Connect with Us

Luli, fol vetëm fol!

Opinione

Luli, fol vetëm fol!

Publikuar

-

Luli, fol vetëm fol!

REDAKSIONALE

Historia politike e Lulzim Bashës nuk do mbahet mend si dështim, sukses apo keqkuptimi më i madh i 30 viteve të fundit! Jo! Ai do të kujtohet pafund jo sepse mund të humbasë në 25 prill ashtu siç edhe mund të fitoje(sic ka pak gjasa të ndodhë), por si permbledhje e frikës për të folur për aktet e veta më të rëndësishme.

Rasti më i ri i mospërgjigjes ndaj pretendimeve të Bellanicës apo avokatit të UCK Gashi, rreth rolit që mund të ketë pasur ne hetimin e UCK për krime lufte apo fshehjes se provave për sërbë që kanë kryer krime lufte, është hallka e fundit e zinxhirit të heshtjes seriale të tij, sa herë që ndihet para përgjegjësisë. Që Basha si jurist ka pasur të drëjtën e tij të punonte pranë prokurorit Williamson nuk e gjykon dot opinion. Por nëse puna e tij ka kontribuar në daljen para Gjykatës së Hagës të Thacit, Veselit, e Krasniqit si të akuzuar për krime lufte, do zhvishte nga e drejta morale për të qënë kryeministër i Shqipërisë që cështjen e Kosovës e ka prioritetin absolut të interesit kombëtar. E kjo s’ka lidhje më përfshirjen e Ramës e Thacit në diskutimet e paradokohëve për shkembim territoresh mës Kosovës e Sërbisë. Cdokush mban përgjegjësinë e tij e jot ë dikujt tjetër.

Kjo “karrierë heshtjeje” ka filluar shumë më herët se cështja e punës së tij pranë prokurorit të Hagës, Williamson! Data e parë ka të bëjë me gjykimin e ceshtjes së Rrugës së Kombit në Gjykatën e Lartë. Edhe atëherë nuk foli, por thjesht nuk ju desh të fliste për shkak të djegies së afateve të gjykimit nga prokuroria. Nuk e sqaroi dot opinion publik pse duhej prokuruar ky investim strategjik sipas ligjit anglez të prokurimit, ndërkohë që Republika e Shqipërisë kishte kishte në fuqi ligjin e saj Për Prokurimin Publik. E në fakt, kur ke shmangur ligjin pa asnjë shkak ligjor të arsyeshëm, nuk ke cfarë flet.

Fakti flet vetë. Por heshtja e Bashës ishte ne fakt fshehje pas ambicies së Berishës për të përmushur angazhimin e tij politik në një kohë sa më të shkurtër. Ndërtimi i investimit më serioz të qeverisë së PD me shumë gjasa nuk mbart shpërdorim fondesh, por qëndrimi ligjor i Bashës nuk u mor vesh kurrë nga publiku.

Më pas vjen 21 janari. I vetmi njeri që ende nuk ka folur ndërkohë që ishte ministri përgjegjës është po i njëjti njeri. Ai që duhet të fliste para Berishës, Olldashit, Imamit e cdo ministri tjetër që nuk kishin asnjë detyrim për të folur, ishte pikërsisht dhe cuditërisht po Basha. Polici e Shtetit dhe Garda e Republikës vareshin nga Ministria e Rendit dhe jo nga ajo e transportit apo mbrojtjes, apo me pak akoma nga kryeministri. Keta që flisnin për “grusht shteti” të Ramës u “shpallen armiq” nga Rama, mediat dhe nga vetë Basha në fund, duke i luftuar në PD! Me Olldashin e Imamin u mor vetë, ndërsa Berishës i vërsuli Genc Rulin duke u strkur vetë. Ky që ishte i zoti i punës nuk foli asnjëherë por vazhdoi karrierën e ngritur mbi heshtjen e suksesshme!

LEXO EDHE:  Raporti i Dick Marty/ Rama-Bashës: Dil dhe trego të vërtetën si hetues i UÇK

Po për humbjen e PD në zgjedhjet e 2017 çfarë ka folur?

Ka folur vetëm për të tjerët se për përgjegjesinë e tij si drejtues i fushatës në Tiranë ku PD humbi si në cdo qark tjetër, akoma s”ka thënë asnjë fjalë! Të gjithë ministrat ishin përgjegjës për humbjen përvec kryetarit të bashkisë Tiranë që humbi në qarkun më të madh!

Kapitulli i katërt i heshtjes së Bashës është edhe ai i 17 majit! Mbas 3 vitesh e gjysëm nga paradhoma e disfatës së 23 qershorit, demokratët dhe opinion public nuk e dijnë se cfarë ka folur me Ramën I mbyllur 7 orë dukë ngrënë pizza dhe Coca-Cola! Dhe si gjithnjë heshtja e tij jo vetëm që lë pa zgjidhur enigmat e përhershme të pasojave që prodhon, por ja kalon përgjegjësinë palës tjetër. Atë herë ishte Rama fajtori duke e gënjyer, pa na thënë se për cfarë.

Sa për heshtjen për vilat dhe kontratat e familjarëve të tij me oligarkët, është e qartë se as e pyet kush se pse duhet t’i marrë me qira apo t’i blejë vilat, apo pse duhet të jenë klientë të atyre që akuzon përditë nga foltorja e PD. Sepse këtë sektor e mbulon tjetër kush në familje. Ky vetëm hesht, si gjithnjë.

Si gjithnjë heshtja e tij jo vetëm që lë pa zgjidhur enigmat e përhershme të pasojave që prodhon, por ja kalon përgjegjësinë palës tjetër.
Në rastin e hetimit të Rrugës së Kombit “fatura” I mbeti Berishës dhe prokurorisë, në 21 janar po Berishës dhe nja 2-3 gardistëve gjynahqarë, në 17 maj Ramës që e gënjeu dhe tashmë me cështjen e gjykimit në Hagë të ish udhëheqësve të UCK, fajin e ka Taulant Balla dhe Jabllanica.

Basha tregon hallin e madh të Ramës/ Ja pse mbylli PS në një vendgrumbullim plehrash

Sa herë që ky njeri nuk flet për veprimet dhe mosveprimet e tija, fajtorë dalin të tjerët. Basha duhet marrë në shqyrtim si rast studimor në të drejëtn penale si njeri që bën dëme për të cilat paguajnë gjithnjë të tjerët! Cështja në fund të fundit nuk është nëse ky njeri ka përgjegjësi për cdo cështje që bën corap dynjanë dhe nxit dyshime për të tjerët, por qe njerëzit të dijnë a është vërtet kaq i aftë të shkelë ligjin, të kryejë vepra penale, apo marrë në qafë opozitën apo më keq akoma gjysmën e UCK.  Sepse nëse i ka bërë këto punë për të fshehur të tjerë njerëz, është e kotë të bëjë sikur do të bëhet kryeministër.

Të na thotë se kush do ta drejtojë Shqipërinë nëse fiton zgjedhjet që mos të vëmë kryqin tek emri i tij në fletën e votimit por tek Berisha, Clint Williamson, Erjon Isufi etj. Puna është se asnjë nga keta nuk do kandidojë për kryeministër në 25 prill!

Prandaj fol Luli fol, qe të dijmë për kë do të votojmë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Andi Bushati/  Ballkanizmi i ambasadorëve të perëndimit

Publikuar

-

Nga

“Zoti Luli” timonin gjithmonë nga gremina

Ambasadorët kryesorë të perëndimit në Tiranë janë bërë sot protagonistë të një parade turpi që reket tu’a shesë shqiptarëve sapunin për djathë. Ata kanë folur me superlativa për foshnjen e tyre që lindi e vdekur duke përkujtuar përvjetorin e pestë të Reformës në Drejtësi. Kryediplomatja amerikane Kim përmendi edhe njëherë argumentin e lodhur të spastrimit të gjykatësve të korruptuar, ndërsa kolegu i saj Soreca e quajti atë si një nga hapat më të rëndësishëm që janë ndërmarë që pas rënies së diktaturës.

Në fakt, është krejt e kundërta. Po të shikosh të gjithë argumentat propagandistikë që u përdorën në këtë vit jubilar, ato lidheshin me një sukses të vetëm, spastrimin nga vettingu të mbi 200 gjykatësve dhe prokurorëve.

Kjo shifër ka përmbytur prej dy ditësh titujt e servirur të medieve, a thua se qëllimi primar i këtij aksioni të nxitur nga ndërkombëtarët ishte thjeshtë organizmi i një gjuetie shtrigash. Nuk ka dyshim se drejtësia e vjetër shqiptare kishte nevoja për një qilizëm të thellë të një mjedisi ku allishverishi ishte kthyer në normalitet, por objektivi kryesor i 140 deputetëve që votuan unanimisht në korrikun e 2016 duke duartrokitur përqafimin epshor Lu-Vlahutin, nuk ishte ky.

Ai qe krejt tjetër: rivendosja e një sistemi ku peshorja e drejtësisë të ishte e ekuilibruar për të gjithë, goditja e atyre qau fiksuan në zhargonin e ndërkombëtarëve si peshq të mëdhenj dhe ringritja e një sistemi koherent dhe funksional për ti përballuar këto sfida.

Cili është bilanci? Pothuajse afër zeros.

A beson dikush sot se një qytetar i thjeshtë, që i bie fati i keq të jetë në konflikt për truall ndërtimi me oligarkun e mbështetur nga pushteti, mund të gjejë të drejtën në gjykatat shqiptare? A ka shpresë familja e një minatori të vdekur në galeri të fitojë atë që i takon? A ka optimistë që imagjinojnë, se për ata që humbën jetën nga neglizhenca ulëritëse në pallatet e shembura nga tërmeti në Thumanë, drejtësia do të thotë ndonjëherë fjalën e saj?

Në këndvështrimin e një drejtësie që funksionon për të gjithë njësoj ne jemi ende po aq larg sa pesë vite më parë. Por edhe në pjesën më të dukshme dhe më të prekshme të medaljes, punët nuk janë më mirë. Kushdo që e dëgjonte ambasadorin Lu që fliste që në 2018, se rënia në rrjetë e peshqve të mëdhenj ishte punë javësh, sot nuk i mbetet ve[se të tallet.

Kjo reformë jo vetëm i ka bërë më të pa cënueshëm njerëzit me pushtet politik dhe ekonomik, por ata po ndihen aq të fortë sa mund të diktojnë edhe vettingun si në këtë rastin e fundit kur shpërtheu një përplasje publike mes lokalëve dhe ndërkombëtarëve.

LEXO EDHE:  Edi Rama takim me 61 kryebashkiakët e rinj

Pra, ndonëse qëllimi i kësaj reforme ishte ti jepte fund pandëshkueshmërisë, deri më tani ajo vetëm është betonifikuar.

LEXO EDHE:  Parlajmërimi i fortë i Budinës/ Pas Teatrit fshihet mafia, do ta denoncoj ndërkombëtarisht

Edhe mënyra se si u konceptua reforma, se si ajo ra pre e kalkulimeve dhe interesave të vogla të njerëzve më pushtet, për të pasur sa më shumë ndikim, prodhoi një katastrofë. Tashmë provohet gjërësisht se fillimi i saj nga lart poshtë ishte një gabim.

Kështu përshëmbull shkatërrimi i Gjykatës Kushtetuese, që i kishte zbrapsur mbi 40 ligje pushtetit të Berishës dhe filloi të godiste me një njëjtën vullnet edhe kapërcimin e kufijve nga qeveria Rama, solli pasoja shkatërrimtare. Vendi mbeti për tre vite pa këtë organ që ende nuk është i plotë, duke i i hapur rrugë amuzimeve kolosale nga shumica në pushtet. Vetëm një shembull banal. Po të kishim pasur Gjykatë Kushtetuese sot Teatri Kombëtar do të ishte ende në këmbë.

