Connect with Us

Hakerat e Koresë së Veriut dhe Rusisë “synojnë vaksinën”

Teknologji

Hakerat e Koresë së Veriut dhe Rusisë “synojnë vaksinën”

Publikuar

-

Hakerat e Koresë së Veriut dhe Rusisë “synojnë vaksinën”

Hakerët e mbështetur nga shteti nga Koreja e Veriut dhe Rusia kanë synuar organizatat që punojnë për një vaksinë kundër koronavirus, ka thënë Microsoft. Microsoft tha se një grup rus me nofkën “Ariu i zbukuruar” dhe grupet e Koresë së Veriut të quajtur “Zink” dhe “Cerium” ishin të implikuar në sulmet e fundit kibernetike.Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike e Mbretërisë së Bashkuar (NCSC) ka thënë më parë se hakerat rusë synonin kërkimin e vaksinave.

Por Rusia mohoi se ishte përgjegjëse.Microsoft, i cili zhvillon softuer të sigurisë kibernetike, tha se kishte zbuluar përpjekje për të hyrë në sistemet kompjuterike të shtatë ndërmarrjeve farmaceutike.Studiuesit e vaksinave në Kanada, Francë, Indi, Korenë e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara ishin gjithashtu në shënjestër.

Microsoft tha se grupi rus kishte përdorur taktika “forcë brutale”, duke u përpjekur të hynte në llogari duke përdorur miliona fjalëkalime të ndryshme.Një nga grupet e Koresë së Veriut dërgoi email duke paraqitur si zyrtarë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe u përpoq të mashtronte njerëzit për të dorëzuar kredencialet e tyre të identifikimit.Disa nga përpjekjet për ndërprerje dështuan, por Microsoft paralajmëroi se disa prej tyre kishin qenë të suksesshme.

Rusia më parë ka mohuar synimin e hulumtimeve të vaksinave. Ambasada ruse në Uashington, SHBA i tha agjencisë së lajmeve Reuters se nuk kishte asgjë tjetër për të shtuar.Përfaqësuesi i Koresë së Veriut në Kombet e Bashkuara ende nuk u është përgjigjur mesazheve që kërkojnë komente.Në një postim në blog, Microsoft u bëri thirrje udhëheqësve botërorë të “pohojnë se e drejta ndërkombëtare mbron objektet e kujdesit shëndetësor dhe të marrin masa për të zbatuar ligjin”.

LEXO EDHE:  Hakerat misteriozë vjedhin paratë për të bërë bamirësi

Kjo nuk është hera e parë që shtetet akuzohen se synojnë punën e vaksinave.Në korrik, Britania e Madhe tha se inteligjenca ruse ishte prapa shënjestrimit të hulumtimeve në Mbretërinë e Bashkuar, përfshirë vaksinën e Oksfordit.SH.B.A. akuzoi gjithashtu Kinën për veprimtari të ngjashme.Të dy vendet e kanë mohuar atë.E gjithë kjo është pjesë e një gare globale për një vaksinë pasi vendet kërkojnë avantazh mbi njëri-tjetrin.

Ka përfitime të mëdha ekonomike, sociale dhe shëndetësore – si dhe prestigj jashtë vendit dhe legjitimitet në vend – në zhvillimin e trajtimeve dhe vaksinave së pari dhe shpejt.Shumica e fushatave të bazuara në shtet kanë qenë në lidhje me spiunazhin – vjedhjen e informacionit – sesa përçarjen, por ka pasur gjithashtu një numër në rritje të rasteve të grupeve kriminale që përdorin ransomware kundër spitaleve.Microsoft u ka kërkuar qeverive në të gjithë botën që të mos synojnë kujdesin shëndetësor./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Apple vjen me ndryshime/ Dizejnon pjesët e iPhone dhe Mac

Publikuar

-

Nga

Apple vjen me ndryshime/ Dizejnon pjesët e iPhone dhe Mac

Nëse ju shikoni në Apple formacion të ri të iPhone dhe Macs, ndoshta do të lodheni për të parë dallimin nga modelet e vitit të kaluar. Ato janë afërsisht në të njëjtën madhësi dhe të njëtën formë. Familja e këtij viti iPhone 12 është pak më ndryshe se iPhone 11 i vitit 2019, megjithëse ekziston një iPhone 12 Mini i ri, më i vogël.

E njëjta gjë vlen edhe për eksterierët e Mac. Është e vështirë të përcaktosh ndryshimet. Por brenda, Apple ka bërë disa nga ndryshimet më të rëndësishme në pajisjet e saj në vite. Dhe vëzhguesit e Apple besojnë se ndryshimet do tw jenw të qëndrueshme.

Këto ndryshime janë 5G wireless për iPhone dhe prezantimi i procesorit të tij për Mac. Apple ka thënë që këto teknologji do të nënkuptojnë lidhje më të shpejta, më të besueshme për iPhone dhe jetë më të mirë të baterisë, performancës dhe transportueshmërisë për kompjuterët Mac. Ndryshimet e brendshme janë krijuar për të ndihmuar pajisjet Apple të dallohen nga një det i ngjashëm me konkurrues alumini dhe qelqi të profilit më të ulët.

“Përparime të kësaj madhësie vijnë vetëm nga bërja e ndryshimeve të guximshme,” tha CEO i Apple  Tim Cook gjatë një prej ngjarjeve të  Apple duke njoftuar ndryshimet . ”

LEXO EDHE:  Qeveria e Irakut konfirmon bashkëpunimin me Rusinë kunder ISIS

LEXO EDHE:  Mjekët nuk e vaksinuan, fëmija sot me shenja poliomeliti/ 5 vjet dosja fle në Prokurori

Analistët thonë se provat anekdotale sugjerojnë se Apple mund të ketë një goditje tjetër në duart e saj me iPhone dhe kompjuterat e rinj Mac. Vlerësuesit, përfshirë Patrick Holland të CNET, thanë se iPhone 12 është një nga telefonët më të mirë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Spotify zbulon këngët më të transmetuara të vitit 2020/ Ja në cilin vend renditet Dua Lipa

Publikuar

-

Nga

Drake, Bad Bunny, Dua Lipa dhe The Weeknd janë ndër artistët më të transmetuar të vitit 2020, sipas shifrave nga Spotify.

Drake është artisti më i njohur në Mbretërinë e Bashkuar, duke kërkuar pozicionin numër një nga Ed Sheeran.“Blinding Lights” e Weeknd ishte kënga më e luajtur në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa “Divisely Uninspired To A Hellish Extent” i Lewis Capaldi ishte albumi kryesor.Dhe Bad Bunny është artisti më i madh globalisht, që ka grumbulluar 8.3 miliardë transmetime.

Albumi i dytë i yllit Porto Rikan, YHLQMDLG shënoi 3.3 miliardë transmetime, pasuar nga The Weeknd’s “After Hours” dhe Post Malone’s “Hollywood’s Bleeding”.

“Fine Line” i Harry Styles dhe “Future Nostalgjia” e Dua Lipa zunë përkatësisht vendin e katërt dhe të pestë.

LEXO EDHE:  7 sëmundjet më të rrezikshme që janë zhdukur falë vaksinave

LEXO EDHE:  Hakerat misteriozë vjedhin paratë për të bërë bamirësi

Spotify tha se zhanri më i popullarizuar i vitit 2020 ishte muzika pop – duke pasqyruar një rritje të muzikës më të lumtur, uptempo gjatë pandemisë.

Podcaster Joe Rogan, i cili nënshkroi një marrëveshje ekskluzive me Spotify në fillim të këtij viti , ishte përgjegjës për podcastin më të dëgjuar të shërbimit. Shfaqje të tjera të njohura përfshinin Rosie dhe Chris Ramsey me “Sh * ged Married Annoyed”, dhe Biseda e Përditshme e Lajmeve e Times./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndalimi i Huawei/ Mbretëria e Bashkuar vendos fundin e përdorimit të rrjetit të ri 5G

Publikuar

-

Nga

Ndalimi i Huawei/ Mbretëria e Bashkuar vendos fundin e përdorimit të rrjetit të ri 5G

Ofruesit e telekomunikacioneve duhet të ndalojnë instalimin e pajisjeve Huawei në rrjetin celular 5G në Mbretërisë së Bashkuar nga shtatori, ka thënë qeveria.

Njoftimi vjen përpara një ligji të ri që do të zbulohet të Martën, i cili ndalon firmën kineze të përdor 5G. Sekretari dixhital Oliver Dowden tha se po bënte presion për “heqjen e plotë të shitësve me rrezik të lartë” nga rrjetet 5G. Afati i ri do të jetë më herët sesa pritej, megjithëse mirëmbajtja e pajisjeve të vjetra do të lejohet ende.

Rrjetet tani do të duhet të rregullojnë oraret e tyre për vendosjen e rezervave të kitit Huawei 5G që ata kanë ndërtuar.

LEXO EDHE:  Vritet ne atentat ambasadori i Rusise ne Turqi

LEXO EDHE:  Vritet ne atentat ambasadori i Rusise ne Turqi

Më parë, divizioni i ET i BT, Vodafone dhe Three UK do të kishin kohë deri në 2027 për të instaluar ndonjë pajisje të tillë të fituar para fundit të këtij viti – kur një ndalim blerje të hyjë në fuqi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE