Connect with Us

Covid-i si “varrhimës” i autokratëve/ Erion Dasho bën për “ujë të ftohtë” kryeministrin

Shëndeti

Covid-i si “varrhimës” i autokratëve/ Erion Dasho bën për “ujë të ftohtë” kryeministrin

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, ka reaguar sërish në rrjetet sociale, pas deklaratave të kryeministrit Rama, dje në Vlorë, ku suloi ekspertët që kërkojnë më shumë teste Covd, se janë të lidhur me kompanitë farmaceutike.

Me tone të forta kritike, Dasho shkruan se dje kryeministri hapi thesin e shpifjeve dhe se Covid po bëhet si një fushë betejë politike e elektorale për zgjedhjet e 25 prillit.

Në muajin prill të këtij viti Koreja e Jugut zhvilloi zgjedhjet e përgjithshme parlamentare. Partia e presidentit Moon Jae-in arriti fitoren më të thellë të 60 viteve të fundit dhe pothuajse çdo analizë e lidhi këtë rezultat surprizë me menaxhimin perfekt të epidemisë së COVID nga ana e presidentit dhe qeverisë.

Para pak ditësh një nga analizat e para të humbjes së presidentit Trump u hap me fjalën COVID-COVID-COVID dhe vazhdoi me argumentin se menaxhimi katastrofik i epidemisë nga administrata e Trump ishte shkaku kryesor i humbjes në zgjedhje dhe se shkaqet e tjerë të humbjes vinin shumë më pas për nga rëndësia.

Sigurisht këto indicije nga bota nuk e kanë lënë indiferent kryeministrin shqiptar të përfshirë nga ethet e fushatës. Katastrofa shëndetësore që pasoi dështimin shumëplanësh në menaxhimin e COVID mund të bëhet një nga shkaktarët kryesorë të humbjes në 25 prill.

Çuditërisht, në vend që të marrë masa korrigjuese duke mësuar kësaj here diçka të dobishme nga bota, qeveria jonë i është drejtuar dy armëve aspak etike – demagogjisë dhe mashtrimit.

Në fushën e demagogjisë, ministria e shëndetësisë e provoi me Lancet-in dhe u diskretitua, e provoi me drejtorin e OBSH-së dhe doli huq, e provoi me vdekshmërinë nga COVID që sipas kryeministrit është më e ulta në botë dhe e dogji vetë agjencia qeveritare INSTAT që publikoi shifrat reale të vdekjeve.

Atëherë entourage qeveritar ju kthye asaj që di të bëjë më mirë, mashtrimit. Nisën të mashtrojnë shërbëtorët politikë që çdo zë kritik e cilësojnë armik politik. Vazhduan sejmenët me bluza të bardha që nisën të fajësojnë popullin se shpenzon nga “qejfi” pasi sipas tyre shëndetësia falas e padronit funksionon më mirë se në Francë, Gjermani e Itali.

LEXO EDHE:  Situata pandemike/ Shqipëria dhe Serbia mund të hiqen nga lista e vendeve të sigurta të BE

I pakënaqur me sa duket me aftësitë mashtruese të sejmenëve e shërbëtorëve, dje ishte vetë kryeministri që hapin thesin e shpifjeve kur filloi të akuzonte ekspertët që kërkojnë prej muajsh shtim të testeve si të lidhur me kompanitë farmaceutike dhe akuzoi kundërshtarët politikë si ngjallës paniku.

COVID do të bëhet me të vërtetë një fushë beteje politike në zgjedhjet e prillit dhe përgjigjja ndaj epidemisë mund të jetë një nga vijat e demarkacionit për rezultatin e zgjedhjeve.

Por para se ta trajtojë COVID-in si çështje politike dhe elektorale, qeveria dhe kryeministri bëjnë mirë të nisin ta trajtojnë atë si çështje të menaxhimit dhe praktikës shëndetësore!

Në se qeveria vazhdon kursin destruktiv të këtyre muajve, me qindra jetë të tjera shqiptarësh do të humbasin nga shkaqe të parandalueshme dhe çdo familje shqiptare do të përfundojë e shkatërruar financiarisht nga shpenzimet katastrofike.

Le të mos e lënë përgjigjen ndaj COVID në dorë të amatorëve dhe të paaftëve si deri më sot, por të krijojnë një ekip ekspertësh me mbështetje të fuqishme ndërkombëtare.

Së dyti, të mos alokojnë fonde 3D, rimbursime ilaçesh dhe rritje pagash që nisin me buxhetin imagjinar të 2021-it, por fonde reale për teste, medikamente, pajisje dhe shpërblime për ata që me të drejtë i quajnë heronj me bluza të bardha.

Përndryshe COVID rrezikon të bëhet varri i shëndetit dhe ekonomisë shqiptarëve.

Sa për faktin se mund të bëhet edhe varri politik i kryeministrit pak na e ndjen…”./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Bie ndjeshëm numri i të infektuarve/ Tre viktima në 24 orë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3,549 testime, kanë rezultuar pozitivë 428 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 3 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:171 qytetarë në Tiranë, 46 në Kamëz, 30 në Fier, 17 në Durrës, 12 në Lushnje, 11 në Korçë, 10 në Shkodër, Krujë, 9 në Gjirokastër, Sarandë, Elbasan, 8 në Kukës, Lezhë, Vlorë, Kolonjë, 7 në Patos, 4 në Tropojë, Kurbin, Vorë, Gramsh, 3 në Bulqizë, Mallakastër, Dimal, Kuçovë, Libohovë, 2 në Has, Kavajë, Divjakë, Himarë, Përmet, Tepelenë, Memaliaj, Pogradec, Berat, 1 në Vau Dejës, Mirditë, Dibër, Mat,  Rroskovec, Konispol.

Janë 6,289 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 158 pacientë, nga të cilët 23 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, tre qytetarë: një qytetar nga Berati 66 vjeç, një qytetar nga Tirana 74 vjeç dhe një qytetar nga Vlora 88 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Situata pandemike/ Shqipëria dhe Serbia mund të hiqen nga lista e vendeve të sigurta të BE

LEXO EDHE:  “Humori dhe arti humbën një prej kolosëve”/ Meta reagon për ndarjen nga jeta të Koço DevolesJanë shëruar 501 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 168,437 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (16 Tetor 2021)

Raste të reja ditore        428
Të shëruar në 24 orë      501
Të shtruar në spitale       158
Humbje jete në 24 orë    3
Testime ditore                3,549

Testime totale              1,257,173
Raste pozitive                177,536
Raste të shëruara           168,437
Raste Aktive                     6,289
Humbje jete                     2,810

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë            3036
Durrës            745
Fier                 663
Shkodër         502
Elbasan          238
Lezhë              185
Gjirokastër      202
Berat              184
Vlorë              144
Korçë             161
Kukës             148
Dibër              81

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Jo vetëm gratë, edhe meshkujt të rrezikuar nga kanceri i gjirit/ Simptomat e pazakontë që nuk duhet t’i injoroni

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kanceri i gjirit është një nga kanceret më të shpeshta tek gratë. Mund të zhvillohet edhe tek burrat, por është më e zakonshme tek gratë. Sipas Shoqërisë Amerikane të Kancerit, 1 në çdo 8 femra është në rrezik të zhvillojë kancer të gjirit ndërsa kanceri i gjirit tek meshkujt përbën 1% të kancerit të përgjithshëm të gjirit.

Meshkujt dhe femrat kanë anatomi të ngjashme të gjirit deri në pubertet, pastaj gjoksi zhvillohet tek femrat dhe qelizat e gjirit bëhen shumë aktive dhe të ndjeshme ndaj niveleve të estrogjenit, në kontrast me meshkujt, ku ata mbeten joaktivë dhe të paekspozuar ndaj niveleve të larta të estrogjenit. The Health Site  shkruan se cilët jan faktorët që ndikojnë në shfaqjen e kancerit të gjirit të gratë dhe tek burrat.

Faktorët e rrezikut për meshkujt

Mutacionet gjenetike në gjenet CHEK2, PTEN dhe PALB2 mund të shkaktojnë kancer të gjirit tek meshkujt.

Sindroma Klinefelter

Meshkujt me këtë sindromë kanë kromozome shtesë X dhe kanë nivele më të larta të estrogjenit në krahasim me meshkujt e tjerë. Ata zhvillojnë gjinekomasti që çon në rritjen e indeve të gjirit. Këta burra kanë një shans të shtuar për të zhvilluar kancer të gjirit me 20 deri në 60 herë.

Kushtet e testikujve

Testikujt e zbritur ose testikujt e hequr në mënyrë kirurgjikale, etj mund të shkaktojnë gjithashtu rritje të shanseve për kancer të gjirit tek meshkujt.

Faktorët e Rrezikut Specifik Për Femrat

Gjinia Femërore

Femrat kanë një shkallë më të lartë të prekjes nga kanceri i gjirit sesa meshkujt për shkak të ndryshimit në anatomi dhe funksion.

Faktorët menstrual

Fillimi i menstruacioneve para moshës 12 vjeç dhe menopauza pas 55 janë faktorë të rritur të rrezikut për shkak të ekspozimit të zgjatur të estrogjenit.

Faktorët e rrezikut të përbashkët për të dy gjinitë

Kanceri i gjirit tek femrat rritet me moshën deri në vitet shtatëdhjetë sipas Shoqërisë Amerikane të Kancerit (ACS), mosha mesatare e diagnozës është 62 vjeç. Shkalla e kancerit të gjirit tek meshkujt gjithashtu rritet me moshën dhe mosha mesatare e diagnozës është 72. Është parë se 1 në 5 meshkuj me kancer të gjirit ka një anëtar të ngushtë të familjes që ka/kishte kancer të gjirit. Femrat me një të afërm të shkallës së parë me kancer të gjirit kanë 1.5 herë më shumë rrezik në krahasim me ato pa histori familjare dhe 2 deri në 4 herë më shumë rrezik me më shumë se një të afërm të shkallës së parë me histori të kancerit të gjirit.

LEXO EDHE:  Çfarë ndodhi me solidaritetin e BE-së me Ballkanin Perëndimor gjatë pandemisë së Covid-19?

LEXO EDHE:  Nga mitingjet e Berishës, tek autosallonet e Lulzim Bashës

Faktorë të tjerë të rrezikut për kancerin e gjirit janë

-Obeziteti

-Pirja e duhanit

-Prija e alkoolit

-Stili i jetesës sedentare

-Historia e kaluar e kancerit të gjirit-Ekspozimi i mëparshëm ndaj rrezatimit

Parandalimi

Nuk ka hapa të garantuar për të shmangur kancerin e gjirit plotësisht, por ka mënyra për të zvogëluar shanset për zhvillimin e sëmundjes.

-Ekzaminimet e vetë -gjirit (SBE – mujore) janë një nga bazat e parandalimit dhe zbulimit të hershëm të kancerit të gjirit.

Më poshtë janë hapat e SBE

-Vëzhgoni gjinjtë për çdo asimetri/ gunga/ ndryshime në thithë/ ndryshime të lëkurës para pasqyrës në një pozicion në këmbë.

-Ngrini duart dhe shikoni për çdo ndryshim nëse ka, siç u përmend në hapin 1.

-Shtrihuni dhe kontrolloni gjoksin e majtë me gishtat e dorës së djathtë. Shtypni poshtë dhe shihni në një lëvizje rrethore në të gjitha zonat e gjirit dhe sqetullës.

-Gjoksi i djathtë duhet të ekzaminohet në mënyrë të ngjashme me gishtat e dorës së majtë.

-Përsëritni hapat e mësipërm ose në këmbë ose ulur.

Mënyra të tjera të parandalimit

-Testimi gjenetik për individët me një histori të fortë familjare të kancerit të gjirit

-Mbani një peshë të moderuar

-Ushtrime të rregullta për të qenë të aftë fizikisht

-Një dietë e shëndetshme e pasur me fruta dhe perime. Fitoestrogjenët janë veçanërisht të dobishëm. Shmangni ushqimin e rafinuar dhe të përpunuar, pirjen e duhanit dhe alkoolin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

MSH nxjerr shifrat/ Mbi 440 raste të reja me Covid, ja sa persona humbën jetën sot

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3572 testime, kanë rezultuar pozitivë 441 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 10 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:200 qytetarë në Tiranë, 36 në Fier, 24 në Elbasan, 19 në Durrës, 14 në Krujë, Vlorë, 13 në Lushnje, 12 në Berat, 11 në Kamëz, 9 qytetarë në Shkodër, Korçë, 8 në Vorë, 6 në Kukës, Patos, Gjirokastër, 4 në Pogradec, Peqin, 3 në Kurbin, Mallakastër, Sarandë, Tepelenë, Dimal, 2 në Vau i Dejës, Has, Lezhë, Mirditë, Kavajë, Dibër, Rroskovec, Dropull, Këlcyrë, Devoll, Kolonjë, 1 në Malësi e Madhe, Tropojë, Divjakë, Selenicë, Himarë, Konispol, Kuçovë, Skrapar, Librazhd.

Janë 6,365 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 146 pacientë, nga të cilët 22 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 10 qytetarë: një qytetar nga Fieri 21 vjeç, një qytetar nga Përmeti 42 vjeç, një qytetar nga Lezha 63 vjeç, një qytetar nga Pogradeci 64 vjeç, një qytetar nga Durrësi 70 vjeç, një qytetar nga Vlora 71 vjeç, një qytetar nga Berati 79 vjeç, një qytetar nga Saranda 81 vjeç, dy qytetarë nga Tirana 73 dhe 82 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 628 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 167,936 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Ishte prekur nga COVID-19/ Ndahet nga jeta politikani, Bashkim Fino

LEXO EDHE:  E rëndë në Kosovë/ Covid u merr jetën dy vëllezërve biznesmenë

Statistika (15 Tetor 2021)
Raste të reja ditore        441
Të shëruar në 24 orë      628
Të shtruar në spitale       146
Humbje jete në 24 orë    10
Testime ditore                3,572

Testime totale              1,253,624
Raste pozitive                177,108
Raste të shëruara           167,936
Raste Aktive                     6,365
Humbje jete                     2,807

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë            2,993
Durrës            778
Fier                 664
Shkodër         497
Elbasan          258
Lezhë              205
Gjirokastër      204
Berat              196
Vlorë              195
Korçë             148
Kukës             139
Dibër              88

LEXO TE PLOTE