Connect with Us

“Doctor Honoris Causa”/ Universiteti i Sporteve vlerëson Armand Dukën

Sport

“Doctor Honoris Causa”/ Universiteti i Sporteve vlerëson Armand Dukën

Publikuar

-

“Doctor Honoris Causa”/ Universiteti i Sporteve vlerëson Armand Dukën

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, është vlerësuar ditën e sotme me titullin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Sporteve i Tiranës. Ky titull i është dhënë kreut të qeverisë së futbollit shqiptar me motivacionin “Për kontributin e çmuar në promovimin e modeleve dhe praktikave në të mira në fushën e sportit dhe në veçanti të futbollit në Shqipëri”.

“Në hapje te ceremonisë Rektori i Universitetit të Tiranës, z.Agron Kasa mbajti një fjalë përshëndetëse ku vlerësoi presidentin Duka për punën e çmuar që ka bërë për zhvillimin e sportit shqiptar, kryesisht në fushën e futbollit. Më pas, ishte anëtari i Senatit Akademik, z.Arben Kaçurri, i cili para të pranishmëve dha rekomandimet në lidhje me dhënien e titullit Doctor Honoris Causa”, Armand Dukës. Në fjalën e tij, Presidenti i FSHF-së, falënderoi Universitetin e Sporteve të Tiranës për vlerësimin dhe theksoi se ndihej mjaft i nderuar për marrjen e këtij titulli”, thuhet në njoftim.

LEXO EDHE:  Marrëveshja me Iranin jo me çdo çmim!

Ndërkohë që në fjalën e tij, presidenti i FSHF shprehur mirënjohjen dhe falënderimet për këtë vlerësim, duke treguar më tej edhe priritetet kryesore që ka Federata.

“Dy prioritetet kryesore të Federatës për vitet e ardhshme do të jenë zhvillimi i futbollit të femrave dhe ai i fëmijëve. Sepse ne synojmë që nëpërmjet tyre t’i japim sa më shumë mundësi fëmijëve djem dhe vajza që të edukohen, kaliten dhe largohen nga veset e këqija e të dëmshme. Ndërkohë që edhe shoqëria emancipohet gjithnjë e më tepër”, u shpreh Duka.

Ndërkohë, pas marrjes së titullit presidenti i FSHF-së ka shtruar darkë për dy homologët dhe miqtë e tij nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut, Agim Ademi e Muhamed Sejdini. CNA.al/ 

foto galeri foto galeri

foto galeri

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Reali mund Barcelonën dhe “rrëmben” vendin e parë

Publikuar

-

Nga

Ka përfunduar ndeshja mes Real Madridit dhe Barcelonës e vlefshme për xhiron e 30-të të La Ligas me fitoren 2-1 te madrileneve. Barcelona fillimisht pati iniciativën por nuk mundën të tregoheshin efektivë para portës së Courtois.

Real Madridi ishte tejet i rrezikshëm me anë të kundërsulmeve, ku “Blaugranët” nuk dukeshin se mund të përballonin shpejtësinë e lojtarëve të “Los Blancos”. Karim Benzema shënoi gol fantastik në min (14′). Pas Benzemas, Toni Kroos dyfishoi avantazhin nga gjuajtja e lirë.

Kroos shënoi në min (28′). Pjesa e parë përfundoi me avantazhin e Real Madridit. Ne pjesën e dytë, Koeman reagoi duke futur Griezmann dhe Ilax Moriban. Por nuk ishin sulmuesit ata që realizuan, në zonë u gjend mbrojtësi Oscar Mingueza.

Mingueza shënoi gol në min (60′) pas një asistimi nga Jordi Alba. Braithwaite u rrëzua në zonë në min 82′, por që gjyqtari vendosi që nuk ishte penalti. Casemiro u ndëshkua me karton të kuq në min 89′ pas ndërhyrjes në Messi.

LEXO EDHE:  Ambasada amerikane jep lajmin/ Ismail Kadare pritet të nderohet me çmimin e madh

LEXO EDHE:  Marrëveshja me Iranin jo me çdo çmim!

Ndeshja përfundoi 2-1. Tani, “Los Blancos” ngriten në vendin e parë me 66 pikë, ndërsa Barcelona ka një pikë më pak, gjithsej 65 pikë në vendin e tretë.

LEXO TE PLOTE

La Liga

Goli i Benzema në “El Clasico” po bën xhiron e rrjetit (VIDEO)

Publikuar

-

Nga

Karim Benzema ka shënuar në “El Clasico”. Real Madridi është duke udhëhequr 2-0 me golin e pare të Benzemasë.

Barcelona kishte posedimin, por “Los Blancos” janë treguar më efektivë.

Benzema shënoi në min (14′) pas një asistimi nga Lucas Vazquez.

Rezultati momental në “El Clasico”, Real Madrid 2-0 Barcelona.

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Shënoi gol me Verderin, ja vlerësimi për Milot Rashicën

Publikuar

-

Nga

Werder Bremen u mposht me rezultat të thellë 1-4 nga Leipzig.

Në pjesën e dytë u inkuadrua edhe Milot Rashica, i cili shënoi golin e nderit për vendasit, shkruan Gazeta Olle.

Ylli i Kosovës shënoi nga penalltia në minutën e 61-të, kur rezultati ishte 0-3.

Megjithatë, as ky gol nuk i mjaftoi ekipi të tij për tu rikthyer në këtë takim.

LEXO EDHE:  Harrojeni xhaketën e Marinës, sot po bën namin çmimi i xhaketës së reperit shqiptar

LEXO EDHE:  Dhurata "e çmuar" e Besit dhe Xhensilës për Ajkën/ Zbulohet çmimi marramendës

Rashica për paraqitjen e tij u vlerësua me notën 6.9 nga uebsajti i njohur ‘SofaScore’.

LEXO TE PLOTE