Connect with Us

Dëmtimet që shkakton mbajtja e maskës/ Dermatologia jep disa këshilla si të mbroni lëkurën

Shëndeti

Dëmtimet që shkakton mbajtja e maskës/ Dermatologia jep disa këshilla si të mbroni lëkurën

Publikuar

-

Dëmtimet që shkakton mbajtja e maskës/ Dermatologia jep disa këshilla si të mbroni lëkurën

Prej disa kohësh, mbajtaj em askës në ambientete hapura dhe të mbyllura është bërë e detyrueshme.

Mirëpo përdorimi për një kohë të gjatë i maskës mund të shkaktojë probleme të ndryshme në fytyrë. E ftuar mëngjesin e sotëm në “Abc-ja e mëngjesit” ishte dermatologia Elna Çano, e cila ndau disa këshilla për të shamngur irritimin e lëkurës, si dhe parandalimin e shfaqjes së akneve në lëkurë.

“Përdorimi i zgjatur e dëmton lëkurën dhe përveç kësaj e dëmton kur përdoren pa kushtet e përshtatshme higjienike. Së pari duhet thënë që larja e duarve dhe fytyrës para se të vendosim maskën për të hequr papastëritë që kemi dhe vendosja e saj në kushte higjienike. Kur të hiqet të pastrohen duart dhe fytyra gjithashtu.Dëmtimet në lëkurë ndodhin nga përdorimi i shtuar i maskës. Një maskë e papastër mund të çojë në infeksione në zona të dëmtuara të lëkurës. Një problem tjetër janë dhe aknet që shfaqet qoftë për herë të parë ose acarimi i një akni ekzistent. Kjo ndodh sepse mosajrosja e kësaj zone rrit yndyrën në këtë pjesë të fytyrës dhe bllokon poret.”, tha ajo.

Gjithashtu, dermatologia u ndal dhe tek përdorimi i make up-it, nëse duhet përdorur kur vendosim një maskë apo jo.

LEXO EDHE:  Maskë për lëkurë më të butë

“Normalisht përdorimi i make up-it nuk është i përshtatshëm si nga ana higjienike, por dhe vetë vënia e një maske mbi një make up do të bëjë që të bëhet pis. Së dyti nga përdorimi i maskës dhe mbajtja e saj për shumë kohë, mos ajrosja dhe bllokimi që iu bën maska poreve do të favorizojë problemet që thamë më sipër duke zhvilluar më shumë aknet”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Pëllumb Pipero shuan aludimet/ Ja kur do vijë në Shqipëri vaksina e Covid-19

Publikuar

-

Nga

Pëllumb Pipero shuan aludimet/ Ja kur do vijë në Shqipëri vaksina e Covid-19

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero, ka treguar mbrëmjen e sotme se kur do të vijë në Shqipëri vaksina e Covid-19.

Pipero tha në emisionin “Real Story” se ka informacione që vaksina do të vijë në Shqipëri shumë shpejt.

Sipas tij, vaksina do të vijë në vendin tonë në fund të muajit dhjetor, ose në fillim të janarit të vitit që vjen.

LEXO EDHE:  8 gjërat që po i bëjmë gabim çdo ditë, por nuk na i kishte thënë kush

Kam disa informacione që po punohet paralelisht me disa drejtime për ta marrë vaksinën njësoj me vendet e tjera të Europës dhe besoj se vaksina në Shqipëri do të vijë shumë shpejt, mendoj në fund të dhjetorit, fillimi i janarit. Nuk do jetë për të gjithë, por për atë fashën më vulnerabël, besoj do vijë shumë shpejt”, deklaroi mjeku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Nuk e pres mrekullinë vetëm nga vaksina”/ Pipero: Duhet të jemi të kujdesshëm

Publikuar

-

Nga

"Nuk e pres mrekullinë vetëm nga vaksina"/ Pipero: Duhet të jemi të kujdesshëm

Mjeku Pëllumb Pipero, ka folur mbrëmjen e sotme për vaksinën e Covid-19 dhe u shpreh optimist për efektin e saj.

Piperio tha se nuk pret mrekullira nga vaksina, por theksoi se ajo është zgjidhja për situatën.

Infeksionisti theksoi në emisionin “Real Story” se vaksina është shumë infektive dhe është një arritje e madhe e shkencës.

Të gjithë mendojmë dhe besojmë se zgjidhje për situatën e pandemisë është vaksina, të gjitha masat e tjera janë ndihmuese.

Unë nuk e pres mrekullinë vetëm nga vaksina, ne duhet doemos të vazhdojmë të jemi të kujdesshëm. Janë dy injeksione, menjëherë pas injektimit të parë nuk do të thotë se ke imunitet.

Unë jam besimplotë. Nëse vaksina është mbi 65% efektive, është një vaksinë e mirë. Vaksina është shumë e sigurt, shumë infektive dhe është një arritje e madhe e shkencës dhe një relaksim i madh për botën mjekësore dhe për qytetarët”, nënvizoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

20 të infektuar në Berat/ Covid-19 prek edhe prefekten Zylyftari

Publikuar

-

Nga

20 të infektuar në Berat/ Covid-19 prek edhe prefekten Zylyftari

Ditën e sotme ministria e Shëndetësisë raportoi për 20 raste të reja me Covid-19 në qarkun e Beratit.

Mësohet se ndër personat që kanë rezultuar pozitivë është edhe Prefektja e Beratit Valbona Zylyftari.

Gjithashtu raportohet se pozitive kanë dalë edhe 2 kujdestare në Qendrën e Zhvillimit “Lira”, 1 sanitare në maternitet dhe 1 punonjëse në zyrën e Arsimit.

LEXO EDHE:  Këshillat e dr.Ruth për seksin artizanal!

Ndërkohë, këto nuk janë të vetmet raste me Covid në institucione, pasi janë raportuar infektime edhe në DVP-në Berat, në shkolla, në zyrat e OSHE-së, në filialin e Postës Shqiptare dhe në fasoneri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE