Connect with Us

“Kur të rrethohet Gjiri i Lalëzit do të ndryshojë historia”/ Përparim Kabo “shpërthen” ndaj klasës politike

Aktualitet

“Kur të rrethohet Gjiri i Lalëzit do të ndryshojë historia”/ Përparim Kabo “shpërthen” ndaj klasës politike

Publikuar

-

“Kur të rrethohet Gjiri i Lalëzit do të ndryshojë historia”/ Përparim Kabo “shpërthen” ndaj klasës politike

Profesor Përparim Kabo, teksa ka postuar një foto në rrjetin social, ka akuzuar klasën politike, që sipas tij për 30 vjet kanë vënë pasuri të pajustifikuara.

Kabo shkruan se faqja e historisë së Shqipërisë do të ndryshojë kur OFL të sekuestrojë vilat e politikanëve tanë në Gjirin e Lalëzit, duke shtuar se kur SPAK t’i sekuestrojë këto prona atëherë do të rikthehet besimi tek qytetarët.

“Kjo është vetëm një foto, një foto që mjafton për të kuptuar historinë e 30 viteve, që mjafton përt të kuptuar motivin dhe sinqeritetin e klasës politike, mjafton që të kuptosh se ç’është kapitalizmi shqiptar, ç’është demokracia, ç’janë partitë politike  propaganda, votimet, tuesit dhe gjoja humbesit. Kjo eshte nje foto qe te le te kuptosh se sa europiane dhe sa orientale eshte Shqiperia. Kjo eshte nje foto qe tregon se si dhe sa funksionojne institucionet inteligjente dhe ato te drejtesise ne vendin tone.

Kjo eshte nje foto qe shpreh me kaq relief se sa rendesi ka populli per politiken, se sa e shqetesuar eshte ajo per rinine, per te ardhmen, per zhvillimin e qendrueshem. Kjo eshte nje foto qe tregon se sa “luftarake” dhe “parimore” “opozitare” eshte lufta mes paleve qe ne keto vila banojne dhe jane fqinje me njeri tjetrin. Eshte nje foto qe shpreh se sa te drejte jane politikanet qe kane keto vila. Ky vend nuk eshte Gjiri Derrave, eshte Gjiri Lalzit, i lalëve te zinj. E nese duhet te ndryshoje kahja e historisë ketu duhet te nisi.

LEXO EDHE:  Laboratori i heroinës në Has/ GJKKO jep dënimin për grupin Avdylaj

Diten qe do rrethohet me shirit nga OFL dhe pronareve do u shkoje letra qe per 48 ore te motivojne pasien e tyre, ne mos SPAK shpall sekuestron, vetem atehere njerezit do te thone: Kjo eshte dita 1 e kalendarit te ndryshimit ne drejtimin e duhur”, shkruan profesor Përparim Kabo. / CNA.al.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Çdo votë për PS e pastër, me djersë dhe pa zarfe”/ Braçe: Nuk i kam trajtuar kurrë njerëzit si plaçkë

Publikuar

-

Nga

“Çdo votë për PS e pastër, me djersë dhe pa zarfe”/ Braçe: Nuk i kam trajtuar kurrë njerëzit si plaçkë

Zv.kryeministri Erion Braçe thotë se çdo votë që ka sjellë fitoren e Partisë Socialiste është e pastër dhe e pacënueshme, dhe kurrë e blerë.

Ai thekson me anë të një statusi në rrjetet sociale se nuk ka pasur kërcënime, shantazh, dhunë apo presion ndërsa shton se kurrë nuk i ka trajtuar njerëzit si plaçkë që mund të blihen me zarfe.

“17. 611 vota për PSSH! 54.57% te votës popullore! 19.23% te votave  te Partise Socialiste ne  qarkun Fier! Kjo është fitorja e PS ne Divjake, Terbuf, Grabian, Gradishte, Remas, Allkaj, Krutje, Bubullime, Kolonje!

Cdo vote, cdo vote deri tek vota e 17. 611-te, e paster, e pacenueshme! vote mundi e djerse, vote prej punes, vetem prej punes! kurre e blere!

LEXO EDHE:  Fluturimet me helikopter/ PD kallëzon në SPAK Olta Xhaçkën

LEXO EDHE:  Korrupsioni në politikë/ Dasma e Veliajt si provë për SPAK

Kurre e marre me kercenim, shantazh, presion, dhune! Kurre e kushtezuar! Zero! Asnje e tille! perkundrazi,  vote e sfiduar nga nje sistem kriminal prej te pasurish nga evazioni, tenderat, kontratat mizerabel, krimi sic nga ballshi ne terbuf e grabian, nga Malesia e Kukesi ne Mize e Zharnec, nga Lushnja ne Remas e Bedat,

Nga Divjaka me zarfa ne lagjet e saj! Kurre ne jeten time nuk i trajtova njerezit si placke! Kurre ne jeten time nuk i vura njeriut cmim! Ndaj i shoh ne sy te gjithe; mbeshtetes, votues, kundershtues!”, shkruan Braçe./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Paralajmërojnë sinoptikanët/ Si ndryshon moti në fundjavë

Publikuar

-

Nga

Paralajmërojnë sinoptikanët/ Si ndryshon moti në fundjavë

Gjatë ditës së nesërme një fronti mesatar i ftohtë ajror pritet të depërtojë në Ballkan. Përderisa fronti destabilizon motit në veriperëndim të Balkanit tek ne rriten temperaturat.

Fronti i ftohtë ajror do të shkaktojë përkeqësim të motit që nga Sllovenia, Kroacia, Bosnja dhe Hercegovina dhe Serbia gjatë së premtës dhe orëve të hershme të mëngjesit duke kushtëtuar reshje shiu, ulje të temperaturave dhe rrebeshe lokale të fuqishme shiu me vetëtima dhe bubullimë.

Me ardhjen e frontit në territoret tona të shtunën pritet dobësimi i tërësishëm i tij, prandaj tek ne nuk priten reshje atmosferike, përpos disa riga të dobëta dhe afatshkurtra në ndonjë rajon në Kosovë shkruan Meteoalb.

LEXO EDHE:  Laboratori i heroinës në Has/ GJKKO jep dënimin për grupin Avdylaj

LEXO EDHE:  Korrupsioni në politikë/ Dasma e Veliajt si provë për SPAK

Fronti i ftohtë tek ne do të hetohet vetëm në bazë të erërave veriore, disa vranësirave dhe uljeve të temperaturave. Ulja e temperaturave do të jetë e përkohshme dhe shumë afatshkurtër, ngase me kalimin e frontit menjëherë pritet stabilizim i plotë i motit dhe ngritje e temperaturave. Dita e diel pritet të jetë pranverë e vërtetë me mot të këndshëm dhe shumë rreze diellore.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nisma për shkarkimin e Metës/ Klotilda Ferhati sqaron procedurat

Publikuar

-

Nga

Nisma për shkarkimin e Metës/ Klotilda Ferhati sqaron procedurat

Deputetja e Partisë Socialiste, Klotilda Ferhati ka folur mbi nismën e mazhorancës për shkarkimin e presidentit Ilir Meta, duke u shprehur se ditën e nesërme në Kuvend do  të vendoset nëse do të miratohet apo jo raporti i komisionit të ligjeve.

Ajo tha se pas votimit të raportit do të ngrihet Komisioni Hetimor që do të hetojë për shkeljet e bëra.

Më tej, ajo shton se presidenti ka të drejtë të kërkojë që të dëgjohet dhe komisioni cakton orën dhe datën dhe i jep kohën e mjaftueshme për tu sqaruar.

“Disa nga arsyet e parashtruara në kërkesën bërë nga kolegët deputetë janë shkeljen e parimit të unitetit kombëtare. Duke mbështetur opozitën dhe denigruar mazhorancën, nxitje e urrejtjes. Në fazën e dytë kalon nesër, do të votohet nëse do ta miratojnë apo jo raportin e komisionit të ligjeve. Duhet të jenë 90 vota dhe unë mendoj se ata vota do të jenë. Ka premisa që kjo kërkesë të arrihet. Nesër do të vendoset për raportin dhe do të ngrihet komisioni hetimor që do të hetojë shkeljet. Presidenti thirret për tu dëgjuar mbi këta akuza.

Në fakt rregullorja që nëse ai dëshiron mund të dëgjohet në komision do ti japë kohën për tu sqaruar. Kjo çështje vendoset nga komisioni i ligjeve.”, deklaroi Ferhati./CNA.al

LEXO TE PLOTE