Connect with Us

“Paaftësia po u kushton jetën shqiptarëve”/ Spahia: Rama nuk ka marrë asnjë masë konkrete për pandeminë

Aktualitet

“Paaftësia po u kushton jetën shqiptarëve”/ Spahia: Rama nuk ka marrë asnjë masë konkrete për pandeminë

Publikuar

-

‘Propagandë me vaksinat’/ Spahia: Janë siguruar doza për më pak se 5 mijë persona

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia tha se humbja e kohës dhe paaftësia në këtë kohë pandemie po i kushton jetën shqiptarëve për shkak të koronavirusit.

Përmes një postimi, Spahia shkruan se kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu nuk e pranojnë se në spitalet COVID nuk ka më vende dhe të sëmurët, por sipas tij po trajtohen nëpër autoambulanca. Sipas demokratit, sa më shumë rëndohet gjendja, aq më shumë shtohet propaganda kriminale e qeverisë në ikje me spitalet.

Spahia shtoi se qeveria nuk ka marrë asnjë masë konkrete dhe asnjë plan të vërtetë, por vetëm mashtron qytetarët me projekte 3D.

“HUMBJA E KOHËS PËR PAAFTËSI DHE MAKUTËRI PO KUSHTON JETË!

Sa më shumë rëndohet gjendja, aq më shumë shtohet propaganda kriminale e qeverisë në ikje me spitalet. Edi Rama dhe Ogerta Manastirliu nuk pranojnë se në spitalet covid nuk ka vende, se të sëmurët po trajtohen në ambulanca per shkak të hajdutërisë, paaftësisë dhe keqmenaxhimit të tyre, por flasin për plane në 3D për spitale rajonale.

8 muaj pasi PD, ka kërkuar hapjen e spitaleve rajonale për të sëmurët me COVID, pas qindra jetëve të humbura nga mosmarrja në kohë e ndihmës, Ministrja e Shëndetësisë flet tani për zbatimin e kësaj mase jetike. Vetëm FLET. Vetëm plane në 3D. Asnjë PUNË. Asnjë masë konkrete, asnjë plan të vërtetë, që qytetarët të mos mbeten me orë të tëra në pritje të një krevati në spital. Edi Rama dhe Ogerta Manastirliu na humbën 8 muaj kohë dhe po humbim akoma më shumë me propagandën e tyre kriminale. Spitalet rajonale janë të papërgatitura, sepse nuk ka një plan për aktivizimin e tyre e as janë bërë trajnimet e posaçme!

LEXO EDHE:  Gënjeshtra e Republikës së Re për zgjedhjet e parakohshme

Centralizimi i përballjes vetëm në Tiranë është skandaloz dhe kosto direkte për shëndetin e qytetarëve. I njëjti centralizim tek dy spitalet Covid (i treti është vetëm si hotel, që ka vetëm krevate por jo pajisje) ka bërë që mjekët e familjes të mos shfrytëzohen në këtë situatë mbingarkese. Paaftësia dhe makutëria veç për koncesione e tendera e qeverisë në ikje të Edi Ramës po u kushton shqiptarëve gjënë më të shtrenjë, jetën”, shkruan Bardh Spahia. CNA.al/ 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Vendimi për zgjedhje të parakohshme në PD nuk u konsultua”/ Nishani: Tentativë për manipulim

Publikuar

-

Nga

“Vendimi për zgjedhje të parakohshme në PD nuk u konsultua”/ Nishani: Tentativë për manipulim

Ish-presidenti Bujar Bishani dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Bujar Nishani, ka deklaruar se vendimi për të shkuar në zgjedhje të parakohshme për kryetarin e ri nuk u konsultua me demokratët.

Nishani tha në emisionin “5 pyetje nga Babaramo” se qartazi duket se ka një tentativë për manipulim të procesit të zgjedhjes së kryetarit të ri të PD-së.

Nishani deklaroi se procesi  është i imponuar dhe sipas tij tregon se kjo është bërë për t’i ikur përgjegjësisë reale të analizës së zgjedhjeve që solli humbjen PD.

“Mbledhja e Këshillit ishte e nevojshme, pas procesit zgjedhor është vendi ku mund të merren vendimet më të rëndësishme të PD. Çështjet që u vunë në diskutim ishin të pakonsultuara. Ishte me faktin vendimi për të shkuar në zgjedhje të parakohshme për kryetarin e PD, duke imponuar një proces i cili është i parakohshëm, por duket qartazi që ka një tentative manipulimi të theksuar dhe për t’i ikur përgjegjësisë reale të analizës së zgjedhjeve. 

LEXO EDHE:  Lajm i mirë/ Pacienti zero me koronavirus rezulton sërish negativ

LEXO EDHE:  Zbulohet arsyeja/Pse Rama preu vetëm “kokën” e Vasilit nga LSI

PD ka dalë e humbur nga zgjedhjet e 25 prillit. Për shkak të pritshmërive që kishte PD, ka krijuar dhe ka përcjellë një situatë drame të anës psikologjike, një zhgënjim të strukturave të PD, ka sjellë një kauz brenda strukturës organizative dhe jetës së PD, ka paqartësi të plota tek opinioni publik. Ajo që duhej në këtë moment ishte që Këshilli Kombëtar duhej të ishte mbledhur të të përcaktonte objektivat emergjent të adresimit të situatës”, nënvizoi ish-presidenti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Mbi 12 mijë vaksina në Rinas/ Reagon BE: Askush nuk është i sigurt derisa…

Publikuar

-

Nga

Mbi 12 mijë vaksina në Rinas/ Reagon BE: Askush nuk është i sigurt derisa...

Kryeministri Edi Rama njoftoi përmes një postimi se mbrëmjen e sotme në aeroporti “Nënë Tereza” në Rinas mbërritën edhe 12,870 doza të tjera të vaksinës Pfizer, duke e çuar në mbi 773 mijë sasinë e vaksinave të ardhura deri tani në Shqipëri.

Ndërkohë që delegacioni i BE-së në Tiranë thekson se do të vijojë që të mbështesë Shqipërinë në luftën kundër COVID-19.

“Pjesa e tretë e 145 mijë dozave vaksinash Pfizer të financuara nga Bashkimi Evropian dhe të mundësuara nga Austria mbërritën këtë mbrëmje në aeroportin e Rinasit.

LEXO EDHE:  Shkarkimi i Ylli Dylgjerit/ Julian Deda: Sa mirë ta paskan bërë..!

LEXO EDHE:  Rindezja e transmetimeve analoge/ Rama përshëndet AMA-n

Bashkimi Evropian do të vazhdojë të mbështesë Shqipërinë. Askush nuk është i sigurt derisa të jemi të gjithë të sigurt” shkruan delegacioni i BE-së në Tiranë, që drejtohet nga ambasadori Luigi Soreca./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Duma i tregon Bashës si mundet Edi Rama

Publikuar

-

Nga

Deputetja e zgjedhur e PD, Grida Duma, ishte e ftuar mbrëmjen e sotme në Syri tv, ku deklaroi ku u pyet nëse beson që Lulzim Basha do ta mundë ndonjëherë Edi Ramën.

Duma tha se pasi të kenë fitusr besimin tek publiku Basha mundet plotësisht.

‘Besoj që ai mundet.  Trajektorja e kësaj rruge ka qenë e gjatë. Ka qenë me eksperienca nga të cilat automatikisht duhet të mësojmë dhe duhet të përmirësohemi në një lloj perfeksionimi të situatës. Nëse kemi marrë vendimin që të mos përdorim mjetet e paduhura drejt pushtetit, gjithçka që i duhet Lulzim Bashës dhe çdo korpusi të lartë të PD, të forcojë me mjetet e forta që ka dhe të mos të bëjë më çështje ekuilibrash, balancash, qokash.

Parimet e duhura që ka ndjekur të bashkohen me mjetet e duhura dhe me një organizim supereficent. Nëse do ta bëjmë këtë pasi e kemi fituar besimin te publiku unë them që po mundet plotësisht, dhe këtë nuk e them me patetizëm partiak.’

Nuk kam asnjë iluzion ndryshe për Edi Rama, Unë kërkoj një mirëkuptim. Unë mund të kem sugjerimet e mia për formulën e bërë. Ne nuk duhet të jemi me më formulën përbashkuese, por me formulën përbashkuese që bën eficencën e madhe. Herë pas here ne kemi qenë më shumë luajal se eficente.’/CNA.al

LEXO TE PLOTE