Connect with Us

Skandal dhe nepotizëm në FBI-në shqiptare

Politikë

Skandal dhe nepotizëm në FBI-në shqiptare

Publikuar

-

Skandal dhe nepotizëm në FBI-në shqiptare

Në listën e 55 kandidatëve të përzgjedhur, shitës ambulantë, sekretare të Vettingut, ish SHIK-sa, si dhe funksionarë partiak lokal.

Për herë të parë për Byron Kombëtare të Hetimit do të flitej një vit më parë. Pas themelimit të SPAK, FBI-ja shqiptare do të ishte struktura e dytë e cila do ti jepte kuptim reformës në drejtësi dhe luftës ndaj korrupsionit të zyrtarëve.

Pas emërimit të drejtuesit të Prokurorisë së Posaçme, Këshilli i Lartë i Prokurorisë njoftoi fillimin e procesit për përzgjedhjen e drejtuesit të Byros Kombëtare të Hetimit (BKH).

Për strukturat e reja të hetimit, qëllimi është një dhe i vetëm: Funksionimi i institucioneve dhe lufta ndaj korrupsionit dhe krimit të ogranizuar.

Neni 34, i ligjit për SPAK-un, liston kriteret minimale që duhet të plotësojnë kandidatët, ku përfshihet përvoja në punë, arsimimi, dhe sjellja në të shkuarën.

Por në listën përfundimtare janë njerëz të shkarkuar nga detyrat e mëparshme si dhe ata që vijnë nga një profil shumë i ulët karriere.

BKH pritet të ketë në përbërje 60 hetues. Aplikantët për pozicionin e drejtorit dhe hetuesit të BKH-së edhe pse të vetëdijshëm për garën e fortë, nuk e kanë patur aspak të vështirë që të konkurrojnë e të kalojnë procesin e përzgjedhjes pa shumë sfida. Është përcaktuar në ligjin për SPAK-un që në këtë garë do të vlerësohen aftësitë profesionale, integriteti si dhe aftësitë mendore e fizike të konkurentëve.

Byroja Kombëtare e Hetimit ka nisur testimin e 55 kandidatëve të përzgjedhur, për postin e agjentit hetimor. Në listë renditen emrat e atyre që përmbushën kriteret bazë të kësaj gare.

Por pavarësisht transaprencës së treguar nga organet e reja të drejtësisë, dhe kritereve strikte për të na treguar se këtë herë e kanë seriozisht luftën kundër korrupsionit, ngrihen ende pikëpyetje për mënyrën dhe formimin e aplikantëve si dhe përzgjedhjen e konkurrentëve për të qenë pjesë e të ashtëquajturës FBI-ja shqiptare.

LEXO EDHE:  “SPAK nuk më bind!”/ Klodiana Lala zbulon se çfarë gjeti në dosjen e Margjekës

Komisioni i Përzgjedhjes në datë 12.10.2020 mbylli procesin e shqyrtimit të aplikimeve fillestare dhe përzgjedhjes së kandidatëve, për fazat e mëtejshme të konkurrimit.

Ai shqyrtoi 653 aplikime, ku u kualifikuan 424 kandidatë dhe 229 prej tyre nuk kaluan fazën tjetër. Kandidatët e kualifikuar, në datë 14.10.2020, i’u  nënshtruan testit logjik me shkrim si dhe atij fizik.

Nga kjo krasitje dolën 104 konkurrentë, dhe nga këta vetëm 55 do të vazhdojnë garën për oficer të Byros Kombëtare të Hetimi.

Nga një hulumtim i redaksisë, arritëm të zbulojmë se një pjesë e mirë e konkurrentëve vijnë nga punë të rëndomta ose në konflikt me kriteret e vendosura .

Në listën e 55 kandidatëve që është bërë zyrtare, renditen emrat e një shitësi ambulantë , një SHIK-si në konflikt të hapur interesi, punonjës partiak si dhe zyrtarë shteti të shkarkuar nga detyrat.

Alteo Nazeraj, i renditur i 44-ti në listë, figuron si i shkarkuar në 2019 nga pozicioni i drejtorit të Kadastrës në Vlorë.

Denisa Kosta renditet e  52-ta në listë, ish-sekretare gjyqësore pranë KPK (Komisionit të Pavarur të Kualifikimit).

Gjithashtu edhe kolegia e saj, Anisa Duka e 12-ta në listë, vjen në këtë konkurs me eksperiencën e sekretares gjyqësore pranë shkallës së parë të Vettingut.

Loris Dervishi, i 10-ti në listë. Ish-punonjës i SHISH, si dhe bashkëshorti i anëtares së Gjykatës Kushtetuese, Fiona Papajorgji. /CNA.al 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Luli në botën e çudirave”/ Përralla që i lexon vajzës

Publikuar

-

Nga

“Luli në botën e çudirave”/ Përralla që i lexon vajzës

Lulzim Basha është kujdesur që të nxjerrë një foto me vajzën e tij, duke i lexuar një libër në shtrat, për të treguar se është një baba i kujdesshëm dhe familjar i devotshëm.

Në fakt, po ta shikosh me vëmendje foton, e kupton se Luli edhe në këtë rast ka gënjyer.

Ndoshta do çuditeni, por është e vërtetë. Mjafton të shikoni me kujdes librin në foto. Libri duket që është një libër me arusha për fëmijë të vegjël, pra mund të jetë për fëmijët në kopësht apo fillore.

Ndërkohë që Dafina, vajza e madhe e Lulzim Bashës është 15 vjeç dhe Viktoria 10 vjeç.  Ajo ka lindur në vitin 2006, ndërsa vajza e vogël ka lindur në vitin 2011, pak kohë pasi Lulzim Basha u zgjodh kryebashkiak i Tiranës.

Ndoshta Luli vajzës së tij i ka lexuar edhe librin më të famshëm në Shqipëri të viteve të fundit “Luli në botën e çudirave”, por në fakt duket qesharake se Basha po kërkon të reklamojë gjithçka familjare, por edhe aty gënjen.

LEXO EDHE:  “Kriminelë me pelerina të zeza dhe prokurorë të korruptuar”/ Ja si e shikojnë qytetarët SPAK

LEXO EDHE:  Afera korruptive e inceneratorëve/ Berisha tregon kush po hetohet nga SPAK

Të paktën të merrte një libër që i përkiste moshës së një adoleshentjeje, apo diçka që vlente për brezin e vajzës së tij, por jo të merrte një libër për fëmijë në kopësht sa për të bërë foto dhe për të gënjyer shqiptarët se sa i kujdesshëm është ndaj familjes.

Këtë në fakt nuk ka nevojë ta bëjë sepse të gjithë e dinë që Luli ka një dashuri të madhe për familjen dhe familjarët e tij. Historitë me kunatin janë të famshme tashmë në Shqipëri dhe nuk ka pse të përfshijë në politikë edhe vajzat, të cilat po i përdor për tu reklamuar si prind shembullor, kur në  fakt po del gënjeshtar që mashtron me foton e vajzën e tij.

Ndoshta do ishte mire mire ti lexonte udhëzimin e fundit të PD se çfarë nuk pret nga Luli, ai mund ti lexonte dhe Kushtetuten./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bolino merr në mbrojtje Veliajn dhe Metën, sulmon opozitën/ Me shpifje rrezikoni të humbisni prap në zgjedhje!

Publikuar

-

Nga

Bolino merr në mbrojtje Veliajn dhe Metën dhe sulmon opozitën/ Me shpifje rrezikoni të humbisni prap në zgjedhje

Botuesi Karlo Bolino, i ka dalë në mbrojtje presidentit Ilir Meta dhe kryebashkiakut Erion Veliaj, emri i të cilëve doli në përgjimet e antimafias italiane për grupin mafioz ‘Ndrangheta’.

Në një analizë të gjatë, Bolino, rreket të tregojë se si njohës i mirë i gjuhës së mafiozëve, përvojë e fituar nga puna e tij si gazetarë, zakonisht grupet kriminale, i përdorin emrat e perosonave të njohur për mburrje dhe se gjoja kanë lidhje me ta.

Sipas tij, gazetarë dhe politikanë të opozitës po ndërtojnë kështjellat e tyre të zakonshme me rërë, pasi këta mafioze mitomanë italianë flasin vetëm për takime që do të donin të bënin dhe politikanë që do të donin të njihnin.

Ai shton se SPAK është më mirë të përqendrohet në skandalet e vërteta me të cilat është mbushur vendi, në vend që të shkojë pas fantazmave të gjeneruara nga imagjinata e 4 italianëve mitomanë.

Gjithashtu ai i bën thirrje opozitës, se me shpifje rrezikon të humbasë prap zgjedhjet e ardhshme.

“Kontakti i vetëm konkret në Shqipëri është me Ilir Kullën, gazetar dhe këshilltar i Ilir Metës, nga i cili pretendon se ka marrë një telefonatë (në mars 2018) për të organizuar një takim me prokurorin antimafia italian Cafiero De Raho. Kjo eshte e gjitha.

A është e besueshme që një mik i bosëve të mafias ka kaq shumë intimitet me prokurorin antimafia Cafiero De Raho? Dhe nëse do të ishte e vërtetë, a nuk do të kishte shpërthyer një skandal në Romë edhe para Tiranës, ndërsa në Itali askush nuk i ka dhënë asaj deri më tani ndonjë rëndësi, pikërisht sepse është e qartë se është një blof?

Në dhjetëra përgjime në të cilat këto ditë kryesisht gazetarë dhe politikanë të opozitës po ndërtojnë kështjellat e tyre të zakonshme me rërë, këta mafioze mitomanë italianë flasin vetëm për takime që do të donin të bënin dhe politikanë që do të donin të njihnin.

Asnjëherë për takime qe janë zhvilluar me të vërtetë dhe asnjëherë për biznese që janë bërë me të vërtetë. Ishte libri i tyre i ëndrrave. Dhe pastaj për orë të tëra ata flasin me entuziazëm për klishetë e zakonshme për shqiptarët, aq të dashur edhe për propagandën e opozitës: “atje ka korrupsion të madh …. ne mund të fitonim disa tendera…. ne mund të financojmë 3 kulla por duhet të marrim hua nga bankat… politikanet atje marrin ryshfet prej 20% … Socialistët duan të hyjnë në Evropë me çdo kusht dhe nëse ata hyjnë në Evropë edhe ne duhet të jemi atje… ne duhet të gjejmë kontakte të rëndësishme … “etj. etj.

 Mes te tjerash ata mendojnë t’i kerkojnë ndihme eurodeputetit të djathtë italian Lorenzo Cesa ‘’me kontakte politike qe ka në Tirane”, apo politikani Pier Ferdinando Casini (mik njohur i disa eskponenteve te PD-së shqiptarë) , i cili duket se ka premtuar që “kur të doni ne Tiranë i kemi dyert e hapura”.

Një lumë fjalësh dhe ëndrrash, që siç e pranojnë vetë prokurorët italianë, përfundoi në asgjë.

Por askush nuk flet për këtë përfundim të të njëjtëve prokurorë që nënshkruan dosjen dhe të cilët në fakt nuk kërkuan ndonjë hetim shtesë në Shqipëri. Për propaganden politike është e mjaftueshme për të ngritur tym, madje duke thirrur të ndërhyjë edhe Spak!

Ne fakt Spak është më mirë nëse përqendrohet në skandalet e vërteta me të cilat është mbushur vendi, në vend që të shkojë pas fantazmave të gjeneruara nga imagjinata e 4 italianëve mitomanë. Dhe opozita, nëse vërtet dëshiron të jetë e besueshme, do të bënte më mirë të kërkonte dhe të thoshte të vërtetën dhe të mos vazhdonte të ngjitej në pasqyrat e shpifjes siç ka bërë për tetë vjet, sepse pikërisht për këtë arsye rrezikon të humbasë prape edhe zgjedhjet e ardhshme.“/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shifra të larta infektimesh/ Vasili ngre këmbanë alarmi: Qeveria t’i shtrohet punës

Publikuar

-

Nga

KryeGomar mblidhi gomarët!/ Vasili ‘kryqëzon’ Çuçin: Zot na ruaj nga budallenjtë!

Duke marrë shkas nga shifrat e larta të të infektuarve me Covid-19 në vendin tonë në 24 orët e fundit, nënkryetari i LSI-së ka bërë një reagim të ashpër ndaj qeverisë.

Petrit Vasili ka sulmuar Komitetin Teknik të Ekspertëve dhe i kërkon llogari se përse nuk mbajtën një qëndrim publik me një analizë profesionale të shifrave.

Sipas tij, çdo profesionist i mjekësisë e kupton më së miri që situata është e rëndë, ndërsa propaganda e pështire kalon çdo kufi neverie.

Ai kërkon që të rishikojnë dhe plotësojnë gjerësisht testimin dhe gjurmimin e rasteve, ndërsa qeverisë i bën thirrje të lërë propagandën dhe t’i shtohet punës.

COVID perpara, qeveria pas dhe trasta e vaksinave ne mes! 833 raste te reja te infektuara me COVID eshte kembane shume serioze alarmi. Pritej nje qendrim publik pas nje analize profesionale te ketyre shifrave tejet preokupante dhe ku Komiteti i Eksperteve te shprehej e te merrte pergjegjesite qe i takojne.

Komiteti i Esperteve nuk mundet te vazhdoje më te sillet si dispeceri e qarkullimit rrugor, qe jep vetem oraret e hapjes dhe mbylljes se daljes ne rruge. Mjerisht asnje qendrim i tille nuk u mbajt. Shqiptaret kane parë qindra minuta televizive me Edi Ramen ne balle ne keto jave, kur vetem nje traste vaksina po aplikohen me hapin e breshkes vetem per te mbajtur gjalle propaganden e rilindjes.

Çdo profesionist i mjeksise e kupton me se miri qe situata eshte e rende, ndersa propaganda e peshtire kalon çdo kufi neverie. Ne mungese te mbulimit me vaksina gje eshte qartesisht e larget duhet ridimensionuar gjithshka. Sasia e Testimeve qe ndryshojne nga dita ne dite duhet te marre fund si mashtrim ne dem te shendetit te njerezve.

Gjurmimi dhe trajtimi duhen rishikuar e plotesuar gjeresisht sepse çalojne ne menyre kritike dhe fjalimet e Rames ne oborrin e QSU, jane çfaqje afrikane dhe jo pergjegjshmeri profesionale dhe shteterore. Periudha stinore eshte nje rrezik i shtuar.

Covid perpara dhe qeveria pas dhe nje traste vaksina ne mes,do te thote: mijra te infektuar te tjere, shume prej te cileve pa kujdes mjeksor dhe pa para’ per ta perballuar si dhe humbje jete te tjera te shenuara apo jo nga qeveria. Qeveri lere propaganden, qe vret, po shtroju punes!!”, shkruan Vasili në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE