Connect with Us

Rritje e ndjeshme e shifrave/ Pesë viktima dhe qindra të infektuar nga Covid-19

Politikë

Rritje e ndjeshme e shifrave/ Pesë viktima dhe qindra të infektuar nga Covid-19

Publikuar

-

Shifra rekord të infektuarish në shtetin fqinj/ Regjistrohen edhe 22 viktima

Shifrat e koronavirusit kanë shënuar një rritje të ndjeshme në 24 orët e fundit.

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë regjistruar 381 raste të reja dhe pesë viktima.

Raportohet janë kryer 1684 testime dhe rastet pozitive janë identifikuar në këto bashki:

125 raste në Tiranë, 33 në Korçë, 27 në Fier, 26 në Krujë, nga 17 raste në Shkodër, Kavajë, nga 15 raste në Vlorë, Mallakastër, 14 në Pogradec, nga 13 raste në Lezhë, Gramsh, 12 në Tropojë, nga 9 raste në Kurbin, Përmet, Kuçovë, 7 në Kukës, 6 në Sarandë, 5 në Librazhd, 4 në Mat, 2 në Gjirokastër, nga 1 rast në Durrës, Mirditë, Lushnje.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 106 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 11,473 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet Covid, po trajtohen 336 pacientë, 13 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, ne 24 oret e fundit, kanë humbur jetën 5 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet Covid: një 54 vjeçar nga Korça, një 64 vjeçar nga Librazhdi, një 64 vjecar dhe dy 66 vjeçarë nga Tirana, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë masat për parandalimin e COVID19, mbani maskë në çdo ambient jashtë shtëpisë, ruani distancimin fizik, lani dhe dezinfektoni duart sa më shpesh.

LEXO EDHE:  Politika me vaksinën kundër Covid-19

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

Lutemi të qëndroni të izoluar nëse jeni të konfirmuar me covid19 apo në pritje të përgjigjes së testimit.

COVID-19 – Statistika (3 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore 381

Të shëruar ne 24 orë 106

Të shtruar në spitale 336

Humbje jete në 24 orë 5

Testime ditore 1684

Testime totale 129,822

Raste pozitive 21,904

Raste të shëruara 11,473

Raste Aktive 9,899

Humbje jete 532

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4968

Durrës 906

Fier 773

Korçë 630

Shkodër 556

Lezhë 450

Elbasan 446

Vlorë 414

Berat 292

Kukës 216

Gjirokastër 151

Dibër 97./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kompania e kualifikuar për identifikimin elektronik e akuzuar për manipulim/ Kulluri zbulon skenarin Rama-Basha

Publikuar

-

Nga

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Kulluri: Ishte vonë të ndërhynte Venecia! Përgjegjësinë e vetme e ka opozita

Komisioni i Vlerësimit të Ofertave kualifikoi sot kompaninë Smartmatic International Holding B. V. që do merret me identifikimin elektronik të votuesve dhe verifikimin e tyre pas zgjedhor.

Por sipas Report Tv, Smartmatic është e njëjta komopani ndaj së cilës Sidney Poëell, avokati i presidentit të SHBA Donald Trump, lëshoi akuza për manipulim votash dhe ndryshimin e rezultatit përfundimtar në zgjedhjet presidenciale të 2020-ës.

Për këtë ka reaguar edhe ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri, i cili ngre akuza ndaj kryetarit të PD-së Lulzim Basha dhe kryeministrit Edi Rama.

LEXO EDHE:  75-vjetori i themelimit të OKB/ Meta: Shqipëria mbështet paqen dhe sigurinë globale, pandemia na bashkoi

LEXO EDHE:  Politika me vaksinën kundër Covid-19

Kulluri thotë se të dy për përgatisin identifikimin biomanipulativ të zgjedhësve dhe e cilëson Bashën si kukull të Ramës.

Ja pra që PD propozon dhe Rama miraton identifikimin biomanipulativ të zgjedhësve!

Pasi Basha uroi i pari Biden megjithë qëndrimin e Republikanëve për zgjedhje të vjedhura, tani pranon kompaninë e akuzuar për vjedhje nga e djathta amerikane!

Kush është kukulla e Ramës dhe Establishmenti?!”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Patozi i prerë/ Ska koalicion me Bashën, do dalim në një listë me Topallin

Publikuar

-

Nga

Patozi i prerë/ Ska koalicion me Bashën, do dalim në një listë me Topallin

Zbutja e toneve të Lulzim Bashës, ndaj partive të reja të krijuara nga të larguarit e Partisë Demokratike, dhe ftesa jo e drejtpërdrejtë  për t’iu bashkuar kampit opozitar, nuk do ta lëkundë koordinatorin e Bindjes Demokratike Astrit Patozin.

Ky i fundit u shpreh i prerë se sheh zero mundësi për bashkëpunim me Lulzim Bashën, pasi sipas tij ata të dy i ndan vizioni dhe qëllimi.

Ne gjykojmë që me zotin Basha na ndan së pari vizioni që kemi për politikën dhe e dyta qëllimi”, tha Patozi.

Tentativat për arritjen e paktit për listë unike mes Bashës dhe aleatëve të tij tradicionalë, koordinatori i Bindjes Demokratike i sheh thjesht si pazar për vende të sigurta në listë.

Po vazhdojnë pazarin e tyre për të gjetur hapësira të sigurta në listë, që është një shëmti, në rrafshin estetik, jo më në rrafshin moral e politik, sepse tregon që për ata nuk ka ndryshuar asgjë”, tha Patozi për “Report Tv”.

LEXO EDHE:  Dritan Hila “kacafytet” me Agron Dukën/ Nuk denonconi me emra oligarkët se doni të bashkëpunoni me ta

LEXO EDHE:  Dritan Hila “kacafytet” me Agron Dukën/ Nuk denonconi me emra oligarkët se doni të bashkëpunoni me ta

Për këtë arsye, thotë se i vetmi koalicion që mund të ndërtojë është ai me partitë e reja që kanë të njëjtën kauzë, sjelljen e ndryshimit dhe jo rotacionin.

Me Topallin, është nevoja dhe kauza e përbashkët që ne kemi për të dalë në një listë dhe besoj do e arrijmë qëllimin. Ne e duam Shqipërinë më demokratike, më të drejtë dhe më të pakorruptuar”, tha Patozi

Patozi nuk kundërshton vetëm shpërndarjen e mandateve nga Kodi  i Ri zgjedhor, për të cilin I është drejtuar Gjykatës  Kushtetuese. Ai thotë se nuk do ta shfrytëzojë as mundësinë që I jep ligji I ri elektoral kryetarëve të partive për të garuar në katër zona zgjedhore. Sipas Patozit kjo bie në kundërshtim me kauzën për lista të hapura, ku çdo kandidat duhet të shkojë i barabartë përballë votuesve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Këlliçi nxjerr dokumentin/ Si anëtarët e DSIK po rekrutohen në PS në kundërshtim me ligjin

Publikuar

-

Nga

Këlliçi nxjerr dokumentin/ Si anëtarët e DSIK po rekrutohen në PS ën kundërshtim me ligjin

Kryetari i FRPD-së, Belind Këlliçi ka denoncuar ditën e sotme një tjetër skandal që lidhet me Autoritetin për Informim mbi Dokumentet e Ish-Sigurimit të Shtetit, ku anëtari i saj Mariglen Kasmi do të konkurojë për deputet për Partinë Socialiste.

Por sipas legjislacionit, anëtarët e DSIK nuk duhet të jenë të përfshirë me asnjë parti politike si dhe nuk i lejohen angazhime në aktivitete politike.

“Shkelje me të dyja këmbët!

Marenglen Kasmi, anëtar i Autoritetit për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit (AIDSSH), njohur ndryshe si “Autoriteti i Dosjeve”, ka njoftuar pjesëmarrjen e tij në garën e hapur nga Partia Socialiste për zgjedhjet e 25 prillit, në qytetin e Gramshit. Kasmi ka aplikuar në platformën “Deputeti që duam” dhe është një nga 57 kandidatët që u klasifikuan për në fazën e dytë të konkurrimit në shkallë vendi.

Duke qenë se anëtari i këtij autoriteti disponon informacione e të dhëna të klasifikuara, merr vendime për subjektet që zgjidhen ose janë objekt i shqyrtimit të autoritetit, ku duhet zbatimi i ligjit dhe asnjanësia politike, nuk i lejohet angazhimi në aktivitete të larta politike, si në këtë rast përfshirja në listën e kandidatëve të PS.

LEXO EDHE:  Biden do “normalitet” me Evropën, por ajo është e dashuruar me Kinën

LEXO EDHE:  Politika me vaksinën kundër Covid-19

Përfshirja e Marenglen Kasmit në garën politike për zgjedhjet e ardhshme është e jashtëligjshme!

Konkretisht,

LIGJ Nr. 45/2015 “PËR TË DREJTËN E INFORMIMIT PËR DOKUMENTET E ISH-SIGURIMIT TË SHTETIT TË REPUBLIKËS POPULLORE SOCIALISTE TË SHQIPËRISË”

KREU II

AUTORITETI PËR INFORMIMIN MBI DOKUMENTET

E ISH-SIGURIMIT TË SHTETIT

Neni 9

Kushtet për t’u zgjedhur anëtar:

Pika 1

  1. e) nuk është anëtar në parti politike;

 

  1. f) nuk ka konflikt interesi me detyrën;

Pika 3

Qenia anëtar i Autoritetit është e papajtueshme me çdo detyrë tjetër shtetërore apo private”, shkruan Këlliçi./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE