Connect with Us

Rikthehen tensionet në Mesdhe/ Anija turke “Oruc Reis” i afrohet territorit të Greqisë

Kosova & Rajoni

Rikthehen tensionet në Mesdhe/ Anija turke “Oruc Reis” i afrohet territorit të Greqisë

Publikuar

-

Rikthehen tensionet mes Greqisë dhe Turqisë. Mediat greke kanë raportuar se anija turke “Oruc Reis”, ndodhet më pak se 20 milje në lindje të Rodosit. Kjo gjë do të thotë se Ankaraja ka nisur sërish tensionet me Athinën zyrtare.

Zona e studimit nga turqit është përcaktuar 12 milje nga Rodosi, duke paralajmëruar se do të afrohet akoma më shumë.

Bëhet me dije se Greqia i ka dërguar një mesazh të fortë Turqisë duke theksuar se e dënon këtë veprim në mënyrën kategorike.

“Ky veprim shton përshkallëzimin gjithnjë në rritje të sjelljes delikuente turke në Mesdheun Lindor.
Ne e dënojmë atë në mënyrën më kategorike dhe presim që ajo të diskutohet plotësisht në Këshillin e ardhshëm Evropian në Dhjetor”, thekson Athina.

LEXO EDHE:  Turqi/ Bastiset gazeta më e madhe e opozitës

Tensionet në Mesdhe vijojnë prej disa muajsh, por pas tërmetit tragjik ujërat mes dy vendeve u qetësuan disi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Shifrat në Maqedoninë e Veriut/ Qindra të infektuar dhe 33 viktima

Publikuar

-

Nga

Shifrat në Maqedoninë e Veriut/ Qindra të infektuar dhe 33 viktima

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut ka përditësuar shifrat e Covid-19.

Mësohet se në 24 orët e fundit janë bërë 2564 testime, ndërsa janë regjistruar 946 raste të reja me koronavirus.

Instituti për Shëndet Publik në 24 orët e fundit ka regjistruar 789 pacientë të shëruar, ndërsa kanë humbur betejën 33 persona.

Numri i personave të diagnostifikuar me koronavirus në vendin tonë që nga fillimi i pandemisë është 63890,nga të cvilët 40977 janë shëruar dhe 1825 kanë humbur jetën.

LEXO EDHE:  Tensioni te Teatri Kombëtar/ Kryemadhi: Provokim i paturpshëm

LEXO EDHE:  Trenat përplasen kokë më kokë/ Humbin jetën 7 persona, dhjetëra të plagosur

Aktualisht numri i rasteve aktive është 21 088./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situatë shqetësuse në Kosovë/ Shkon mbi 1 mijë numri i i viktimave

Publikuar

-

Nga

Situatë shqetësuse në Kosovë/ Shkon mbi 1 mijë numri i i viktimave

Vijon të mbetet shqetësuese situata nga koronavirusi në Kosovë.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik njofton se në 24 orët e fundit janë regjistruar 555 raste të reja me koronavirus. Në 24 orët e fundit14 persona nuk kanë mundur të fitojnë betejën me virusin e rrezikshëm. Numri i viktimave që nga fillimi i pandemisë në vend ka shkuar në 1.040.

Numri total i rasteve pozitive është 40,672 raste. Numri i përgjithshëm i të të shëruarëve deri më sot është 25.910, kurse numri i rasteve aktive është 13.722./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Tërmet i fuqishëm godet Greqinë/ Ja ku ishte epiqendra

Publikuar

-

Nga

Tërmet i fuqishëm godet Greqnë/ Ja ku ishte epiqendra

Një tërmet me magnitudë 4.5 të shkallër Rihter ka tronditur mesditën e sotme Greqinë Qendrore.

Sipas Institutit Gjeodinamik të Athinës tërmeti u regjistrua rreth orës 12:54, 11 kilometra në lindje të Thivas, në një thellësi prej 5 kilometrash.

Lëkundjet u ndjenë edhe në kryeqytetin e Athinës. Ndërsa sizmiologu grek Athanasios Ghanas ka deklaruar se lëkundja e sotme është pjesë e aktivitetit të shtuar sizmik në Greqi gjatë javëve të fundit, ndërsa shtoi se po ndjekin me shqetësim faktin se tërmeti pati një thellësi të vogël./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Kapen 53 kg drogë në kufirin grek/ Në pranga 3 trafikantët shqiptarë

LEXO EDHE:  Goditet grupi kriminal i drogës/ Në pranga 2 shqiptarë dhe një grek

 

LEXO TE PLOTE