Connect with Us

9 ushqimet që duhet të konsumoni për të patur një gjumë të mirë

Shëndeti

9 ushqimet që duhet të konsumoni për të patur një gjumë të mirë

Publikuar

-

9 ushqimet që duhet të konsumoni për të patur një gjumë të mirë

Një gjumë i mirë është i rëndësishmëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të caktuara kronike, të mbajë trurin tuaj të shëndetshëm dhe të rrisë sistemin tuaj imunitar. Në përgjithësi rekomandohet që të bëni 7 deri në 9 orë gjumë të pandërprerë çdo natë, megjithëse shumë njerëz përpiqen të marrin mjaftueshëm. Ka shumë strategji që mund të përdorni për të promovuar gjumë të mirë, duke përfshirë bërjen e ndryshimeve në dietën tuaj, pasi disa ushqime dhe pije kanë veti promovuese të gjumit. Këtu janë 9 ushqimet dhe pijet më të mira që mund të keni para gjumit për të rritur cilësinë e gjumit.

Bajamet

Ngrënia e bajameve rregullisht është shoqëruar me rreziqe më të ulta të disa sëmundjeve kronike, siç janë diabeti tip 2 dhe sëmundjet e zemrës. Kjo i atribuohet yndyrave të tyre të shëndetshme të pangopura, fibrave dhe antioksidantëve. Antioksidantët mund të mbrojnë qelizat tuaja nga inflamacioni i dëmshëm që mund të çojë në këto sëmundje kronike.

Gjeli i detit

Për më tepër, gjeli i detit është një burim modest i disa vitaminave dhe mineraleve, të tilla si riboflavina dhe fosfori. Shtë një burim i shkëlqyeshëm i selenit , me një shërbim prej 3 onsësh që siguron 56% të vlerës së përditshme .

Çaj kamomili

Ka edhe disa prova se pirja e çajit të kamomilit mund të rrisë sistemin tuaj imunitar, të zvogëlojë ankthin dhe depresionin dhe të përmirësojë shëndetin e lëkurës. Përveç kësaj, çaji i kamomilit ka disa veti unike që mund të përmirësojnë cilësinë e gjumit . Konkretisht, çaji i kamomilit përmban apigenin. Ky antioksidant lidhet me disa receptorë në trurin tuaj që mund të nxisin përgjumje dhe të ulin pagjumësinë .

Kivi

Për më tepër, ngrënia e kivive mund të përfitojë nga shëndeti juaj i tretjes, të zvogëlojë inflamacionin dhe të ulë kolesterolin tuaj. Këto efekte janë për shkak të sasive të larta të fibrave dhe antioksidantëve karotenoid që ato ofrojnë.Sipas studimeve mbi potencialin e tyre për të përmirësuar cilësinë e gjumit, kivit mund të jenë gjithashtu një nga ushqimet më të mira për të ngrënë para gjumit.

Lëng qershie

Lëngu i qershisë është i njohur gjithashtu për të nxitur përgjumjen, dhe madje është studiuar për rolin e tij në lehtësimin e pagjumësisë. Për këto arsye, pirja e lëngut të qershisë para gjumit mund të përmirësojë cilësinë e gjumit tuaj.

LEXO EDHE:  Përse njerëzit flasin në gjumë?

Peshk

Për më tepër, peshqit yndyror janë të pasur me acide të shëndetshme yndyrore omega-3 , specifikisht acid eikosapentaenoik (EPA) dhe acid dokosaheksaenoik (DHA).EPA dhe DPA njihen për zvogëlimin e inflamacionit. Përveç kësaj, acidet yndyrore omega-3 mund të mbrojnë kundër sëmundjeve të zemrës dhe të rrisin shëndetin e trurit.Kombinimi i acideve yndyrore omega-3 dhe vitaminës D në peshqit yndyror ka potencialin për të rritur cilësinë e gjumit, pasi që të dy janë treguar për të rritur prodhimin e serotoninës.

Arra

Ato janë të bollshme në shumë lëndë ushqyese , duke siguruar mbi 19 vitamina dhe minerale, përveç 1.9 gramë fibra, në një porcion 1 ons (28 gramë). Arrat janë veçanërisht të pasura me magnez, fosfor, mangan dhe baker.Për më tepër, arrat janë një burim i shkëlqyeshëm i yndyrnave të shëndetshme, duke përfshirë acide yndyrore omega-3 dhe acid linoleik. Ato gjithashtu sigurojnë 4.3 gram proteina për ons, të cilat mund të jenë të dobishme për zvogëlimin e oreksit.Arrat gjithashtu mund të rrisin shëndetin e zemrës. Ata janë studiuar për aftësinë e tyre për të ulur nivelet e larta të kolesterolit, të cilat janë një faktor kryesor i rrezikut për sëmundjen e zemrës.

Çaj luledele

Çaji i luledeleve është një tjetër çaj bimor që është përdorur tradicionalisht për të trajtuar një numër sëmundjesh shëndetësore. Është një burim i pasur i antioksidantëve flavonoid. Antioksidantët Flavonoid janë të njohur për rolin e tyre në uljen e inflamacionit, rritjen e shëndetit imunitar dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjes së zemrës. Për më tepër, çaji i luledeleve është studiuar për potencialin e tij për të ulur ankthin. Apigenina antioksiduese mund të jetë përgjegjëse për efektet e zvogëlimit të ankthit të luledeleve. Apigenina prodhon një efekt qetësues duke u lidhur me disa receptorë në trurin tuaj.

Oriz i bardhë

Orizi i bardhë është i pasur me karbohidrate, duke siguruar 22 gramë në një porcion 4 ons (79-gram). Përmbajtja e saj e karbohidrateve dhe mungesa e fibrave kontribuojnë në indeksin e lartë të glikemisë (GI). Indeksi glikemik është një masë se sa shpejt një ushqim rrit sheqerin tuaj në gjak./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Deklarata shokuese/ Vaksina anti-Covid mund t’i kthejë njërëzit në homoseksuale

Publikuar

-

Nga

Deklarata shokuese/ Vaksina anti-Covid mund t’i kthejë njërëzit në homoseksuale

Një udhëheqës fetar hebre nga sekti ultra-ortodoks i Izraelit ka shokuar me deklaratën e tij, ku thekson se vaksina e koronavirusit mund të ndikojë në prirjet seksuale të njerëzve.

“Vaksina e Covid mund t’i kthejë njerëzit në homoseksualë”, ka deklaruar Rabini Daniel Asor raportojnë mediat izraelite.

Rabini Daniel Asor, i cili ka një ndjekje të madhe të mediave sociale, gjithashtu pohoi se e gjithë vaksinimi është puna e një “qeverie globale keqdashëse”, e cila “po përpiqet të vendosë një rend të ri botëror”.

Në predikimin e tij të fundit në internet, udhëheqësi tha se gjithçka, përfshirë vaksinën, e cila është bërë duke përdorur “një substrakt embrional” mund të shkaktojë prirje të kundërta, raporton “ Independent”.

Ai e quajti “organizata kriminale” Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe gjigandët për zhvillimin e vaksinave Pfizer dhe BioNTech, të cilët sipas tij kanë paraqitur të dhënave të rreme rreth efikasitetit të vaksinës.

Sipas Isral Hayom, Asor ka argumentuar se virusi u lëshua për të “shkatërruar popullsinë globale” dhe vaksinat janë vetëm një mënyrë për të “çuar më tej këtë axhendë”.

LEXO EDHE:  Horoskopi i shëndetit/ Parashikimi i yjeve për muajin Janar, 2021

LEXO EDHE:  Përse njerëzit flasin në gjumë?

Sidoqoftë, kjo nuk është hera e parë kur një pretendim kaq i çuditshëm në lidhje me vaksinën është bërë nga një udhëheqës global.

Më parë, në dhjetor, Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro paralajmëroi brazilianët se nëse marrin vaksinën, do të shndërrohen në aligatorë.

Deri tani nuk ka asnjë provë që vaksina e covid lidhet me homoseksualitetin dhe bie në kundërshtim me thirrjet e tjera të Daniel Asor./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studimi i ri/ Ekstraktet e kanabisit mund të zvogëlojnë rrezikun e vdekjes nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Studimet më të fundit sugjerojnë se disa ekstrakte kanabisi mund të ulin rrezikun e vdekjes nga Covid-19 duke parandaluar që sistemi imunitar i keqfunksionimit të një pacienti të sulmojë vetveten.

Një “stuhi citokine” është një proces përmes të cilit sistemi imunitar sulmon indet e shëndetshme në vend që të sulmojë vetëm koronavirusin. Në shumë raste të rënda Covid, kjo është ajo që rezulton fatale dhe gjetja e një mënyre për të zbutur këtë proces ka qenë një përparësi për mjekët.

Studiuesit në Universitetin e Lethbridge kanë hetuar se si ekstrakte nga bimët Cannabis sativa bashkëveprojnë me citokinat. Ata gjetën tre lloje që janë shumë të efektshëm në zvogëlimin e niveleve të dy prej kimikateve që luajnë role integrale në stuhinë e citokinës.

Ekspertët studiuan më shumë se 200 variante të kanabisit në koleksionin e tyre dhe e ngushtuan rrethin në 7 prej tyre.

“Në këtë studim, ne kemi identifikuar tre ekstrakte shumë të mira; disa lloje të identifikuara në studimet e mëparshme ishin gjithashtu mjaft të mira”,- thotë Dr. Olga Kovalchuk, bashkautore e studimit. Ndalimi i stuhisë së citokinës ka qenë një përparësi për studiuesit që kur u identifikua për herë të parë në ditët e para të pandemisë.

Ajo vazhdon edhe kur virusi është çrrënjosur nga trupi dhe çon në sindromën akute të shqetësimit të frymëmarrjes (ARDS) e cila mund të jetë një fatkeqësi fatale, shkruan Daily Mail. Kjo gjithashtu mund të shkaktojë fibrozë të mushkërive, e cila është kur indet e mushkërive dëmtohen dhe dhëmbëzohen dhe për këtë arsye nuk janë në gjendje të funksionojnë siç duhet.

LEXO EDHE:  Ja pse fëmijët flenë më pak

LEXO EDHE:  Pse nuk duhet të flini kurrë në punë?

Studimi përdori bimë të kultivuara në mënyrë profesionale të kanabisit, të cilat ishin nxjerrë me kujdes dhe studiuesit thonë se gjetjet e tyre nuk do të thotë se pirja e marihuanës ose përdorimi i vajit CBD ofron ndonjë mbrojtje kundër Covid-19.

Dr. Kovalchuk dhe ekipi i saj zbuluan se kimikatet e kanabisit mund të jenë në gjendje të parandalojnë SARS-CoV-2 nga infektimi i qelizave njerëzore. Hapi tjetër për kërkimin janë provat klinike për të parë nëse kanabis është efektiv në trajtimin e pacientëve me Covid-19 në kujdesin intensiv. Në fillim të këtij muaji u publikuan të dhëna që zbuluan se dy ilaçe anti-inflamatore të përdorura tashmë për të trajtuar artritin janë efektive në ndalimin e stuhisë së citokinës.

Matt Hancock gjithashtu përshkroi zbulimin si “një tjetër zhvillim historik në gjetjen e një rrugëdalje nga kjo pandemi”. Studimi përfshiu 3,900 njerëz me Covid-19 në gjendje të rëndë, në 15 vende të botës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mos u shqetësoni për kilet e tepërta/ Këto janë ushqimet që nuk do t’iu shtojnë asnjë gram

Publikuar

-

Nga

Mos u shqetësoni për kilet e tepërta/ Këto janë ushqimet që nuk do t’iu shtojnë asnjë gram

Sipas dietologut Dr. Lisa Young , këto ushqime përgjithësisht hyjnë në një nga dy kategoritë: pemë ose perime jo-niseshte. Young thotë se ka disa arsye pse nuk do të fitoni peshë duke konsumuar këto ushqime:  Ata janë kryesisht të përbërë nga uji.  Janë të ulëta në kalori.  Ato përmbajnë fibra, të cilat ju ndihmojnë të ndiheni te ngopur dhe të qëndroni të ne forme.

Selino

Pothuajse 95% e selino është ujë, por kjo nuk do të thotë që nuk ka përfitime të rëndësishme shëndetësore. Selino përmban kalium, folate, fibra dhe 30% të kërkesës tuaj ditore për vitaminë K.

Lakër jeshile

Lakra jeshile është e lehtë në kalori , një filxhan lakër jeshie e papërpunuar ka vetëm rreth 33 kalori,  por përmban afro tre gram proteina dhe 2.5 gr fibra për çdo servir. Eshtë një nga ushqimet relativisht të pakta që përmban një acid yndyror omega-tre, një lëndë ushqyese që shumica e njerëzve mbështeten tek peshqit për ta marrë. Si llojet e tjera të maruleve, kale janë gjithashtu të pasura me vitamina dhe folate.

Boronica

Fruti ka më shumë antioksidantë se çdo frut tjetër. Dhe për të gjitha fibrat një filxhan me boronica -14% të vlerës tuaj të rekomanduar ditore ka vetëm rreth 85 kalori.

Kastraveci

Farat dhe lëkura përmbajnë pjesën më të madhe të vlerës ushqyese të frutave, kështu që më mirë të mos i qeroni kastravecat. Lëkura dhe farat sigurojnë të dyja fibra dhe një formë të vitaminës A të njohur si beta-carotene, e cila dihet se është e mirë për sytë tuaj.

Domate

Përveç likopenit, domatet janë të pasura me vitamina A, C dhe B2, si dhe folate, krom, kalium, dhe fibra. Dhe për të gjitha lëndët ushqyese që mburret, një domate e mesme ka vetëm rreth 25 kalori.

Brokoli

Përveç vitaminave A, C, E dhe K, një shërbim i brokolit përmban afërsisht 20% të kërkesës suaj ditore për fibra. Plus, ka vetëm rreth 31 kalori në një shërbim.

LEXO EDHE:  Sa kafe në ditë janë të domosdoshme për shëndetin tuaj?

LEXO EDHE:  Studimi/ Gratë kanë nevojë për më shumë gjumë se burrat

Pjepër

Cantaloupe ka më shumë beta karoten,  një formë e vitaminës A që promovon sytë e shëndetshëm, sesa shumë fruta të tjerë të ngjashëm si portokall, qitro, pjeshkë dhe mango.

Lulelakër

Edhe pse ngjyra e saj e bardhë mund t’i bëjë njerëzit të mendojnë ndryshe, lulelakra është në të vërtetë një perime shumë e shkathët dhe ushqyese. Ajo përmban antioksidantë dhe fitokimikanë , që të dy ndihmojnë për të luftuar sëmundjen kronike dhe është një burim i shkëlqyeshëm i folateve, fibrave dhe vitaminave C dhe K.

Manaferra

Përfitimet shëndetësore të manaferrave janë jashtëzakonisht të gjithanshme. Ashtu si shumë manaferrat e tjera, fruti është i pasur me vitaminë C si dhe antioksidantë të njohur si bioflavonoide.Përtej kësaj, të hahet manaferra mund të ndihmojë me tretjen dhe qëndrimin vigjilent dhe shtrëngon indet, duke çuar në lëkurë me te shendetshme.

Luleshtrydhe

Ka më shumë vitaminë C në një servir luleshtrydhe sesa në një portokall. Përveç kësaj, luleshtrydhet po shpërthejnë edhe polifenole, një lloj antioksiduesi.Luleshtrydhet janë gjithashtu një burim i mirë i kaliumit dhe fibrave, dhe ato janë pa yndyrë, pa natrium dhe pa kolesterol, gjë që i bën ata të shëndetshëm për zemrën. Një filxhan frutash ka vetëm rreth 50 kalori./ CNA.al

LEXO TE PLOTE