Connect with Us

“250 milionë euro për Covid avulluan në xhepat e qeveritarëve”/ Berisha zbulon si po manipulohet me numrin e viktimave

Politikë

“250 milionë euro për Covid avulluan në xhepat e qeveritarëve”/ Berisha zbulon si po manipulohet me numrin e viktimave

Publikuar

-

Analiza dhe faktet/ Pse as Berisha nuk e reformon dot më PD-në?

Ish-kryeministri Sali Berisha i ftuar në emisionin ‘’Kjo Javë’’ është shprehur se në rast se sot do ishin bërë 5 mijë testime dhe shifrat do ishin transparente, atëhere Shqipëria vetëm në 24 orët e fundit do kishte 2000 raste dhe 16 viktima.

Ai ndërkohë thotë se janë 250 milionë euro që partnerët ia kanë dhënë Shqipërisë, por që kanë avulluar në xhepat e qeveritarëve.

“Situata është jashtë kontrollit, ecuri natyrore e sëmundjes. Shqipëria është vendi që ka menaxhuar COVID-19 bazuar në falsitete, trillime dhe vjedhje.

Shqipëria është vendi i vetëm në botë ku shifrat, po marrim ditën e sotme, shohim që janë 30 herë më të larta se mesatarja e muajve të parë. Në fakt, as ato as këto pasi bëhet vetëm një test për katër  vetë. Dhe në turpin më të madh ka një pozitivitet 30-40%.

Ka mungesë të madhe të organizimit të kujdesit shëndetësor, ilaçe, të sëmurë që vdesin në dyert e spitaleve, vetëvriten në spitale e shtëpi.

LEXO EDHE:  Covid i merr jetën 21-vjeçarit nga Librazhdi/ Studionte për mjekësi

Nuk është kjo një lojë, as nuk është horror. Kufomat që paraqiste Rama, por është sëmundje serioze pasi do trajtim serioz.

Thatë që janë rreth 495 raste sot, nëse do bëheshin 5000 teste, sa ç’duhet minimumi të bëjë Shqipëria, sot do kishim të paktën 2000 të infektuar.

Sot të garantoj që janë të paktën 16 viktima, jo 8. Gjithçka është jashtë kontrollit. Imagjino një moment. Sot në shtëpi ke 3 mijë shqiptarë që mjekohen. S’kanë asnjë përkrahje nga shteti, paguajnë çdo analizë, ilaç e infermier, çdo litër oksigjen. Ka një katastrofë të krijuar nga vjedhje e fondeve. E dini që partnerët kanë dhënë 250 milionë euro për COVID-19, të gjitha të avulluara në xhepat e qeveritarëve.

Si ai rreshteri që vidhte të vdekurit në fushën e Vaterlosë. Dhe përpiqet ky të fajësojë qytetarët, e kanë fajin se ai urdhëron falsifikimin e të vdekurve, vdesin shqiptarët në dyert e spitaleve.” tha Berisha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

FRPD e Durrësit në krah të Berishës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

FRPD e Durrësit ka dalë hapur në krah të ish liderit të demokratëve Sali Berisha

Kryetari i FRPD-së në Durrës, Artion Bajramaj, pëmres një postimi në rrjetet sociale, thekson se sot kanë  zhvilluar një bisedë me ish kryeministrin ku kanë rënë dakort për disa pika.

Sipas tij, PD nuk mund të presë që ta sjellin në pushtet ndërkombëtarët, ndërsa thekson se ndryshimi vjen nëpërmjet hapjes, bashkimit dhe organizimit të mirë.

“Sot patëm mundësinë të zhvillojmë një bisedë shumë konstruktive me [email protected]_official .

Ramë dakort në një pikë:

✅Nuk mund të presim që PD ta sjellin në pushtet ndërkombëtarët, por duhet të jenë vetë demokratët dhe çdokush që do të kontribuojë në kauzë për ta sjellë atë ndryshim.

✅Ky ndryshim vjen nëpërmjet hapjes, bashkimit dhe organizmit të mirë.LEXO EDHE:  “Vit i bollshëm për ‘bimën’ e partisë”/ Shefi i komisaritit merr në mbrojtje bandat

LEXO EDHE:  Kufizimi i transmetimit të Covid/ Banka Botërore financon Shqipërinë me 15 mln euro

✅Nuk mund të bazohet e giithë strategjia e popullit opozitar tek shpresa se të huajt do na falin pushtet.

Ku keni parë ti falet pushtet dikujt pa luftuar?

Deri atëherë, çfarë do bëjmë, do dremisim?

✅Të dashur qytetarë dhe demokratë, nuk jemi amatorë. Dimë edhe thjesht të heshtim dhe të bëhemi me “atë që fiton”. Dimë ti bëjmë kaq kalkulime, por këtu luhet fati ynë dhe i vendit tonë dhe nuk mund të rrimë e të flemë gjumë.

✅Të zgjohemi tani, para se ti falim mandatin e 4-t Ramës!“, shkruan ai./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet në Gjermani/ Balla uron Olaf Scholz për rezultatin

Publikuar

-

Nga

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka uruar kandidatin e Partisë Socialdemokrate gjermane, Olaf Scholz për rezultatin e arritur në zgjedhjet e sotme federale.

Balla shkruann se kandidati i SPD për kancelar Olaf Scholz dhe programi elektoral “Prej respektit për të ardhmen tuaj” morën besimin si zgjedhja e parë e votuesve gjermanë.LEXO EDHE:  Rëndohet bilanci në Itali/ 651 të vdekur në 24 orët e fundit, 59138 të infektuar

Postimi i plotë i Taulant Ballës:

Urime Olaf Scholz dhe Partisë Socialdemokrate 🌹🇩🇪gjermane për rezultatin në zgjedhjet e sotme federale. Kandidati i SPD për kancelar Olaf Scholz dhe programi elektoral “Prej respektit për të ardhmen tuaj” morën besimin si zgjedhja e parë e votuesve gjermanë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Çmimet në ndërtim, gjithnjë e në rritje”/ Arben Dervish tregon faktorët, ja si ndikoi tërmeti

Publikuar

-

Nga

Sektori i ndërtimit po përballet me një shtrenjtim të çmimeve. Sipas nënkryetarit të Shoqatës së Ndërtuesve, Arben Dervish, kjo vjen si pasojë e rritjes së materialeve të ndërtimit.

I ftuar në E-Zonë, ai tha se ka një rritje të kostove në këtë sektor, me afro 30 për qind, pasi janë rritur hekuri, çimentoja, por rritja më e ndjeshme është ajo e transportit.

 “Rritja e çmimeve ka dy faktorë:  Barra e lartë fiskale që po merr sektori i ndërtimit, kryesisht nga pushteti lokal; pjesa tjetër ka të bëjë me rritjen e çmimeve të lëndëve të para. Këto rritje kanë filluar që në periudhën e pandemisë. Kemi një rritje të çmimit edhe të fuqisë punëtore, si rezultat i mungesës së punëtorisë në tregun shqiptar. Është rritur çmimi i hekurit, nga 30 deri në 35 për qind. Kemi rritje të çmimit sa i përket çimentos, elementëve plastikë. Po ashtu, edhe rritja e çmimit të naftës sjell rritjen e çmimit të materialeve që na vijnë. Edhe rritja e transporteve ndërkombëtare. Këto erdhën si rezultat i pandemisë.  Nëse kostoja e ndërtimit ka qenë 450 mijë lekë metër katror, sot kostoja e ndërtimit po shkon diku te 600 mijë lekë. Ka një rritje të 30 për qind të kostos së ndërtimit. Ka të bëjë edhe me rritjen e cilësisë.”LEXO EDHE:  Covid i merr jetën 21-vjeçarit nga Librazhdi/ Studionte për mjekësi

LEXO EDHE:  Kufizimi i transmetimit të Covid/ Banka Botërore financon Shqipërinë me 15 mln euro

Dervishi theksoi se kërkesa për blerje është rritur dhe ky trend është konstatuar që pas tërmetit, kur shqiptarët, përveçse blejnë apartamente për strehim, një pjesë e tyre kërkojnë të rrisin standardin e jetesës.

“Trendi gjithmonë do të jetë rritës. Sidomos në zonat e lakmuara, gjithmonë do të jetë në rritje. Sepse ka rritje të çmimeve, punëtorisë, taksave. Sektori i ndërtimit ka një zhvillim goxha të vrullshëm. Kjo lidhet me dy arsye: patëm një tërmet që dëmtoi shumë dhe po zhvillohet një proces i vrullshëm rindërtimi, janë edhe shumë investime që po merr shteti për zhillimin e infrastrukturës. Gjithashtu, po rritet kërkesa për zhvillimin turistik të vendit. Po ndërtohen resorte. Sot ka një trend të zhvillimit. Në zonat bregdetare nuk janë vetëm shqiptarët që po blejnë, janë edhe të huajt.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE