Connect with Us

Apple ul tarifat e komisionit për zhvilluesit në App Store

Teknologji

Apple ul tarifat e komisionit për zhvilluesit në App Store

Publikuar

-

Apple ul tarifat e komisionit për zhvilluesit në App Store

Apple po përgjysmon komisionin që merr nga shitja e aplikacioneve dhe mallrave virtualë të shitur brenda tyre nga shumë prej zhvilluesve më të vegjël që përdorin dyqanet e saj. Nga janari, çdo krijues ekzistues i aplikacioneve që fitoi $ 1 milion (830,000 £) ose më pak nga tregjet e Apple në vitin 2020 do të duhet të heqë dorë vetëm nga një ulje prej 15% në 2021. Kjo krahasohet me normën standarde prej 30%. Zhvilluesit e rinj gjithashtu kualifikohen. Ndjek kritikat e përhapura nga zhvilluesit për tarifat që Apple akuzon dhe përkon me vëzhgimin anti-besim.

Shefi ekzekutiv Tim Cook u mor disa herë në pyetje për tarifat e akuzave të tij të forta kur ai u paraqit para ligjvënësve amerikanë në një seancë konkurrimi në korrik . Aty doli që Amazon kishte negociuar një normë speciale prej 15% për tarifat brenda aplikacionit brenda aplikacionit të saj Prime Video. Dhe muajin paraardhës Komisioni Evropian hapi hetimin e tij në rregullat e tregut.

Apple, megjithatë, e ka karakterizuar lëvizjen si një evolucion të natyrshëm të politikave të saj, të cilat ajo kishte bërë pasi dëgjoi reagimet nga komunitetet e saj të zhvilluesve. Rreth 28 milionë zhvillues përdorin dyqanin e Apple dhe firma thotë se shumica dërrmuese e atyre që marrin tarifa do të përfitojnë. Por nuk ka dhënë një shifër për sa parashikon se do të preken./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

VIDEO-Për 55 minuta mbi 210 xhiro/ Porsche thyen rekordin Guinness për lëvizjen më të gjatë

Publikuar

-

Nga

VIDEO-Për 55 minuta mbi 210 xhiro/ Porsche thyen rekordin Guinness për lëvizjen më të gjatë

Porsche ka thyer rekordin botëror Guinness për lëvizjen më të gjatë të një automjeti elektrik. Instruktori i prodhuesit gjerman të makinave, Dennis Retera, përfundoi 210 xhiro në një rreth të rrëmbyer 656 metra të gjatë pa rrotat e përparme që tregonin kurrë në të njëjtin drejtim të kurbës.

Retera kaloi në 55 minuta ndërsa udhëtonte anash me një Porsche Taycan, duke përshkuar gjithsej 26 milje.Taycan ka arritur pikat e mëparshme, pasi mban rekordin për vrapimin e tij 24-orësh të rezistencës mbi 2,128 milje në pistën me shpejtësi të lartë në Nardò, Itali dhe kohën më të mirë në klasën e saj prej 7:42 minuta në Nürburgring-Nordschleife, Gjermania .

LEXO EDHE:  Ekonomia, bie neni i masave anti informalitet

LEXO EDHE:  Nëse keni një IPhone 6 ose 7 nuk duhet ta merrni ios 11/ Zbuloni përse

Ngjarja për thyerjen e rekordeve u zhvillua në qendrën Horsenheimring të Porsche, e cila është instaluar me një sistem ujitje për të siguruar ujë në pistë për një lëvizje të pastër.

“Kur programet e qëndrueshmërisë së ngasjes janë të fikura, një rrëshqitje e fuqisë me Porsche elektrike është jashtëzakonisht e lehtë, veçanërisht natyrisht me këtë variant të modelit, i cili drejtohet ekskluzivisht përmes rrotave të pasme, tha Retera.

‘Fuqia e mjaftueshme është gjithmonë e disponueshme. Qendra e ulët e gravitetit dhe rrota e gjatë sigurojnë qëndrueshmëri. ‘/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

FOTO-Nëndetësja 5.5 milionë dollarëshe/ Mban deri në 6 persona dhe dhuron pamje spektakolare

Publikuar

-

Nga

FOTO-Nëndetësja 5.5 milionë dollarëshe/ Mban deri në 6 persona dhe dhuron pamje spektakolare

Nëse doni të bëni një udhëtim nën det për të parë botën nënujore mundësia më e mirë është kjo nëndetëse 5.5 milionë dollarëshe.

Ajo përmban hapësirën më të madhe transparente dhe sferike të pasagjerëve në botë, duke u dhënë atyre që ndodhen brenda një pamjeje nënujore spektakolare. Nëndetësja, i quajtur Triton 3300-6, mban gjashtë persona.

Ai thotë se nëndetësja, e cila zgjati dy vjet për të përfunduar dhe ka një dritare prej 360 gradësh, është ‘kapaciteti më i madh në botë me zhytje akrilike me një vlerësim të certifikuar të thellësisë prej 1000 metrash (3,280ft)’.

LEXO EDHE:  Nëse keni një IPhone 6 ose 7 nuk duhet ta merrni ios 11/ Zbuloni përse

LEXO EDHE:  Mbyllet mbledhja e parë e Komisionit të PD/ Mustafaj: Shpresoj që në fund të dal i paturpëruar

Hapësira e brendshme është pesë metra kub (175 kub ft), e cila është ‘në përpjesëtim me kabinën e një avioni privat Cessna Citation CJ2 me gjashtë pasagjerë’. Kështu që udhëtarët e saj janë në gjendje të përjetojnë ‘komoditet luksoz’ dhe të pushojnë në ‘ulëset e klasit të saj’./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Elon Musk, njeriu i dytë më i pasur në botë

Publikuar

-

Nga

Elon Musk, njeriu i dytë më i pasur në botë

Sipërmarrësi i teknologjisë Elon Musk ka kryesuar themeluesin e Microsoft Bill Gates duke u kthyer në njeriun e dytë më të pasur në botë pas një rritje meteorike të pasurisë së tij personale. Pasuria neto e Z. Musk, me 7.2 miliardë dollarë (5.4 miliardë funte) në 128 miliardë dollarë pasi aksionet në firmën e tij të makinave Tesla u rritën.

Vetëm themeluesi i Amazon Jeff Bezos është më i pasur, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg .Kjo vjen pasi lajmet aksionet e Tesla do të shtohen në S&P 500, një nga indekset kryesore të aksioneve në SH.B.A. Kjo shkaktoi një valë të re të blerjes së aksioneve të prodhuesit të makinave elektrike, duke dërguar vlerën e tregut të kompanisë mbi 500 miliardë dollarë dhe duke rritur vlerën e zotërimit të Z. Musk në biznes.

Tesla është tashmë firma më e vlefshme e makinave në botë, pavarësisht se prodhon një pjesë të automjeteve të rivalëve të tij si Toyota, VW dhe General Motors.Të martën, në një fjalim në Gjermani, Z. Musk tha se mund të “kishte kuptim” që Tesla të zgjerohej në Evropë duke hyrë në segmentin e tregut masiv me një makinë të vogël.

“Në SH.B.A., makinat priren të jenë më të mëdha për arsye personale të shijes,” tha ai. “Në Evropë, (ata) priren të jenë më të vegjël.” Dhe pas viteve të humbjeve, Tesla ka parë pesë tremujorë radhazi të fitimit pasi shitjet e makinave të saj performojnë mirë pavarësisht nga pandemia.

LEXO EDHE:  Mbeti jashtë listës/ Gurakuqi injoron Komisionin “Nishani-Ruli”: Kam besimin e Bashës

LEXO EDHE:  Rivendosja e tarifës në ‘Rrugën e kombit’/ Reagon ministri i Infrastrukturës

Firma me bazë në Kaliforni do të jetë hyrësi i ri më i madh në S&P 500, me një vlerë tregu prej më shumë se 500 miliardë dollarë. Kjo do të thotë që fondet e investimeve që ndjekin indeksin do të mbajnë automatikisht stokun e saj dhe do të përfitojnë nga fitimet në çmimin e aksioneve të tij lajme që kanë entuziazmuar investitorët./ CNA.al

Marrë nga BBC.

LEXO TE PLOTE