Connect with Us

Kujdeset për pacientët në terapi intensive/ Mjekja zbulon shkakun kryesor të vdekjeve nga COVID-19

Shëndeti

Kujdeset për pacientët në terapi intensive/ Mjekja zbulon shkakun kryesor të vdekjeve nga COVID-19

Publikuar

-

Kujdeset për pacientët në terapi intensive/ Mjekja zbulon shkakun kryesor të vdekjeve nga COVID-19

Andriada Meta, specializante anestezi-reaminacion thotë se mjekët në Shqipëri po përballen me shumë stres dhe lodhje gjatë punës së tyre. Një faktor që e vështirëson situatën e tyre është se shumë prej pacientëve paraqiten në spital në një gjendje të renduar.

Në një interviste për Euronews Albania, ajo shtoi se këtë e thotë nga krahasimi që bën me situatën në spitalet e Italisë ku dha kontributin e saj si pjesë e ndihmës që Shqipëria i ofroi vendin fqinj për të përballur situatën e COVID-19.

“Ne në Shqipëri kemi shumë më shumë lodhje dhe shumë më shumë stres se sa mjekët italianë kishin. Pacientët që janë në terapi intensive janë një numër shumë i madh dhe vijnë në gjendje shumë më të rëndë se sa vinin atje”, tha ajo.

“Ndoshta është koha e vonë që i drejtohen spitalit ose mënyra jo e duhur e trajtimit që në fillim apo raste kur nuk marrin fare mjekim dhe nuk pranojnë që të vijnë në institucione spitalore dhe kjo bën që pacientët të vijnë në një gjendje shumë të rënduar”, shtoi specializantja.

Mjekja tregoi se ajo çdo ditë i duhet të kujdeset për gjendjen e pacientëve që ndodhen në terapi intensive. “Kemi përgjegjësi drejtpërdrejtë mbi gjendje shëndetësore dhe jetën e këtyre pacientëve pasi kujdesimi për rrugën e frymëmarrjes që janë gjeja kryesore dhe që prek më shumë kjo sëmundje”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Shifra alarmante në SHBA/ Shkon në mbi 350 mijë numri i vdekjeve nga COVID-i

E pyetur nëse e ka menduar ndonjëherë që të largohet nga vendi, Andriada Meta nuk e fshehu se e mendon një gjë të tillë çdo ditë. Ajo renditi si arsye kryesore mos vlerësimin, ku përfshihet dhe trajtimi financiar.

“Kjo është një pyetje jo shumë e thjesht sidomos në këtë periudhë. Sigurisht që e mendoj çdo ditë të them të vërtetën. Sistemi shëndetësor në Shqipëri nuk jep vlerësimin e duhur për mjekët”, përfundoi ajo./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

AstraZeneca ul dërgesat, vendet anëtare të BE-së do të marrin vetëm 31 milionë vaksina

Publikuar

-

Nga

AstraZeneca ul dërgesat, vendet anëtare të BE-së do të marrin vetëm 31 milionë vaksina

Prodhuesi i dytë i vaksinave kundër Covid-19, AstraZeneca ka njoftuar këtë fundjavë uljen e dërgesave për 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian. Shkak për këto vonesa janë bërë ulja e prodhimit pas një problemi.

Lajmi vjen në kohën që shumë programe vaksinimi të shteteve të ndryshme u ngadalësuan për shkak të mos dërgimit në kohë të porosive nga Pfizer–BioNTech.

Komisionerja e BE-së për Shëndetin shprehu pakënaqësinë e saj për këtë lajm.

LEXO EDHE:  “Thuaj që vdiq nga koronavirusi”/ Pipero i përgjigjet qytetarit: Nuk ka shans…

LEXO EDHE:  “Ministrisë i ka dalë nga kontrolli situata”/ Mjeku Dasho: Po bëhen gafa diletantësh

Zyrtarë të tjerë i deklaruan agjencisë së lajmeve Reuters që sasia e dërguar nga AstraZeneca do të reduktohej në 31 milionë nga 80 milionë doza që ishin parashikuar fillimisht për tremujorin e parë të këtij viti./euronews

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

5 ushqimet që kanë ndikim negativ tek njerëzit që vuajnë nga ankthi

Publikuar

-

Nga

5 ushqimet që kanë ndikim negativ tek njerëzit që vuajnë nga ankthi

Afërsisht 40 milionë amerikanë vuajnë nga çrregullimet e ankthit. Dhe pothuajse të gjithë ne e kemi ndjerë ankthin si një reagim i natyrshëm ndaj situatave të caktuara.

Nëse jetoni me stres kronik ose ankth, mund të kaloni pjesën më të madhe të jetës tuaj të përditshme duke e menaxhuar atë me mjete si terapi, stërvitje dhe ilaçe kundër ankthit .

Por a e dini se ankthi mund të shkaktohet nga ushqime të caktuara që konsumojmë?

LEXO EDHE:  Rama flet për strategjinë/ Do aplikojmë qasjen taktike “macja me miun”

LEXO EDHE:  “Mos më gjykoni aftësitë shkencore”/ Mjekët “masakrojnë” Taulant Mukën

Kjo nuk do të thotë se këto mjete dhe qasje nuk janë të nevojshme për të trajtuar ankthin.  Ato shpesh janë mundësi të shëndetshme për stilin e jetës së çdo personi. Por nëse ankthi është akoma duke ndikuar në jetën tuaj duhet të shmangni patjetër këto 5 ushqime:

1-Alkooli

2-Kafeina

3-Ushqimet e përpunuara

4-Bulmeti

5-Ëmbëlsirat dhe sheqernat./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Shifrat nuk njohin ulje/ Konfirmohen 786 raste të reja dhe 7 humbje jete

Publikuar

-

Nga

Shifrat nuk njohin ulje/ Konfirmohen 786 raste të reja dhe 7 humbje jete

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën në zbatimin e rregullave antiCOVID; Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake, vetëm kështu parandaloni përhapjen e COVID-19.

Ju njohim me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:

Janë kryer 3513 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 786 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

291 raste në Tiranë, 55 në Vlorë, 39 në Elbasan, 33 në Durrës, 25 në Kavajë, nga 24 raste në Krujë, Fier, 19 në Kurbin, 18 në Lezhë, nga 17 raste në Shkodër, Kukës, Lushnje, nga 14 raste në Kamëz, Mat, nga 13 raste Pogradec, Sarandë, 12 në Dibër, nga 10 raste në Korçë, Berat, Kuçovë, 9 në Shijak, nga 8 raste në Mirditë, Gjirokastër, nga 7 raste në Ura Vajgurore, Divjakë, 6 në Librazhd, nga 5 raste në Tepelenë, Belsh, Gramsh, nga 4 raste në Has, Delvinë, Skrapar, Cerrik, nga 3 raste në Mallakastër, Roskovec, Memaliaj, Kolonjë, Patos, nga 2 raste në Rrogozhinë, Përmet, Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Prrenjas, Vorë, Maliq, Poliçan, nga 1 rast në Tropojë, Bulqizë, Peqin, Klos,

Në 24 orët e fundit janë shëruar 489 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 43,384 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 271 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 7 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. 3 qytetarë nga Tirana, 2 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Kruja, të moshave 53- 83 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

LEXO EDHE:  Maqedonia e Veriut nuk gjen qetësi/ Shifra të larta viktimash dhe rastesh të reja me Covid

LEXO EDHE:  Covid hyn në Qendrën Fëmijët me Aftësi Ndryshe në Elbasan/ Infektohet drejtoresha

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (23 Janar 2021)

Raste të reja ditore        786

Të shëruar në 24 orë     489

Të shtruar në spitale     271

Humbje jete në 24 orë   7

Testime ditore              3513

Testime totale            331,287

Raste pozitive             71,441

Raste të shëruara         43,384

Raste Aktive                26,747

Humbje jete                 1310

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   15654

Fier                        1975

Durrës                  1502

Shkodër               1341

Elbasan                 1113

Vlorë     1049

Lezhë    1000

Korçë                    893

Berat     798

Gjirokastër 529

Dibër     486

Kukës    407

LEXO TE PLOTE