Connect with Us

“Refuzoi” gjyqtarët problematikë/ E pastreha nga KLD në Apelin e Shkodrës

Vetingu

“Refuzoi” gjyqtarët problematikë/ E pastreha nga KLD në Apelin e Shkodrës

Publikuar

-

“Refuzoi” gjyqtarët problematikë/ E pastreha nga KLD në Apelin e Shkodrës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur hetimet-Vetting për gjyqtaren e Gjykatës së Apelit, Shkodër, Valbona Vata, në Mars të vitit 2019.
Ende nuk ka një datë për seancën dëgjimore për gjyqtaren Vata, e cila rezulton të jetë dhe një pjesë e rëndësishme e Shkollës së Magjistraturës, si eksperte në shumë drejtime dhe si pedagoge.

Njëherësh gjyqtarja ka punuar si pedagoge edhe në një universitet privat, ndërsa pesë vite ka punuar si kryeinspektore pranë Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Vata zëvendësoi përkohësisht Kreshnik Spahiu pas dorëheqjes së këtij të fundit.

Gjatë kohës që ka punuar në KLD, Vata raportohet të ketë injoruar një informacion të dërguar nga kryetari i Gjykatës së Durrësit, Ervin Metalla, për gjyqtarët problematikë. Bëhet fjalë për vitin 2009, kur dy shkresa të Metallës nuk morën përgjigje.

Në lidhje me pasurinë, gjyqtarja e Apelit të Shkodrës, përveçse të ardhurave nga paga, nga Shkolla e Magjistraturës, nga një universitet privat disponon edhe dy banesa. Një të kartën e një shtëpie banimi me sipërfaqe 78 m2 dhe një tjetër të blerë në vitin 2010 me sipërfaqe 71. 93 m2, vlerë me 6 300 000 lekë.

Për të shlyer këtë pronë ajo ka marrë kredi si e pastrehë në vlerën 5 000 000 lekë.

Më poshtë po sjellim pasurinë e deklaruar nga gjyqtarja Valbona Vata.

Viti 2003
Shtëpi banimi me sip 78 m2.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare, 0, 684 lekë.

Viti 2004
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare, 775 000 lekë.

Viti 2005
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare, 775 000 lekë.

Viti 2006
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare, 974 520 lekë.

Viti 2007
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare dhe kryeinspektore ne KLD, 1 039 520 lekë.
Kredi 300 000 lekë. Pa shlyer 170 052 84 leekë.

Viti 2008
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si kryeinspektore ne KLD, 1 478 333 lekë.
Kredi 300 000 lekë. Shlyer.

Viti 2009
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si kryeinspektore ne KLD, 1 605 899 lekë.

Viti 2010
Autoveturë, Volsvagen 300 000 lekë.
Porositur ap me sip 71 93 m2, vlerë me 6 300 000 lekë. Paguar 1 300 000 lekë. Pjesa tjetër 5 000 000 lekë do të paguhen në vitin 2011 me anë të kredisë si e pastrehë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si kryeinspektore ne KLD, 1 625 101 lekë.

Viti 2011
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si kryeinspektore ne KLD, 1 519 331 lekë.
Të ardhura nga paga si pedagoge, 85 950 lekë.

Viti 2012
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si kryeinspektore ne KLD, 1 492 192 lekë.
Të ardhura nga paga si pedagoge, 266 850 lekë.
Të ardhura si eksperte nga Shkolla e Magjistraturës, 36 000 lekë.
Kredi 5 000 000 lekë si e pastrehë. Pa shlyer 4 642 966 5 lekë.

LEXO EDHE:  Basha hesht për shkarkimin e Metës/ Topi: Nuk ka gojë të flasë, do ishte fatale...

Viti 2013
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si kryeinspektore ne KLD, 143 850 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare e Apelit në Shkodër, 1 117 824 lekë.
Të ardhura nga paga si pedagoge, 175 000 lekë.
Të ardhura si eksperte nga Shkolla e Magjistraturës, 187 200 lekë.
Të ardhura nga pjesëmarrja si eksperte në USAID, 43 740 91 lekë.
Kredi 5 000 000 lekë si e pastrehë. Pa shlyer 4 197 864 79 lekë.

Viti 2014
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare e Apelit në Shkodër, 1 245 072 lekë.
Të ardhura si eksperte nga Shkolla e Magjistraturës, 36 000 lekë dhe 82 800 lekë.
Të ardhura si eksperte e Unionit të Gjyqtarëve, 251 000 lekë.
Kredi 5 000 000 lekë si e pastrehë. Pa shlyer 4 224 237 00 lekë.

Viti 2015
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare e Apelit në Shkodër, 1 173 000 lekë.
Të ardhura si eksperte nga Shkolla e Magjistraturës, 46 550 lekë.
Të ardhura si pedagoge e jashtme në Shkollën e Magjistraturës, 1 229 lekë.
Të ardhiura si anëtare e komisionit të hartimit të tezave në Shkollën e Magjistraturës, 18 275 lekë.
Kredi 5 000 000 lekë si e pastrehë. Pa shlyer 3 944 299 00 lekë.

Viti 2016
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare e Apelit në Shkodër, 1 293 315 lekë.
Të ardhura si pedagoge e jashtme në Shkollën e Magjistraturës, 42 285 lekë.
Kredi 5 000 000 lekë si e pastrehë. Pa shlyer 3 599 422 lekë.

Viti 2017
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare e Apelit në Shkodër, 1 258 233 lekë.
Të ardhura si pedagoge e jashtme dhe eksperte në Shkollën e Magjistraturës, 142 799 lekë.
Kursime, 129 505 68 lekë.
Kredi 5 000 000 lekë si e pastrehë. Pa shlyer 3 164 242 lekë.
Pasuria e bashkëshortit.
Tokë, arë me sip 1 000 m2 me vlerë 2 000 000 lekë.
Autoveturë Damler Benz, 800 000 lekë.
Autoveturë Daimler Chrysler, 1 700 euro.
Gjendje kesh, 1 500 000 lekë.
Llogari rrjedhëse 442 809 20 lekë.
Të ardhura nga aktiviteti privat, 98 692 lekë.

Viti 2018
Llogari rrjedhëse me vlerë, 119 796 60 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare e Apelit në Shkodër, 1 324 830 lekë.
Të ardhura si pedagoge e jashtme dhe eksperte, 116 446 lekë.
Kredi 5 000 000 lekë si e pastrehë. Pa shlyer 2 848 675 lekë.
Gjendje kesh e bashkëshortit 1 000 000 lekë.
Të ardhura nga aktiviteti privat i bashkëshortit 4 602 580 lekë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Skadon mandati i Komisionit të Vettingut/ ISP jep alarmin

Publikuar

-

Nga

cna lajem vetting

Kushtetuta e RSH parashikon se në korrik 2022 mbaron mandati i Komisionit të Lartë të Kualifikimit, (KPK), struktura e nivelit të parë të vetingut në drejtësi, si dhe mandatet e Komisionerit Publik. Pas këtij mandati përgjegjësia për procesin e rivlerësimit i kalon autoriteteve të reja të sistemit të drejtësisë, KLGJ për gjyqtarët dhe KLP për prokurorët.

Rreth 10 muaj përpara mbarimit të mandatit kushtetues ende nuk kanë përfunduar Vettingun rreth gjysma e numrit të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Bilanci aktual dhe ritmet e vetingut na tregojnë se është e pamundur përfundimi i plotë i tij në afatin kushtetues.

Për rrjedhojë, ecuria e vettingut do të vijojë në organet e tjera të sistemit të drejtësisë ose parlamenti i ri do të duhet të ndërmarrë nismën për ndryshimin e afatit kushtetues përmes ndërhyrjeve të reja në Kushtetutë.

Sipas Institutit të Studimeve Politike, në dy rastet do të duhej që institucionet përgjegjëse, parlamenti, Ministria e Drejtësisë, KLGJ, KLP, etj, të bashkëvepronin për të marrë një vendim sa më optimal përpara afatit të parashikuar nga Kushtetuta.

LEXO EDHE:  Rindërtimi/ Ahmetaj: Në maj të 2022-shit do jetë zhdukur çdo shenjë e tërmetit

LEXO EDHE:  Parashikimi i motit/ Si pritet të jenë temperaturat nesër

Nëse zgjidhje do të konsiderohet ndryshimi i Kushtetutës kjo procedurë kërkon konsensus politik, kohë të mjaftueshme në dispozicion ashtu dhe qartësi mbi afatin e ri dhe pritshmëritë mbi ecurinë e vetingut në vitet e ardhshme. Nëse do të aplikohet baza aktuale kushtetuese, e cila ia kalon përgjegjësinë e vetingut organeve të reja të sistemit të drejtësisë, atëherë do të duhet që tani të punohet për akte rregullatore, të ketë rishikim të personelit dhe të buxhetit në dispozicion.

 Vetingut duhet të jetë dhe zë zbatohet si standard i njëjtë për të gjithë subjektet e rivlerësimit. Drejtësia e re meriton të jetë transparente, efektive, e besueshme, profesionale dhe me integritet.

 Koha është tani!

 Instituti i Studimeve Politike (ISP) është duke zbatuar projektin “Reforma: për një ritëm cilësor. Monitorim, sensibilizim dhe asistencë” mbështetur nga programi i shtetit të së drejtës të fondacionit Shoqëria e Hapur për Shqipërinë”, thuhet në reagimin e ISP-së./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

“Prokurorët dhe gjyqtarët që ngelën për Vjeshtë’/ “Emrat”, që do të japin llogari në Vetting

Publikuar

-

Nga

cna lajme vetting

Procesi i Vettingut po shkon drejt fundit. Ka ende prokurorë dhe gjyqtarë që nuk kanë dalë në Vetting për të nisur më pas me këshilltarët ligjorë.

Për muajin Shtator, deri më tani Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka caktuar 6 seanca, të cilat nisin me datë 7 Shtator me prokurorin e Lushnjës, Arben Dyla dhe me gjyqtaren Fierit, Adelina Zarka.

Një ditë më pas me Vettingun do të përballen gjyqtarja e Korçës Ariola Kristo dhe gjyqtarja e Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë, Kaçe Agolli.

Me datë 13 Shtator, është piketuar prokurori i Kurbinit, Arben Nika dhe me 15 Shtator rikthehet seanca dëgjimore në KPK, për prokurorin  Dritan Gina.

“Prokurorët dhe gjyqtarët e vjeshtës”

Arben Dyla

Arben Dyla

Prokurori i i Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lushnje, Arben Dyla, i është nënshtruar hetimit  administrativ nga trupa e KPK-së e përbërë nga  Brunilda Bekteshi, Suela Zhegu dhe Firdes Shuli.

Kujtojmë se Dyla ka qenë më herët prokuror në Mat,  i cili ka shoqëruar në Rripë ekspertët e Gjykatës së Hagës.

Në punën e tij si prokuror i Matit, ai kishte hetuar edhe rastin e diskutuar të të ashtuquajturës “Shtëpia e Verdhë”, duke hedhur poshtë pretendimet për trafik organesh në atë vend.

Dyla e ka filluar karrierën e tij si prokuror në vitin 2001 në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Mat. Në vitin 2008 ai është transferuar për të kryer funksionin në Prokurorinë e Lushnjes.

Adelina Zarka

Në korrik të vitit 2015 Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesit kallëzoi 17 zyrtarë e nëpunës civilë, për dyshimet se ata kanë fshehur apo refuzuar deklarimin e pasurisë.

Në listë ishte edhe emri i gjyqtares së Fierit, Adelina Zarka.

Nuk dihet se çfarë bëri Prokuroria me këtë listë, por emrat e atyre që ishin në kallëzimet e ILDKPKIK ishin edhe të refuzuarit e Ambasadës Amerikane.

Që do të thotë u është mohuar kërkesa për viza. Në fakt gjyqtarja Adelina Zarka në vitin 2014 ka hapur një depozite bankare me qëllim marrjen e vizës Kanadeze, siç duket për të udhëtuar drejt vendit ku i studionte vajza, por një gjë e tillë u raportua se i ishte mohuar.

Ariola Kristo

Gjyqtarja e Korçës Ariola Kristo, i është nënshtruar hetimeve  të Vetting që në muajin Dhjetor të vitit 2019.

LEXO EDHE:  Sherr në mes të Elbasanit/ Plagoset rëndë një person

LEXO EDHE:  Vizita e Ramës në Shkodër/ Zbardhet plani i PDKristo, në media është lakuar edhe si “viktimë” e dajës së saj gjyqtarit Stavri Kallço. Pasi ka pasur denoncime nga qytetarët se e njëjta çështje që është gjykuar nga Kallço në Apel dhe që është kthyer në shkallë të parë, është gjykuar nga gjyqtarja Kristo.

Në vitin 2016, Ministri i Drejtësisë në atë kohë, Ylli Manjani, urdhëroi nisjen e inspektimit, i cili përfundoi duke mos gjetur asnjë shkelje ligjore.

Kaçe Agolli

Gjyqtarja e Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë, Kaçe Agolli, rezulton se në vitin 2014 është ndëshkuar me masë disiplinore nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë.

Masa disiplinore me vërejtje është vendosur, pas kërkesës të Ministrit të Drejtësisë në atë kohë Nasip Naço, i cili vinte nga radhët e LSI-së.

Gjyqtarja  Agolli e ndëshkuar me vërejtje, sa i përket pasurisë,  deklarohet si e pastrehë.

Arben Nika

Prokurori Arben do të dalë para Vettingut me datë 13 Shtator. Nika nuk është një emër i panjohur pasi më herët, është ulur në detyrë, nga ish-Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla.

Kujtojmë se Llalla ndërsa ka pranuar  propozimin e Këshillit të Prokurorisë për uljen në detyrë për Prokurorin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kurbin Arben Nika,
Llalla ka vendosur masën kalim në detyrën e oficerit të policisë gjyqësore për një periudhë 1-vjeçare.

Sipas Llallës,  Nika me mosveprimet e tij kishte kryer shkelje disiplinore në formën e zvarritjes sistematike të hetimeve dhe mospërmbushjeve të detyra.

Dritan Gina

      Dritan Gina

Prokurori i Tiranës, Dritan Gina, një emër i njohur në sistemin e drejtësisë, do të njihet me rezultatet e hetimeve-Vetting me 15 Shtator 2021.

Procesi i Vetingut për Dritan Ginën ka nisur që në muajin nëntor të vitit 2019.

Dritan Gina është emëruar prokuror në Lushnje në vitin 2003, pasi përfundoi studimet në Shkollën e Magjistraturës. Më pas Gina ka ushtruar funksionin prokuror në Durrësit, drejtues i komanduar i Prokurorisë së Elbasanit dhe aktualisht prokuror në Tiranë.

Dritan Gina është bashkëshorti i Rovena Gashit, ish-drejtuese e Njësisë për Dekriminalizimin në Prokurorinë e Përgjithshme dhe e cilësuar si krahu i djathtë i ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla në Prokurorinë e Përgjithshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

U arrestua për korrupsion/ KPK shkarkon nga detyra prokurorin Sali Hasa

Publikuar

-

Nga

cna lajme vettingu

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra, prokurorin e Rrethit Gjyqësor Sarandë, Sali Hasa, i cili është arrestuar për korrupsion.

Vendimi është marrë nga trupa Gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Firdes Shuli, Etleda Çiftja.

Sipas KPK Hasa nuk ka deklarim të saktë, nuk ka burime dhe ka fshehur pasurinë. Ai ka deklaruar se ka shitur karabinanë, por nuk ka dokumente që e vërtetojnë. Për shtëpinë në Kavajë dhe në Sarandë ka pasur mungesë burimesh financiare. Edhe pse kishte kërkuar të kundërtën vetë z. Hasa nuk u pa i pranishëm as në këtë seancë.

Në seancën e kaluar të KPK u konstatua se Hasa ka bërë deklarime kontradiktore nëpër të gjitha deklaratat, duke mosdeklaruar detyrimet për blerjen e apartamentit.

LEXO EDHE:  Vizita e Ramës në Shkodër/ Zbardhet plani i PD

LEXO EDHE:  Emri- Kush është deputeti i LSI që bleu Kafen e Madhe në Shkodër/Pasuri marramendëse

Prokurori Sali Hasa u arrestua nga SPAK pasi akuzohet se pushonte çështjet penale kundrejt pagesave.

Arrestimi ka ndodhur më 19 qershor dhe u arrit të zbulohej nga një hetim i nisur në shkurt 2020 për trafik kanabis që zbuloi një grup kriminal, i cili jo vetëm trafikonte drogë, por trukonte ndeshje dhe korruptonte zyrtarë publik./CNA.al

Patundshmëri dhuratë për fëmijët e prokurorit/ Sali Hasa “uzurpon” institucionet me familjarëSPAK “bastis” zyrën e prokurorit/ Si ra në “grackë” Sali Hasa

U arrestua për korrupsion/ SPAK nis hetim pasurie për prokurorin Sali Hasa

Me pranga në duar/ Prokurori Sali Hasa del nesër para Vetingut

LEXO TE PLOTE