Connect with Us

Skandalet pa përgjigje të Grida Dumës/ Nga lidhja me Artan Santon tek videot si G.D

Politikë

Skandalet pa përgjigje të Grida Dumës/ Nga lidhja me Artan Santon tek videot si G.D

Publikuar

-

Skandalet e Grida Dumës/ Nga lidhja me Artan Santon tek videot si G.D

Grida Duma është një personazh politik dhe mediatik që shkëlqimin e saj e pati pas vitit 2013 kur në disa dalje televizive bëri mbështetje publike të ish-kryeministrit Sali Berisha dhe në ato momente të vështira fitoi jo pak nga mbështetja e demokratëve të cilët vinin të traumatizuar pas një gare humbëse të atij viti dhe daljes në opozitë.

Duma është një personazh kompleks, me shumë bëmë e gjëma dhe të pathëna të cilat kudo në botë, në politikë do të donin t’i dinin të gjithë, opinioni publik sepse më tepër se kurrë duhet të mësojë se kë do të votojë.

Përpiqet që me nuret dhe bukurinë e saj të “vrasë’ çdo gjë, shpesh të marrë seriozitet dhe autoritet dhe të ndikojë duke thënë se është e zgjuar, e ditur dhe kjo është e mjaftueshme që të bëjë karrierë në politikë, por është një bukuri “vrasëse”. Përtej fasadës që pretendohet ka një “black”, pra diçka tjetër që fshihet. Duma është folur shpesh në media dhe sulmet e akuzat ndaj saj i ka konsideruar si një mënyrë për të bërë karrierë, i ka marrë dhe i ka kthyer në fitore të saj. Por mesa duket ato do “ta përndjekin” dhe nuk do ta lënë kurrë derisa ajo të thotë përgjigjen e saj, gënjeshtrat apo të vërtetat që opinioni duhet të dijë. Janë shkruar dhe denoncuar shumë çështje në media në lidhje me borxhe, pasuri, gjyqe, prona, ndërtime, histori të filluara tek biznesmeni Irfan Hysenbelliu e më pas në bizneset e saj, si zëvendësministre në Ministrinë e Integrimit ku ka pasur edhe skandale e kështu me rradhë.

Por dy janë ngjarjet kryesore të viteve të fundit të cilat kanë interes për opinionin publik dhe nuk kanë marrë ende përgjigje prej zonjës apo zonjushës Duma.

Dikush do të thotë se është jeta e saj private, dikush tjetër do të kërkojë të dijë të vërtetën. Por, në fakt për sa kohë është përsonazh publik këto dy pyetje nuk kanë të bëjnë kurrë me jetën e saj private. Vrasja e Artan Santos dhe video Salianji G.D.

Së pari në lidhje me vrasjen e ish bankierit Artan Santo i cili drejtonte një bankë të nivelit të dytë, flitej shumë për miqësinë e tyre, ka foto në ambientet e UET, ku Santo ndodhet në krah të Grida Dumës së bashku me kolegë të tjerë të këtij universiteti që në atë kohë ishte në pronësi të Henri Çilit dhe shumë nga personazhet në tavolinë janë personazhe publike, politike dhe njerëz që shfaqën pranë Lulzim Bashës, në atë kohë të mbështetur dhe të sponsorizuar nga ish pronari i UET.

Në datën 26 qershor të vitit 2014 ka ndodhur një vrasje tragjike tronditëse në mes të bllokut. Menjeherë pas saj, Grida Duma ka tentuar të lidhet me kryeministrin Edi Rama, ka qenë më pas zëvendëskryeminsitri, Niko Peleshi i cili e ka shoqëruar në zyrën e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Ky i fundit nuk e ka mohuar kurrë këtë ngjarje, përkundrazi e ka thënë edhe publikisht në emisionin “Opinion” ku Grida ishe duke folur për Tahirin dhe ky i fundit i ka mbyllur gojën dhe ajo është tronditur me një fjali “Grida e di shumë mirë si punoj unë”.

Mësohet se ditën që ka ndodhur vrasja e ish bankierit Santo, Grida Duma ka shkuar dhe është dorëzuar në zyrën e Saimir Tahirit, por pse?

Sa shumë miq kishte Santo, askush nuk shkoi të dorëzohej. As Irfan Hysenbelliu që kishte konflikte të hapura dhe të pastra me kërcënime ndaj Artan Santos. Janë publikuar mesazhe në media në lidhje me çështjen e News 24, aksione, përplasje dhe debate të tilla.Por, nuk shkoi as Irfani të dorëzohej, përkundrazi ka mohuar komplet lidhjen me atë ngjarje dhe koha tregoi se prokuroria nuk ka mundur kurrë ta atashojë Irafnin me atë ngjarje.

LEXO EDHE:  Mali i Zi voton sot për parlamentin e ri/ Partitë shqiptare garojnë në dy koalicione

Ndërsa Grida…çfarë dinte Grida Duma?

Pse kishte frikë?

Cila ishte lidhja e saj për

tej miqësisë me Artan Santon?

Sa kohë ka zgjatur dhe çfarë ka ndodhur vërtet?

Sepse të shkosh të dorëzohesh pas një ngjarje të tille, duhet të jesh ose një njeri shumë i afërt ose që di disa gjëra që të tjerët nuk i dinë dhe kjo për shkak të afërsisë që ke. Grida Duma nuk ka folur kurrë për këtë histori, u mjaftua me një foto të errët në rrjetet sociale dhe tashmë pas kaq vitesh, historia e Artan Santos përpiqet të harrohet.

Por, ne të CNA.al jemi këtu dhe nuk do ta lëmë kurrë të harrohet derisa opinion publik të këtë interes për të vërtetën e saj dhe për sa kohë ajo do të jetë pjesë aktive e jetës publike dhe të tentojë të paguhet nga taksat e shqiptarëve.

Rasti i dytë është ai i videos së famshme Salianji dhe G.D në parlament.

CNA.al publikoi në vitin 2018 një video ku nga kamerat në ballkonin e parlamentit filmohej Ervin Salianji duke komunikuar me mesazhe me G.D.
Kamera në disa kënde, në videon e saj të plotë tregonte Grida Dumën. Flitet për emra, për persona familajarë e të tjera por G.D ngelet thjesht një komunikim në BBM.

Më pas nxirren me dhjetëra fakte pse G.D ishte Grida Duma.

 

Në parlament, zonja e paguar nga taksat e shqiptarëve komunikonte me një tjetër deputet për çështjet e historisë së tyre që këto mund të quhen edhe private, por biseda kishte ndodhur atje ku taksapaguesit i kanë çuar që të bëjnë ligje jo të bëjnë ‘gili-vili siç thotë populli.
Më pas historitë kaluan, Grida Duma është divorcuar, sërish kjo është një çësjtje e jetës së saj personale. Përflitet shumë për një lidhje të saj me Ervin Salianjin, por edhe kjo nuk ka shumë rëndësi.

Ajo që është e rëndësishme është fakti: Kur do ta pranojë Grida Duma që është G.D-ja e videos së famshme?

Pse flitet me atë gjuhë?  A është kjo etika e Grida Dumës?

A duhet t’i kërkojë një ndjesë publike shqiptarëve të cilët e çuan në paralament, apo është Lulzim Basha dhe ndaj votuesve nuk ka asnjë detyrim.

Pra video G.D. dhe ngjarja me dorëzimin e saj në zyrën e Saimir Tahirit, kur ishte ministër i Brendshëm, pas vrasjes së Artan Santos, janë dy pikëpyetje të mëdha, të cilat janë skandale publike që duhet të marrin përgjigje nga zonja Duma dhe më pas ajo mund të vazhdojë shkëlqimin e saj në karrierën poltike dhe të pretendojë gjithçka do për të ecur përpara, Por, nuk duhet të harrojë as vrasjen e Artan Santos dhe as videon e famshme me G.D.

Nuk po flasim këtu më tej për abuzimet dhe historitë e saj, të cilat ndoshta me detaje, diku mund t’i duhen publikut, por mjaftojnë këto të dyja dhe i thonë të gjitha./CNA.al

Ekskluzive-Video e deputetit në bisedën perverse/Shk……, pleh.., q..

Fotot dhe teksti i plotë i bisedës së deputetit/ …vetëm më dërrmove

Deputeti i video-skandalit erotik harron G.D/ Zbulon pasionin e ri

Pse Gridës i iku zëri nga një fjali e Saimir Tahirit?

Nga “miqësia” me Artan Santon te historia me Tahirin/ Çfarë nuk ju tregoi Grida të rinjve

“Çudia nuk zgjat 3 ditë”/ Rikthehet në skenë video-skandali Salianji-G.D.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Shpëtimi i Alvin Berishës nga kampi i ferrit/ Nderohet “heroi” i shqiptarëve 

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama i ka dorëzuar sot Gjeneral Major Abbas Ibrahim, Yllin e Madh të Medaljes për Mirënjohje Publike.

Gjatë fjalës së tij, kreu i Qeverisë ka shprehur mirënjohjen për Gjeneral Major Abbas Ibrahimin.

Gjeneral Major Abbas Ibrahimi

Ndërsa risolli në vëmendje shpëtimin e Alvin Berishës, nga kampi Al Hol në Siri, Rama tha se operacioni u krye me sukses falë Gjeneral Major Abbas Ibrahimit.

Rama theksoi se gjenerali që ishte në krye të shumë misioneve të shpëtimit nga kampi i ferrit të Al-Holit në Siri,  të shumë shqiptarëve, mes tyre dhe Alvin Berishës.

Të gjithë e mbani mend operacionin e jashtëzakonshëm për shpërtimin e Alvinit, djali që u bë simbol i solidaritetit dhe thirrjeve të mijëra shqiptarëve për ta shpëtuar. Ai operacion u kurorëzua me sukses falë Gjeneral Major Abbas Ibrahimit.LEXO EDHE:  Imoraliteti i listës/ Disa pyetje që duan përgjigje nga Basha dhe komisioni “Ruli”

LEXO EDHE:  “Ka probleme me pastërtinë e duarve”/ Grida Duma ironizon keq Ramën

E kemi këtu për ta nderuar me mirënjohjen tonë.

Po ashtu edhe shpëtimi i pesë fëmijëve të tjerë dhe më pas shpëtimi i 14 fëmijëve dhe pesë nënave, u realizua me sukses falë Gjeneral Major Abbas Ibrahimit.

Dhe sot e gjithë ditën që përpjekja vazhdon për të nxjerrë edhe pengun e fundit nga ai ferr lidhet me emrin e Gjeneral Abbas Ibrahimit.”-tha Rama.

Ndërsa duke u ndalur tek shqiptarët në Siri, Rama tha se “Baballlarë të qorruar nga ekstremizimi morën në qafë fëmijët dhe familjet e tyre”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto-Berisha vijon takimet me demokratët/ Ja kë priti sot në zyrë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon takimet me demokratët.

Paraditen e sotme, lideri historik i demokratëve ka pritur në zyrën e tij, kryetarët e grup seksioneve të Pukës.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë Berisha, i cili ka publikuar edhe disa foto në faqen e tij në rrjetet sociale.Një takim i përzemërt me kryetarët e grup seksioneve të Pukës. Në takim morën pjesë Prel Gjoni, Demir Hyseni, Gjin Leka, Fadil Tafilaku, Alfred Thekna, Ditmir Pershpali, Klodian Cara, Gëzim Vata. Përshëndetje vellazërore të gjithë demokratëve dhe demokrateve të Pukës!”-shkruan Berisha.

LEXO EDHE:  Ligji për Arsimin e Lartë, Nishani pret në zyrë Nikollën

LEXO EDHE:  Imoraliteti i listës/ Disa pyetje që duan përgjigje nga Basha dhe komisioni “Ruli”

Kujtojmë këtu se Berisha krahas takimeve në zyrë, ka vijuar edhe një tur takimesh në qytete të ndryshme të Shqipërisë, në kuadër të “Foltores” me demokratët, e cila ka si qëllim bashkimin e së djathtës dhe kthimin e PD-së në vlerat e saj demokratike.

Deri tani Berisha ka zhvilluar takime në Tiranë, në Fier, në Vlorë, në Durrës, në Shkodër, në Gjirokastër. Ndërsa nesër do jetë në qytetin e Elbasanit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po fsheh skandalin më të madh të mandatit qeveritar”/ Ish-presidenti “kryqëzon” Ramën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-presidenti Bujar Nishani ka komentuar deklaratat e sotme të kryeministrit Edi Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Nishani hedh akuza të forta ndaj kryeministrit, për të cilin thotë se po përgatitet për të fshehur skandalin më të madh të mandatit të ri qeveritar që sapo ka nisur.

Sipas Nishanit, nëpërmjet paralajmërimit të rritjes së çmimit të energjisë, Rama po përgatit grabitjen masive të financave të familjeve të çdo shqiptari.

Kryeministri në detyrë i këtij vendi, Edi Rama ka bërë sot dy deklarata interesante.

E para që ; “Vetëm në diktaturë çmimet i vendos qeveria” dhe

E dyta që ; “Pagat nuk rriten sipas dëshirave por sipas kapaciteteve”, duke ju referuar kështu propagandës që po pregatit për të fshehur skandalin më të madh të mandatit të ri qeveritar që sapo ka nisur, atë të grabitjes masive të financave të familjeve të çdo shqiptari përmes rritjes së paralajmëruar dhe abuzive të çmimeve të energjisë.

Në fakt, thelbi i të dyja deklaratave është i saktë dhe i drejtë.

Pavarsisht se E. Rama nuk po thotë ndonjë gjë të re, perifrazimet e tij në ato dy deklarata kanë të vërteta brënda tyre.

Në një shoqëri të kapitalit të lirë, ofertën e përcakton tregu i lirë dhe vlera e punës bëhet sipas kapacitetit të ekonomisë që ajo gjeneron !

Deri këtu në rregull.

Por që të dyja këto deklarata janë qartazi pranim me gojën e tij të dështimit të madh të qeverisjes së Edi Ramës me kosto të madhe dëmi, ndaj jetës së çdo shqiptari e çdo familje shqiptare.

Në diktaturë çmimet i vendos qeveria por në diktaturë modeli ekonomik është i centralizuar pa alternativa që mundësojnë fleksibilitetin dhe pasjen e oportuniteteve të shumta për të tejkaluar çdo dështim të një burimi me një burim tjetër.”-shkruan Nishani.

Më tej ai thekson se se paaftësia dhe korrupsioni janë dy arsyet e dështimit spektakolar të Qeverisë së Ramës.

Sipas Nishanit, largimi i menjëhershëm i Edi Ramës dhe kësaj qeverie është zgjidhja e vetme.

Edi Rama në 8 (tetë) vitet e qeverisjes së tij ka dështuar në mënyrë spektakolare për të investuar, ndërtuar e përfituar garanci ekonomike mbi alternativa burimesh.

Kjo për të dyja arsyet.

Paaftësia dhe Korrupsioni !

Nuk ka asnjë krizë reale për Shqipërinë.

Ka vetëm shkatërrim të buxhetit të shtetit, grabitje banditeske e tij gjatë fushatës elektorale për të manipuluar zgjedhjet prej Edi Ramës me miliardat që shpërndau pa asnjë kriter për të marrë vota të pamerituar dhe të manipuluara.Tani, Edi Rama kërkon të mbushë buxhetin duke futur dorën në xhepin e familjeve shqiptare.

Vërtet që pagat rriten sipas kapaciteteve por pikërisht këtu prej 8 (tetë) vitesh Edi Rama ka dështuar rëndë të projektojë, nxisë, stimulojë, ndërtojë politika që të rrisnin kapacitetet ekonomike të vendit e për rrjedhojë pagat dhe pensionet e shqiptarëve, minimalisht të ishin dyfishuar përgjatë 8(tetë) viteve dhe shqiptarët të kishin mundësi të balanconin çdo sfidë financiare.

Kjo vetëm për një arsye.

Hajnia dhe Korrupsioni i kësaj qeverie.

Raporti zyrtar i KLSH tregon se gjatë 8 (tetë) viteve të qeverisjes së Edi Ramës buxheti i shtetit është vjedhur me më shumë se 2(dy) miliardë dollarë, që po të ishin futur në buxhet dhe jo në xhepat e hajnisë, do të kishin mjaftuar për 3 (tre) fishimin e rrogave dhe pensioneve.

Pikërisht këto deklarara të sotme të Edi Ramës tregojnë me gojën e Edi Ramës dështimin skandaloz të Edi Ramës, penalizimin e rëndë të xhepit të çdo shqiptari prej Edi Ramës.

Në këtë situatë ka vetëm një zgjidhje.

Largimi i menjëhershëm i Edi Ramës dhe kësaj qeverie.”-thekson ish-presidenti.

LEXO EDHE:  Rrëfehet Mariza Ikonomi/ “Jam e dashuruar”

LEXO EDHE:  Mali i Zi voton sot për parlamentin e ri/ Partitë shqiptare garojnë në dy koalicione

Por, Nishani ka shigjetuar edhe Opozitën, ndërsa shkruan se “Natyrisht që Edi Rama nuk largohet me vullnet të tij. Sepse ai nuk ekziston tek ai.

Largimin e tij duhet ta bëjë menjëherë opozita.

Në çdo vend të lirë e demokratik, në një situatë të tillë skandali dramatik mbi ekonominë e shqiptarëve, opozita ka çdo të drejtë dhe legjitimitet politik, kushtetues e politik ta rrëzojë prodhuesin e këtij skandali me çdo mjet demokratik të mundshëm.

Por “opozita” e Lulzim Bashës nuk e kryen dot atë mision.

Lulzim Basha e ka harruar premtimin që ju bëri demokratëve dhe shqiptarëve pas 25 prillit se ; “tash e tutje ka vetëm një rrugë, ajo e mobilizimit masiv popullor”,…., “të mos lemë asnjë minutë paqe, asnjë minutë oksigjen për këtë regjim”.

Lulzim Basha jo vetëm që nuk e ka këtë axhendë, por edhe më keq akoma, atij nuk i shkon më askush pas në betejën opozitare sepse gjithkush sot e ka të qartë se ka përballë një qeverisje Rama/Basha.

Këtë lloj opozite kërkon të ketë Edi Rama në këtë vend.

Ky është praktikisht asgjesimi “de facto” i pluralizmit.

Shqipërisë i duhet sot urgjent një opozitë e vërtetë dhe reale për të ndaluar Edi Ramën të fusë dorën në xhepin e mjeruar të shqiptarëve që të mbushë buxhetin e shtetit të cilit i ka vënë minat prej kohësh dhe e ndan veç për pushtetin e tij të superkorruptuar.

Shpëtimi dhe ringritja e Partisë Demokratike sot përbën mundësinë për rivendosjen e pluralizmit në Shqipëri dhe shpëtimin e këtij vendi nga qeverisja Rama/Basha.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE