Connect with Us

Mbyllet aventura e Vllaznisë në Champions League, eliminohet nga ekipi bjellorus

Sport

Mbyllet aventura e Vllaznisë në Champions League, eliminohet nga ekipi bjellorus

Publikuar

-

Është mbyllur rrugëtimi i Vllaznisë së fermave në Ligën e Kampioneve, të cilat janë eliminuar në raundin e dytë nga skuadra bjelloruse e Minsk.

Bjelloruset ishin më të saktë në rastet që iu dhanë, dhe ia dolën të shënojnë dy herë, për të marrë fitoren, ndonëse gjatë pjesës së dytë ishin me 10 futbolliste, pasi Sas u ndëshkua me karton të kuq në minutën e 54’, autorja e golit të parë në minutën e 34’.

Shkodranet tentuan disa herë të barazonin rezultatin, ku në pjesën e dytë kishin disa raste, por goditjen përfundimtare e morën në minutën e 84’, kur Karlanova shënoi të dytin për Minsk dhe ia dolën të kualifikohen për në raundin 1/16-ve në Ligën e Kampioneve.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Marash Kumbulla në listën e futbollistëve më të shtrenjtëve në Europë

Publikuar

-

Nga

Marash Kumbulla bëri një kalim të madh në radhët e Romës verën e shkuar, pas shkëlqimit që pati me fanellën e Hellas Veronës. Verdhekuqtë e afruan me huazim me detyrim blerje, ndërsa në total operacioni i këtij transferimi do të kapte shifrën e 27 milionë eurove, aq sa edhe vlera që mbart tani në treg.

Një shumë kjo që e rendit mbrojtësin shqiptar në listën e 30 lojtarëve të huazuar më të shtrenjtë në Europë. Futbollisti i Kombëtares kuqezi renditet i 10-i, ndërsa bashkë me të përfshihen edhe emra të njohur si Alvaro Morata apo edhe Frederiko Kieza të Juventusit.

Lista me 10 lojtarët më të shtrenjtë të huazuar:

10. Marash Kumbulla- Në huazim nga Verona për 3 milionë euro (e drejtë blerje për 22 milionë euro plus 3.5 milionë të tjera bonus). Vlera aktuale në treg i shkon 27 milionë euro.

9. Lukas Torreira- I huazuar falas nga Arsenali te Atletiko Madrid. Vlera aktuale në treg është 28 milionë euro.

8. Timu Bakajoko- Në huazim për 2 milionë euro nga Çelsi drejt Napolit. Vlera aktuale në treg: 30 milionë euro.

7. Musa Dembele- Në huazim nga Lioni drejt Atletiko Madridit për 1.5 milionë. Vlera aktuale në treg: 30 milionë euro.

6. Moise Kin- Ne huazim falas nga Evertoni drejt PSG-së. Vlera aktuale në treg: 30 milionë euro.

5. Dani Sebajos- I huazuar falas nga Reali i Madridit te Arsenali. Vlera aktuale në treg: 32 milionë euro.

4. Mateo Guenduzi- Në huazim nga Arsenali drejt Hertës së Berlinit për 1 milionë. Vlera aktuale në treg është 32 milionë euro.

3. Sandro Tonali- Në huazim nga Breshia drejt Milanit për 10 milionë (e drejta e blerjes për 15 milionë euro plus 10 të tjera bonus). Vlera aktuale në treg: 32 milionë euro.

2. Federiko Kieza- Në huazim nga Fiorentina drejt Juventusit për 10 milionë (me detyrim blerje për 40 milionë plus 10 të tjera bonus). Vlera aktuale në treg: 48 milionë euro.

1. Alvaro Morata- Në huazim nga Atletiko Madridi te Juventusi për 10 milionë (e drejta e blerjes për 45 milionë euro ose rinovim huazimi për 10 milionë dhe blerje për 35 milionë euro). Vlera aktuale në treg është 50 milionë euro.

LEXO TE PLOTE

Sport

Ka drejtuar Tiranën në 3 periudha të ndryshme, kur Nevil Dede përplasej me Halilin në 2013-ën

Publikuar

-

Nga

Nevil Dede ka qenë trajner i Tiranës në tri periudha të ndryshme, fillimisht në sezonin 2010-2011, më pas në vitin 2013 dhe për herë të fundit nga nëntor 2020 deri në janar 2021. Në dhjetor të vitit 2013 Dede u largua nga bardheblutë duke polemizuar me presidentin Refik Halili.

“Te Tirana ka një menaxhim mizerabël. Përgjegjësi për këtë ka sidomos stafi teknik sepse më duket e pabesueshme që pranoi të afroheshin lojtarë pa nivel. Kjo ishte shkatërrimtare për Tiranën”, pat thënë Halili për Deden 8 vite më parë kur ishte në rolin e donatorit. Ndërsa trajneri replikoi me Halilin, duke i dhënë një përgjigje ironike:

“Sa u përket emocioneve të momentit që ka shprehur Halili, më vjen vërtet keq për të… Unë s’kam të drejtë t’i them çfarë të flasë, pasi nuk është ‘i vogël’, ndaj nuk e mësoj dot. Megjithatë, do të mundohem t’i bëj ‘dhuratë’ një mikrofon të artë”.

