Connect with Us

Mediu thyen haptaz rregullat/ Rama po saboton procesin elektoral me preteksin e luftës ndaj Covid

Politikë

Mediu thyen haptaz rregullat/ Rama po saboton procesin elektoral me preteksin e luftës ndaj Covid

Publikuar

-

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka zhvilluar ditën e sotme një takim me drejtuesit e partisë.

Në këtë takim morën pjesë më shumë se 10 persona duke thyer në këtë mënyrë dhe rregullat e Komitetit Teknik të Ekspertëve ku ndalohet grumbullimi i më shumë se 10 personave.

Në një status në rrjetet sociale, Fatmir Mediu ka shkruar se vendimi për ndalimin e takimeve politike është veprim antikushtetues i Edi Ramës kundër shqiptarëve dhe opozitës.

Mediu shkruan më tej se duhet të mbrohemi nga Covid-19 duke mbajtur maskat vendimi por me masat e reja Rama po saboton procesin electoral.

Mediu sqaron dhe një herë se PR do të vazhdojë aktivitetin e saj në grupe për cdo qendër votimi.

LEXO EDHE:  Ish-këshilltari i Berishës: Basha është i pabesueshëm, po përpiqet të radikalizojë situatën

“Takim me drejtuesit e PR

Ndalimi i takimeve politike është veprim antikushtetues i Edi Ramës kumdër shqiptarëve dhe opozitës.

Padyshim duhet të mbrohemi nga COVID-19 duke mbajtur maskat, por jo duke zbatuar urdhëra dhe vendime që nuk shpjegojnë arsye pse?, apo që shkatërrojnë thelbin e demokracisë lirinë e qytetarëve.

Rama po saboton procesin elektoral me preteksin e luftës ndaj COVID-19.

Opozita dhe shqiptarët duhet të mbrojnë lirinë e tyre

Partia Republikane edhe në këto kushte do të vazhdojë aktivitetin e saj elektoral në grupe për cdo qëndër votimi dhe me kandidatët e saj për deputet”, shkruan Mediu në Facebook./CNA.al

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“E djathta duhet të rithemelohet”/ Topi: Riformatimi bëhet mbi një bazament të fortë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish presidenti Bamir Topi, ka deklaruar se beteja personale do të çojë në asgjësimin e PD.

Sipas Topi duhet të shkohet sa më shpejt në rithemelimin e së djathtës.

I ftuar në emisionin Top Talk, Topi shprehet se riformatimi bëhet mbi një bazament të fortë që nuk bazohet në njerëz por në parime.Duhet pranuar se ata që e kanë patur dhe që e kanë të gjithë betejën e kanë personale që çon në asgjësimin e PD. Sa më shpejt të kapet sinjali aq më shpejt duhet të shkojmë në rithemelim të së djathtës. Ky do të vazhdojë zotërimin e të gjithë pushteteve që ka sot.

Riformatimi bëhet mbi një bazament të fortë, nuk bazohet në njerëz, por në parime, programe. Mjafton që e djathta të riformatohet për të bërë thjesht një çështje”, është shprehur Topi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ka ardhur dhe do ikë pa trofe”/ Topi-Bashës: Po zvogëlohesh çdo ditë

Publikuar

-

Nga

Maskat me detyrim/ Bamir Topi: Këtu ndodhin gjëra paradoksale, ka prapavijë të paramenduar

Ish presidenti Bamir Topi ka folur me tone të forta, pasditen e sotme në Top Talk, ndaj kreut të opozitës Lulzim Basha.

Duke kritikuar nismën e tij për vettingun në politikë, Topi tha se nëse ai ka diçka në ndërgjegjen e tij, duhet të dorëzohet i pari, pasi ka shumë akuza për pasurinë.

“Bashën nuk e kam vlerësu ndonjëherë. Basha ka ardhe dhe do ikë pa trofe. Më thoni ka marrë ndonjë trofe.

LEXO EDHE:  “Parlamenti holandez racist”/ Mediu sulmon Ramën

LEXO EDHE:  Mediu zyrtarizon kandidatët në Shkodër/ Nuk do ndaj parcelat me PD, jam i gatshëm…

I kam thënë në 2013 nuk merr asnjë trofe. Vetëm zvogëlohet, zvogëlohet. Unë flas me gojën plot.Edhe nisma momentale, vettingu në politikë, është një demostrim falsiteti dhe mungese sinqeriteti, sepse sot funksionin një institucion kushtetues në Shqiqëpri, ILDP.

Basha nëse ka diçka në ndërgjegjen e tij, le të dorëzohet i pari, se kam dëgjuar shumë akuza për pasurinë e tij.

Ky është rregulli, tek vetja pastaj tek të tjerët.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka kontribuar për partinë që nga 2013”/ Topi “shkund” Bashën: Ka menduar për interesa personale

Publikuar

-

Nga

Ish presidenti Bamir Topi ka qenë i ashpër sa i takon drejtimit të opozitës nga Lulzim Basha dhe vendimit të tij për të përjashtuar nga grupi parlamentar Sali Berishën.

Në një intervistë për Top Talk, Topi deklaron se që nga viti 2013, Lulzim Basha nuk ka punuar dhe shërbyer për të ardhmen e partisë, por thjesht për interesa personale.

Duke folur për situatën politike në vendin tonë, Topi tha se Kuvendi është vendi ku përzjehen ujërat mes partive politike.Ka kaluar shumë vite në opozitë dhe nuk ka pasur asnjë hapësirë për ta vendosur Berishën para drejtësisë.

Nuk është një grup I vjetër mëkatarësh, por janë shtuar jo vetëm në krahiun e djathtë por edhe në krahun e majtë. Atje ku është tempulli, përzjehen ujrat dhe e thënë në mënyrë metaforike, sepse nga pikëpamja e drejtpërdrejtë edhe dikriminalizimi vërteton këtë gjë.

Ai që është projektuar në 2013 ka qenë pararendëse që unë personalisht e kam menduar. Ai ishte një krijesë artificiale dhe pa asnjë kontribut në PD. Basha ka shërbyer jo të natyrës politike por për interesa private. Unë nuk e njoh sot Sali Berishën, në rast se do kishte një studim  do e kishim të vështirë të gjenim një koherencë të deklaratave politike në Shqipëri”, tha Topi. /CNA.al

LEXO TE PLOTE