegjësisë autorët e tij.”

Rasti Navalny solli tensionim të marrëdhënieve diplomatike mes Gjermanisë dhe Rusisë vitin e kaluar. Qeveria gjermane dhe vende të tjera perëndimore bëjnë fjalë për një përpjekje për vrasje, gjatë së cilës Navalny u helmua me një lëndë luftarake helmuese të njohur si Novitçok. Qeveria në Moskë hedh poshtë çdo lloj përzierjeje në rastin e helmimit të Navalnyt.

LEXO EDHE:  Skenari/ Ja si LSI-PD do rrëzojnë Ramën nga kryeministër

LEXO EDHE:  Anëtari i kryesisë të PD/ Basha të dorëhiqet dhe të shtyjë datën e zgjedhjeve

Gazeta amerikane “New York Times” shkruan mbi arrestimin e Navalnyt të hënën, se “represioni është e vetmja rrugë që njeh Putini. Por ai është duke kuptuar, se në epokën e mediave sociale, çdo arrestim për shkak të akuzave të shpikura vetëm i shton përkrahësit e zotit Navalny dhe forcon akuzat e tij (Navalnyt) kundër korrupsionit të pushtetmbajtësve rusë (…).

Të dielën (17.01), Navalny pak pas mbërritjes me avion në Moskë u arrestua. 44 vjeçari ishte që nga gushti në Gjermani, ku ai erdhi pas helmimit dhe qëndroi për rehabilitim pas daljes nga spotali. Autoritetet ruse kishin bërë të ditur më parë arrestimin e tij duke iu referuar një procedure penale kundër tij. Navalny kërcënohet nga tre vite burg në Rusi./DW

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha kujton Pjetër Arbnorin/ Politikan i rrallë që nuk bëri kurrë kompromis me të keqen

Publikuar

-

Nga

Basha kujton ditëlindjen e Pjetër Arbnorit/ Politikan i rrallë që nuk bëri kurrë kompromis me të keqen

Kreu i PD Lulzim Basha kujton mëngjesin e sotëm ditëlindjen e Pjetër Arbnorit, politikan, shkrimtar dhe humanist i madh.

Basha shkruan se Pjetër Arbnori i përkiste një plejade politikanësh të rrallë, të cilët nuk bënë kurrë kompromis me të keqen, që nuk u epën para presioneve apo privilegjeve.

“Dua të kujtoj sot me nderim të veçantë ditëlindjen e Pjetër Arbnorit, politikanit, shkrimtarit, përkthyesit dhe humanistit të madh që kaloi 28 vite të rinisë së tij në burgjet famëkeqe të komunizmit. Pjetër Arbnori i përkiste një plejade politikanësh të rrallë, të cilët nuk bënë kurrë kompromis me të keqen, që nuk u epën para presioneve apo privilegjeve. Që deri ditën e fundit luftuan dhe u përpoqën për idealet e tyre pavarësisht vështirësive të kohës. Siç thoshte vetë Mandela i Ballkanit, qëndresën ja kishte edukuar familja, shkolla, leximet dhe eksperienca e gjatë e miqve të burgut politik. Frika, zilia dhe tundimi për privilegje, sipas tij ishin rrugët që na bashkojnë me të keqen. Dhe gjatë gjithë jetës së tij, në rini si desident e më vonë si deputet dhe drejtues i parlamentit, Pjetër Arbnori i tejkaloi me sukses këto sfida, duke u shndërruar në politikanin model ku mllefi dhe hakmarrja për kundërshtarin politik nuk gjeti kurrë vend.
Le ta nderojmë sot Pjetër Arbnorin, gjurmët e pashlyera të tij në historinë e Shqipërisë me urimin dhe shpresën se vlerat që ai solli në politikën shqiptare do të trashëgohen dhe nga brezat e rinj të politikës”, shkruan Lulzim Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mjekët nuk janë heronj”/ Dasho i kthehet keq Ramës: Spitalet janë mbushur me Tire, largohu!

Publikuar

-

Nga

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit Rama për mjekët ndërsa thekson se sa herë Rama del zbuluar me kontrollin e COVID-it në Shqipëri, evokon “heroizmin” e mjekëve dhe infermierëve.

Përmes një postimi në rrjtet sociale, Dasho thekson se sot Shqipëria nuk ka heronj por ka Tire! Sipas tij, ka mjekë dhe infermierë të keqpaguar, të lënë pa pajisje diagnostike, pa medikamente dhe me duar bosh për t’u marrë me hallet e pacientëve!

Me tej ai i kërkon kryeministri Rama të largohet pas gjithë këtyre dështimeve.

PËRRALLA ME HERONJ!
Sa herë del zbuluar me kontrollin e COVID-it në Shqipëri, kryeministri evokon “heroizmin” e mjekëve dhe infermierëve. Si atëherë kur u zu me presh në dorë duke manipuluar shifrat e vdekjeve, ashtu edhe sot me Tiren, çdo komenti kritik ai i bën bisht me frazën shabllon “Mjekët tanë janë heronj!”
Se ç’lidhje ka Tirja me “heronjtë” e kryeministrit, këtë mund ta argumentojë vetëm një mendje demagoge dhe manipulative!
Nuk është hera e parë që e shkruaj dhe e them: “Mjekët nuk janë heronj”!
Në historinë e Shqipërisë kemi patur gjithsej dy apo tre heronj të vërtetë! Nën modelin sovjetiko-kinez, Enveri nisi të prodhonte “heronj” me shumicë duke përdorur si lëndë të parë traktoristët, shoferët apo fatkeqët që humbnin jetën në detyrë!
Në se dikujt prej kolegëve bluzëbardhë i pëlqen manteli i pamerituar i heroit dhe nuk arrin të bëjë paralelizmin midis vetes dhe mjelësve të Enverit, aq më keq për të!
***
I dashur Borat!
Ti dhe qeveria jote i latë mjekët dhe infermierët në mëshirën e fatit! I paguat më keq se çdo koleg i tyre europian. Në shtatë vjet nuk u ngritët asnjë lek pagën; as edhe për indeksim! Sot çuditeni pse ka korrupsion dhe bëni sikur nuk e dini!
Informaticienët, kimistët dhe klarinestitët që ti caktove të drejtojnë shëndetësinë i keqtrajtuan dhe i dëbuan bluzat e bardha me turma drejt Gjermanisë, Italisë e vendeve të tjera! I lanë spitalet pa mjekë, pasi nuk e kanë idenë se për të arsimuar një mjek duhen 20-25 vjet dhe dhjetëra mijëra euro! Injorantët që vure ti në drejtim kaq dinin dhe kaq bënë! Kasaphanë me sistemin shëndetësor!
Sot Shqipëria nuk ka heronj! Ka Tire! Ka mjekë dhe infermierë të keqpaguar, të lënë pa pajisje diagnostike, pa medikamente dhe me duar bosh për t’u marrë me hallet e pacientëve! Gjatë pandemisë të lënë edhe pa pajisje mbrojtëse! Muret e spitaleve ama i kemi të lyer njëlloj si Europa!
Herë pas here, ti bën estradë me mjekët duke i rreshtuar para klarinetistëve të tu sikundër i rreshton sivëllai yt Kim Jong-un! Mjaft më me talljen, nëpërkëmbjen dhe përdorimin e tyre si kukulla propagandistike!
Borat!
Lëri përrallat me heronj dhe shiko realitetin e mbushur me Tire!
Deklaratat në media dhe statuset në mediat sociale flasin se Tiret janë kudo! Në çdo spital! Diku janë sanitare, diku tjetër koordinatorë! Jo rrallë, i kanë vënë përfund mjekët dhe infermierët! Heronjtë, pra…
Ky është modeli “Kap ç’të kapësh” që mbizotëron në shtetin tënd! Modeli ku pothuajse kushdo mundohet të shfrytëzojë postin për t’u pasuruar pavarësisht se shkel mbi ekonominë, shëndetin, madje edhe jetën e tjetrit!
Merr përgjegjësi për Tiret duke u kërkuar shefave të tyre, nga përgjegjësi i turnit dhe deri tek ministrja e shëndetësisë të largohen duke u kërkuar falje shqiptarëve, sepse, në vend që t’i shëronin nga COVID, i lanë në mëshirë të Tireve!
Meqë ra fjala!
Me kaq dështime sa ke patur, bën mirë të ikësh edhe vetë…”, shkruan Dasho./CNA.al

LEXO TE PLOTE