Connect with Us

VIDEO 5G/ A janë valët elektromagnetike shkaku i kancerit tek punonjësit e Atos?

Kuriozitete

VIDEO 5G/ A janë valët elektromagnetike shkaku i kancerit tek punonjësit e Atos?

Publikuar

-

Rrjeti telefonik 5G dhe vendosja e antenave të reja rele që do ta shoqërojnë atë po shkaktojnë shumë frikë.

Cilat mund të jenë efektet e valëve elektromagnetike në shëndetin tonë?

A kanë ata një lidhje me këto kancere të trurit të diagnostikuara në disa punonjës të një kompanie në Yvelines?

Ekstrakt nga “Hetimi i mëtejshëm” i 12 nëntorit 2020.

Me qendër në Clayes-sous-Bois, në Yvelines, Atos është një kompani shumëkombëshe franceze e specializuar në shërbimet e IT, një gjigant dixhital. Rrethuar nga tre antena rele, ndërtesa e saj qendrore përmban dhoma kompjuteri, servera, furnizime me energji … ose shumë burime të rrezatimit elektromagnetik.

Me qendër në Clayes-sous-Bois, në Yvelines, Atos është një kompani shumëkombëshe franceze e specializuar në shërbimet e IT, një gjigant dixhital.
Rrethuar nga tre antena rele, ndërtesa e saj qendrore përmban dhoma kompjuteri, servera, furnizime me energji … ose shumë burime të rrezatimit elektromagnetik.

Burime të shumta të rrezatimit elektromagnetik

Gérard Duchastenier ka kaluar më shumë se tridhjetë vjet në kompani.
Kur reporterët e “Complément d’inquête” mblodhën dëshminë e tij, ky ish-inxhinier kompjuteri kishte luftuar me kancerin për më shumë se një vit.
Kjo u deklarua në vitin 2019, katër vjet pas pensionit të tij.
Në MRI, “scaner” atij ju gjet se kishte një glioma (ose glioblastoma), një tumor shumë agresiv, në rajonin e djathtë!

Gazetarët ishin në gjendje të identifikonin ambientet në të cilat ai punonte, pikërisht përpara një stacioni bazë për njërin prej tyre, ose në bodrum, në një dhomë kompjuterash që ai punonte me një koleg.

Dy orë në ditë në celular!

Punoja shumë afër serverave,” shpjegon ai.
Këta serverë të mëdhenj janë plot me programe kompjuteri që dridhen.
Mund të themi se nuk fare është mirë pran tyre… por në fund të fundit, ajo është punë “!

Kur Gérard Duchastenier mësoi për sëmundjen e tij, ai kontaktoi me ish kolegun e tij.
Por ashtu si ai, edhe ky i kalonte mbi dy orë çdo ditë në celular.
Ashtu si ai, edhe ky ish koleg po vuan nga një glioma, ai e mësoi me keqardhje lajmin, por kolegu e kishte “në anën e majtë, shpjegon ai.
Dhe është e vërtetë që atje,,,, unë bëra lidhjen me fushën elektromagnetike dhe me kushtet e punës”.

Shtatë raste të konfirmuara të gliomës kemi në mesin e punonjësve midis, 2015 dhe 2019!

LEXO EDHE:  Deutsche Telekom demonstron antenat e para në Europë, lëshojnë sinjalin 5G nga Berlini

Në kompani, dy inxhinierët nuk ishin të vetmit që kishin te zhvilluar një glioma kancerohjene.
Midis 2015 dhe 2019, jane zbuluar edhe shtatë raste të këtij kanceri të rrallë të trurit u gjetën midis 1.000 punonjësve të Atos dhe dhjetë të tjerëve në afërsi të zones.

Gérard Duchastenier vdiq më 22 korrik 2020.
Që nga ajo datë, një rast i tetë i gliomës është zbuluar në sitin Clayes-sous-Bois.
Në selinë e Atos, tre raste të reja të kancerit të trurit u zbuluan gjithashtu në një zyrë të vetme.
Një sondazh është nisur për të hedhur dritë në mjedisin e punës.

Ekstrakt nga “5G: vala e dyshimit”, një dokument për të parë në “Hetim i mëtejshëm” më 12 nëntor 2020.

Përgatiti për shqip, Hamza HATIKA

https://www.francetvinfo.fr/internet/telephonie/5g/video-5g-les-ondes-electromagnetiques-sont-elles-a-l-origine-de-cancers-chez-les-salaries-d-atos_4147771.html?fbclid=IwAR1w5zO57HDOovFRKB0OsFB4d75Xieji0lJv0Isg1d3u6Qh9Z_aWW7k1m2k

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Imazhet mahnitëse të anijes me përmasat më të mëdha në botë

Publikuar

-

Nga

Imazhet mahnitëse të anijes me përmasat më të mëdha në botë

Një anije kërkimi shkencore, me përmasat e anijes më të gjatë të lundrimit në botë do të lundrojë në det në vitin 2025 me 22 laboratorë të përparuar dhe mbi 400 persona në bord.

Anija “Earth 300” është krijuar për të ‘bashkuar shkencën dhe eksplorimin për t’u përballur me sfidat më të mëdha të Tokës’, sipas themeluesit të Iddes Yacht, prodhuesit të anijes, Salas Jefferson, i cili thotë se do të kujdeset për rreth 160 shkencëtarë njëkohësisht.

Anija është e ndërtuar me teknologji ekologjike, një ‘sferë shkencore’ dhe do të mundësohet nga një reaktor i kripës së shkrirë, një lloj gjeneratori i energjisë bërthamore që përdor kripërat e fluorit të shkrirë si një ftohës dhe funksionon me presion të ulët.

Kur të nisë, ajo do të veprojë si një ‘platformë ekstreme e teknologjisë për shkencën, eksplorimin dhe inovacionin në det’, sipas Iddes, i cili thotë se 22 laboratorët e tij do të pajisen me robotikë dhe sisteme të inteligjencës artificiale.

LEXO EDHE:  Risia e Apple për këtë vit/ iPhone 12, smartphone i parë me rrjetin 5G

LEXO EDHE:  Nokia përfundon marrëveshjen 5G me BT për të hequr paketën e Huawei në rrjetin EE

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Imazhi mahnitës i dunave në Mars që rrethojnë polin e veriut në planetin e kuq

Publikuar

-

Nga

NASA ka publikuar një pamje mahnitëse të një “deti dunash” që valëzojnë nëpër planetin e kuq. Pamja që të lë pa frymë u kap nga sonda marsiane më e gjatë e Nasa-s.

Imazhi gjithashtu tregon Polin e Akullt të Veriut të Marsit.

“Një det me duna të errëta, i skalitur nga erërat në linja të gjata, rrethon polin verior të Marsit”, tha NASA.

Agjencia hapësinore e përshkroi rajonin si një zonë aq të madhe sa Teksasi.Në këtë imazh me ngjyra të rreme, zonat me temperatura më të ftohta regjistrohen në ngjyrime blu. Ndërsa tiparet më të ngrohta dhe të përshkruara në të verdhë dhe portokalli.

Kështu, dunat e errëta, të ngrohura nga dielli shkëlqejnë me një ngjyrë të artë. Vetë imazhi tregon një zonë të gjerë afërsisht 19 milje (30 km).NASA krijoi skenën duke kombinuar shumë imazhe të kapura midis dhjetorit 2002 dhe nëntorit 2004.

LEXO EDHE:  Shqipëria fillon testimin e internetit 5 G

LEXO EDHE:  Pse teknologjia 5G, është mëse e sigurtë për njerëzit

Ata u këputën nga Sistemi i Imazheve të Emetimeve Termike në orbitën Mars Odyssey. Marsi Odyssey i Nasa nisi në 7 Prill 2001, i ngarkuar për të orbituar Marsin dhe për të mbledhur të dhëna.

Pjesa më e madhe e kësaj ka përfshirë përdorimin e spektrometrave dhe imazheve termikë për të zbuluar provat e ujit dhe akullit në Mars. Por gjithashtu është zbuluar shumë për gjeologjinë dhe rrezatimin marsian. NASA madje ka përdorur Odyssey si një stacion stafetë të koms për roverin legjendar Curiosity, i cili u ul në Mars në verën e 2012.

Ky imazh u prezantua si pjesë e një seti të veçantë fotografish që shënojnë 20 vjetorin e Odyssey. Kanë kaluar pak më shumë se 20 vjet që kur Odyssey nisi, ndërsa përvjetori i saj i 20-të orbital do të zhvillohet në 24 tetor të këtij viti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nasa zbulon çfarë fshihet pasi fotos së “ylberit” në Mars

Publikuar

-

Nga

Nasa zbulon çfarë fshihet pasi fotos së "ylberit" në Mars

NASA ka hutuar tifozët e hapësirës duke lëshuar një imazh të asaj që duket të jetë një ylber në Mars.

Shiu në Mars nuk është i mundur kështu që fotografia u bë virale ndërsa njerëzit u përpoqën të dilnin me një shpjegim.

Agjencia Amerikane e Hapësirës fillimisht nuk dha asnjë përgjigje dhe mbishkroi vetëm imazhin: “Rover Mars Perseverance i NASA-s fitoi këtë imazh të zonës në pjesën e prapme të saj duke përdorur Kameran e Perseverance.”

Disa ekspertë sugjeruan se ishte një “pluhur” i krijuar nga grimcat e pluhurit në planet.

Të tjerët menduan se mund të ishte një shpërthim i lentes së kamerës. Sidoqoftë, Laboratori Jet Propulsion i Nasa më në fund ka dhënë disa përgjigje për botimin e teknologjisë Futurism .

LEXO EDHE:  Kur produktet kozmetike ishin radioaktive

LEXO EDHE:  Shqipëria fillon testimin e internetit 5 G

Specialisti i marrëdhënieve me mediat JPL, Andrew Good, konfirmoi botimin: “Ajo që po shihni atje është një shpërthim i lenteve.

Rover Perseverance mbërriti në Mars në Shkurt të këtij viti dhe ka gjashtë kamera në bord. Megjithëse nuk do të jetë në gjendje të kapë një imazh të ylberit për shkak të kushteve atmosferike të Marsit, disa shkencëtarë mendojnë se “breshëri akulli” do të ishin të mundshëm në Mars.

Icebow është një fenomen që mund të shfaqet në atmosferë por shoqërohet me ndërveprimin e dritës së diellit me kristalet e akullit dhe jo me pikat e shiut./ CNA.al

LEXO TE PLOTE