Connect with Us

LIGA E KOMBEVE/ Sa shumë surpriza, ja të gjitha rezultatet dhe golat e 14 sfidave

Sport

LIGA E KOMBEVE/ Sa shumë surpriza, ja të gjitha rezultatet dhe golat e 14 sfidave

Publikuar

-

Përfundoi sot faza e grupeve në Ligën e Kombeve. Italia dhe Belgjika janë dy skuadrat e tjera që i bashkohen Francës dhe Spanjës për “Final 4” të kompeticionit. “Të kaltrit” mposhtën me rezultain 0-2 Bosnje Hercegovinën duke mbyllur grup A1 me 12 pikë.

Belgjika mposhti me rezultatin 4-2 Danimarkën falë golave të Lukakut, Tielemans dhe De Brujn. “Djajtë e Kuq” grumbulluan 15 pikë pas 6 ndeshjesh.

Fitore morën dhe Holanda me Anglinë. “Tulipanët” mposhtën Poloninë 1-2, kurse “3 Luanët” mposhtë thellë Islandën. Një fitore që ra në sy, ishte shpartallimi i Rusisë nga Serbia. Ballkanasit shkatërruan 5-0 rusët në shtëpi.

Më poshtë ju sjellim rezultatet e 14 takimeve të sotme të Ligës së Kombeve:

BELGJIKË-DANIMARKË 4-2
Tieleman 3′, Lukaku 57′, 69′, De Bryjn 87′ / Uind 17′, Çadli 86′ (autogol)

BOSNJE/HERCEGOVINË-ITALI 0-2

Beloti 22′ , Berardi 68′ 

ANGLI-ISLANDË 4-0

Rice 20′ , Maunt 25′ , Foden 80′ 

POLONI-HOLANDË 1-2
Jozviak 6′ / Depaj 76′ , Vijnaldum 84′ 

 

AUSTRI-NORVEGJI 1-1

Grbiç 90’+4\ Zahid 61′ 

REP.ÇEKE-SLLOVAKI 2-0 

Souçek 17′, Ondrasek 55′ 

HUNGARI-TURQI 2-0 

Siger 57′ , Varga 90+5

IRLANDË-BULLGARI 0-0

IZRAEL-SKOCI 1-0 

Solomon 44′

IRL.VERIUT-RUMANI 1-1

Bojse 56′ / Bicfalvi 81′

SERBI-RUSI 5-0

Rad0njiç 10′ , Joviç 25′, 45+1′, Vlahoviç 41′ , Mladenoviç 64′  

UELLS-FINLANDË 3-1

Uilson 29′ , Xhejms 46′ , Mur 84′ / Puki 63′ 

GREQI-SLLOVENI 0-0 

KOSOVË-MOLDAVI 1-0

Kastrati 31′ 


 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

E dhimbshme/ Trajneri i njohur shqiptar humb bashkëshorten

Publikuar

-

Nga

Trajneri i Lushnjës, Ilir Gjyla është duke u përballur me një dhimbje të madhe, pasi ditën e sotme ka ndërruar jetë bashkëshortja e tij, Ardita. Një humbje jete e parakohshme kjo, që ka sjellë dhimbje, jo vetëm te familjarët, por edhe te miqtë dhe personat e tjerë që e njihnin atë.

Në të kaluarën ajo ka qenë edhe drejtoreshë e shkollës 9-vjeçare “Skënder Libohova” në Lushnjë.

I shprehim ngushëllime familjes Gjyla, për këtë fatkeqësi të madhe që iu ndodhi.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Lëvizje e papritur e Tares, lojtari i Milanit një hap larg kalimit te Lacio

Publikuar

-

Nga

Mateo Muzakio është shumë afër kalimit te skuadra e Lacios. Sipas raportimeve të fundit, thuhet se Igli Tare ka nisur bisedimet me mbrojtësin kuqezi, që tashmë është i gatshëm të kalojë te kryeqytetasit.

Drejtuesit e Lacios prej kohësh janë në kërkim të një mbrojtësi dhe për këtë arsye kanë nisur bisedimet me 30-vjeçarin. Palët janë shumë afër marrëveshjes dhe gjithçka mund të zyrtarizohet në orët e ardhshme.

Te Milani tashmë e kanë marrë vendimin për largimin e Muzakios, të cilit i përfundon kontrata në fund të sezonit. Kujtojmë se Lacio ka shfaqur interes për Muzakion edhe më parë, por nuk kanë mundur të arrijnë një marrëveshje, e cila duket se do të konkretizohet tani.

LEXO TE PLOTE

Sport

“Halili nuk merr vesh nga kjo punë, ndryshe kur ndërhynte Berluskoni”, Redi Jupi: Tirana si ekipet provinciale

Publikuar

-

Nga

E gjithë vëmendja në ditën e sotme është përqëndruar te klubi i Tiranës. Ndodhia pak minuta përpara nisjes së takimit me Laçin, atje ku Halili dhe trajneri Dede kanë pasur përplasjet e ideve mbi formacionin startues, kanë sjellë edhe largimin e teknikut. Por çfarë mendon Redi Jupi mbi këtë situatë? I ftuar në “Procesi Sportiv”, Jupi ka thënë se ndërhyrjet e presidentëve ndodhin kudo në Europë. Megjithatë duhet të bëhet një ndarje, pasi në disa raste ato sjellin zhvillim mbi ekipin, ndërsa në të tjera sjellin probleme.

“Ajo që duhet të themi është se Tirana tani nuk po e përfaqëson në mënyrën më të mirë edhe pjesën e tifozerisë së saj. Presidenti Halili ka metodën e tij dhe mënyrën e tij sesi i mendon gjërat. Po flasim shumë për këtë pjesën e ndërhyrjes, por kjo ndodh kudo. Vetëm se duhet të kuptojmë se ndërhyrja është e mirë kur vjen nga presidenti nëse bëhet fjalë për të përmirësuar ekipin.

Halili e ka treguar se nuk merr vesh shumë nga kjo punë me zgjedhjet që ka bërë. Është shumë larg le të themi me ndërhyrjet e Berluskonit te Milani që ishin në përmirësim të situatës. Ne na kanë thënë njerëz të afërt atje që kur Berluskoni ndërhynte në skuadër, kjo sillte frytet.

Shikoni t’ju tregoj një rast kur isha te Dinamo. Atëherë ishte presidenti i Dinamos, njohës shumë i mirë i futbollit që mund të më thoshte një ditë para ndeshjes që të kem kujdes një lojtar të caktuar, ta fus në lojë. I kam thënë: “Shiko, nëse e do, atëherë më thuaj që të hënën dhe le ta shohim bashkë në stërvitje”. Pra ndërhyrjet bëhen kudo, por ka një strategji. Nuk mund të ndërhysh pesë minuta para ndeshjes, kur ai lojtari nuk është projektuar që në stërvitje.

Tirana më është dukur në minutat e fundit ndaj Laçit si një ekip provincial me skemën 4-6. Pra ishin katër mbrojtës dhe gjashtë lojtarë të tjerë që ishin shkëputur tërësisht dhe Laçi e kishte shumë të lehtë që të kapte Tiranën me kundërsulmet”, ka thënë Jupi.

LEXO TE PLOTE