Connect with Us

Pamjet brenda Infektivit/ Justifikohet Rama: Na është dashur t’i japim duke parë lajmet e rreme të publikuara

Politikë

Pamjet brenda Infektivit/ Justifikohet Rama: Na është dashur t’i japim duke parë lajmet e rreme të publikuara

Publikuar

-

Pamjet brenda Infektivit/ Justifikohet Rama: Na është dashur t'i japim duke parë lajmet e rreme të publikuara

Në një kohë kur shifrat me coronavirus në vend po rriten dita-ditës, në një konferencë për mediat, kryeministri Edi Rama mohoi akuzat e ngritura nga opozita për kolaps në sistemin shëndetësor dhe për mjekim të të infektuar në autoambulanca.

“Është e pajustifikueshme me asgjë, që sot t’u thuhet në mënyrë të përditshëm njerëzve se spitalet janë në kolaps, se nuk është e vërtetë”, tha Rama.

Edhe pse zgjodhi që të sulmojë kundërshtarët politik, shefi i qeverisë prej dy ditësh përmes kanalit të tij në “facebook”, ka servirur për mediat pamje ekskluzive nga spitali covid 1, por duke sjellë vetëm një realitet, atë të ERTV.

Euronews Albania zgjodhi që të mos i transmetojë pamjet e montuara me efekte e muzikë, por të pyesë kryeministrin se pse nuk ia le medias ketë mision për informimin e publikut. Shefi i qeverisë e argumentoi duke sjellë në vëmendje lajmet e rreme, të ashtuquajtura ‘fakenews’

“Ka ndodhur edhe më parë që të hyjnë mediat me autorizime të veçanta, nuk është diçka e pamundur. Na është dashur të japim këtë informacion duke parë se sa shumë lajme të rreme dhe sa shumë dezinformim ka”, tha Rama.

LEXO EDHE:  “Nëse shani Ramën në Facebook, futeni në burg”/ Altin Goxhaj tregon rastin e një të riu

Gjatë konferencës me fokus tek shëndetësia, kryeministri Rama lajmëroi se do të ketë një paketë ndihme për familjet në nevojë, ndërsa deklaroi se po punohet për rimbursim të pacientëve që trajtohen në shtëpi, por nuk dha një datë fikse se kur të prekurit do mund të përfitojnë.

“Kemi gati edhe një paketë tjetër, një paketë tjetër, e cila do të dalë shumë shpejt, qoftë për të mbështetur të sëmurët për barnat esenciale, qoftë për të mbështetur familjet në ndihmë ekonomike”, tha Rama./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nëse Basha del forcë e parë ia japim mandatet”/ Topollaj: Marrëveshje me PD vetëm me një kusht

Publikuar

-

Nga

“Nëse Basha del forcë e parë ia japim mandatet”/ Topollaj: Marrëveshje me PD vetëm me një kusht

Anëtari i bordit drejtues në Bindjen Demokratike Fabjan Topollaj u shpreh se nëse kreu i PD Lulzim Basha merr mbështetje masive dhe mund të fitojë pushtetin me mandatet e BD-së, ato janë gati që t’i japin mbështetje por me një kusht.

“Vota jonë do jetë poatjetër nëse Basha merr mbështetje masive për të qenë kryeministër. Nëse jemi përcaktuese ne shkojmë me Bashën nëse plotëson kushtet tona siç është fillimi i ndryshimit të soistemit politik. Zoti Patozi se ka pasur kurrë këtë kusht që Basha do ikë.

Do bëjmë marrëveshje me Pd nëse plotëson kushtet tona. Nëse Basha del forcë e parë dhe ka mundësi të fitojë qeverinë me ne ne ia japim mandatet, por me kushtin e fillimit të demokratizimit”, tha ai për “Report Tv”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kur mora mandatin kisha tension me Bashën”/ Artur Roshi tregon pse firmosi koalicion me PD

Publikuar

-

Nga

“Kur mora mandatin kisha tension me Bashën”/ Artur Roshi tregon pse firmosi koalicion me PD

Artur Roshi, emri të cilit ishte surprizë në koalicionin e firmosur me PD, pasi Partia e Ballit Kombëtar nuk pranoi të digjte mandate pas vendimit të opozitës së bashkuar. Por përtej kësaj duket se Basha e ka ftuar në koalicion dhe Roshi e quajti si bashkëpunim pasi i bashkojnë idetë dhe filozofitë e politikës.

Roshi nuk pranoi që mes Bashës dhe tij të kishte krisje, por u sigurua të theksonte se ai me qëndrimet e tij në Kuvend gjithmonë ka qenë pjesë e opozitës së bashkuar dhe për këtë ka ndodhur dhe bashkëpunimit.

“Qëndrimet  e mia kanë qenë në koherencë me Bashën, aludimet e bëra nuk janë punë të miat. Vjen natyrshëm  kam një bashkëpunim me Bashë që nga 2005 dhe nuk është shkëputur që në këtë periudhë. Në ditën e marrjes së mandati mund të kishte pak tension mes nesh, por qëndrimet e mia në politikë  të mbajtur në kuvend ka treguar edhe që unë kam qenë gjithmonë pjesë e opozitës së bashkuar. Idetë dhe filozofia nuk na ndajnë më të djathtën por na bashkojnë për të bashkëpunuar”, tha Roshi në Report Tv./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Shabani: Nuk do jemi patericë e asnjë force politike

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Shabani: Nuk do jemi patericë e asnjë force politike

Endri Shabani ka komentuar në “Open” për përçarjen e opozitës duke thënë se partia e tij “Nisma Thurje” nuk ka të bëjë aspak me Lulzim Bashën.

Megjithatë thekson se nuk do të jenë “patericë” e askujt dhe synimi është që të ketë dobësim të kryetarëve dhe funksionim të institucioneve.

“Nuk do të jemi patericë e asnjë force politike. Ne po garojmë me një program e platformë ligjvënëse. Unë besoj që Lulzim Basha me LSI-në mund ta rrëzojnë Ramën, s’kanë nevojë për neve. Të thonë se janë më mirë se Rama është shumë e lehtë. Por unë them se kjo nuk mjafton. Nëse nuk kemi një dobësim të kryetarëve, të liderëve, nëse nuk kemi funksionim të institucioneve, nuk mjafton”, tha Shabani./CNA.al

LEXO TE PLOTE