LEXO TE PLOTE

Sport

“Flas me Ramën dhe Tefik Osmanin”, Tare: Statuti i FSHF është zgjedhje dobësie…

Publikuar

-

Nga

Impenjimi në shumë fronte me Lacion, që është kthyer në një prej skuadrave më të mira të Serisë A, nuk heq vëmendjen e Igli Tares nga Shqipëria. Drejtuesi shqiptar i Lacios ka treguar për “SportTime” se nuk e ndjek aq sa do të dëshironte, por ndërkohë është në kontakt herë pas here me drejtuesit e Partizanit dhe Tiranës. Në intervistën e tij, Tare ka folur edhe për statutin e FSHF-së, që u ndryshua pikërisht për të vendosur pengesa për figura si ai që të kandidonin për kreun e FSHF-së.

“E ndjek kampionatin shqiptar, me aq sa ma lejon koha. Nuk jam i informuar aq shumë. Me Olsi Ramën ndaj një miqësi të përbashkët, me Osmanin kam folur disa herë. Nuk flasim për çfarë ndodh aty, por për anën formale+.

Rivaliteti në Serinë A? Është diçka shumë e mirë edhe për kampionatin, pasi edhe disa skuadra janë përforcuar me lojtarët e duhur. Juventusi ka pasur problemet e tyre, nuk janë më ajo skuadra e vitit të kaluar, por mbeten pretendentë. Interi është disi më ndryshe, pasi nuk luan në Kupat e Europës.

Ne e provuam vetë diçka të tillë dhe e dimë si është. Kishim probleme si skuadër. Shpresoj që të jemi protagonistë këtë sezon. Objektivi jonë maksimal është kualifikimi në Champions. Nëse arrihet diçka më e madhe, do ishte qershia mbi torte.

Kam pasur gjithmonë idenë që afroj lojtarët që janë të mirë, nuk ka rëndësi nëse është serb apo brazilian apo diçka tjetër. Nuk është e lehtë të luash në kampionatin italian. Për momentin jemi të lumtur me këta që kemi. Kur kam qenë te Kombëtarja ka qenë një gjeneratë shumë e mirë. Mund të them se shumë lojtarë nga ata mund të luanim pa problem në Serinë A.

Statuti i FSHF? E kam ndjekur me aq mundësi sa kam pasur. Është një dobësi e atyre që e kanë pasur idenë për këtë vendim. Nuk mund t’ia mohosh të drejtën shumë figurave të futbollit shqiptar, që kanë dhënë shumë. Mendoj e është një zgjedhje dobësie.

Trajnerët shqiptarë jashtë? Rëndësi ka të jesh një trajner shqiptar, që ka pasur suksese në futbollin europian. Kanë bërë mirë në skuadra me traditë. Mjafton të kujtojmë Besnik Hasin, ka bërë mirë me shumë skuadra. Ervin Skela mund të bëjë mirë, pasi po bën punë të mirë me moshat te Frankfurti.

Shqipëria në Botëror? Unë nuk e shikoj si problem grupin. Të luash kundër Anglisë është e vështirë. Polonia dhe Hungaria gjithashtu. Është grup i luftuar, Shqipëria nëse ia del mund ta arrijë atë vendin e dytë.

Çfarë të bëjnë më tepër se kaq sa kemi arritur?! Ajo humbja me Lituaninë ishte diçka e keqe, por pastaj ia dolën të arrijnë kualifikimin për në grupin B. Kombëtarja është një ekip me lojtarë të rinj, arrijnë të luajnë me Kombëtaren pavarësisht mungesës së minutave. Nuk është e lehtë për t’u ambientuar. Mbrojtja është shumë e ekuilibruar, në nivel mbi mesatar.

Në mesfushë e shikoj pikën më të dobët, mungojnë dy lojtarë, që t’i japin jetëgjatësi këtij reparti. Bare është mirë, Gjasula me eksperiencë. Është një repart që e shikoj me pak vështirësi. Sulmi, kanë disa lojtarë të rinj plus Cikalleshin dhe Sadikun.

Unë jam me mendimin që eksperiencat në jetë, të ndihmojnë se kur është momenti i duhur dhe personi i duhur dhe e bën atë zgjedhjen e duhur. Një bashkëshorte e mirë dhe familjare e mirë. Më e rëndësishme është mirëkuptimi. Kur e kalon këtë provë e bën zgjedhjen e duhur.

Lacio në Shqipëri ose Kosovë? Nuk është në dëshirën trime. Problemi është te të tjerët, janë shtuar tifozët e Lacios në vitet e fundit, por shpresoj që një ditë të realizohet kjo”.

 

LEXO TE PLOTE