Connect with Us

FOTOT-Sateliti i parë në botë që do të pastrojë hapësirën

Kuriozitete

FOTOT-Sateliti i parë në botë që do të pastrojë hapësirën

Publikuar

-

Mbretëria e Bashkuar do të ndihmojë në ndërtimin e një pjese të satelitit të parë në botë të projektuar ekskluzivisht për të hequr një pjesë të hedhurinave hapësinore duke e tërhequr atë në atmosferën e Tokës për t’u djegur.Kompania britanike Elecnor DEIMOS do të punojë me Clearspace për të hartuar sistemin e kontrollit të qëndrimit dhe orbitës që do të orientojë anijen ndërkohë që mbledh mbeturinat.

Anija kozmike prej 100 milion £ do të nisë në vitin 2025 në atë që është quajtur ‘misioni robotik i vetëvrasjes’ nëse do të kapte një pjesë të vetme të hedhurinave hapësinore përpara se të shkatërronte mbeturinat dhe vetë duke u djegur në atmosferën e Tokës ‘sigurtë larg jetës’.Ajo është duke u ndërtuar nga fillimi zviceran Clearspace, me mbështetjen e Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) dhe tetë kombeve duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar – të cilët kontribuan me 12 milion.I njohur si ‘The Claw’, ai do të përdorë një lëvizje pincer për të mbledhur mbeturinat, para se t’i japë asaj një ri-hyrje të kontrolluar në atmosferën e Tokës në një ‘mision robotik vetëvrasës’.

Zvarritja e mbeturinave në atmosferë do ta lejojë atë të dekompozohet në mënyrë të sigurt dhe larg jetës dhe do ta mbajë atë nga përplasja potencialisht me objekte të tjera orbituese. Kompania e hapësirës ajrore dhe e mbrojtjes Elecnor Deimos do të projektojë Sistemin e Kontrollit të Qëndrimit dhe Orbitës të Clearspace-1 i cili do të orientojë dhe pozicionojë satelitin për të ndihmuar në kapjen e hedhurinave hapësinore, duke përdorur gjeneratorë të energjisë, shtytës dhe antena.Për katërmbëdhjetë miliardë vjet, midis shpërthimit të madh dhe vjeshtës së vitit 1957, hapësira ishte e pacenuar, por që nga ajo vjeshtë njerëzit kanë vendosur 10.000 satelitë në orbitë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

VIDEO- Kjo është “super raketa” që do të dërgojë turistët në hapësirë

Publikuar

-

Nga

VIDEO- Kjo është “super raketa” që do të dërgojë turistët në hapësirë

Nga Blue Origin në SpaceX, disa firma private hapësinore po garojnë për të qenë të parët që dërgojnë turistë në hapësirë.

Tani, Virgin Galactic ka ecur përpara rivalëve të saj, pasi konfirmoi shenjën e nisjes për fluturimin e saj të parë me raketa.Virgin Galactic do të synojë të nisë fluturimin provë nga New Mexico në 11 Dhjetor, në pritje të kushteve të mira të motit.

Michael Colglazier, CEO, Virgin Galactic tha: “Me sigurinë si përparësinë tonë kryesore, ne mbetemi të përkushtuar për të përfunduar fluturimin tonë të parë me energji në New Mexico.

“Në përputhje me udhëzimet e qeverisë lokale dhe protokollet e sigurisë, ne kemi minimizuar numrin e njerëzve në vend në shkallën më të lartë të mundshme. Ndërsa me këtë rast asnjë media ose mysafir nuk do të lejohen brenda, ekipi ynë do të përpiqet të kapë dhe të ndajë imazhet e bukura me botën pasi të ketë përfunduar fluturimi.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Debaton me gruan, 48 vjeçari bën 450 km rrugë në këmbë për të qetësuar nervat

Publikuar

-

Nga

Debaton me gruan, 48 vjeçari bën 450 km rrugë në këmbë për të qetësuar nervat

Një burrë 48 vjeçar nga Italia i ka befausar të gjithë me veprimin që ka bërë pas një zënke me bashkëshorten e tij .

Ai është larguar nga shtëpia dhe ka bërë plot 450 kilometra rrugë në këmbë për t’u qetësuar. Mediat italiane raportojnë se shëtitja e tij nisi në Como dhe përfundoi në Fano. Burri u gjet në 2 të mëngjesit nga një patrullë policie që kryente kontrolle për t’u siguruar për respektimin e masave anti-Covid.

48-vjeçari u dërgua menjëherë në stacionin më të afërt të policisë dhe u zbulua se kishte humbur kontaktin me familjarët prej 1 jave. Pavarësisht shqetësimit të tij, burri u gjobit nga polica për thyerjen e rregullave anti-Covid. Kur policët e ndaluan në Fano, 48-vjeçari, banues në provincën e Comos, ishte i kthjellët dhe i mirë-orientuar, por i lodhur dhe i ftohtë.

LEXO EDHE:  Pastrimi i fytyrë me receta natyrale

LEXO EDHE:  Krimet e luftës ndaj Kosovës/ Britania e Madhe apel Serbisë

“Eca në këmbë deri këtu. Nuk përdora asnjë automjet. Këto ditë hëngra dhe piva sepse njerëzit që takova gjatë rrugës më ofruan ujë dhe ushqim. Jam mirë, pak i lodhur”, ka deklaruar 48-vjeçari para policisë. Ndërsa burri ishte duke udhëtuar në këmbë, gruaja e tij e kishte raportuar në polici si të zhdukur. Pasi u lajmërua nga policia, gruaja shkoi në Fano për të marrë burrin e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT-Jeta e fisit më të izoluar në botë/ Markezët që jetojnë në ishujt e Paqësorit

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Jeta e fisit më të izoluar në botë/ Markezët që jetojnë në ishujt e Paqësorit

Jeta në një nga ishujt më të largët në botë, të cilat ende janë të banuara vetëm nga kolonët e saj origjinal fisnorë, është kapur në një seri fotografish mahnitëse.

Ishujt Marquesas ‘jashtëzakonisht të izoluar’ janë një nga civilizimet më të paprekura në botë, me banorët e tij dhe relativisht të paprekur nga bota e zhvilluar. Ishujt ndodhen në mes të Oqeanit Paqësor, 1,400 km (880 milje) nga destinacioni më i afërt turistik i Tahitit, në Polinezinë Franceze.

Dhe këto foto mahnitëse, të kapura nga fotografi me famë botërore Jimmy Nelson, tregojnë se si është jeta në ishujt, të cilët janë bërë një nga sekretet më të ruajtura në botë.

Jimmy, 53 vjeç, është i njohur për portretet e tij të fiseve dhe indigjenëve – dhe tani ka vizituar dy herë Ishujt Marquesas.Fotot e tij mahnitëse tregojnë pamjet panoramike të 12 ishujve nga të cilët vetëm gjashtë janë të banuar me peisazhet e tyre të gjelbërta, malore që frymëzuan romanin e famshëm të aventurave të Robert Louis Stevenson, Ishulli i Thesarit.

LEXO EDHE:  Aleksei Navalni dhe historia e gjatë e të helmuarve që kanë qenë kritikë ndaj Kremlinit

LEXO EDHE:  Pastrimi i fytyrë me receta natyrale

Banorët e ishullit, të njohur si Markezianë, kanë ruajtur një ndjenjë të pasur të trashëgimisë, duke kaluar nëpër ishujt e tyre kryesisht me kalë.

Dhe ato janë të mbuluara me tatuazhe domethënëse, fisnore me tatuazhe të ditëve moderne, siç i njohim ne, pasi kanë origjinën nga këto ishuj të izoluar, thotë Jimmy./ CNA.al

LEXO TE PLOTE