LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ja kush janë 6 përbërësit natyralë për hollimin e gjakut

16 Nëntor 2020, 16:56, Lifestyle CNA
Ja kush janë 6 përbërësit natyralë për hollimin e

Njerëzit që kanë disa probleme shëndetësore, të tilla si defekte të lindura të zemrës, mund të kenë nevojë për ilaçe me recetë për hollimin e gjakut për të zvogëluar rrezikun e sulmit në zemër ose goditjes në tru. Por ekspertët thonë se shumë shpesh, holluesit natyralë të gjakut mund të jenë të dobishëm për të zvogëluar aftësinë e gjakut për të formuar mpiksje. Mpiksja e gjakut është një proces i domosdoshëm, por ndonjëherë gjaku mund të mpikset shumë, duke çuar në komplikime që mund të jenë potencialisht të rrezikshme, siç kemi parë te pacientët me COVID-19.

Sipas CNN, një studim i kohëve të fundit raportoi se dhënia e pacientëve të shtruar në spital të koronavirusit, hollues gjaku, të quajtur gjithashtu antikoagulues, zvogëloi rrezikun e tyre të vdekjes në gjysmë. Shkencëtarët nga Sistemi Shëndetësor Mount Sinai në Neë York zbuluan se pacientët që u jepen këto antikoagulantë gjithashtu kanë më pak të ngjarë të kenë nevojë për ventilator.

Nëse tashmë keni hollues gjaku me recetë, kini kujdes para se të merrni hollues natyralë të gjakut së bashku me ilaçet tuaja. Sipas ConsumerLab.com, disa barëra dhe suplemente mund të ndërhyjnë në efektivitetin e holluesve të gjakut si ëarfarin (Coumadin), anisindione (Miradon) dhe ilaçe të tjera antikoagulante të përshkruara për të ndihmuar në parandalimin e mpiksjes së gjakut. Essentialshtë thelbësore të flisni me profesionistin tuaj të kujdesit shëndetësor para se të provoni këto mjete juridike, pasi ato mund të mos funksionojnë si ilaçe dhe mund të ndërhyjnë me ilaçe të përshkruara.

Sipas Medical News Today, disa ushqime dhe substanca të tjera që mund të veprojnë si hollues natyralë të gjakut dhe ndihmojnë në uljen e rrezikut të mpiksjes përfshijnë:

Shafran i Indisë. Erëza e artë, aromatike përmban përbërësin aktiv kurkumin, që ka veti anti-inflamatore dhe holluese të gjakut ose antikoaguluese. Një studim i botuar në 2012 sugjeron që marrja e një doze të përditshme të erëzave të shafranit të Indisë mund t?i ndihmojë njerëzit të mbajnë statusin antikoagulues të gjakut të tyre. Përdoreni atë në oriz, kerri ose çaj.

Xhenxhefil. Xhenxhefili është një erëz tjetër anti-inflamatore që mund të ndalojë mpiksjen e gjakut. Sipas Medical Neë Today, ai përmban një acid natyral të quajtur salicilat. Aspirina është një derivat sintetik i salicilatit dhe është gjithashtu një hollues i fuqishëm i gjakut. Përdorni xhenxhefil të freskët ose të thatë rregullisht në pjekje, gatim dhe lëngje.

Speca kajene. Specat e Cayenne janë gjithashtu të pasur me salicilate dhe mund të veprojnë si agjentë të fuqishëm të hollimit të gjakut. Ato janë pikante, kështu që ju mund të dëshironi të përdorni kapsula në vend të tyre. Sipas Healthline, specat e kajenës gjithashtu mund të ulin presionin e gjakut dhe të zvogëlojnë dhimbjen.

Vitamina E. Sipas WebMD, profesori i Shkollës Mjekësore të Harvardit Robert J. Glynn, Ph.D., thotë se vitamina E tregon premtime për parandalimin e mpiksjeve potencialisht vdekjeprurëse në pacientët me rrezik të lartë që nuk janë në hollues të recetave të gjakut si ëarfarin. “Ëarfarin është shumë efektiv, por ka shumë efekte anësore dhe njerëzit duhet të monitorohen nga afër kur janë në të,” i thotë Glynn ËebMD. Zyra e Shtesave dietike të Institutit Kombëtar të Shëndetit sugjeron që njerëzit që po marrin ilaçe për hollimin e gjakut duhet të shmangin marrjen e dozave të mëdha të vitaminës E. Sipas Medical Neës Today, mund të jetë më e sigurt të marrësh vitaminën E nga ushqimet sesa nga suplementet. Ushqimet që përmbajnë vitaminë E përfshijnë:

– bajame

– vaj shafloni

– vaj luledielli

– fara luledielli

– vaj i embrionit të grurit

– drithërat

Hudhër. Disa studiues raportojnë se marrja e hudhrës pa erë, të tilla si ekstrakt hudhre të moshuar, ose AGE, ndihmon në zvogëlimin e formimit të mpiksjes së gjakut. Dr. Mattheë Budoff, një kardiolog i Universitetit të Kalifornisë, në Los Anxhelos, thotë se marrja e suplementeve AGE mund të ndryshojë gjithashtu grumbullimin e pllakave arteriale duke ulur kështu rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru. Disa dokumente kërkimore të shkruara nga shkencëtarë gjermanë sugjerojnë që AGE mund të parandalojë ngurtësinë arteriale duke ruajtur fleksibilitetin e arterieve dhe duke rritur disponueshmërinë e oksidit nitrik, i cili relakson enët e gjakut dhe zvogëlon rrezikun e demencës dhe sëmundjes Alzheimer.

Kanellë. Kjo erëz popullore, aromatike përmban kumarin, një agjent i fuqishëm për hollimin e gjakut. Ëarfarin, ilaçi më i përdorur për hollimin e gjakut, rrjedh nga kumarina, sipas Medical Neës Today. Marrja e kanellës së pasur me kumarin për një bazë afatgjatë mund të shkaktojë dëmtime të mëlçisë, prandaj qëndroni në sasi të vogla. CNA.al/

Marrë nga Newsmax

Lajmet e fundit nga