Connect with Us

SHBA në panik/ Mbi 250 mijë viktima nga koronavirusi

Bota

SHBA në panik/ Mbi 250 mijë viktima nga koronavirusi

Publikuar

-

SHBA në panik/ Mbi 250 mijë viktima nga koronavirusi

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara kaloi shifrën 250 mijë, ndërsa numri i infeksioneve të reja vazhdon të rritet në pjesën më të madhe të vendit. Qyteti i Nju Jorkut vendosi t’i mbyllë shkollat duke filluar nga sot (e enjte), pasi të mërkurën shënoi ditën e shtatë radhazi me një normë infektimi mbi 3 për qind.

Nju Jorku i rihapi shkollat në fillim të tetorit, kur mesatarja 7 ditore e rasteve pozitive ishte nën 2 për qind. Qytete të tjera të mëdha, si Bostoni dhe Detroit, kanë marrë gjithashtu masa për të ndalur mësimdhënien fizikisht në shkolla.

Prej fillimit të pandemisë, në të gjithë vendin janë regjistruar më shumë se 11.5 milionë raste me koronavirus. Që prej javës së kaluar mesatarja e rasteve ditore ka qënë 160 mijë, ose sa trefishi i asaj të një muaj më parë. Sipas të dhënave, më shumë se 1,100 persona vdesin çdo ditë.

Punonjësit e kujdesit shëndetësor po përballen me një numër rekord pacientësh të shtruar në spitale.

Shumë shtete ka rifilluar vendosjen e kufizimeve për të ngadalësuar përhapjen e virusit.

Guvernatori i Minesotës Tim Walz njoftoi të mërkurën mbylljen për katër javë të restoranteve, bareve dhe palestrave. Në Minesota infeksionet po shtohen me katër herë më shumë çdo ditë, krahasuar me mesin e tetorit.

Zyrtarët kanë shprehur shqetësim me afrimin e festës së Falënderimeve, periudhë kur miliona amerikanë mblidhen me anëtarët e familjes dhe shpesh udhëtojnë në pjesë të tjera të vendit.

Guvernatori i Virxhinias Ralph Northam u bëri thirrje banorëve të qëndrojnë në shtëpi, duke e cilësuar këtë “një akt dashurie”. Ai shtoi se nëse njerëzit vendosin të festojnë me të tjerë, duhet ta bëjnë këtë në grupe të vogla dhe jashtë.

LEXO EDHE:  Lajm i mirë nga shkenca/ Identifikohet antitrupi që ndalon Covid-19 të infektojë qelizën

Sekretari amerikan i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore Alex Azar bëri gjithashtu thirrje për kujdes gjatë një konference për shtyp të mërkurën.

Grumbullimi në ambiente të mbyllura me njerëz që nuk janë anëtarë të familjes tuaj përbën rrezik të lartë për përhapjen e virusit“, tha ai.

Ndërkohë dy kompani farmaceutike kanë njoftuar lajme optimiste këtë javë. Rezultatet paraprake tregojnë se vaksinat e tyre kundër COVID-19 kanë qenë efektive. Zoti Azar tha se këto zhvillime tregojnë se brenda disa javësh Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) mund të autorizojë vaksinat dhe ato mund të jenë gati për shpërndarje.

Për shkak të punës së kryer, deri në fund të dhjetorit ne presim që të kemi rreth 40 milionë doza të këtyre dy vaksinave, të disponueshme për shpërndarje, ndërsa pritet të merret autorizimi nga FDA. Këto do të jenë të mjaftueshme për të vaksinuar rreth 20 milionë amerikanë që u takojnë grupeve më të ekspozuara ndaj rrezikut. Prodhimi do të vazhdojë të rritet pas kësaj”, tha zoti Azar.

Qeveria amerikane ka miratuar një program të prodhimit të vaksinave që synon shpërndarjen e tyre falas./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Pandemia e Covid-19/ Gjoba dhe burgim për ata që nuk vënë maskë në Los Anxhelos

Publikuar

-

Nga

Gjoba, burgim për ata që nuk vënë maskë në Los Anxhelos

Kryetari i Bashkisë së Los Anxhelosit, Eric Garcetti, njoftoi kohët e fundit se policia do të fillojë të arrestojë protestuesit kundër maskave, të cilët ngacmojnë të tjerët që dalin me maskë në publik.

Që nga muaji gusht, ata që nuk pranojnë të vënë maskë në Los Anxhelos rrezikojnë të ndëshkohen me gjobë deri në 2000 dollarë.

Por ka plot që vazhdojnë të kundërshtojnë të vënë maskë, megjithëse ka prova shkencore se maskat ndihmojnë për të ulur ritmet e infektimeve të reja.

Roman Drake është një prej tyre. Ai nuk vë maskë dhe beson se masat kundër koronavirusit janë vënë për të kontrolluar popullatën.

“Më duket se reagimi i disa njerëzve ka qenë një formë nënshtrimi, thjesht për të ndjekur shembullim në shoqëri duke bërë çfarë duan të tjerët. Unë nuk dua të ndjek atë shembull; nuk është sjellje amerikane. Nuk jam rritur ashtu,” thotë zoti Drake.

Policia e Los Anxhelosit është kritikuar në të kaluarën se ka qenë shumë e butë ndaj atyre që kundërshtojnë maskat. Por policët thonë se po përpiqen të mos e acarojnë situatën pa arsye.

Shumë nga ata që vënë maskë thonë se e shohin si mënyrë për të mbrojtur veten si dhe komunitetin.

“Në këtë mënyrë besoj se jam edhe vetë edhe të tjerët të sigurtë. Njoh miq e të afërm, të cilët kanë rezultuar pozitivë megjithëse nuk kishin simptoma të COVID-it. Thjesht dua të jetoj!”, thotë Maria, banore e Kalifornisë.

“Nëse ia do të mirën të tjerëve, duhet të vësh maskë, sepse japin rezultat. Vër maskën, që të hapim bizneset, por edhe për të mirë të të tjerëve,” thotë Juan, banor i Kalifornisë.

LEXO EDHE:  Shqipëria në gjendje të jashtëzakonshme, por pa ligj për gjendjen e jashtëzakonshme!

LEXO EDHE:  Rama publikon kurbën e shifrave të koronavirusit/ Të gjithë bashkë do ia dalim

Komuna e Los Anxhelosit u bë e para që kaloi një milionë raste të konfirmuara, ndërkohë që regjistron vdekje që lidhen me COVID-in çdo 7 minuta.

Maskat janë më të rëndësishme se kurrë, thonë autoritetet.

“Tani është momenti për të shmangur sa më shumë kontaktet me të tjerët që nuk janë në rrethin e ngushtë. Kur shkoni në punë apo dilni për nevoja jetike, gjithmoni vini maskë dhe ruani distancën nga të tjerët,” thotë një zyrtare e shëndetësisë për Los Anxheloin.

Statistikat tregojnë se 75% e amerikanëve mbështesin maskat. Në shumë raste, njerëzit nuk u kushtojnë vëmendje atyre që nuk vënë maskë, por në disa raste thërrasin policinë:

“Kemi marrë pjesë në protesta në Beverli Hill çdo javë, pa vënë maska. Të shtunën e kaluar një grua thirri policinë që të na vinin gjobë, por policia nuk e bëri,” thotë zoti Drake.

Krytari i Bashkisë së Los Anxhelosit, Eric Garcetti po përpiqet ta zgjidhë problemin. Ai iu drejtua aktivistëve kundër maskave në një intervistë për LA Times, duke thënë “Mos na vini në provë sepse do të përfundoni në burg, apo përballë akuzash”.

Kryebashkiaku po ashtu u ka dhënë urdhra policëve të arrestojnë ata që marrin pjesë në mbrëmje të mëdha, që janë të ndaluara në Los Anxhelos.

LEXO TE PLOTE

Bota

Parku Disneyland në Kaliforni kthehet në qendër gjigade vaksinimi

Publikuar

-

Nga

Parku Disneyland në Kaliforni kthehet në qendër gjigade vaksinimi

Parku Disneyland në Anaheim të Kalifornisë është tjetërsuar në një qendër gjigande vaksinimi masiv kundër COVID-19. Po ashtu edhe qytete të tjera të Kalifornisë si Los Anxheles dhe San Diego kanë krijuar qendra masive me kapacitete vaksinimi prej disa mijëra njerëzish në ditë.

Qendrat e vaksinimit janë përhapur në të gjithë Kaliforninë, që nga stadiumet, ekspozitat e deri tek parku Disneyland. Disneyland është i pari nga pesë qendrat e mëdha për vaksinimin kundër koronavirusit, ku mund të injektohen rreth 7 mijë njerëz në ditë.

Vetëm ditën e parë, më shumë se 10 mijë njerëz aplikuan për vaksinim në faqen e internetit të kontesë Orange. Molly Nichelson është punonjëse e qeverisë lokale.

