Connect with Us

Parashikimi i motit/ Si pritet të jenë temperaturat nesër

Sociale

Parashikimi i motit/ Si pritet të jenë temperaturat nesër

Publikuar

-

Surprizat e motit/ Ja si parashikohet dita e sotme

Sot po mbyllet një tjetër ditë me mot të kthjellët dhe diell duke marrë parasysh kushtet e qëndrueshme atmosferike që ndikojnë mbi vendin tonë.

Në këtë mënyrë edhe për ditën e nesërme vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike cka përkthehet në një tjetër ditë me mot të kthjellët në të gjithë territorin.

Temperaturat në vlerat e mëngjesit parashikohen të mbeten të ftohta me vlerat nga 0°C në relievet malore deri në 8°C në ato të ulta dhe ato bregdetare. Sa i përket vlerave të mesditës ato parashikohen nga 12°C në relievet malore deri në 22°C në ato të ulta dhe ato bregdetare.

Për tu theksuar për ditën e nesërme është elementi i erës. Deri në orët e pasdites ajo do të fryjë e lehtë deri mesatare me drejtim kryesor nga kuadrati i veriut dhe shpejtësi mesatare 1-6m/s.

LEXO EDHE:  Kapriçot e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Duke filluar nga orët e mbrëmjes era fiton itensitet dhe bëhet e fortë dhe intensive me shpejtësi që parashikohet të arrijë deri në 20-25m/s. Por duhet thënë se era intensive parashikohet kryesisht përgjatë zonës së veriperëndimit, vijës bregdetare dhe zonat luginore në veri./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Reshje shiu dhe dëbore/ Ja si parashikohet dita e sotme

Publikuar

-

Nga

Reshje shiu dhe dëbore/ Ja si parashikohet dita e sotme

Ditën e sotme vendi ynë do të përfshihet nga një mot i paqëndrueshëm.

Reshjet e shiut do të jenë prezente të herëpasherëshme gjatë gjithë këtyrë ditëve, por për tu theksuar mbetet zona veriperëndimore dhe ajo jugore ku reshjet do të jenë intensive në intervale kohore nga 6 deri në 12 orë. Kjo situatë parshikohet të sjelli prurje të larta në lumenjt kryesorë të vendit (Drini, Buna, Vjosa).

Në veri-verilindje në latësin mbi 300 metra  dhe juglindje në lartësin mbi 800 metra reshje bore kryesisht ditën e diel dhe të henë.

LEXO EDHE:  “The Simpsons” na habisin sërish, parashikuan legalizimin e kanabisit në Kanada 13 vite më parë

LEXO EDHE:  Rama ultimatum naftëtareve/ Pa u ndalur greva, nuk ulem në bashkëbisedim

E gjithë kjo situatë do të shoqërohet me erë nga kuadrati i jugut me shpejtësi  mesatare 1-8m/sek,  e cila hera-herës stuhi ere përgjatë vijës bregdetare dhe zonave luginore kryesisht me shpejtësi deri në 25-30m/sek. Deti i forcës 6-7 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Dëmtimi i minares së xhamisë së Et’hem Beut”/ Myftiu hedh poshtë pretendimet: Lajm i pavërtetë

Publikuar

-

Nga

“Dëmtimi i minares së xhamisë së Et’hem Beut”/ Myftiu hedh poshtë pretendimet: Lajm i pavërtetë

Gjatë ditës së sotme kanë qarkulluar në media disa foto që tregonin sëmtimin e xhamisë së Et’hem Beut në qendrën e Tiranës, sipasojë e punimeve të kryera aty pranë.

Por sipas myftiut të Tiranës, xhamia është drejt përfundimit të procesit të restaurimit të saj duke përfshirë të gjitha pjesët përbërese të saj.

Ai hedh poshtë lajmin se minarja e xhamisë është dëmtuar dhe se shumë shpejt ajo do u kthehet besimtarëve për të kryer adhurimet e tyre aty.

Në respekt të të gjithë besimtarëve, të cilët janë shqetësuar për xhaminë Et’hem Beu, pas disa lajmeve të pa vërteta që po qarkullojnë ditën e sotme, sqaroj se:

Xhamia Et’hem Beu është drejt përfundimit të një restaurimi të plotë dhe të detajshëm të saj. Nga minareja, çatia, afresket dhe deri te abdes-hanet. Restaurimi është bërë me kujdes dhe përkushtim të përkryer nga restauratorët, të cilët gjej rastin t’i falenderoj. Xhamia Et’hem Beu së shpejti, me ndihmën e Allahut, do t’u kthehet besimtarëve të kryeqytetit për të 5 vaktet e namazit” / shkruan ai në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Moti i keq ‘mbërthen’ vendin/ Shënohen rëshqitje dheu në aksin Gjirokastër-Sarandë

Publikuar

-

Nga

Moti i keq ‘mbërthen’ vendin/ Shënohen rëshqitje dheu në aksin Gjirokastër-Sarandë

Reshjet e shiut gjatë 24-orëve të fundit kanë shkaktuar probleme në akset rrugore në jug të vendit.

Mësohet se në aksin Gjirokastër-Sarandë në afërsi të Syrit Kaltër ka pasur rëshqitje të dheut dhe për momentin rruga po përdoret vetëm me një kalim.

Gjithashtu probleme me rëshqitjen e dherave raportohet të ketë dhe në aksin Gjirokaster-Tepelenë te ‘Shkalla e zezë’.

LEXO EDHE:  Deklarata e Lleshajt për fotot me kanabis/ Artan Hoxha: Personi që ka shkruar fjalimin, ka marrë në qafë ministrin

LEXO EDHE:  Deklarata e Lleshajt për fotot me kanabis/ Artan Hoxha: Personi që ka shkruar fjalimin, ka marrë në qafë ministrin

 

LEXO TE PLOTE