Connect with Us

Vuani nga depresioni dhe pagjumësia?/ Këto janë 8 ushqimet që ju ndihmojnë

Shëndeti

Vuani nga depresioni dhe pagjumësia?/ Këto janë 8 ushqimet që ju ndihmojnë

Publikuar

-

Vuani nga depresioni dhe pagjumësia?/ Këto janë 8 ushqimet që ju ndihmojnë

Ekspertët shpesh këshillojnë “ju jeni çfarë hani” për një arsye veçanërisht të mirë dhe të thjeshtë. Zorra dhe truri juaj janë të lidhur në mënyrë unike nga një nerv që mbart një “romancë të trurit”, sipas Dr. Uma Naidoo, një psikiatër ushqyes në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts në Boston. Naidoo, e cila është gjithashtu një kuzhiniere e trajnuar, shpesh u jep pacientëve të saj këshilla mendore nga këndvështrimi i ushqimit, sipas Today.

“Ushqimi mund të ndikojë patjetër në mënyrën se si mendoni, të ruani informacionin dhe të kryeni detyrat e përditshme”, thotë Tara Gidus Collingwood, MS, RDN, për Newsmax. “Hulumtimi tregon se ju mund të rrisni shanset tuaja për të mbajtur një tru të shëndetshëm edhe në moshën tuaj të vjetër nëse shtoni disa ushqime në dietën tuaj.”

Këtu janë disa shembuj:

Kos. Sipas Naidoo, kosi përmban kultura aktive të quajtura probiotikë që rrisin kimikatet e trurit për të ndihmuar në lehtësimin e depresionit.

Shafran i Indisë. Përbërësi aktiv në këtë erëz popullore është kurkumina. Collingwood thotë se ndihmon në mbrojtjen e trurit sipas studimeve mbi modelet e kafshëve. Naidoo thotë se kjo mbron nga dëmtimi toksik që mund të çojë në depresion, sipas Today.

Peshk. Peshqit e yndyrshëm, me ujë të thellë si salmoni dhe sardelet, janë të pasura me acide yndyrore omega-3, të cilat janë thelbësore për funksionimin e trurit, thotë Collingwood. “Nëse nuk hani peshk, omega-3 gjendet gjithashtu tek arrat, farat e kungullit dhe farat e lirit. Ju gjithashtu mund të merrni një shtesë prej 1.000 miligramësh, e cila është ajo që unë rekomandoj për pacientët. ”

Fig. Këto fruta biblike janë të pasura me vitaminë A, kalium dhe kalcium. Kërkimet nga shkencëtarët në Universitetin Rutgers në New Jersey zbuluan se fiqtë e thatë përmbajnë acide yndyrore thelbësore, si dhe disa fitosterole, të nevojshme për trupin për prodhimin e hormoneve seksuale. Sipas SFGate, kaliumi gjithashtu ndihmon në ushqimin e trurit tuaj.

LEXO EDHE:  Studimi shokues/ Ja përse po shtoni në peshë

Lëng qershie thekshëm. Pirja e një gote me 8 ons lëng qershie të thekshëm në mëngjes dhe në mbrëmje mund të jetë një mënyrë më e mirë dhe e sigurt për të trajtuar pagjumësinë sesa marrja e ilaçeve, sipas studiuesve në Universitetin Shtetëror të Luizianës. Qershitë e thekshme janë një burim natyral i melatoninës, një hormon që ndihmon në rregullimin e ciklit të gjumit-zgjimit.

Goca deti. Këto butakë kanë shijuar një histori të gjatë të të qenit afrodiziak dhe me të drejtë. Ato kanë shumë proteina dhe minerale si zinku, jodi dhe fosfori. Zinku është veçanërisht i rëndësishëm sepse shoqërohet me prodhimin e testosteronit dhe spermës. Por sipas Zoomer, hulumtimet tregojnë se hekuri dhe zinku që gjenden në goca deti gjithashtu përmirëson mprehtësinë dhe qartësinë mendore.

Çaj kamomili. Naidoo thotë se duke pirë një ose dy filxhanë çdo ditë nga ky çaj i shijshëm mund të të ndihmojë të relaksohesh. Ajo paralajmëron që duhet të kontrolloni me mjekun tuaj nëse jeni duke marrë hollues gjaku, qetësues dhimbjesh ose qetësues që mund të ndërveprojnë me çajin.

Vezët. Keqbërur prej kohësh për përmbajtjen e kolesterolit, vezët janë një ushqim i shkëlqyeshëm për të rritur kujtesën tuaj sepse ato gjithashtu përmbajnë kolinë, një vitaminë B e ngjashme me yndyrën që rrit funksionin njohës, thotë Collingwood. Naidoo shton se vezët mund të ju ndihmojnë të flini sepse janë të pasura me melatonin./ CNA.al.

Marrë nga Newsmax

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Bie ndjeshëm numri i të infektuarve/ Tre viktima në 24 orë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3,549 testime, kanë rezultuar pozitivë 428 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 3 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:171 qytetarë në Tiranë, 46 në Kamëz, 30 në Fier, 17 në Durrës, 12 në Lushnje, 11 në Korçë, 10 në Shkodër, Krujë, 9 në Gjirokastër, Sarandë, Elbasan, 8 në Kukës, Lezhë, Vlorë, Kolonjë, 7 në Patos, 4 në Tropojë, Kurbin, Vorë, Gramsh, 3 në Bulqizë, Mallakastër, Dimal, Kuçovë, Libohovë, 2 në Has, Kavajë, Divjakë, Himarë, Përmet, Tepelenë, Memaliaj, Pogradec, Berat, 1 në Vau Dejës, Mirditë, Dibër, Mat,  Rroskovec, Konispol.

Janë 6,289 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 158 pacientë, nga të cilët 23 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, tre qytetarë: një qytetar nga Berati 66 vjeç, një qytetar nga Tirana 74 vjeç dhe një qytetar nga Vlora 88 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Doni të shpëtoni nga depresioni? Filloni kërceni!

LEXO EDHE:  Doni të shpëtoni nga depresioni? Filloni kërceni!Janë shëruar 501 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 168,437 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (16 Tetor 2021)

Raste të reja ditore        428
Të shëruar në 24 orë      501
Të shtruar në spitale       158
Humbje jete në 24 orë    3
Testime ditore                3,549

Testime totale              1,257,173
Raste pozitive                177,536
Raste të shëruara           168,437
Raste Aktive                     6,289
Humbje jete                     2,810

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë            3036
Durrës            745
Fier                 663
Shkodër         502
Elbasan          238
Lezhë              185
Gjirokastër      202
Berat              184
Vlorë              144
Korçë             161
Kukës             148
Dibër              81

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Jo vetëm gratë, edhe meshkujt të rrezikuar nga kanceri i gjirit/ Simptomat e pazakontë që nuk duhet t’i injoroni

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kanceri i gjirit është një nga kanceret më të shpeshta tek gratë. Mund të zhvillohet edhe tek burrat, por është më e zakonshme tek gratë. Sipas Shoqërisë Amerikane të Kancerit, 1 në çdo 8 femra është në rrezik të zhvillojë kancer të gjirit ndërsa kanceri i gjirit tek meshkujt përbën 1% të kancerit të përgjithshëm të gjirit.

Meshkujt dhe femrat kanë anatomi të ngjashme të gjirit deri në pubertet, pastaj gjoksi zhvillohet tek femrat dhe qelizat e gjirit bëhen shumë aktive dhe të ndjeshme ndaj niveleve të estrogjenit, në kontrast me meshkujt, ku ata mbeten joaktivë dhe të paekspozuar ndaj niveleve të larta të estrogjenit. The Health Site  shkruan se cilët jan faktorët që ndikojnë në shfaqjen e kancerit të gjirit të gratë dhe tek burrat.

Faktorët e rrezikut për meshkujt

Mutacionet gjenetike në gjenet CHEK2, PTEN dhe PALB2 mund të shkaktojnë kancer të gjirit tek meshkujt.

Sindroma Klinefelter

Meshkujt me këtë sindromë kanë kromozome shtesë X dhe kanë nivele më të larta të estrogjenit në krahasim me meshkujt e tjerë. Ata zhvillojnë gjinekomasti që çon në rritjen e indeve të gjirit. Këta burra kanë një shans të shtuar për të zhvilluar kancer të gjirit me 20 deri në 60 herë.

Kushtet e testikujve

Testikujt e zbritur ose testikujt e hequr në mënyrë kirurgjikale, etj mund të shkaktojnë gjithashtu rritje të shanseve për kancer të gjirit tek meshkujt.

Faktorët e Rrezikut Specifik Për Femrat

Gjinia Femërore

Femrat kanë një shkallë më të lartë të prekjes nga kanceri i gjirit sesa meshkujt për shkak të ndryshimit në anatomi dhe funksion.

Faktorët menstrual

Fillimi i menstruacioneve para moshës 12 vjeç dhe menopauza pas 55 janë faktorë të rritur të rrezikut për shkak të ekspozimit të zgjatur të estrogjenit.

Faktorët e rrezikut të përbashkët për të dy gjinitë

Kanceri i gjirit tek femrat rritet me moshën deri në vitet shtatëdhjetë sipas Shoqërisë Amerikane të Kancerit (ACS), mosha mesatare e diagnozës është 62 vjeç. Shkalla e kancerit të gjirit tek meshkujt gjithashtu rritet me moshën dhe mosha mesatare e diagnozës është 72. Është parë se 1 në 5 meshkuj me kancer të gjirit ka një anëtar të ngushtë të familjes që ka/kishte kancer të gjirit. Femrat me një të afërm të shkallës së parë me kancer të gjirit kanë 1.5 herë më shumë rrezik në krahasim me ato pa histori familjare dhe 2 deri në 4 herë më shumë rrezik me më shumë se një të afërm të shkallës së parë me histori të kancerit të gjirit.