“Nëse nuk keni lënë takim, mos hajdeni. Pjesmarrja ka qënë e pabesueshme.”

Si rezultat i kërkesave të mëdha për vaksinim sa më të shpejtë, faqja e internetit vazhdoi të kishte probleme. Suzana shkoi të vaksinohej me burrin e saj. Ajo thotë se ishin me fat.

“U vaksinuam që të jetojmë, kjo është arsyeja e vetme”, thonë bashkëshortët.

Zyrtarët lokalë paralajmërojnë se radhët mund të jenë të gjata dhe duhet pritur shumë. Clayton Chau drejton agjencinë e kujdesit shëndetësor në kontenë Orange.

“Do t’ju kërkoja që për disa javë të tregoni durim derisa të marrim më shumë vaksina dhe t’u jepni përparësi vaksinimi të moshuarve dhe më të rrezikuarve me probleme kronike shëndetësore.”

Guvernatori i Kalifornisë Gavin Newsom ka njoftuar fillimin e fazës së parë, që përfshin vaksinimin e punonjësve të shëndetit dhe personat mbi 65 vjeç. Në këtë kategori përfshihen mbi 6.5 milion njerëz. Aktualisht nuk ka vaksina të mjaftueshme në atë shtet.

LEXO EDHE:  Virusi Corona/ A po bën Gjermania sa duhet për të ngadalësuar shpërthimin?

LEXO EDHE:  Mjeku shqiptar në Itali tregon medikamentet që përdoren kundër koronavirusit/ Përhapja e madhe, nga nënvlerësimi

Parku Disneyland nuk u zgjodh aksidentalisht si qendër e madhe vaksinimi, thotë zyrtarja e shëndetit të kontesë Organge Molly Nichelson.

“Disney është treguar një partner shumë i mirë dhe është punëdhënësi më i madh në kontenë Orange. Është emër i njohur dhe dihet se ku ndodhet. Njerëzit kanë një ndjesi të mirë për Disneyland.”

Parku është mbyllur që nga marsi i vitit 2020 dhe vetëm kohët e fundit janë hapur disa dyqane. Por pjesa argëtuese e parkur mbetet e mbyllur.

Banorët e qytetit Anaheim duan të vaksinohen sa më shpejt që të munden që t’i kthehen punës në restorantet, dyqanet dhe hotelet e shumta në zonën përreth parkut Disneyland.

“Vendosa të vaksinohem sepse punoj për publikun. Të sigurohem që të mbroj veten dhe të tjerët”, thotë Sonya që jeton aty pranë.

Një tjetër qendër e madhe vaksinimi është hapur edhe në stadiumin Dodger në Los Anxhelos, me kapacitet injektimin e deri 12 mijë njerëzve në ditë. Po ashtu edhe San Diego ka hapur një qendër vaksinimi dhe kudo ka radhë të gjata të njerëzve që presin të vaksinohen dhe t’i kthehen asaj që dikur ishte një jetë normale./voa

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rriten sërish infektimet në Kosovë/ Arrin në 1,456 numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

Covid në Kosovë/ Bie numri i viktimave, regjistrohen 353 raste të reja

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka regjistruar të dielën 392 raste të reja me koronavirus, pas testimit të 1,618 mostrave.

Sipas këtij Instituti ne 24 orët e fundit janë regjistruar gjashtë viktima, duke e çuar në 1,456 numrin e të vdekurve me këtë virus, prej kur ka shpërthyer pandemia.

“Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 1 rast (72 vjeç), Kamenicë 1 rast (57 vjeç), Mitrovicë 1 rast (83 vjeç), Prishtinë 1 rast (73 vjeç), Viti 1 rast (51 vjeç), Vushtrri 1 rast (62 vjeç)”, është thënë në njoftimin e këtij Instituti.

Sipas IKSHPK-së, të dielën nga sëmundja COVID-19, që shkakton koronavirusi, janë shëruar 222 persona, derisa raste aktive janë 5,679.

LEXO EDHE:  Koronavirusi mbyll Gjykatën e Tiranës/ Pezullohet veprimtaria deri në datën 9 nëntor

LEXO EDHE:  Koronavirusi mbyll Gjykatën e Tiranës/ Pezullohet veprimtaria deri në datën 9 nëntor

Prej 13 marsit, kur janë regjistruar rastet e para me koronavirus në Kosovë, autoritetet shëndetësore në këtë shtet kanë regjistruar 58.088 persona të infektuar me këtë virus./rel

LEXO TE PLOTE