Connect with Us

Instagram merr masat për të ndaluar postimet e vetë-dëmtimit dhe vetëvrasjes

Teknologji

Instagram merr masat për të ndaluar postimet e vetë-dëmtimit dhe vetëvrasjes

Publikuar

-

Instagram ka prezantuar një teknologji të re për të njohur vetë-dëmtimin dhe përmbajtjen e vetëvrasjes në aplikacionin e saj në MB dhe Evropë.Mjetet e reja mund të identifikojnë imazhet dhe fjalët që thyejnë rregullat e saj për postimet e dëmshme.

Do t’i bëjë postimet më pak të dukshme në aplikacion dhe, në raste ekstreme, do ta heqë atë automatikisht.Facebook, i cili zotëron Instagram, tha se ishte një “hap i rëndësishëm” por kompania donte të bënte “shumë më tepër”.

Kreu i Instagram Adam Mosseri detajoi sistemin e ri, i cili përdor inteligjencën artificiale, në një postim në blog në faqen e tij të internetit .

Referenca njerëzore

Teknologjia ekziston tashmë jashtë Evropës në Facebook dhe Instagram.Postimet e identifikuara si të dëmshme nga algoritmi mund t’u referohen moderatorëve njerëzorë, të cilët zgjedhin nëse do të ndërmarrin veprime të mëtejshme – përfshirë drejtimin e përdoruesit për të ndihmuar organizatat dhe informimin e shërbimeve të urgjencës.

LEXO EDHE:  Masat ndaj COVID-19/ Policia patrullim gjatë gjithë natës në Tiranë e Kamëz

Por Instagram i tha agjencisë së lajmeve të Shoqatës së Shtypit të Mbretërisë së Bashkuar se referimi njerëzor nuk ishte aktualisht pjesë e mjeteve të reja në MB dhe Evropë për shkak të konsideratave të privatësisë së të dhënave të lidhura me Rregulloren e Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave (GDPR). Firma e mediave sociale tha se zbatimi i një procesi referimi do të ishte hapi i saj i ardhshëm./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Apple vjen me ndryshime/ Dizejnon pjesët e iPhone dhe Mac

Publikuar

-

Nga

Apple vjen me ndryshime/ Dizejnon pjesët e iPhone dhe Mac

Nëse ju shikoni në Apple formacion të ri të iPhone dhe Macs, ndoshta do të lodheni për të parë dallimin nga modelet e vitit të kaluar. Ato janë afërsisht në të njëjtën madhësi dhe të njëtën formë. Familja e këtij viti iPhone 12 është pak më ndryshe se iPhone 11 i vitit 2019, megjithëse ekziston një iPhone 12 Mini i ri, më i vogël.

E njëjta gjë vlen edhe për eksterierët e Mac. Është e vështirë të përcaktosh ndryshimet. Por brenda, Apple ka bërë disa nga ndryshimet më të rëndësishme në pajisjet e saj në vite. Dhe vëzhguesit e Apple besojnë se ndryshimet do tw jenw të qëndrueshme.

Këto ndryshime janë 5G wireless për iPhone dhe prezantimi i procesorit të tij për Mac. Apple ka thënë që këto teknologji do të nënkuptojnë lidhje më të shpejta, më të besueshme për iPhone dhe jetë më të mirë të baterisë, performancës dhe transportueshmërisë për kompjuterët Mac. Ndryshimet e brendshme janë krijuar për të ndihmuar pajisjet Apple të dallohen nga një det i ngjashëm me konkurrues alumini dhe qelqi të profilit më të ulët.

“Përparime të kësaj madhësie vijnë vetëm nga bërja e ndryshimeve të guximshme,” tha CEO i Apple  Tim Cook gjatë një prej ngjarjeve të  Apple duke njoftuar ndryshimet . ”

LEXO EDHE:  Masat ndaj COVID-19/ Policia patrullim gjatë gjithë natës në Tiranë e Kamëz

LEXO EDHE:  Mjekja Çeliku apel të fortë/ “Mbani maska në spital, nuk na falet të vdesim nga një grip”

Analistët thonë se provat anekdotale sugjerojnë se Apple mund të ketë një goditje tjetër në duart e saj me iPhone dhe kompjuterat e rinj Mac. Vlerësuesit, përfshirë Patrick Holland të CNET, thanë se iPhone 12 është një nga telefonët më të mirë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Spotify zbulon këngët më të transmetuara të vitit 2020/ Ja në cilin vend renditet Dua Lipa

Publikuar

-

Nga

Drake, Bad Bunny, Dua Lipa dhe The Weeknd janë ndër artistët më të transmetuar të vitit 2020, sipas shifrave nga Spotify.

Drake është artisti më i njohur në Mbretërinë e Bashkuar, duke kërkuar pozicionin numër një nga Ed Sheeran.“Blinding Lights” e Weeknd ishte kënga më e luajtur në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa “Divisely Uninspired To A Hellish Extent” i Lewis Capaldi ishte albumi kryesor.Dhe Bad Bunny është artisti më i madh globalisht, që ka grumbulluar 8.3 miliardë transmetime.

Albumi i dytë i yllit Porto Rikan, YHLQMDLG shënoi 3.3 miliardë transmetime, pasuar nga The Weeknd’s “After Hours” dhe Post Malone’s “Hollywood’s Bleeding”.

“Fine Line” i Harry Styles dhe “Future Nostalgjia” e Dua Lipa zunë përkatësisht vendin e katërt dhe të pestë.

LEXO EDHE:  Shpërthyese dhe përvëluese/ Njihuni me modelen më s*ksi të Instagramit

LEXO EDHE:  Nga nesër 14 bashki i shtohen zonës së gjelbërt/ Hapet blloku i tretë i bizneseve

Spotify tha se zhanri më i popullarizuar i vitit 2020 ishte muzika pop – duke pasqyruar një rritje të muzikës më të lumtur, uptempo gjatë pandemisë.

Podcaster Joe Rogan, i cili nënshkroi një marrëveshje ekskluzive me Spotify në fillim të këtij viti , ishte përgjegjës për podcastin më të dëgjuar të shërbimit. Shfaqje të tjera të njohura përfshinin Rosie dhe Chris Ramsey me “Sh * ged Married Annoyed”, dhe Biseda e Përditshme e Lajmeve e Times./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndalimi i Huawei/ Mbretëria e Bashkuar vendos fundin e përdorimit të rrjetit të ri 5G

Publikuar

-

Nga

Ndalimi i Huawei/ Mbretëria e Bashkuar vendos fundin e përdorimit të rrjetit të ri 5G

Ofruesit e telekomunikacioneve duhet të ndalojnë instalimin e pajisjeve Huawei në rrjetin celular 5G në Mbretërisë së Bashkuar nga shtatori, ka thënë qeveria.

Njoftimi vjen përpara një ligji të ri që do të zbulohet të Martën, i cili ndalon firmën kineze të përdor 5G. Sekretari dixhital Oliver Dowden tha se po bënte presion për “heqjen e plotë të shitësve me rrezik të lartë” nga rrjetet 5G. Afati i ri do të jetë më herët sesa pritej, megjithëse mirëmbajtja e pajisjeve të vjetra do të lejohet ende.

Rrjetet tani do të duhet të rregullojnë oraret e tyre për vendosjen e rezervave të kitit Huawei 5G që ata kanë ndërtuar.

LEXO EDHE:  Mjekja Çeliku apel të fortë/ “Mbani maska në spital, nuk na falet të vdesim nga një grip”

LEXO EDHE:  Shpërthyese dhe përvëluese/ Njihuni me modelen më s*ksi të Instagramit

Më parë, divizioni i ET i BT, Vodafone dhe Three UK do të kishin kohë deri në 2027 për të instaluar ndonjë pajisje të tillë të fituar para fundit të këtij viti – kur një ndalim blerje të hyjë në fuqi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE