Connect with Us

Ndalimi i shkarkimit të Tik Tok në SHBA/ Çfarë po ndodh me aplikacionin?

Teknologji

Ndalimi i shkarkimit të Tik Tok në SHBA/ Çfarë po ndodh me aplikacionin?

Publikuar

-

Ndalimi i shkarkimit të Tik Tok në SHBA/ Çfarë po ndodh me aplikacionin?

Departamenti i Tregtisë i SH.B.A.-së ka ndaluar një ndalim të TikTok që do të hynte në fuqi të Enjten mbrëma. Urdhri do të kishte ndaluar shkarkimin e aplikacionit në SH.B.A. departamenti i Tregtisë vonoi ndalimin “në pritje të zhvillimeve të mëtejshme ligjore”, duke cituar një vendim të gjykatës së Filadelfias nga shtatori ku tre TikTokers të shquar kishin argumentuar që aplikacioni duhet të lejohej të veprojë në Amerikë.

Vendimi do të jetë një lehtësim për rreth 100 milion përdorues të TikTok në SHBA. Në shtator, pronari kinez i TikTok, ByteDance njoftoi një marrëveshje me Walmart dhe Oracle për të zhvendosur pasuritë e TikTok në SHBA në një njësi të re të quajtur TikTok Global.

Donald Trump e përkrahu paraprakisht marrëveshjen. Megjithatë të martën TikTok tha se nuk kishte asnjë reagim nga qeveria e SHBA në dy muaj. Presidenti Trump ka thënë se dëshiron që TikTok t’i shitet një kompanie amerikane. Si ai, ashtu edhe sekretari i shtetit Mike Pompeo, kanë thënë në mënyrë të përsëritur se të dhënat e përdoruesve të SH.B.A.-së mund t’i kalohen qeverisë kineze, megjithëse nuk janë paraqitur prova që e tregojnë këtë. TikTok mohon akuzat. Aplikacioni tashmë është i ndaluar në Indi, pas një përplasje diplomatike me Kinën. TikTok nuk mund të arrihej për koment./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Spotify zbulon këngët më të transmetuara të vitit 2020/ Ja në cilin vend renditet Dua Lipa

Publikuar

-

Nga

Drake, Bad Bunny, Dua Lipa dhe The Weeknd janë ndër artistët më të transmetuar të vitit 2020, sipas shifrave nga Spotify.

Drake është artisti më i njohur në Mbretërinë e Bashkuar, duke kërkuar pozicionin numër një nga Ed Sheeran.“Blinding Lights” e Weeknd ishte kënga më e luajtur në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa “Divisely Uninspired To A Hellish Extent” i Lewis Capaldi ishte albumi kryesor.Dhe Bad Bunny është artisti më i madh globalisht, që ka grumbulluar 8.3 miliardë transmetime.

Albumi i dytë i yllit Porto Rikan, YHLQMDLG shënoi 3.3 miliardë transmetime, pasuar nga The Weeknd’s “After Hours” dhe Post Malone’s “Hollywood’s Bleeding”.

“Fine Line” i Harry Styles dhe “Future Nostalgjia” e Dua Lipa zunë përkatësisht vendin e katërt dhe të pestë.

LEXO EDHE:  Uragani ‘Laura’ në SHBA/ Humbin jetën 4 persona, mijëra amerikanë pa energji elektrike

LEXO EDHE:  SHBA shton buxhetin për ushtarakët shqiptarë

Spotify tha se zhanri më i popullarizuar i vitit 2020 ishte muzika pop – duke pasqyruar një rritje të muzikës më të lumtur, uptempo gjatë pandemisë.

Podcaster Joe Rogan, i cili nënshkroi një marrëveshje ekskluzive me Spotify në fillim të këtij viti , ishte përgjegjës për podcastin më të dëgjuar të shërbimit. Shfaqje të tjera të njohura përfshinin Rosie dhe Chris Ramsey me “Sh * ged Married Annoyed”, dhe Biseda e Përditshme e Lajmeve e Times./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndalimi i Huawei/ Mbretëria e Bashkuar vendos fundin e përdorimit të rrjetit të ri 5G

Publikuar

-

Nga

Ndalimi i Huawei/ Mbretëria e Bashkuar vendos fundin e përdorimit të rrjetit të ri 5G

Ofruesit e telekomunikacioneve duhet të ndalojnë instalimin e pajisjeve Huawei në rrjetin celular 5G në Mbretërisë së Bashkuar nga shtatori, ka thënë qeveria.

Njoftimi vjen përpara një ligji të ri që do të zbulohet të Martën, i cili ndalon firmën kineze të përdor 5G. Sekretari dixhital Oliver Dowden tha se po bënte presion për “heqjen e plotë të shitësve me rrezik të lartë” nga rrjetet 5G. Afati i ri do të jetë më herët sesa pritej, megjithëse mirëmbajtja e pajisjeve të vjetra do të lejohet ende.

Rrjetet tani do të duhet të rregullojnë oraret e tyre për vendosjen e rezervave të kitit Huawei 5G që ata kanë ndërtuar.

LEXO EDHE:  Drejtonin mjetin në gjendje të dehur/ Ndalohen 3 shtetas, pezullohen 8 leje drejtimi

LEXO EDHE:  SHBA shton buxhetin për ushtarakët shqiptarë

Më parë, divizioni i ET i BT, Vodafone dhe Three UK do të kishin kohë deri në 2027 për të instaluar ndonjë pajisje të tillë të fituar para fundit të këtij viti – kur një ndalim blerje të hyjë në fuqi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

FOTOT-Kjo është makina elektrike më e shitur në Europë

Publikuar

-

Nga

1,127,624 makina të reja janë shitur në Europë muajin e kaluar, që është 7% më pak se në tetor 2019.  Teksa 26.8% e numrit të përgjithshëm të makinave të reja të shitura ishin me një formë të makinës së elektrike.

Makinat e elektrike më të shitura në tetor ishin hibride, të cilat zënë 32% të automjeteve totale të elektrike të shitura. Ndërsa modeli më i shitur tërësisht elektrik në muajin tetor ishte Volkswagen ID.3, me 10,475 njësi të shitura.

Vendi i parë u mbajt më parë nga Tesla Model 3  por marka amerikane ra në renditje muajin e kaluar, pjesërisht për shkak të kohës së dërgesave të Tesla , të cilat pritet të mbërrijnë në nëntor.

LEXO EDHE:  Lufta e titanëve/ Raundi i ri

LEXO EDHE:  Protestat e dhunshme në Bejrut, reagon SHBA

Sa i përket makinave me karburant të zakonshëm, muajin e kaluar solli rezultate të forta për Opel / Vauxhall . Corsa hatchback i markës u bë makina e tretë më e shitur në Evropë si për tetorin ashtu edhe për vitin deri më tani, duke shitur 21,220 njësi muajin e kaluar, 59% më shumë sesa makina e gjeneratës së mëparshme e arritur në tetor 2019./ CNA.al

LEXO TE PLOTE