LEXO EDHE:  Cili është dallimi mes trishtimit dhe depresionit?

LEXO EDHE:  Mizat rreth ushqimeve janë më të rrezikshme nga sa e kishit menduar

Faktorë të tjerë të rrezikut për kancerin e gjirit janë

-Obeziteti

-Pirja e duhanit

-Prija e alkoolit

-Stili i jetesës sedentare

-Historia e kaluar e kancerit të gjirit-Ekspozimi i mëparshëm ndaj rrezatimit

Parandalimi

Nuk ka hapa të garantuar për të shmangur kancerin e gjirit plotësisht, por ka mënyra për të zvogëluar shanset për zhvillimin e sëmundjes.

-Ekzaminimet e vetë -gjirit (SBE – mujore) janë një nga bazat e parandalimit dhe zbulimit të hershëm të kancerit të gjirit.

Më poshtë janë hapat e SBE

-Vëzhgoni gjinjtë për çdo asimetri/ gunga/ ndryshime në thithë/ ndryshime të lëkurës para pasqyrës në një pozicion në këmbë.

-Ngrini duart dhe shikoni për çdo ndryshim nëse ka, siç u përmend në hapin 1.

-Shtrihuni dhe kontrolloni gjoksin e majtë me gishtat e dorës së djathtë. Shtypni poshtë dhe shihni në një lëvizje rrethore në të gjitha zonat e gjirit dhe sqetullës.

-Gjoksi i djathtë duhet të ekzaminohet në mënyrë të ngjashme me gishtat e dorës së majtë.

-Përsëritni hapat e mësipërm ose në këmbë ose ulur.

Mënyra të tjera të parandalimit

-Testimi gjenetik për individët me një histori të fortë familjare të kancerit të gjirit

-Mbani një peshë të moderuar

-Ushtrime të rregullta për të qenë të aftë fizikisht

-Një dietë e shëndetshme e pasur me fruta dhe perime. Fitoestrogjenët janë veçanërisht të dobishëm. Shmangni ushqimin e rafinuar dhe të përpunuar, pirjen e duhanit dhe alkoolin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

MSH nxjerr shifrat/ Mbi 440 raste të reja me Covid, ja sa persona humbën jetën sot

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3572 testime, kanë rezultuar pozitivë 441 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 10 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:200 qytetarë në Tiranë, 36 në Fier, 24 në Elbasan, 19 në Durrës, 14 në Krujë, Vlorë, 13 në Lushnje, 12 në Berat, 11 në Kamëz, 9 qytetarë në Shkodër, Korçë, 8 në Vorë, 6 në Kukës, Patos, Gjirokastër, 4 në Pogradec, Peqin, 3 në Kurbin, Mallakastër, Sarandë, Tepelenë, Dimal, 2 në Vau i Dejës, Has, Lezhë, Mirditë, Kavajë, Dibër, Rroskovec, Dropull, Këlcyrë, Devoll, Kolonjë, 1 në Malësi e Madhe, Tropojë, Divjakë, Selenicë, Himarë, Konispol, Kuçovë, Skrapar, Librazhd.

Janë 6,365 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 146 pacientë, nga të cilët 22 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 10 qytetarë: një qytetar nga Fieri 21 vjeç, një qytetar nga Përmeti 42 vjeç, një qytetar nga Lezha 63 vjeç, një qytetar nga Pogradeci 64 vjeç, një qytetar nga Durrësi 70 vjeç, një qytetar nga Vlora 71 vjeç, një qytetar nga Berati 79 vjeç, një qytetar nga Saranda 81 vjeç, dy qytetarë nga Tirana 73 dhe 82 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 628 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 167,936 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Cili është dallimi mes trishtimit dhe depresionit?

LEXO EDHE:  4 ushtrimet që duhet të bëni patjetër para se të flini gjumë

Statistika (15 Tetor 2021)
Raste të reja ditore        441
Të shëruar në 24 orë      628
Të shtruar në spitale       146
Humbje jete në 24 orë    10
Testime ditore                3,572

Testime totale              1,253,624
Raste pozitive                177,108
Raste të shëruara           167,936
Raste Aktive                     6,365
Humbje jete                     2,807

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë            2,993
Durrës            778
Fier                 664
Shkodër         497
Elbasan          258
Lezhë              205
Gjirokastër      204
Berat              196
Vlorë              195
Korçë             148
Kukës             139
Dibër              88

LEXO TE PLOTE