Connect with Us

Rimbursimi i ilaçeve/ Përfaqësuesi i Urdhrit të Farmacistëve: Shuma e qeverisë nuk mjafton

Sociale

Rimbursimi i ilaçeve/ Përfaqësuesi i Urdhrit të Farmacistëve: Shuma e qeverisë nuk mjafton

Publikuar

-

Rimbursimi i ilaçeve/ Përfaqësuesi i Urdhrit të Farmacistëve: Shuma e qeverisë nuk mjafton

Qeveria shqiptare vendosi që të rimbursojë deri diku shpenzimet për barnat dhe ilaçet për kurimin nga Covid-19. Nga rimbursimi i barnave anti-covid do të përfitojnë pacientët që do të kalojnë virusin në gjendje të lehtë dhe të mesme.

Shteti garanton shumat 1650 dhe 10900 lekë, edhe pse kostot për këtë kategori të sëmurësh mund të jenë më të larta. Sekretar i Përgjithshëm i Urdhrit të Farmacistëve, Dëfrim Goma, gjatë një intervistë me gazetaren Ilva Tare në Euronews Albania tha se pacientët mund të përfitojnë nga skema e rimbusrimit, pasi rezultati i testit të Covid-19 të konfirmohet nga ISHP-ja.

“Receta me rimbursim përcaktohet pasi të jetë konfirmuar nga institucionet shëndetësore publike, që do të thotë se nëse një pacient, që të konfirmohet pozitiv duhet të ketë përgjigjen pozitive nga ISHP-ja. Që zyrtarisht një person me covid, duhet që testi i bërë në një laborator privat të konfirmohet nga ISHP-ja. Skema e rimbursimit është një skemë shumë e mirë, dhe është edhe kërkesa jonë”, tha ai.

Ai tha se shuma e rumbursimit që ka përcaktuar qeveria për të ndihmuar të prekurit nga cornavirus nuk mjafton.

“Shumë që është vënë mund të diskutohet, dhe natyrisht që është shumë e papërfillshme dhe nuk e mbulon. Farmacitë kanë të drejtë të tregtojnë pajisje mjekësore. Si forma e lehta dhe e mesme kanë një kosto reale është relativisht më e lartë, ose tre katër herë më shumë se sa kjo pretendohet”, tha ai.

LEXO EDHE:  “800 punëtorë të papaguar”/ Alibeaj: Naftëtarët e Ballshit janë goditur nga dy të këqija

Sekretar i Përgjithshëm i Urdhrit të Farmacistëve tregoi me shifra konkrete për çmimin e barnave për pacientët, të cilët janë infektuar dhe po kalojnë një formë të lehtë ose të mesme të Covid-19:  “Shkon rreth 6 mijë lekë forma e lehta, ndërsa forma e mesme shkon në rreth 30 mijë lekë, dhe që përfshihen dhe barbat që përdoren tek forma e lehtë. Pacientët po mjekohen në shtëpi edhe me barna të tjerë edhe me antibiotikë. Kjo shumë që është vënë nuk mjafton bazuar në informacionet me realitetin se çfarë ndodh. Ai tha se  pacienti kund të kalojë nga mjeku i familje, por nuk ndalon dot të konsultohet me një specialist. Ne kemi bërë një rimbursim të pjesshëm dhe jo të plotë”, theksoi ai.

Në fund ai ftoi farmacistët të mos tregtojnë ilaçe të pautorizuara dhe që janë të dëmshme për shëndetin e qytetarëve.

“Në çdo moment thirrja ndaj farmacistëve është: të dashur kolegë, ushtrojeni profesionin e farmacistëve, zbatoni legjislacionin dhe ndihmojini njerëzit”, theksoi z. Goma.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Reshje shiu dhe dëbore/ Ja si parashikohet dita e sotme

Publikuar

-

Nga

Reshje shiu dhe dëbore/ Ja si parashikohet dita e sotme

Ditën e sotme vendi ynë do të përfshihet nga një mot i paqëndrueshëm.

Reshjet e shiut do të jenë prezente të herëpasherëshme gjatë gjithë këtyrë ditëve, por për tu theksuar mbetet zona veriperëndimore dhe ajo jugore ku reshjet do të jenë intensive në intervale kohore nga 6 deri në 12 orë. Kjo situatë parshikohet të sjelli prurje të larta në lumenjt kryesorë të vendit (Drini, Buna, Vjosa).

Në veri-verilindje në latësin mbi 300 metra  dhe juglindje në lartësin mbi 800 metra reshje bore kryesisht ditën e diel dhe të henë.

LEXO EDHE:  “Të prekurit nga tërmeti dëbohen nga hoteli/ Do paguani për çdo ditë shtesë”

LEXO EDHE:  “Vjedhja më e madhe në kulmin e pandemisë”/ PD tregon çfarë po “gatuhet ” në zyrat e qeverisë

E gjithë kjo situatë do të shoqërohet me erë nga kuadrati i jugut me shpejtësi  mesatare 1-8m/sek,  e cila hera-herës stuhi ere përgjatë vijës bregdetare dhe zonave luginore kryesisht me shpejtësi deri në 25-30m/sek. Deti i forcës 6-7 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Dëmtimi i minares së xhamisë së Et’hem Beut”/ Myftiu hedh poshtë pretendimet: Lajm i pavërtetë

Publikuar

-

Nga

“Dëmtimi i minares së xhamisë së Et’hem Beut”/ Myftiu hedh poshtë pretendimet: Lajm i pavërtetë

Gjatë ditës së sotme kanë qarkulluar në media disa foto që tregonin sëmtimin e xhamisë së Et’hem Beut në qendrën e Tiranës, sipasojë e punimeve të kryera aty pranë.

Por sipas myftiut të Tiranës, xhamia është drejt përfundimit të procesit të restaurimit të saj duke përfshirë të gjitha pjesët përbërese të saj.

Ai hedh poshtë lajmin se minarja e xhamisë është dëmtuar dhe se shumë shpejt ajo do u kthehet besimtarëve për të kryer adhurimet e tyre aty.

Në respekt të të gjithë besimtarëve, të cilët janë shqetësuar për xhaminë Et’hem Beu, pas disa lajmeve të pa vërteta që po qarkullojnë ditën e sotme, sqaroj se:

Xhamia Et’hem Beu është drejt përfundimit të një restaurimi të plotë dhe të detajshëm të saj. Nga minareja, çatia, afresket dhe deri te abdes-hanet. Restaurimi është bërë me kujdes dhe përkushtim të përkryer nga restauratorët, të cilët gjej rastin t’i falenderoj. Xhamia Et’hem Beu së shpejti, me ndihmën e Allahut, do t’u kthehet besimtarëve të kryeqytetit për të 5 vaktet e namazit” / shkruan ai në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Moti i keq ‘mbërthen’ vendin/ Shënohen rëshqitje dheu në aksin Gjirokastër-Sarandë

Publikuar

-

Nga

Moti i keq ‘mbërthen’ vendin/ Shënohen rëshqitje dheu në aksin Gjirokastër-Sarandë

Reshjet e shiut gjatë 24-orëve të fundit kanë shkaktuar probleme në akset rrugore në jug të vendit.

Mësohet se në aksin Gjirokastër-Sarandë në afërsi të Syrit Kaltër ka pasur rëshqitje të dheut dhe për momentin rruga po përdoret vetëm me një kalim.

Gjithashtu probleme me rëshqitjen e dherave raportohet të ketë dhe në aksin Gjirokaster-Tepelenë te ‘Shkalla e zezë’.

LEXO EDHE:  “800 punëtorë të papaguar”/ Alibeaj: Naftëtarët e Ballshit janë goditur nga dy të këqija

LEXO EDHE:  LSI propozim qeverisë/ Përfshini në VKM-në për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë edhe Lezhën

 

LEXO TE PLOTE