Connect with Us

Gjyqi ndaj ish-udhëheqjes së UÇK-së/ Boiken Abazi: Padrejtësi ndaj Kosovës dhe kombit shqiptar

Kosova & Rajoni

Gjyqi ndaj ish-udhëheqjes së UÇK-së/ Boiken Abazi: Padrejtësi ndaj Kosovës dhe kombit shqiptar

Publikuar

-

Gjyqi ndaj ish-udhëheqjes së UÇK-së/ Boiken Abazi: Padrejtësi ndaj Kosovës dhe kombit shqiptar

Duke paralelizuar serbët me nazistët dhe kosovarët me hebrenjtë, për drejtuesin e Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, Boiken Abazin, Gjykata Speciale është një gjykatë e ngjashme me atë të Nurembergut, por “e kthyer kokë-poshtë”, e cila “nuk po gjykon nazistët, por hebrenjtë”.

Abazi e bëri këtë koment në një panel me gazetarin Franko Egro përballë Ilva Tares në Euronews Albania teksa u diskutua ecuria e procesit ndaj ish-udhëheqësve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Ai këmbënguli se gjyqi është ndaj UÇK-së dhe jo thjeshtë individëve, dhe se me këtë po bëhet një padrejtësi ndaj Kosovës dhe kombit shqiptar.

“Qartazi Gjykata Speciale është padrejtësi ndaj Kosovës dhe kombit shqiptar, vetë aktakuza, me termin ‘ndërmarrje e përbashkët kriminale’ përpiqet të përmbysë të vërtetën historike dhe vendos në moment delikat edhe të ardhmen e Kosovës, ndikon te njohjet e reja të pavarësisë së Kosovës dhe kjo mund të përdoret nga Serbia,” – u shpreh Boiken Abazi, i cili këmbënguli se besonte te pafajësia e ish-udhëheqësve të UÇK-së.

“Është si gjykata e Nurembergut e kthyer kokë-poshtë që nuk gjykon nazistët, por hebrenjtë, ose rezistencën e hebrenjve kundër nazistëve,” – shtoi më tej drejtuesi i Vetëvendosjes për Shqipërinë.

LEXO EDHE:  Video-Po lëvizte me makinën e tij luksoze/ Reperi i njohur shqiptar ndalohet nga policia

Abazi tha se në Kosovë nuk është vendosur ende drejtësi për luftën. Ai përmendi si shifra totalin e mbi 13 mijë personave të vrarë, prej së cilëve mbi 1,300 fëmijë, 20 mijë gra të përdhunuara dhe 1,600 persona ende të pagjetur.

“Për shumicën e këtyre krimeve nuk është dënuar askush në Serbi. Ka pasur edhe vrasje pas luftës, mirëpo dëshira dhe nevoja për drejtësi për pjesën tjetër të asaj se çfarë ka ndodhur me Kosovën nuk duhet ngatërruar me këtë gjykatë. Kosova ka hapur mbi 40 çështje dhe ka dënuar 34 shqiptarë dhe katër serbë për krime lufte, ndërsa Serbia ka hapur 17 çështje dhe ka dënuar 2 shqiptarë dhe 4-5 serbë që s’kanë ende vendim përfundimtar, flas këtu për konfliktin në Kosovë,” – u shpreh Abazi duke shtuar se nevojitet lobim dhe ndihmë ndërkombëtare që situata të ndryshojë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Rriten rastet pozitive në Kosovë/ Humbin jetën 10 persona

Publikuar

-

Nga

Rriten rastet pozitive në Kosovë/ Humbin jetën 10 persona

Sërish shifra të larta të viktimave në Kosovë nga koronavirusi. Mësohet gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 1.903 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 311 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 10 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 58.399 raste nga 221.663 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.466 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 128 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 51.081 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 5.852./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rriten sërish infektimet në Kosovë/ Arrin në 1,456 numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

Covid në Kosovë/ Bie numri i viktimave, regjistrohen 353 raste të reja

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka regjistruar të dielën 392 raste të reja me koronavirus, pas testimit të 1,618 mostrave.

Sipas këtij Instituti ne 24 orët e fundit janë regjistruar gjashtë viktima, duke e çuar në 1,456 numrin e të vdekurve me këtë virus, prej kur ka shpërthyer pandemia.

“Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 1 rast (72 vjeç), Kamenicë 1 rast (57 vjeç), Mitrovicë 1 rast (83 vjeç), Prishtinë 1 rast (73 vjeç), Viti 1 rast (51 vjeç), Vushtrri 1 rast (62 vjeç)”, është thënë në njoftimin e këtij Instituti.

Sipas IKSHPK-së, të dielën nga sëmundja COVID-19, që shkakton koronavirusi, janë shëruar 222 persona, derisa raste aktive janë 5,679.

LEXO EDHE:  “Rama kalon në minorancë me bashkimin kombëtar”/ Ngjela: UÇK ka bërë krime si partizanët

LEXO EDHE:  Bilanc shqetësues në Kosovë/ Nëntë viktima në 24 orë

Prej 13 marsit, kur janë regjistruar rastet e para me koronavirus në Kosovë, autoritetet shëndetësore në këtë shtet kanë regjistruar 58.088 persona të infektuar me këtë virus./rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situatë shqetësuese në shtetin fqinj/ Regjistrohen 347 raste të reja, shkon në 2800 numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

Maqedonia e Veriut ka regjistruar të shtunën 11 viktima nga koronavirusi i ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 2,799.

Shumica e viktimave janë regjistruar në Shkup.

Viktima e reja janë, pesë në Shkup (35,65,74,75,81 vjeç) ndërsa nga një viktimë është regjistruar në qytetet e Shtipit (80), Velesit (82), Strumicës (78), Kavadarit (55) dhe Pehçevës (93).

Të dhënat e publikuara nga Ministria e Shëndetësisë njoftojnë edhe për 347 raste të reja të të infektuarve si dhe për 378 të shëruar, numri më i madh i të cilëve është në qytetin e Shkupit.

Raporti i Ministrisë i referohet testimit të 2,013 mostrave në laboratorët shtetërorë dhe privatë të këtij vendi.

Që nga paraqitja e rastit të parë të infektimit me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, me COVID-19 janë diagnostikuar 90,471 persona.

Prej tyre 11,269 raste janë ende aktive ndërsa 76,423 persona janë shëruar.

LEXO EDHE:  “Këtij të Besës i them fat unë!”/ Gazetari tallet keq me ministren e Ramës

LEXO EDHE:  “Rama kalon në minorancë me bashkimin kombëtar”/ Ngjela: UÇK ka bërë krime si partizanët

Ulja e numrit të të sëmurëve me COVID-19 ka bërë që qeveria të vazhdojë me masat lehtësuese, përfshirë edhe punën e administratës, e cila nga 1 shkurti do t’i rikthehet normalitetit, përkatësisht të gjithë punonjësit e saj do të kthehen në vendet e punës.

“Duke qenë se numri i të infektuarve ka rënë, nga 1 shkurt 2021 të gjithë punonjësit e administratës do të kthehen në vendet e tyre të punës, me orar të plotë”, thuhet në njoftimin e qeverisë, e cila kërkon mendim nga Komisioni i Sëmundjeve Infektive nëse nga ky vendim mund të lirohen kategoritë e rrezikuara, të sëmurët kronikë dhe të moshuarit.

Në kuadër të masave lehtësuese, objektet e gastronomisë, restorantet e objektet tjera shërbyese kanë zgjatur orarin e punës deri në orën 21:00 ndërsa nga 28 janari ato do të mund të punojnë deri në orën 23:00.

LEXO TE PLOTE