Connect with Us

Denoncimi/ Bën tampon e në vend të përgjigjes merr vërtetim që të rrijë në shtëpi

Denoncim

Denoncimi/ Bën tampon e në vend të përgjigjes merr vërtetim që të rrijë në shtëpi

Publikuar

-

Denoncimi/ Bën tampon e në vend të përgjigjes merr vërtetim që të rrijë në shtëpi

Pak ditë në emisionin “Stop” në Tv Klan, u transmetua situata me testimet dhe mjekimet kaotike për COVID-19. Shqetësimi i radhës vjen nga Gjirokastra, ku pas bërjes së tamponit, ndonëse kanë kaluar shumë ditë, përgjigja nuk ka ardhur.

Një denoncuese, e cila kërkon të mbetet anonime, thotë, se tamponin e ka bërë në 31 tetor,por nuk ka marrë përgjigjen. Kur është interesuar, i kanë lëshuar një vërtetim nga ISHP Gjirokastër, ku thuhet, se duhet të qëndrojë në shtëpi e izoluar 15 ditë. Vajza tregon, se përveç ankthit, nëse është me COVID, ka edhe merakun e mosmarrjes së mjekimit, shëndetin e familjarëve dhe problemin e punës.

Qytetarja: Përshëndetje, “Stop”! Jam këtu për të denoncuar një rast në lidhje me tamponin, që kam bërë më datën 31 tetor. Ende nuk më ka ardhur një përgjigje. Më kanë thënë, që rezultati nuk ka ardhur, duhet të presësh minimumi 2 javë. Më kanë dhënë edhe një vërtetim. Kjo gjë, më ka sjellë shumë probleme në lidhje me punën, jam bërë e pabesueshme, në lidhje me familjarët, që nuk e dinë, nëse jam apo jo me COVID, dhe kjo më sjell shqetësim, se s’mund të kujdesem, apo të kujdesen për mua, nuk mund të shkoj në spital, pasi kam frikë!

Gazetarja: Sa ditë kanë kaluar?

Qytetarja: Nga data 31 tetor deri në datën 10 (nëntor), sot 11 ditë.

Gazetarja: 11 ditë ankthi, nuk ke asnjë përgjigje?

Qytetarja: Pikërisht! Dhe përveç ankthit, që unë kam, nëse jam me COVID apo jo, kam frikë edhe për punën, se normalisht jam bërë si person i pabesueshëm, për të vërtetuar që kam patur vërtetë këtë shqetësim.

Gazetarja: Si je mjekuar këto 10 ditë?

Qytetarja: Kam marrë vetëm vitamina dhe antibiotikë.

Gazetarja: Sepse ti nuk e di nëse je me COVID?

Qytetarja: Pikërisht! Kam marrë thjesht mjekim për ftohjen. Unë nuk e kuptoj qëllimin e këtij vërtetimi, që duhet të qëndroj 15 ditë në shtëpi, ndërkohë që 14 ditë të qëndrosh në karantinë, nëse je pozitiv. S’e kuptoj, pse duhet të pres 15 ditë të dalë përgjigja e tamponit. Kjo, s’ka pikë logjike! Nuk më vlen fare ajo përgjigje! Ajo, që mua më shqetëson, është vonesa e tamponit, prandaj kjo është një kërkesë, që më tepër i drejtohet Ministrisë së Shëndetësisë, që të marrë masa në lidhje me përgjigjet e tamponit.

LEXO EDHE:  Skandali/ Partia i vendos 'gjoba' punonjësve

Lidhur me këtë rast “Stop” ka pyetur specialisten e ISHP Rajonale Gjirokastër, e cila shprehet sërish, se ende nuk ka dalë përgjigja, ndaj vajza duhet të qëndrojë brenda 15 ditë.

Specialistja: Nuk i ka dalë përgjigja!

Gazetarja: Nuk i ka dalë përgjigja?

Specialistja: Po!

Gazetarja: Po ka një vërtetim që të të rri në shtëpi për 15 ditë, pse?

Specialistja: Po të them diçka, dihet që po plotësoi 14 ditë, do rri dhe 3 ditë, për shembull për 2-3 ditë të tjera, edhe i bie, që ajo nuk rrezikon as të infektojë të tjerët, por dhe vetë e ka kaluar COVID-in.

Gazetarja: Po ç’kuptim ka përgjigja?

Specialistja: Po pra po!

Gazetarja: Se ti je ke më shumë informacion se unë në këtë fushë?

Specialistja: Po, po, po. Unë nuk e di, se çfarë përgjigje të të jap, prandaj të them, që të flasësh me shefin. Ato i dinë akoma më mirë.

Ndërkohë Arenc Brahimi, shefi i Epidemiologjisë ISHP Gjirokastër, argumenton, se përgjigja është vonuar nga ISHP qendrore.

Gazetarja: Në datë 31 Tetor ka bërë tamponin, ideja është që nuk ka marrë asnjë përgjigje?

Shefi Arenc Brahimi: Nuk i ka dalë përgjigja, zonjë!

Gazetarja: Pse ka vonuar kaq shumë?

Shefi Arenc Brahimi: Ngaqë nuk e bëmë neve, o zonjë!

Gazetarja: Kush e ka bërë?

Shefi Arenc Brahimi: Nuk e di, kush e ka bërë!

Gazetarja: Zotëri unë shikon firmën time në fund të këtij vërtetimi.

Shefi Arenc Brahimi: Urdhëro!

Gazetarja: Që të rrijë 15 ditë në shtëpi.

Shefi Arenc Brahimi: Po ka pasur shenja për COVID, normal, që do rrijë në shtëpi.

Gazetarja: Edhe nëse është negative, duhet të rrijë në shtëpi?

Shefi Arenc Brahimi: Normal, që do rrijë në shtëpi.

Gazetarja: Po nëse negative, rri kot?

Shefi Arenc Brahimi: Jo, nuk ka shanse, që të rrijë në qoftë se nuk është!

Gazetarja: Po pse nuk e shënuar aty tel rezultati përgjigjen?

Shefi Arenc Brahimi: Po në qoftë se s’i ka dalë rezultati, si ta shkruajmë ? Të hedhim fall, ka apo s’ka?

Gazetarja: Po koordinohuni juve.

Shefi Arenc Brahimi: I nxjerr ISHP-ja o zonjë, nuk i bëjmë ne. I bën Instituti i Shëndetit Publik në Tiranë./tvklan

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

SPAK nis hetimet për “Farma Net Albania”/ PD me dy standarde

Publikuar

-

Nga

SPAK nis hetimet për “Farma Net Albania”/ PD me dy standarde

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu konfirmoi  më 5 Qershor 2020, se SPAK, ka nisur hetimet për tenderin “sekret” 3.5 milionë euro, të fituar nga kompania “Farma Net Albania” për furnizim me maska dhe doreza për mjekët.

Manastirliu deklaroi në studion e “Opinion” se pret rezultatet e hetimit të SPAK për “të provuar se akuzat e opozitës për 4-fishimin e çmimeve të maskave janë sajesa politike”. Gjithësesi, ministrja e Shëndetësisë nuk pranoi të deklaronte çmimin e blerjes së një maske, të blera në kushtet e pandemisë Covid-19, nëpërmjet një tenderi jo-transparent, të zhvilluar në 18 Mars 2020.

Përfaqësuesi i “Farma Net Albania” e pranoi për “Ora News” se maskat janë të skaduara. Por, sipas tij, nuk bëhet fjalë për të njëjtat maska.

Por ajo që bie në sy është se Partia Demokratike ka mbajtur qëndrime me dy standarde.

Në muajt maj dhe qershor, selia blu akuzonte kompaninë Farma Net për cilësinë e dobët, ndërsa tani që SPAK ka nisur hetimet po i del në mbrojtje duke i kërkuar Komisionit të Prokurimit publik llogari se përse e skualifikoi këtë kompani pikërisht për shka të cilësisë.

Ka qenë ish deputetja e PD Orjola Pampuri, ajo e cila prej dy ditësh ka dalë në konferenca për shtyp, e cila ka hallin e Farma Net dhe po i del në mbrojtje.

Por pyetja që shtrohet këtu është se cilat janë standardet e opozitës zyrtarisht?

PD ka hallet e qershorit dhe takimet e mëpasshme me eksponentët e kësaj kompanie apo tenderat e tanishëm që Luli mund t’i harrojë sërish?

LEXO EDHE:  “Një muaj në luftë me jetën”/ Kryeinspektorja e ISHSH shërohet nga Covid-19

LEXO EDHE:  “Qytetarët po vdesin!”/ Dasho: Demagogjisë dhe mashtrimit po i shtohet edhe kakofonia

Në atë që flet 2 ditë rrjesht Pampuri në kryefjalën e saj ka Farma Net. Pse po mbrohet ai që u denoncua? Çfarë ka ndryshuar? 

CNA.al ka mundur të sigurojë të dhëna zyrtare në lidhje me atë që thotë Pampuri me letrat e shkruara në zyrat e atyre që negociojnë gjobat e Lulit.

Nga shqyrtimi administrativ i çështjes është konstatuar se nga autoriteti kontraktor Ministria e Shëndetëisë dhe Mbrojtjes Sociale janë kualifikuar ofertues të cilat nuk kanë përmbushur kriteret e vecanta të kualifikimit, konkretisht në drejtim të dëshmisë së eksperiencës së ngjashme në furnizimin me mallra të ngjashëm me objektin e procedurës së prokurimit si edhe mbi disponueshmërinë e certifikatave të cilësisë së produkteve.

