Connect with Us

Fiks Fare/ Peshk i cilësisë së parë për Ramën, i cilësisë së tretë për Azilin. Drejtoresha: Rama e meriton

Denoncim

Fiks Fare/ Peshk i cilësisë së parë për Ramën, i cilësisë së tretë për Azilin. Drejtoresha: Rama e meriton

Publikuar

-

Fiks Fare/ Peshk i cilësisë së parë për Ramën, i cilësisë së tretë për Azilin. Drejtoresha: Rama e meriton

Fiks Fare denoncoi veprimet e institucioneve shtetërore, të cilat blejnë peshk të cilësisë së parë për shtëpitë e pushimit të krerëve të shtetit dhe peshk të cilësisë së tretë për Azilet.

Redaksia e emisionit investigativ siguroi dhjetëra dokumente nga tenderët e këtyre institucioneve, dhe pas një shfletimi të thjeshtë, rezultati ishte befasues. Shtëpitë e Pushimit, atje ku qëndrojnë krerët e shtetit, blejnë peshk dhe fruta deti të cilësisë së parë. Madje, edhe pajisje për pastrim dhe filetim të peshkut. Ndërkohë, i vetmi institucion që blen peshk të cilësisë së tretë është Shtëpia e të Moshuarve në Tiranë (Azili i Pleqve).

Para pak ditësh, Agjencia e Blerjeve të Përqendruara, ka hapur një tender me objekt “blerje artikuj ushqimorë” me fond 6.7 milionë lekë. Në lotin 2, kjo agjenci kërkon “Blerje peshq” për Shtëpinë e të Moshuarve Tiranë, me fond 274 mijë lekë. Dhe, vetëm për Azilin, kërkohet të blihet peshk i cilësisë së tretë. Ndërkohë, institucionet e tjera në këtë tender kanë kërkuar të blejnë peshk të cilësisë së dytë.

Gazetarët e emisionit investigativ shkuan në Azilin në Tiranë, ku punonjësja tha se ushqimi është i pranueshëm. Sipas saj, “peshku bëhet, por jo përditë. Jemi Azil, kuptohet!”. Kur e pyesim për cilësinë, ajo shprehet se “tani, kuptoje, nuk je hotel me 5 yje. Nuk je në shtëpi!”. Ndërkohë, Shërbimi Social Shtetëror në Tiranë thotë se shteti ka shumë pak Azile dhe në ato që ka, brenda mundësive, mundohet të trajtojë ata persona që nuk kanë askënd kush t’u japë një dorë. “Nuk e ke mundësinë e zgjedhjes, sepse nuk jemi si jashtë që ke azile me dhjetëra dhe ti mund të shikosh aty ku të përputhet. Ne kemi shumë pak vende dhe nuk mund të marrim këdo” thotë një punonjëse.

Por, ndryshe nga cilësimet e peshkut që ka kërkuar Shtëpia e të Moshuarve në Tiranë, disa institucione të tjera siç janë shtëpitë e pushimit të zyrtarëve, kanë kërkuar ndër të tjera, blerjen e peshkut të cilësisë së parë. Madje, kanë kërkuar edhe pinceta, pjata për peshkun. Fiks Fare ka siguruar dhjetëra dokumente të tenderëve të kryer nga Drejtoria e Shërbimeve Qeveritare dhe nga Shtëpia e Pushimit Durrës. Sipas një dokumenti, Shtëpia e Pushimit Durrës, ka bërë një tender për “blerje peshk” me fond limit 1.3 milionë lekë të reja. Kjo shtëpi ka kërkuar të blejë 2520 kilogramë peshk dhe fruta deti. Ka kërkuar disa lloje peshku, kocë, levrek, karkalec, merluc, kallamarë, sepje. Peshku të jetë i freskët, i cilësisë së parë, me aromën e algave detare. Pamja e jashtme e shndritshme dhe me ngjyra të gjalla të peshkut të freskët. Syri konvesk dhe transparent, ndërsa velzat me ngjyrë të kuqe të plota.

Ndërkohë, sipas një tjetër dokumenti, Drejtoria e Shërbimeve Qeveritare ka blerë disa enë kuzhine vetëm për peshkun. Këto shtëpi, ku pushojnë krerët e shtetit, kanë gërshërë për pastrim peshku, pinceta për halat e peshkut, thikë për fileto e rosto mishi, thikë për fileto salmoni. Pra, për Azilin po blihet peshk i cilësisë së tretë, ndërkohë për Shtëpitë e Pushimit, i cilësisë së parë me ngjyra të gjalla dhe me alga! Madje, këto shtëpi kanë edhe pajisje për pastrim dhe filetim të peshkut.

LEXO EDHE:  Manjani “dhëmb për dhëmb” me Ramën/ I kujton zgjedhjet e vitit 2007

Fiks Fare shkoi në Azilin e Tiranës për të marrë informacion për procedurat e tenderit për blerjen e peshkut, pasi në Agjencinë e Prokurimit Publik, tenderi po realizohet nga Agjencia e Blerjeve të Përqendruara. Gazetarët telefonojnë drejtoreshën, e cila nëpërmjet telefonit thotë se procedurat i bën financierja. “Unë vetë nuk bëj tendera ushqimesh, mua mi bën dikush tjetër. Tani po kujtohem. Unë e di që nuk lejohet, megjithatë, megjithatë, do ta sqaroj deri në fund, se tani që po më thua dua edhe unë çfarë po ndodh” thotë ajo, ndërsa i telefonon gazetarët pas disa minutash. “Më thotë (financierja), jo nuk e kemi bërë tenderin, jo njëherë në muaj marrim peshk. I thashë përse e keni bërë cilësi e tretë, më thotë varet nga fondi që kemi” pohon ajo.

Drejtoresha dhe shefja e financës takojnë grupin e Fiks Fare jashtë ambienteve të Azilit, duke i shpjeguar se përse kjo Shtëpi e të Moshuarve po blen peshk të cilësisë së tretë. “Ne kemi një kuotë për ata, kur thotë zonja e kanë 3 mijë lekë, dhe shumëzoje për 50 dhe del 150 në ditë. 170 mijë lekë në ditë. Nëqoftëse unë këtë 170 mijë lekëshin e blej peshk, ata s’hanë as mëngjes e as darkë, vetëm atë do hanë” thotë drejtoresha, ndërsa pohon se të moshuarit hanë 1 herë në muaj peshk. “Atë ditë që hanë peshk, gjërat e tjera i kanë më të ulëta. Dhe neve, sa për dijeni, që nga qershori, peshk nuk është marrë, se nuk është zhvilluar tenderi akoma” thotë financierja. Drejtoresha irritohet dhe thotë se “të marrësh Covid se ça m… peshku hanë këta, që hanë 15 a 40 në muaj, tani hajde shpejt ça do”.

Fillimisht, drejtoresha pranon të japë intervistë dhe të shpjegojë procedurat, por më pas, tërhiqet pa asnjë arsye! “Nuk i bie unë Edi Ramës me peshk, harroje. Këta s’mund të hanë peshk të cilësisë së parë dhe Edi ka të drejtë të hajë cilësi e parë se punon. Kurse këta rrinë gjithë ditën shtrirë” thotë drejtoresha, ndërsa pohon se çdo i moshuar ka një kuotë dhe nuk mund të marrin cilësi e parë. “Dhe pikë, po deshe, po s’deshe. S’të del leku po të them, se hanë peshk dhe s’hanë më darkë, s’hanë më darkë!” pohon ajo.

Drejtoresha u tha gazetarëve të Fiks Fare se do përgjigjet me shkrim. Fiksi i dërgoi një kërkesë për informacion dhe mori një përgjigje se “është kërkuar peshk i cilësisë së tretë me çmimin 1053 lekë me TVSh për kilogramë”. Sipas drejtoreshës, kuota ditore është 360 lekë për person. “Në institucion konsumohet peshku dy herë në muaj. Për sqarim, jemi të detyruar të kërkojmë këtë cilësi, duke nisur nga çmimi i përcaktuar dhe për të respektuar kuotën ditore. Është vërtetuar që me peshk të cilësisë së tretë nuk të zë Covid 19” përfundon drejtoresha e Azilit në Tiranë./ tch

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Roskovec/ Stop zgjidh problemin e shkollimit të fëmijës me autizëm

Publikuar

-

Nga

Roskovec/ Stop zgjidh problemin e shkollimit te femijes me autizem-Stop-14 Maj 2021

Mamaja e fëmijës me probleme autizmi, Matilda Zeka thotë, se ndjehet e diskriminuar, në një kohë, kur fëmijët me aftësi të vecanta, duhet të kenë gjithëpërfshirje në shoqëri e kudo.Ne shkojmë në Zyrën Arsimore Roskovec, ku na konformojnë, se zonja Zeka ,si prind, ka bërë disa kërkesa për djalin e saj.