Gjithëashtu vendi mbeti nga 2017 deri në 2019 pa Gjykatë të lartë, që ende nuk funksionon, duke bërë që drejtësia të mungojë për mbi 30 mijë dosje që presin në radhë.

Po të flasësh pastaj për një SPAK dhe një Gjykatë të Postame që vendimet ua rrëzon gjykata e Strasburgut, që nuk kanë këllqe të marrin në shqyrtim krimet elektorale po iu përcjellin prokurorive e gjykatave lokale, që vazhdojnë ti shikojnë me venerimin e përëndive pushtetarët e lartë, gjendja bëhet krejtësisht e pashpresë.

Janë pikërisht këto elementë që e detyruan Fondacionin Soros dhe Komitetin Shqiptar të Helsinkit të botonin që në 2019 një sondazh ku thuhej se 63% e shqiptarëve nuk besonin më se vettingu ishte i drejtë. Po ashtu edhe në Bruksel u arrit në përfundimin se terapia e rëndë, që u zgjodh të aplikojej në Shqipëri krijon aq shumë probleme, sa nuk rekomandohet të kopjohet edhe në vende të tjera.

Por pavarësisht nga këto, ambasadorët e perëndimit në Tiranë, vazhdojnë të flasin si për një histori suksesi, duke u përpjekur të arsyetojnë mbi 60 milionë eurot tashmë të shpenzuara për këtë fiasko.

Edhe gjatë konferencës së fundit për 5 vjetorin e reformës ata zgjodhën të përdorin sërisht epitete lavdëruese për një gërmadhë që nuk funksionon duke huazuar metodat e politikanëve vendas që përpiqen ti imponojnë publikut një realitet që nuk ekziston. Prandaj në këtë përvjetor mund të thuhet me ironi se reforma që u nis me ambicien për të perendimorizuar Shqipërinë duket sikur po përfundon me ballkanizmin e përfaqësuesve të perëndimit të Tiranë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Artan Fuga/ Kali që na grabit kalorësin

Publikuar

-

Nga

Nga Artan Fuga/ Kali që na grabit kalorësin

Çfarë shenje do të më jepte të kuptoja që ne jemi bërë qenie të ndërgjegjshme për fatet tona kombëtare?

Një që e kam fiksim është kur në vend të Skënderbeut mbi kalë te sheshi i kryeqytetit të kemi shtatoren gjigande të Ali Pashës që në këmbë drejt si qiriri, pa kokë, të mbajë në njerën dorë kokën e vet, të prerë, me leshra të mpleksura dhe me gjak, dhe me dorën tjetër të bëj shenjë sikur na tregon rrugën nga duhet të shkojmë!

Të paktën kaq të bëjnë bizneset, ta financojnë këtë shtatore.

Po Skënderbeun çfarë ta bëjmë? Kur ta zbresim nga kali dhe ta vendosim në një fron mbretëror duke kapur mjekrën me dorë dhe u menduar duke parë në horizontet e së ardhmes, vendosur me kurriz nga Universiteti Politeknik duke parë Bulevardin në drejtim të maleve të Krujës, drejt Mirditës, Shkodrës, Tetovës, Prishtinës, e po deshët tutje drejt Evropës Perëndimore!

LEXO EDHE:  Video-Donald Trump “elektrizon” turmën/ Vetëm Jezu Krishti është më i famshëm se unë

LEXO EDHE:  Organizimi i fushatës/ Rama mbledh drejtuesit politikë të PS në qarqe

Mbi kalë askush nuk mendon, prandaj sa dua Gjergjin aq e urrej kalin e tij! O Zot hyjnizojmë kalin që na ka grabitur kalorësin!