Nga verifikimi i hollësishëm i dokumentacionit rezultoi se për mallin cizme plastike mbrojtëse, në të cilën është deklaruar prodhues një shoqëri turke, nuk është dorëzuar certifikatë Konformiteti CE sipas direktivës 93/42 EEC por sipas direktivës 89/686 EEC e cila  është shfuqizuar në datë 20.4.2018.

Për produktin Kapuc mbulues i kokës, qafës në të cilën është deklaruar prodhues një shoqëri shqiptare, është dorëzuar Certifikatë Konformiteti CE lëshuar nga një organizëm shqiptar, i cili referuar komunikimit zyrtar me Drejtorinë e Përgjithshme të Akreditimit rezulton se nuk është i akredituar për të kryer certifikime CE, si edhe nuk rezulton të jetë as laboratorë i akredituar për të kryer teste laboratorike për produktet./CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi/ Punonjësit e bashkisë me Covid shkojnë në punë, kryetari i kërcënon…

Publikuar

-

Nga

Denoncimi/ Punonjësit e bashkisë me Covid shkojnë në punë, kryetari i kërcënon…

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari, i cili shkruan se në bashkinë e Kavajës, punonjësit ndonëse kanë rezultuar pozitiv me Covid, vijojnë të shkojë në punë.

Ai shton se kryetri Radjan Krali, i ka bërë presion për të mos folur.

“Administrata perhap covid19.

Lexoni denoncimet e qytetareve dixhital. sb

Mrgj doktorr berisha jam nje djal nga kavaja ketu esht ber nami persona qe punojn ne bashki kan dal me kovid dhe vazhdojn te vijn ne pun me urdher te kryetarit te bashkis redjan krali po bejn presjon punonjesve pe te mos folvr.

Kemi frik se po folem pezullim nga puna ne spital e kan menjeo vetem per lek ste kapin me dor me rrespekt nga kauaja publikoje kete

Ne dshp e malesise se madhe rezultojne me covid drejtori i dshp dhe 2 punonjes te tjere …pjeses tjeter te stafit nuk pranojne tu bejne testin qe tmos behet publike ky rast.’/ CNA.al

LEXO EDHE:  Strategjia e testimit/ Rama i përgjigjet opozitës: S'mund të japë mend as për tabelën e shumëzimit

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kujdes me kasat!/ Si po perplaset kompania private me bizneset dhe tatimpaguesit

Publikuar

-

Nga

Kompania Dev. al e cila është përfolur dhe është akuzuar shumë për lidhje të forta me qeverinë, për miliona euro të marra nga tenderat sekretë, tani është shfaqur në një formë tjetër.

Konkretisht kompania Dev. al ka deklaruar  se pas datës 1 janar 2021 nuk ka më nevojë për kasa fiskale dhe bizneset nuk duhet të blejnë një kasë por një program software.

Menaxheri i kësaj kompanie, Igli Gjelishti ka deklaruar se nuk do të duhen më kasat fiskale, por do të duhen vetëm aplikacionet e reja, një gënjeshtër publike që i shkakton një kosto biznesit.

Ky është një dizinformim që po i bëhet tatimpaguesve sepse ligji Nr 87/2019 “Për faturën tatimore dhe të monitorimit të qarkullimit” në nenin 1 te tij, pika Nr 2 shprehet se : “Dispozitat e këtij ligji garantojnë vijimësinë e funksionimit të pajisjeve fiskale përpara hyrjes në fuqi të këtij ligji”

Nga sa shpreh ligji si më lart kuptohet që kasat aktuale do të funksionojnë duke i përshtatur me ligjin e ri , por edhe kasat e reja që hidhen në treg pas hyrjes në fuqi të këtij ligji do te ekzistojnë sepse ato janë pajisje elektronike të ndërtuara saktësisht ashtu sic i përshkruan ligji ne Nenin Nr3, germa”k, i” : i .pajisjen fiskale, e cila përbëhet nga:

– pajisja elektronike e faturimit, që përdoret për lëshimin e faturave për shitjen e mallrave dhe ofrimin e shërbimeve, me memorie për regjistrimin e të dhënave fiskale në faturat e lëshuara për pagesa që kryhen me para në dorë;

– pajisja elektronike për lëshimin e faturës shoqëruese, me memorie për regjistrimin e të dhënave fiskale në faturat shoqëruese të lëshuara;

Mund të ndodhë që shumë biznese, duke dëgjuar të tilla thirrje të hedhin në kosh të plehrave kasat dhe të marrin aplikacionin e ri. Në fakt as AKSH, as tatimet nuk kanë thenë që kasa do të dalë jashtë funksionit, absolutisht jo. Kasa do të jetë në funksion, por ato do të përshtaten totalisht me sistemin e ri, me aplikacionin e ri që kanë bërë tatimet dhe AKSH-i.

Pra, nuk do të hidhet në kosh të plehrave kasa fiskale, me një kosto shumë të ulët, kompanitë që kanë kasa fiskale do t’i kthejnë bizneseve që i kanë në përdorim, me parametrat e reja që kërkon ligji. Në thirrjet e tij në një studio televizive, ai thotë se nuk ka më kasa nga janari.

Si mundet që një person privat të dalë dhe të bëjë thirrje për ligje dhe çështje shtetërorë dhe zyrtare. Këtë detyrim ligjor në lidhje me kasat e kanë tatimet, AKSH, Ministria e Financave. Duhet të jenë vetë kompanitë që kanë tregëtuar kasat të cilat duhet ta bëjnë këtë fushatë sqaruese për opinion publik, edhe për ata qytetarë dhe biznese që kanë kasën në përdorim dhe që duhet të marrin aplikacionin e ri që do përdoret.

Kasat janë shitur tek qytetarët nga kompnaitë me një xhiro disa miliona euro, janë disa dhjetëra mijë kasa në qarkullim të cilat janë blerë nga qytetarët me kosto nga 300 deri në 700 euro, janë suvencionuar nga qeveria.

LEXO EDHE:  Basha nxjerr dokumentin/ Vdekjet nga Covid janë fshehur nga qeveria

LEXO EDHE:  Basha nxjerr dokumentin/ Vdekjet nga Covid janë fshehur nga qeveria

Si mund të hidhen kasat në kosh të plehrave me një të rënë të lapsit nga një biznesmen që thotë nuk do të ketë më nga këto? Kjo s’mund të ndodhë!

CNA.al u interesua pranë kompanive të cilat theksuan se do të bëjnë kalimin 100% të gjitha paisjeve që ndodhen aktualisht në shërbim. Kasat e blera nga biznesi disa vite më parë do të përshtaten sipas kërkesave ligjore.

Pse del ky biznesmen privat që fiton miliona euro nga qeveria dhe thotë që nga janari nuk do të lejohen më të tilla kasa?

Nga janari mund të blesh edhe kasë pa asnjë dikutim, por kasa duhet të ketë parametrat e reja që kërkon ligji. Më poshtë është një postim i Dev.al në faqen e tij në Facebook i cili duket që është sajuar për të dhënë përgjigjen që ai do. Këtë postim e ka shpërndarë me sponsorizim.

Sa i takon çmimeve të softwareve është përseri një mashtrim në lidhje me kostot duke shprehuar se kasat fiskale kanë kosto të lartë. Nisur nga sa deklaron më lart Dev. al, kostot e biznsesit do të jene 36-120 Euro në vit ndërkohë aktualisht mirëmbajtja e kasës është 23Euro në vit Pra biznesi vetëm për mirëmbajtjen do të këtë një rritje prej 1.6 deri në 2 herë.

Programi ka nevojë për internet të vazhdueshëm- kostoja mujore e të cilit është 15Euro ne muaj , ndërkohë që për kasat fiskale do të paguhet interneti i kartës SIM vetëm 15Euro në vit. Pra një kosto të shtuar 12 herë.

Konsumi i energjisë që do të bëjë një kompjuter është i madh pasi fuqia e tij është 200-250Ë ndërsa kasat fiskale e kanë konsumin xxË. Kjo është një kosto plus sidomos për bizneset e vogla që shkon deri në 58 Euro në vit.

Ajo që duhet të shqetesojë autoritetet e Ministrise së Financave, dhe DPT-së është pikërisht çoroditja dhe mashtrimi që i bëhet tatimpaguesve të cilët kanë investuar për blerjen e kasës fiskale dhe tani kompani si Dev.al i thotë leri menjanë dhe bli një kompjuter dhe një printer.

Kompanitë që kanë garuar për kasat fiskale janë të një dekade me parë, kanë qenë vetëm pesë, me kushte dhe kontrolle mjaft të forta. Një prej tyre iu është hequr licenca, në treg janë katër që operojnë me garancira disa mijëra qindra euro të bllokuara në favor të qeverisë shqiptare.

Disa investigime te bera ne vite jane :

1. Tregetimi i kasave fiskale nuk ka qenë monopol, por kushtet që ka pas vendosur Ministria e Financave kanë qenë të tilla që të ruanin maksimalisht konsumatorin. Kompanive që tregtonin kasat i kërkohej ngurtësim i një vlere monetare prej 500.000 dollarë si garanci për mosfunksionim sipas ligjit.

2. Nga Ministria e Finanacave janë ftuar 20 kompani për të marrë pjesë në procesin e sistemeve fiskale dhe kasave fiskale, por vetëm 5 vazhduan certifikimin, ndërsa njerës i është hequr Licensa (Ckv Noki)./CNA.al

LEXO TE PLOTE