Kërkesa është marrë në shqyrtim, ka ardhur edhe një grup inspektimi nga DRAP për këtë cështje dhe në raportin e vlerësimit nga DRAP Fier, u vlerësua si e ligshme dhe e rregullt procedura, që është ndjekur dhe komisioni i vlerësimit për nxënësin. Pas kërkesave të përsëritura të prindit, komisioni i vlerësimit u mblodh sërish dhe vendosi që fëmija me probleme të autizmit të marrë 4 orë mësim, sic i takon, dhe sic kërkoi e ëma.KlanTv

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Djalin me probleme autizmi e lënë vetëm me dy orë mësim

Publikuar

-

Nga

Djalin me probleme autizmi e lënë vetëm me dy orë mësim

Emisioni “Stop” udhëtoi drejt Roskovecit këtë të premte. Prindi i një djali me nevoja speciale është i shqetësuar pas vendimit, që mori komisioni multidisiplinor, i cili vendosi që ky fëmijë në klasën e tretë, duhet të bëjë 2 orë mësimi me mësuesen mbështetëse dhe 2 orët e tjera të qëndrojë në klasë pa të, por me mësuesin e klasës.

“Këtë e vendos psikologia dhe ZA-ja. Dy orë ë qëndron me mësuesen mbështetëse në klasë sillet shumë mirë”.

Sipas nënës, fëmija i saj, e ka të pamundur, që të qëndrojë pa mësuesen mbështetëse, pasi nuk rri dot në klasë si të gjithë fëmijët dhe bëhet shkak i prishjes së orës së mësimit.

Megjithëse zonja e ka bërë ankesën disa herë pranë ZA-së Roskovec, nuk ka marrë zgjidhje.

“Ka trakuar dhe drejtoreshën, kam bërë dhe kërkesa e nuk kam marrë asnjë përgjigje”, tha nëna.

“Nga vlerësimi që i kanë bërë ku kam çuar djali në qendra serioze më kanë thënë që “po” djali meriton 4 orë duke parë edhe ecurinë e tij”, shtoi ajo.

“Stop” kontaktoi me drejtoreshën e shkollës “Alush Grepcka” në Roskovec.

“Ne si drejtori kemi zbatuar vendimin që ka marrë ZA Roskovec. Fëmija sivjet ka kaluar dy orë mësim me mësuese mbështetëse. Vitet e tjera ka qenë katër orë. Komisioni e ka pasur të arsyeshme se fëmija ka përparuar dhe këtë vit ka dhënë dy orë. Nuk kemi qenë në dijeni të kërkesave të prindit. Më vonë ai ka kërkuar që fëmija të marrë katër orë me mësuesen mbështetëse. Do t’i bëjmë kërkesë Zyrës të shqyrtojë rastin”, tha drejtoresha.

LEXO EDHE:  “Pusho, mbylle gojën”/ Dëshmia e rrallë e skulptorit rebel: Si më ndihmoi Edi për librin e autorit serb

LEXO EDHE:  Manjani “dhëmb për dhëmb” me Ramën/ I kujton zgjedhjet e vitit 2007

Mësuesja mbështetëse e fëmijës, thotë, se Elio është shumë i lidhur me të, madje e ka mbajtur edhe vullnetarisht atë, pasi i vogli ka nevojë për 4 orë mësim.

“Elio është i lidhur me mua realisht. E ka vënë re mësuesja e klasës, fëmijët dhe prindi. Ato dy orë që qëndron me mua është shumë i qetë punon, bashkëpunon. Neve nuk na lejohet të dalim nga klasa, punojmë brenda në klasë. Arrijmë objektivat që duhen, pastaj. Në mënyrë vullnetare, unë e mbaj edhe dy orë të tjera që bëj terapitë me fëmijën në një ambient që ka klasa bosh. Tani ato dy orë që ka në klasë i shfrytëzojmë për anën akademike, pastaj kalojmë në mënyrë vullnetare pasi nuk ka përfituar orët që ka kërkuar prindi. Sot në fakt ai ka patur një shqetësim. Në momentin që jam larguar, kam shkuar te klasa e fëmijës tjetër sepse kam dy fëmijë me aftësi ndryshe, ka qenë duke qarë. Më ka lajmëruar mësuesja e klasës, më ka sjellë fëmijën tek klasa tjetër e kam mbajtur, e kam qetësuar disi dhe e kam kthyer. Më ka ardhur përsëri mësuesja, më ka thënë se nuk qëndron dot. Kam lajmëruar prindin. Prindi më ka thënë, që të mësohet sepse nuk kemi alternativë tjetër”, tha mësuesja mbështetëse.KlanTv

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Paguante taksë për tokë arë për pallatin e ndërtuar në 2006/ Fiks Fare zgjidh problemin

Publikuar

-

Nga

Paguante taksë për tokë arë për pallatin e ndërtuar në 2006/ Fiks Fare zgjidh problemin

Fiks Fare zgjidhi problemin disa mujor të një qytetari të Tiranës, i cili endej në zyrat shtetërore pa marrë zgjidhje. Fatmir Cali tha për emisionin investigativ se ka pasur një pronë prej 400 metër katrorë në zonën e Freskut në Tiranë. Në vitin 2006, pronën ia ka dhënë një firmë ndërtimi, ku është bërë edhe një pallat në atë pronë.

“Kaluan disa vite dhe pa më lajmëruar mësoj se në emrin tim më vinin taksa për tokë arë prej 400 metër. Pikërisht e njëjta sipërfaqe që ishte dhënë për ndërtim. Taksat kanë ardhur nga Drejtoria e Taksave në Tiranë. Kam marrë prej tyre një letër dhe kam parë që taksat bashkë me kamatat kishin shkuar në 1 milionë e 600 mijë lekë” thotë Fatmiri. Më tej shton se ka shkuar te Tatimet e Bashkisë dhe i kanë thënë se, përveç taksës së tokës arë, i janë faturuar edhe taksa për dy dyqane me sipërfaqe të përgjithshme 100 metër katrorë prej disa vitesh, megjithëse ai ishte bërë pronar në vitin 2020.

“Pra, nga njëra anë më vijnë taksa për tokë arë dhe nga ana tjetër për dyqane. Por, edhe për dyqanet më kanë ardhur padrejtësisht. Unë dyqanet i kam marrë në pronësi në vitin 2020, kur edhe më kanë kaluar nga ndërtuesi. Ndërkohë, rezulton se më kanë ardhur taksa që në vitin 2016, kur kanë qenë në pronësi të ndërtuesit. Madje, në dosje rezulton se zyra e riskut e tatimeve ka ardhur te dyqanet dhe kanë bërë foto. Madje, pa më lajmëruar mua. Nëse kanë ardhur nga firma, taksat duhet të ishin vënë në emrin e firmës dhe jo timin” thotë Fatmiri.

Gazetarët e Fiks Fare, bashkë me denoncuesin, shkojnë te Drejtoria e Përgjithshme e Taksave dhe Tarifave Vendore të Bashkisë së Tiranës. Pyetjeve se çfarë taksash ka z.Cali, gazetarët mësojmë se pas shumë vitesh, më në fund ka pasur një letër-këmbim mes Bashkisë së Tiranës dhe Njësisë Administrative Dajt për të konfirmuar se toka arë 400 metër është në fakt trualli i pallatit shumëkatësh. Nga punonjëset e taksave, u mor premtimi se kjo çështje do të zgjidhet dhe kjo taksë e vendosur padrejtësisht do të zerohej. Ndërkohë, Fiksi u interesua edhe për taksën e dyqaneve, ku mësoi se kjo drejtori do e ri verifikojë, pasi z.Cali është bërë pronar në vitin 2020.

LEXO EDHE:  Manjani “dhëmb për dhëmb” me Ramën/ I kujton zgjedhjet e vitit 2007

LEXO EDHE:  Punonjësit e Tatimeve me çanta e kollare/ Rama: Nuk do të shfaqen më në dyert e bizneseve

Një ditë pas këtij premtimi, Drejtoria e Taksave dhe Tarifave në Bashkinë e Tiranës i zeroi taksat e z.Cali për tokën bujqësore. Ndërkohë, për njësinë e shërbimit, i zeroi taksat nga viti 2016 deri në vitin 2019. Sipas saj, qytetari do të paguajë vetëm taksat pas tetorit të vitit 2020, kur edhe është bërë pronar i dy dyqaneve. “Edhe taksa e dyqaneve u hoq, për shkak se ishte vendosur në mënyrë të padrejtë. Faleminderit ‘Fiks Fare’, u sorollata për disa muaj, ju ma zgjidhet për pak kohë” përfundoi Fatmiri./Tch

LEXO TE PLOTE