Deri atëhere, hajde i biem legenit kot! Historia jonë e shekullit 21 ka përfunduar, përndryshe me gjëma më të mëdha se këto që kemi parë!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Hetimi i korrupsionit të lartë/ Paralajmëron Ngjela: Shumë shpejt do të ‘plasë’, do dëgjoni bëma

Publikuar

-

Nga

Hetimi i korrupsionit të lartë/ Paralajmëron Ngjela: Shumë shpejt do të plasë, do dëgjoni bëma

Hetimi i korrupsionit të lartë po vijon.

Askush nga të korruptuarit e lartë, drejtorë, ministra e kryeministra nuk e di se çfarë do të ndodhë kur të plasë.

Këta ende nuk e besojnë se mund të ndodhë, ndërsa ndonjëri, me mendjelehtësinë e provincialit gënjeshtaro-katundar, mendon se ka forcë kërcënuese kundër hetimit.

Asgjë nuk bëjnë dot.

Çfarë do të bëjnë të korruptuarit kur të denoncohen publikisht bëmat e tyre vjedhëse? (Shpejt do t’i dëgjoni)

Kjo do të mjaftojë, sepse shqiptarët do të prekin tragjedinë e tyre, e shkaktuar nga vjedhësit e pasurisë së tyre.

Keni për të dëgjuar episode vjedhjesh me karakter antinjerëzor, që hasen vetëm në shoqëritë krejt primitive.

Një shtet i varfër, i vjedhur nga rrjepacakë që erdhën në pushtet si shpëtimtarë: kjo është historia e shqiptarëve në këta 30 vjetët e fundit.

Dhe të gjithë do të pyesin: po, çfarë u kishëm bëra që, me vjedhjen e tyre gjigande, na dëbuan nga Shqipëria?

Çfarë u kishim bërë që na vodhën mundin dhe na grabitën atdheun e na lanë pa atdhe?

Kur të dëgjohen bëmat korrupsionit të lartë shtetëror, sigurisht që do të ketë revoltë të madhe hakmarrëse në Shqipëri, dhe shteti mund të vendoset në një gjëndje shumë të vështirë për t’i mbrojtur, drejt gjyqit.

Një çifti i ikën fëmijët për punë në Perëndim; dhe kanë dhjetë vite që nuk i kanë parë (por këta janë me mijëra); janë ndarë familjet, se nuk kishin me çfarë të jetonin në Shqipëri (edhe këto janë mijëra); kanë ikur familje të tëra që nuk jetonin dot familjarisht në Shqipëri (edhe këto, mijëra janë, që humbën traditën e ngrohtësisë familiare në atdhe).

LEXO EDHE:  Zbulohet kandidati i Bashës që do të marrë mandatin

LEXO EDHE:  “Tirja po kërcënon mbështetësit e PDIU”/ Idrizi tregon për paktin e arritur me Bashën

Të gjithë ata njerëz me moral të lartë, që kanë mbajtur familjet këtu me dollarë për të jetuar, duke punuar vetë dy punë në Perëndim, dhe të gjithë ata që do të kuptojnë të vërtetën e varfërisë së tyre ekstreme në Shqipëri, që ka ardhur nga grabitja që iu ka bërë një lukuni e madhe grabitësish të korruptuar: nënpunës, drejtorë, ministra e kryeministra vjedhës të shqiptarëve – do të krijojnë normalisht urrejtjen e tyre hakmarrëse kundër keqbërësve.

Keni për ta parë.

Dhe, e gjithë kjo tablo, do ta bëjë dënimin dhe shtetëzimin e pasurisë së tyre të vjedhur, një gjë shumë të lehtë, se faktet dhe provat e grabitjes, janë shtypja psikologjike e vjedhësve të kapur në vjedhje.

Dhe këto janë, miliarda e miliarda Euro e Dollarë; janë pallate e vila luksi; janë makina e jahte luksozë; janë mijëra hektarë e mijëra apartamente.

Keni për t’i parë.

Dhe, sigurisht që dë të dëgjoni edhe historitë me makabritet të tyre, duke parë përrreth varfërinë e shqiptarëve…

 

LEXO TE PLOTE