Connect with Us

Nuk ndalet Gjergj Luca/ Rozafa “mbërrin” në Maliq, synohet punësimi i 1000 personave

Sociale

Nuk ndalet Gjergj Luca/ Rozafa “mbërrin” në Maliq, synohet punësimi i 1000 personave

Publikuar

-

Nuk ndalet Gjergj Luca/ Rozafa “mbërrin” në Maliq, synohet punësimi i 1000 personave

Rozafa nuk ndalet dhe as Gjergj Luca. Pas punësimit të 1000 personave në Labinot, 200 personave në Gramsh, 250 të punësuar në Përrenjas, tashmë Rozafa mbërriti në juglindje të vendit, ku synon të punësojë minimalisht 1000 persona të tjerë.

Bashkia e Maliqit sapo ka nënshkruar kontratën me kompaninë Rozafa, e germadhat e ish-fabrikës së sheqerit tashmë do të kthehen në jetë dhe punësim.

Është e rëndësishme, jo vetëm për banorët e qytetit të Maliqit, por dhe të njësive administrative Libonik, Pojan, Vreshtas dhe ndoshta deri në Korçë. Ata të cilët duan të punojnë, të krijojnë të ardhura për familjet e tyre, sot u hapet një dritë jeshile.

LEXO EDHE:  Pas Librazhdit, Basha ‘zbarkon’ në Përrenjas/ Të djathtë e të majtë të votojnë ndryshimin

Luca premton kthimin në jetë të fabrikës së dikurshme të sheqerit dhe kthimin e saj në një vend punësimi.

Shumë shpejt bashkia e Maliqit dhe zonat përreth do të kenë një mundësi punësimi dhe emigracioni nuk do të jetë zgjidhja e vetme për të jetuar.

Fabrika e dikurshme do të shëndërrohet njësoj sikur ndodhi me ish-rezervat e shtetit në Labinot të Elbasanit, të cilat sot janë shëndërruar në një qytezë brenda qytetit dhe atraksion turistik gjithashtu. Njësoj si u shëndërrua reparti ushtarak në Gramsh apo ish ambjentet  e minjerës së hekur-nikelit në Prrenjas./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Bashkia e Tiranës hap aplikimet për regjistrimin e fëmijëve në çerdhe

Publikuar

-

Nga

Bashkia e Tiranës hap aplikimet për regjistrimin e fëmijëve në çerdhe

Bashkia e Tiranës hap aplikimit për regjistrimin e fëmijëve në çerdhe

Në datat 07 – 11 Qershor 2021 në çdo çerdhe publike të Bashkisë Tiranë, do të kryhet procedura e aplikimit për regjistrimin e fëmijëve në çerdhe.

Drejtoria e Përgjithshme e Çerdheve dhe Kopshteve, bën me dije se fëmijët që kanë frekuentuar çerdhen në sezonin 2020-2021 dhe që mbushin moshën 3 vjeç, deri më datë 15 Shtator 2021, do të regjistrohen automatikisht në kopsht.

Bashkia e Tiranës kërkon bashkëpunimin e  prindërve për të bërë brenda datës 26 qershor 2021 deklarimin pranë çerdhes ku fëmija ka frekuentuar ,  kopshtin në të cilin dëshirojnë të regjistrojnë fëmijën.

LEXO EDHE:  “Shoqëria me Edin ka filluar para se të vinim në jetë”/ Gjergj Luca flet pa dorashka, zbulon marrëdhënien me kryeministrin

LEXO EDHE:  E rëndë në Maliq/ Babai shtyp me traktor të birin 5-vjeçar

“Kopshti i përzgjedhur nga prindërit, duhet të jetë në njësinë administrative ku aktualisht ndodhet vendbanimi i fëmijës”, thuhet në njoftim.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rikthehen vranësirat/ Si e parashikojnë motin sinoptikanët për nesër

Publikuar

-

Nga

Rikthehen vranësirat/ Si e parashikojnë motin sinoptikanët për nesër

Ditën e nesërme vendi ynë do të ndikohet nga kalimi i një fronti të ftohtë atmosferik, shoqëruar me masa ajrore të paqëndrueshme dhe të lagështa.

Moti do të jetë me vranësira mesatare dhe të dendura por nuk do të mungojnë intervalet e shkurtra me diell.

Sipas Shërbimit Meteorologjik, vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët.

Në zonën e veriut dhe qendër reshjet do të jenë me intensitet deri mesatar në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike.

LEXO EDHE:  Digjet godina e vjetër në Maliq/Çfarë kishte brenda

LEXO EDHE:  Video e sherrit të Luçiano Boçit me Gjergj Lucën/ Ish-deputeti e godet me grushta

Era do të fryjë nga kuadrati i jugut me shpejtësi 1-8m/sek, përgjatë vijës bregdetare deri në 12m/sek, erë me rrahje shoqëruar me valëzim në dete i forcës 1 ballë.

Ndërkohë, temperaturat parashikohen në:

zonat malore 10°C deri në 22°C

zonat e ulëta 11°C deri në 23°C

zonat bregdetare 12°C deri në 22°C./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Imuniteti i tufës dhe variantet e reja Covid/ Epidemiologu Alimehmeti jep detaje

Publikuar

-

Nga

Alimehmeti parashikim shpresëdhënës/ “Po i afrohemi imunitetit të turmës”

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka komentuar situatën pandemike në të cilën ndodhet vendi.

Alimehmeti ka bërë me dije se është akoma herët për të folur për fundin e pandemisë, por sipas tij fatmirësisht deri më tani të dhënat janë të mira.

Ai ka theksuar se përdorimi i vaksinës dhe imuniteti natyror duket se deri më tani kanë dhënë dhe rezultatet e tyre në imunitetin e popullatës.

Është fundi i një volumi të serisë së librave që po bën pandemia, dhe duhet të presim nëse autori (virusi) do të shkruajë libër tjetër. Jemi të shqetësuar për moshën e vjetër por fatmirësisht po mbulohet nga pjesa e vaksinimit dhe deri më tani numri më i madh i shqiptarëve tashmë janë imunizuar në mënyrë natyrale ose me vaksinë.

Vaksinimi në popullsitë e vogla është më i lehtë dhe bën që vala e tretë është më e butë dhe më e lehtshëm për të kaluar. Ne akoma nuk dimë shumë gjëra nga imunologjia, por ka disa lloj indikacionesh se ky imunitet do të zgjasë. Para një muaji OBSH ka thënë se do të zgjasë 6 deri në 9 muaj. Ka shumë studime dhe më i fundi i bërë nga Danimarka thuhet se në në 12 muaj e gjejmë dhe imunitetin.

Merret gjaku dhe vendoset në kontakt me virusin për të parë sesi reagon. Problematika e Sars Cov 1 është më i madh se Sars Cov 2, por është parë lidhja me viruset e tjera. Këto janë thjesht të dhëna vëzhgimore jo eksperimentale janë një seri informacionesh që na mbështesin hipotezën tonë se imuniteti viral zgjat mjaftueshëm dhe nuk është vetëm çështje muajsh por është vitesh”, ka thënë Alimehmeti i ftuar në studion e ABC./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE